Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2012., 17:56   #41
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Da, ljevaci su diskriminirani širom svijeta, i u Americi i kod nas. Sve alatke, koraci u plesu, kvake, neka od pravila bontona (nož, rukovanje), šetnja po cesti (ide se desnom stranom ceste) napravljeni su po mjeri dešnjaka, te su oni u pravilu nespretniji. Još nešto. Prozori i klupe su u svakoj učionici smješteni da dešnjaci budu okrenuti prema svijetlu dok pišu. U mojoj gimnaziji nije tako iz razloga što je zgrada skučena na malom mjestu, ali u osnovnoj je bilo tako.
Ne bih rekla da je to diskriminacija koliko prilagođavanje većini. Jer doista, ekonomski je i organizacijski isplativije prilagoditi cijelu učionicu dešnjacima nego se organizirati oko 2-3 mjesta u razredu (omjer ljevaka i dešnjaka je 1:10)

Ista stvar je i s alatom. Ne moramo ni govoriti o tome kako je u kapitalizmu sve okrenuto k potrebama većine nauštrb manjine te se teži za što manje uloženog materijala i truda napraviti stvar koja će odgovarati većini. Tu smo mi na gubitku, ali svejedno ne bih rekla da se radi o nekakvoj svjesnoj ili namjernoj diskriminaciji. Jednostavno, tako funkcionira tržište. Isto kao što se konfekcijska odjeća proizvodi prema potrebama prosjeka pa se meni zna dogoditi da mi na majici koja je moj broj rukavi ili nogavice budu prekratki ili, pak, predugi.

Evo, iskreno: cijeli se život služim dešnjačkim alatima i moram priznati da nijedan dosadašnji incident, koliko god nespretna bila, ne mogu pripisati isključivo korištenju dešnjačkih alata. Mislim da to djelomično ima veze i s autosugestijom: ako si sam ufuraš da si kao ljevak smotaniji, moglo bi ti se desiti da se nesvjesno počneš tako i ponašati.

Što jest - jest, dešnjačke škare mi nikako ne pašu. Ali da se rukovati i s njima. I moram priznati da sam neurednija od prosječnog dešnjaka, ali se na tome može poraditi, samo ako se hoće.

Moramo razlikovati diskriminaciju iz onih prošlih vremena (''Ljevaci su zlo!'', ''To je sve od đavla!'' i batinanje u školama ) od zakona tržišta.

Jedino ako netko od vas ne bude želio otvoriti trgovinu za ljevake kao Flanders u Simpsonima.
__________________
So I fall in love just a little ol' little bit every day with someone new...
Vina_Apsara is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 01:26   #42
ja sam neki polu-polu, snaga u lijevoj ruci, sportske aktivnosti i to, preciznost u desnoj, pišem, jedem, režem škarama i nožem. ok, jest mogu s obje.
nitko me nije silio, takva sam rođena, identično kao i moj majka.

e sad, ono što meni nije jasno kako to da pravi ljevaci (ili barem ovi koji su obrnuto od mene, znači preciznost u lijevoj ruci, poznajem i takve) drže miša u desnoj ruci, a ja u lijevoj? uredno mi se događa da mi se iskonski ljevaci iščuđavaju kako mogu s mišem u lijevoj..
kad ga stavim u desnu, ne znam di je gore di je dole, slow motion kretanja po ekranu

eto, još nisam vidjela nijednog "jačeg" ljevaka od mene (a ja sebe niti ne smatram ljevakom iako dosta toga radim s lijevom) a da mišem ordinira s lijevoj?
kako je taj "pomak" nastao?

i da, ova što se vrti uredno mijenja smjer svako malo.

edit: imam još jedno pitanje..
karte, miješam lijevom, dijelim desnom, vi? (ovo me uvijek zanimalo)

Zadnje uređivanje indian : 20.03.2012. at 01:33.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 01:41   #43
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
ja sam neki polu-polu, snaga u lijevoj ruci, sportske aktivnosti i to, preciznost u desnoj, pišem, jedem, režem škarama i nožem. ok, jest mogu s obje.
nitko me nije silio, takva sam rođena, identično kao i moj majka.

e sad, ono što meni nije jasno kako to da pravi ljevaci (ili barem ovi koji su obrnuto od mene, znači preciznost u lijevoj ruci, poznajem i takve) drže miša u desnoj ruci, a ja u lijevoj? uredno mi se događa da mi se iskonski ljevaci iščuđavaju kako mogu s mišem u lijevoj..
kad ga stavim u desnu, ne znam di je gore di je dole, slow motion kretanja po ekranu

eto, još nisam vidjela nijednog "jačeg" ljevaka od mene (a ja sebe niti ne smatram ljevakom iako dosta toga radim s lijevom) a da mišem ordinira s lijevoj?
kako je taj "pomak" nastao?

i da, ova što se vrti uredno mijenja smjer svako malo.

edit: imam još jedno pitanje..
karte, miješam lijevom, dijelim desnom, vi? (ovo me uvijek zanimalo)
ne znam ja sam se jednostavno naučio na to da mi je miš s desne strane.da mi je netko stavio na lijevu stranu,danas bi vjerojatno klikao sa lijevom rukom
a što se tiče mješanja i dijeljenja, ja miješam lijevom i dijelim lijevom.
ntaniel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 01:51   #44
ma nije u tome stvar s mišem..
šta, svi ste takvi jer vam je netko stavio s desne strane miša?

tom logikom svi bi te i jeli desnom, jer se žlica stavlja s desne strane.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 02:10   #45
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
ma nije u tome stvar s mišem..
šta, svi ste takvi jer vam je netko stavio s desne strane miša?

tom logikom svi bi te i jeli desnom, jer se žlica stavlja s desne strane.
Ne znam za korisnika iznad ali u svom postu sam recimo napisao da je meni teta u vrticu svaki dan uzimala olovku iz lijeve ruke i stavljala u desnu i zahtjevala da koristim desnu ruku s obzirom da su u razredu bili svi desnjaci tada je i odgoj bio takav da svi trebamo biti slicni. tako da danas zbilja pisem desnom rukom, nozeve i vilice drzim kao ljevak, kad radim sa nekim alatima vani kombiniram, malo ljevak malo desnjak ovisi o umoru, kad crtam desnom crtam a lijevom sjencam, preciznije sjencam lijevom i slicno... u voznji na biciklu uvijek se oslanjam na lijevu ruku recimo i ako treba bicikl nositi recimo zbog neprohodnog terena iznad glave instinktivno ga nosim lijevom iako mi je desna puno jaca, razvijenija sto uzrokuje kansije dosta ozljeda lijevog ramena jer jednostavno zaboravim), ali recimo u kosarci dok sam trenirao imao sam problema jer mi je kako god okrenes neprirodno bil odrzati loptu, nije valjalo ni kao desnjak ni kao ljevak, jednostavno se dogodila vjerojatno neka zbrka u mozgu i tu sam morao prvo svladati nacin drzanja lopte, sto je trener bio forsirao opet desnu stranu.... i tako dalje.

Ne znam kako se danas malci odgajaju i u kojem duhu ali vjerujem da nema vise te politike "sve ljevake u desnjake". Isto ne znam zasto bi ljevak drzao nesto i pisao desnom rukom ako ga netko nije kroz odrastanje u ranom stadiju prisiljavao da koristi desnu ruku za sve dok ne izgubi osjecaj za lijevu.
Chr0n05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 14:11   #46
Quote:
Chr0n05 kaže: Pogledaj post

...
ma tu fali još jedna kategija u ovom naslovu topica, a to su oni poput mene, neke stvari lijevom neke desno, i nema zamjene (osim jedenja konkretno kod mene). nismo svi pod prisilom postalo polu kao ti.
moj frend je recimo suprotno od mene..

ti si ispao neki mix kad su te tako silili kao maloga. samo ne razumijem zašto ti je desna jača, od pisanja
kojom rukom bacaš loptu?

ovu dilemu koju ti imaš s košarkaškom loptom ja imam s teniskim reketom (srećom nikada tenisačica od mene) - a nije mi jasno kako te trener nije poticao na lijevu ruku, ja sam igrala rukomet i svi su se tukli za mene jer sam bila ljevakinja jakog šuta, a takvih nema baš puno. (tko je ono rekao da su ljevaci smotani)

nego, nije mi jasno kako su te to silili da mijenjaš ruku, pa šta to nije prestalo tamo negdje u 60ima, ne vjerujem baš da si toliko star?
ili živiš u nekoj selendri?

ali eto, još uvijek mi ostaje enigma miša i zašto ih ljevaci drže u desno ruci?
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:41   #47
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
ma tu fali još jedna kategija u ovom naslovu topica, a to su oni poput mene, neke stvari lijevom neke desno, i nema zamjene (osim jedenja konkretno kod mene). nismo svi pod prisilom postalo polu kao ti.
moj frend je recimo suprotno od mene..

ti si ispao neki mix kad su te tako silili kao maloga. samo ne razumijem zašto ti je desna jača, od pisanja
kojom rukom bacaš loptu?

ovu dilemu koju ti imaš s košarkaškom loptom ja imam s teniskim reketom (srećom nikada tenisačica od mene) - a nije mi jasno kako te trener nije poticao na lijevu ruku, ja sam igrala rukomet i svi su se tukli za mene jer sam bila ljevakinja jakog šuta, a takvih nema baš puno. (tko je ono rekao da su ljevaci smotani)

nego, nije mi jasno kako su te to silili da mijenjaš ruku, pa šta to nije prestalo tamo negdje u 60ima, ne vjerujem baš da si toliko star?
ili živiš u nekoj selendri?

ali eto, još uvijek mi ostaje enigma miša i zašto ih ljevaci drže u desno ruci?
Vecinu poslova obavljam desnom, tek u prvom razredu osnovne sam je poceo zbilja intenzivno koristiti jer nakon vrtica mi je bilo normalno ju koristiti kao primarnu.

Sto se tice kosarke, zato sto sam bi rušer kako se kaze, brz, okretan pa mi sutevi nisu ni bili toliko bitni jer mi je cilj bio samo presjecati dodavanja, oduzimati lopte i zabijati u skoku, nisam bio zainteresiran previse za neke vece daljine gadjanja poput trica pa je mozda i treneru bilo svejedno, tko ce ga znati. Ljevaci su daleko od smotanog, rekao bih da ih je vecina preciznija od desnjaka koje znam, kako u ostrini uma tako i sportu.

Iz grada sam. Za vrijeme jugoslavije neki su preozbiljno shvatili izreku :"svi jednaki", takav je odgoj u vecini vrtica 80' tih tada bio.

A za ovo sto pitas zbilja ne bih znao neki konkretan odgovor.
Chr0n05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 21:55   #48
@indian ja imam miš u lijevoj ruci
Koliko vidim ti si pravi ljevak stoga mislim da je ovo pitanje najbolje postaviti tebi. Zanima me koliko ti ostatak tijela naginje lijevoj strani tijela. Ja osobno imam jaču lijevu nogu od desne i s njom pucam loptu kada igram nogomet zbog preciznosti, što se tiče lica mogu micati samo lijevu obrvu ( desnu mogu sam ako mičem lijevu i desnu istodobno ) . Što se tiče čudnih grimasa s očima i nosem ista stvar, mogu micati samo lijevom stranom lica.

Zadnje uređivanje Felhound : 20.03.2012. at 22:21. Reason: dodatak na tekst
Felhound is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 00:19   #49
Quote:
Chr0n05 kaže: Pogledaj post
Vecinu poslova obavljam desnom, tek u prvom razredu osnovne sam je poceo zbilja intenzivno koristiti jer nakon vrtica mi je bilo normalno ju koristiti kao primarnu.
onda bi i ja rekla da nisi čistokrvi ljevak, nego nešto kao ja, ali obrnuto

Quote:
Chr0n05 kaže: Pogledaj post
Iz grada sam. Za vrijeme jugoslavije neki su preozbiljno shvatili izreku :"svi jednaki", takav je odgoj u vecini vrtica 80' tih tada bio.
i ja sam iz tih vrtićkih dana, pa moje vršnjake nitko nije silio pisati lijevom, pa utoliko mi bilo malo čudno..

što bi ja zatukla te koji su to radili tebi i sličnima, pogotovo što imaš umjetničku ruku (ako sam dobro polovila), baš su te zakinuli

Quote:
Felhound kaže: Pogledaj post
@indian ja imam miš u lijevoj ruci
Koliko vidim ti si pravi ljevak stoga mislim da je ovo pitanje najbolje postaviti tebi. Zanima me koliko ti ostatak tijela naginje lijevoj strani tijela. Ja osobno imam jaču lijevu nogu od desne i s njom pucam loptu kada igram nogomet zbog preciznosti, što se tiče lica mogu micati samo lijevu obrvu ( desnu mogu sam ako mičem lijevu i desnu istodobno ) . Što se tiče čudnih grimasa s očima i nosem ista stvar, mogu micati samo lijevom stranom lica.


evo našla sam jednoga
a pišeš desnom ili lijevom? (ovo mi je bitno, zabrijala sam na tematiku)

i kao što rekoh nisam čisti ljevak, ali zbog tvog upita probala sam ovo s grimasama, i nažalost, kod mene to sve isto lijevo-desno, i uglavnom ne mogu ništa napraviti
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 00:50   #50
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
onda bi i ja rekla da nisi čistokrvi ljevak, nego nešto kao ja, ali obrnuto
Da ali sam rodjen kao cisti ljevak, do 3 godine sve sam lijevom radio, bar tako stara je pricala i nju je organski smetalo isto sto me prebacuju na desnu stranu, ali to je bila politika vrtica a to je bio i jedini vrtic u krugu opcine pa je zbilja trebalo i upast u njega. Dobro vjerojatno se politika razlikovala po regijama u hrvatskoj.


Quote:
indian kaže: Pogledaj post
i ja sam iz tih vrtićkih dana, pa moje vršnjake nitko nije silio pisati lijevom, pa utoliko mi bilo malo čudno..

što bi ja zatukla te koji su to radili tebi i sličnima, pogotovo što imaš umjetničku ruku (ako sam dobro polovila), baš su te zakinuli
Da, medjutim nije sada ni bitno, radim kombinacije pa stima opet.

A sto se tice ovoga sa pomicanjem misica lica isto samo lijeva obrva i lijeva misicna struktura na licu, desnu kad zelim moram se jebacki koncentrirati i usredotociti se na to koji misic micem.
Chr0n05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 01:20   #51
moja frendica rodila ljevaka, a nitko im u familiji nije, mali ima sada 3 godine, pa malo proučavala - navodno do treće godine nije mjerodavno kojom rukom se dijete služi, nego tek kasnije. ne tvrdim, samo prenosim
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 02:39   #52
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
moja frendica rodila ljevaka, a nitko im u familiji nije, mali ima sada 3 godine, pa malo proučavala - navodno do treće godine nije mjerodavno kojom rukom se dijete služi, nego tek kasnije. ne tvrdim, samo prenosim
Ma jok. Pa od rodjenja vidis. Moj mali rodjak, dobro vise nije mali sad je veliki ali vec se to u startu vidjelo da ce biti ljevak. Lijevom se oslanjao, lijevom rukom hvatao igracke i trpao ih u usta, lijevom se pridizao i danas je ljevak, al ga nisu slali u vrtic. Pise lijevom, igra rukomet lijevom (jedini je u grupi ljevak pa ga isto svi drze kao kap na dlanu kao i tebe sto su posto zna zafrljit loptu u suprotnu stranu desnjaku pa se ovaj uzjebe ), jede ka ljevak... Prvih godinu dana i znas sto koji dio je djetetu razvijeniji.
Chr0n05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 08:40   #53
@ indian Ja sam navodno rođeni ljevak, no stara me uvijek učila da se služim desnom rukom . Našo sam sliku u obiteljskom albumu kako crtam lijevom rukom, mislim da je to dovoljan dokaz . Sada radim sve lijevom rukom kako sam objasnio na početku ove teme. indian i Chr0n0s koja vam je noga dominantna, tj preciznija za sportove kao što je nogomet.
Felhound is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 08:45   #54
Quote:
Felhound kaže: Pogledaj post
@ indian Ja sam navodno rođeni ljevak, no stara me uvijek učila da se služim desnom rukom . Našo sam sliku u obiteljskom albumu kako crtam lijevom rukom, mislim da je to dovoljan dokaz . Sada radim sve lijevom rukom kako sam objasnio na početku ove teme. indian i Chr0n0s koja vam je noga dominantna, tj preciznija za sportove kao što je nogomet.
Nisam bas nogomet igrao. Gimnastika mi je bila primarni sport. Lijeva mi je uvijek bila doskocna, oslonac, dok desna je bila vodilja. Ako sam se dobro u doceku osjetio na lijevoj desna je samo slijedila, dok u skokovima desna je bila zamasnjak. Sto se tice sutanja lopte, tu su obje negdje podjednake.
Chr0n05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 12:10   #55
Quote:
Felhound kaže: Pogledaj post
. Sada radim sve lijevom rukom kako sam objasnio na početku ove teme. indian i Chr0n0s koja vam je noga dominantna, tj preciznija za sportove kao što je nogomet.
pročitala sam kasnije, da si baš namjerno forsirao sve s lijevom, to valjda uključuje i miša

nisam baš igrala nogomet, ali šutala bi lijevom (ovako imaginarno zamišljam), ma to sportski sve lijevom, nema šanse da bi uspješno bacila loptu desnom rukom, koliko sam spretna s lijevom toliko bi bila nespretna s desnom.
jedino me jedenje ide s obje, inače ili jedna ill druga..

što je recimo dobro ako pišem i radim na kompu s mišem istovremeno, obje ruke su u primarnoj funkciji
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 20:49   #56
Inace, imas specijalne miseve i tipkovnice za ljevake , gamerske i obicne. Nismo zapostavljeni u tom pogledu.
Felhound is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 16:41   #57
@ indian:

I ja imam miša na lijevo, otkako sam se počeo koristiti računalom (18 godina već ), uvijek. Drugačije ne bih ni mogao...
Ali lijeva tipka mi je lijeva, a desna desna, da sam "okretao" ne bih se mogao snaći

Karte miješam lijevom, ali i dijelim lijevom.

Ja sam inače totalni ljevak, s desnom ne znam ni pisati... nikad me nitko nije silio (inače sam u školu krenuo 1982. očito ovdje ima i starijih koje su silili) ni na što da pokušavam s desnom....

@ alanis i Vina Apsara:
slažem se i s vašim mišljenjima... ono horizontalno i vertikalno razmišljanje, i sve to, i naravno da to nema veze sa spolom. Mislim, ja sam muško, barem kad sam zadnji put provjerio sam bio
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 23:40   #58
Quote:
alanis kaže: Pogledaj post
Nedavno sam iskopala onu animaciju. I čini mi se da se bilo kome može vrtjeti u bilo kojem smjeru, samo treba naučiti gledati. Štos je u tome da počnete pratiti sjenu noge na podu...u trenutku kad sjene nestane treba pogledati u smjeru suprotnom od okretanja i u tom trenutku počinje se vrtjeti na drugu stranu.

Inače sam ljevakinja i to izrazita. Crtala sam negdje već s dvije godine i isključivo uzimala stvari u lijevu ruku. Sreća pa mi to nitko nije branio. Ljevaci su u pravilu dosta svestrani, znatiželjni, razmišljaju možda na malo drugačiji, više raspršeni nego analitičan način. Nespretni smo...barem ja...i to podosta. Kreativni često.


U pravu si treba pratiti tu sjenu dolje i pogledati u suprotnom smjeru i zenska se vrti na drugu stranu.
Desnjak sam i vrti se zenska u smjeru suprotno od kazaljke na satu,

Inace 10 min sam buljio u animaciju i nije mi bilo jasno kako se nekima vrti u desnu stranu. Kad ono promjenila smjer kad sam pratio dolje sjenu.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 21:06   #59
Quote:
Monica B. kaže: Pogledaj post
And here.

Upravo sam htjela napisati da sam ambidexterous - snagom volje. Samo pisem desnom ( i svi komentarisu kako mi je lijep rukopis - a ne znaju levati koliko sam se za to morala truditi ), a kad bih kasiku uzela desnom, bila bih anorexicna in a short while.
Tebi barem nije problem održavati liniju - samo switch-aš na desnu! I reče još da imaš lijep rukopis. Da vi'š moj - jedinice iz urednosti tijekom cijele osnovne škole.

P.S. Isprika na zakašnjelom odgovoru, al nisam više u mogućnosti često boraviti na forumu, što zbog enormnih poslovnih obveza, što zbog djelomične nemogućnosti pristupu računalu. Tak da imaj obzira, i drugi forumaši također, ako opet naletiš na ovako delayed answer (ili iznenadni prekid komunikacije).

Nego - lijeva strana tijela mi je izrazito dominantna. Sve refleksne pokrete izvodim lijevom rukom i nogom (pucam lijevom nogom, bacam lijevom rukom). Držim da je velikim dijelom i moja percepcija svijeta, a i sama struktura ličnosti, određena ovim momentom. Neobična širina, skokovitost i maštovitost upakirana u iznimnu strukturiranost (što zbog pripisanih funkcija lijevoj hemisferi koja kontrolira desnu ruku, što zbog zahtjeva preciznosti, logičnosti i analitičnosti koju nameće desno orijentirani svijet).

Budem pratio topic.
__________________
In order to grow you must betray their expectations.
fauxpersona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 11:46   #60
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
@ indian:

I ja imam miša na lijevo, otkako sam se počeo koristiti računalom (18 godina već ), uvijek. Drugačije ne bih ni mogao...
Ali lijeva tipka mi je lijeva, a desna desna, da sam "okretao" ne bih se mogao snaći
ja sam i ovo odavno okrenula, odnosno desna tipka na mišu mi je ona koja je glavna.

naime, priroda mog posla zahtijeva više rad s mišem nego tipkovnicom, recimo da klikam satima s mišem na poslu, i dok su mi tipke bile naštimane za dešnjake zglob ruke bio mi je u zakrivljenom položaju (ruka u zglobu ne stoji ravno, već pod nekim kutem) i s vremenom su mi je počeli javljati bolovi u tom zglobu.

nakon što sam okrenula tipke, sve je u vrlo brzom roku prošlo.
a za čaš se naučiš na to da je desna tipka glavna, i puno je elegantnije radit. probaj



Quote:
fauxpersona kaže: Pogledaj post
Neobična širina, skokovitost i maštovitost upakirana u iznimnu strukturiranost
obzirom da da inače imam problema s tvojim postovima, jesam dobro shvatila: ti sam sebe hvališ, ovo su komplimenti samome sebi?

indian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.