Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2017., 13:17   #9261
Quote:
Savage711 kaže: Pogledaj post
Imaš jednu lijepu kuću sa par njemačkih ovčara malo zapadno od Bundeka i moram priznati da im zavidim. Čak sam vidio da se tamo prodaje zemljište ali za valjda milju eura. Upravo to je poanta - ne možeš graditi tako blizu nego negdje tipa Klara, Trokut, Leskovac ili ako o Maksimiru govorimo tamo skroz sjeverno pa do Čreti što je u usporedbi s ovom lokacijom bogu iza nogu.

Ali da - slažem se da nije idealno, ali nigdje nije. Kada bi onda cijena ne bi bila 2 soma nego 3-4. No u usporedbi sa Savskom, Maksimirskom i većinom Trešnjevke (Ozaljska) ovo je ipak IMO bolje.

Da ne bude da navijam za Meandar, ima tu dosta stvari koje bi mijenjao, ali kad vidim da tehnika prodaje onaj centar zvonimirova gdje su sve zgrade natiskane i ima toliko "puno" zelenila da moraju pse voditi na ono malo trave između ceste za 2400 sa lošim tlocrtima , a tu neki sanjaju 1600EUR novogradnje na super lokaciji.

Inače mislim da su cijene taman pogodili (ako izvedba bude ok) jer ja nebi uzimao da je bilo 100EUR više.
Da, meni ce recimo o ogrizovicevoj mala zgrada biti preko ceste na cca 20 m, ali sam visoko, pa se da podnijeti, a sama ulica je jednosmjerna i toliko slabo prometna da je milina. Provjereno u puno navrata u vise godisnjih doba i doba dana. Sve je stvar kompromisa.

Ja sam gledao parcele na jarunu i bilo je lijepih parcela, ali jako skupih te nelijepih, malih, ali i jefinijih...
goco is offline  
Old 21.07.2017., 15:12   #9262
Quote:
goco kaže: Pogledaj post
Za povrat kapare ti nitko nece dati bankarsku garanciju jer je prekomplicirana procedura izdavanja te puno kosta, a vrijednosti kapare su kikiriki.
Ak sam dobro razumio, ti si nedavno taj rizik i preuzeo, pa mogu razumjeti što pišeš. Ali istini za volju:
Niti je procedura izdavanja bankarske garancije za povrat avansa komplicirana (banka izdaje A4 papir standardnog teksta), niti investitora puno košta (može ga koštati npr. par tisuća kuna, a i manje jer projekte obično “prate banke“), niti su vrijednosti kapare kiriki. Standardno je 10% vrijednosti stana, a neki i cijeli stan plate unaprijed.
Da su kupci informiraniji....
marqox is offline  
Old 21.07.2017., 15:47   #9263
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Na istoku ti je super, bar ti neće biti dosadno jer se u Kauflandu stalno nešto događa

Ja sam jučer prošla kraj zgrade pješke
Izgradili su 2 kat
Ni meni prije nije izgledalo strašno, ali sad kad to vidiš i doživiš u zbilji - malo je drugačiji doživljaj
Uostalom, idite pa vidite prije nego platite
Ne znam pored koje zgrade si prošla, ali južna lamela meandra nema još ni prizemlje pokriveno do kraja, a kamoli da je drugi kat izgrađen.
aliquiss is offline  
Old 21.07.2017., 16:25   #9264
Quote:
Savage711 kaže: Pogledaj post
Možeš li mi opisati što se to točno "događa"? Partyi na krovu? Kvartovski ološ koji do 12 smije i dere u bircu ispod (što istok za razliku od juge i zapada ako pogledate prizemlje nema i što imam sada). Jeka kakvi imaju unutarnji stanovi ili pogled susjedu u tanjur?

Utovar tereta u Kaufland je sa sjeverne strane, a u ulici gdje je parking se sporo vozi. Bio sam tamo više puta i nisam nešto strašno primijetio. Srećom pa je većina tvog razmišljanja i prvo su rezervirali stanove na zapadu.
Pogodio si party je po noći , inače bi zaspali puneći police

https://www.facebook.com/SumrakGradn...type=2&theater
kiwiman is offline  
Old 21.07.2017., 16:26   #9265
Quote:
marqox kaže: Pogledaj post
Ak sam dobro razumio, ti si nedavno taj rizik i preuzeo, pa mogu razumjeti što pišeš. Ali istini za volju:
Niti je procedura izdavanja bankarske garancije za povrat avansa komplicirana (banka izdaje A4 papir standardnog teksta), niti investitora puno košta (može ga koštati npr. par tisuća kuna, a i manje jer projekte obično “prate banke“), niti su vrijednosti kapare kiriki. Standardno je 10% vrijednosti stana, a neki i cijeli stan plate unaprijed.
Da su kupci informiraniji....
Nije tocno. To je kao da kazes da je jednostavno dobiti kredit jer dobijes papir koji moras potpisati. Garancije kostaju investitora. Banka procjenjuje bonitet i uzima zalozno pravo na nekretninama investitora i to ne na ledini na kojoj grade vec na solidnoj, izgrađenoj nekretnini ili nihovom poslovnom prostoru. To sve banka i naplati: ugovor, procjenu, vjestacenje. Sama garancija kosta cca 1% kvartalno. Ako si dao 20000€ kapare, to ti je 1500 kn kvartalno, odnosno 6000 kn godisnje za jedan stan. Ako ima recimo 50 stanova, to ispada cca 300.000 kn godisnje za sve stanove. A ako si dao avansno 100000€, odnosno 1.500.000,00 kn, kvartalno je 15000 kn, godisnje 60000 kn, za 50 stanova je to 3.000.000,00 kn. Propao je i prije nego sto je poceo
A garancije su i do 2%, pa sve poduplaj.
goco is offline  
Old 21.07.2017., 16:38   #9266
Quote:
marqox kaže: Pogledaj post
Ak sam dobro razumio, ti si nedavno taj rizik i preuzeo, pa mogu razumjeti što pišeš. Ali istini za volju:
Niti je procedura izdavanja bankarske garancije za povrat avansa komplicirana (banka izdaje A4 papir standardnog teksta), niti investitora puno košta (može ga koštati npr. par tisuća kuna, a i manje jer projekte obično “prate banke“), niti su vrijednosti kapare kiriki. Standardno je 10% vrijednosti stana, a neki i cijeli stan plate unaprijed.
Da su kupci informiraniji....
I opet dolazimo do toga zašto bi ti investitor dao bankovnu garanciju i platio par tisuća kuna ako to ne mora. Ako ne kupi stan Pero, odmah iza njega će se pojaviti Marko koji garanciju ne traži i zakapariti posao (ili čak kupiti na neviđeno ).
Ovo da su kupci informiraniji mi zvuči kao ono kad bi mi svatko u Hrv dao kunu bio bih milijunaš. To tako na žalost ne ide.

Koliko pratim tržište nekretnina u Zg, a pratim ga intenzivno zadnjih godinu i pol, onih pravih nekretnina nema puno i ako se pojave brzo planu. Zato nema baš puno vremena premišljati se o garancijama i slično. Radije ući u deal sa stabilnim investitorom i pokušati se zaštiti na neke jednostavnije načine kroz ugovor na koje će investitor pristati.
Ban is offline  
Old 21.07.2017., 17:53   #9267
Quote:
goco kaže: Pogledaj post
...Sama garancija kosta cca 1% kvartalno...
A garancije su i do 2%, pa sve poduplaj.
Onda ću reći: hitno mijenjaj banku!
I mene (tj. firmu) su u prvoj banci tražili slične nakande za garanciju, pa sam išao po drugim bankama, i eto na kraju u PBZ-u (a i Zaba je nudila slično) plaćamo 0,15% kvartalnu naknadu za bankovnu garanciju za povrata avansa.

A investitor kojeg ionako "banka prati" bi sigurno mogao dobiti i povoljnije uvjete i lakše riješiti potrebne procedure (koja je BTW, i nama bila vrlo jednostavna, ali vjerujem ovisi o vrsti kolaterala). Ali da bi morao investitor imati neki kolateral, morao bi... J**i ga, lako je tuđim k**em koprive mlatit, odnosno zgrade gradit . Samo da kupci ovo traže, bila bi druga pjesma... A u tome je suština problema. Vidiš kako banke znaju transparentno i kamate računati, a i ljudi paziti na valutni rizik, samo kad ih situacija i tržište natjera na to...
marqox is offline  
Old 21.07.2017., 17:57   #9268
Quote:
miroban kaže: Pogledaj post
I opet dolazimo do toga zašto bi ti investitor dao bankovnu garanciju i platio par tisuća kuna ako to ne mora.
Pa to i govorim. Tržište i kupci bi ga trebali natjerat na to da sebe zaštite od rizika.
Quote:
miroban kaže: Pogledaj post
Zato nema baš puno vremena premišljati se o garancijama i slično.
Nije to baš tako komplicirano, pogotovo ne za kupca. Radi se o jednostavnom pitanju prilikom kupnje: kakve garancije dajete za uplate prije nego što je stan u potpunosti gotov i "čist"?
marqox is offline  
Old 21.07.2017., 18:08   #9269
Wink

Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Na istoku ti je super, bar ti neće biti dosadno jer se u Kauflandu stalno nešto događa

Ja sam jučer prošla kraj zgrade pješke
Izgradili su 2 kat
Ni meni prije nije izgledalo strašno, ali sad kad to vidiš i doživiš u zbilji - malo je drugačiji doživljaj
Uostalom, idite pa vidite prije nego platite
Opa, pa mi ne govorimo o istoj zgradi. Sorry, našoj zgradi se tek obrisi prizemlja naziru.

By the way, već 13 godina stanujem u stanu s pogledom na istok-zapad u novozagrebačkom naselju izgrađenom planski 80-tih. Neću ga prodavati jer mi je "taman" osim što je to već starogradnja i nezadovoljan sam održavanjem zgrade, ali izolacija super, tlocrt savršen, (bolji nego od Meandra), na ulazu 30 stanova na jedan lift, puno zelenih površina i parkova, zgrada blizu prometnice sa 6 traka, ali na buku se navikneš ili zatvoriš prozore...

Kad budem u mirovini, možda će mi trebati mir i tišina pa ću pobjeći u neki zaselak, ali sad mi je bitna lokacija zbog posla, moram još dugo raditi.

I ja sam izbirljiv, također

Na ovu zgradu sam čekao 3 godine i sve to vrijeme pratio što se nudi na tržištu nekretnina i po kojim cijenama. Ništa kvalitetno ili bezobrazno skupo. Mislim da je ovdje omjer cijene i, za sada, samo opisane kvalitete, zadovoljavajući. Ako mi se ne svidi, vraćam se nazad u svoj kvart.

Zadužnicu tražiti od prodavatelja, hm... financijaš sam s pravnim iskustvom, ali... baš kako netko reče, ode dobar stan slijedećem kupcu. 10% je rizik, a rizik u životu je često potreban.
rigel1965 is offline  
Old 22.07.2017., 12:27   #9270
Quote:
marqox kaže: Pogledaj post
Onda ću reći: hitno mijenjaj banku!
I mene (tj. firmu) su u prvoj banci tražili slične nakande za garanciju, pa sam išao po drugim bankama, i eto na kraju u PBZ-u (a i Zaba je nudila slično) plaćamo 0,15% kvartalnu naknadu za bankovnu garanciju za povrata avansa.

A investitor kojeg ionako "banka prati" bi sigurno mogao dobiti i povoljnije uvjete i lakše riješiti potrebne procedure (koja je BTW, i nama bila vrlo jednostavna, ali vjerujem ovisi o vrsti kolaterala). Ali da bi morao investitor imati neki kolateral, morao bi... J**i ga, lako je tuđim k**em koprive mlatit, odnosno zgrade gradit . Samo da kupci ovo traže, bila bi druga pjesma... A u tome je suština problema. Vidiš kako banke znaju transparentno i kamate računati, a i ljudi paziti na valutni rizik, samo kad ih situacija i tržište natjera na to...
Kada sam zadnji puta radio sa garancijama, bila je 1%, a par godina prije toga 2%. Kazem radio, jer nije trebala meni jer nemam firmu, vec se bavim pravnim dijelom svega toga vec dvadesetak godina pa znam. Tebi mozda daju 0,15, iako nisam to vidio, jer si solidan, a garancije nisu nikada ispucane.

Samo cu reci jedno, kada bi svi trazili garanciju banke ili kada bi bila zakonska obveza izadavanje garancija za povrat avansa, mislis li da bi ti banka i dalje davala 0,15% kvartalno buduci se izlaze riziku isplate velikih sredstava koji bi joj ugrozavale rezervu. S obzirom da bi to potencijalno ugrozavalo likvidnost, kamate na plasman kredita bi automatski skocile i izazvale lancanu rekaciju u monetarnoj politici.
Ne znam zasto stalno spominjes valutni rizik. Pa to je bar "prosto mo pasulj" kako bi rekli istocno. Valute fluktuiraju, nije to nista novo. To sto su ljudi ovce, ponovit cu, nije moj problem. Koliko sam puta zaradio na razlici tecaja...
goco is offline  
Old 22.07.2017., 16:33   #9271
Imate pravo, nije 2 kat al nema tamo ni 30 m do ceste pa vi tvrdite sto god hocete
Danas je 3 ljudi bilo sa mnom i svi su rekli isto
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 22.07.2017., 18:01   #9272
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Imate pravo, nije 2 kat al nema tamo ni 30 m do ceste pa vi tvrdite sto god hocete
Danas je 3 ljudi bilo sa mnom i svi su rekli isto
Google maps tvrdi oko 50-55m od juzne lamele do ceste

Ako bi tako gledali udaljenosti onda primjera na Horvaćanskoj bi stanovi bili badava, ili zgrade prve od rotora pa sve do Trnskoga
kiwiman is offline  
Old 22.07.2017., 20:32   #9273
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Imate pravo, nije 2 kat al nema tamo ni 30 m do ceste pa vi tvrdite sto god hocete
Danas je 3 ljudi bilo sa mnom i svi su rekli isto
Najtočnije u mm - 45-55 m do ceste, zavisi od zakrivljenosti ceste. Baš mi zanimalo pa sam sad na Geoportalu izmjerio, a znam da je to najtočnija izmjera. Sasvim dovoljno i dovoljno visoko da mi buka ne smeta.
rigel1965 is offline  
Old 22.07.2017., 20:46   #9274
Quote:
Savage711 kaže: Pogledaj post
Možeš li mi opisati što se to točno "događa"? Partyi na krovu? Kvartovski ološ koji do 12 smije i dere u bircu ispod (što istok za razliku od juge i zapada ako pogledate prizemlje nema i što imam sada). Jeka kakvi imaju unutarnji stanovi ili pogled susjedu u tanjur?

Utovar tereta u Kaufland je sa sjeverne strane, a u ulici gdje je parking se sporo vozi. Bio sam tamo više puta i nisam nešto strašno primijetio. Srećom pa je većina tvog razmišljanja i prvo su rezervirali stanove na zapadu.
Meni je vrlo važno bilo da na ulazu ima što manje stanova. Ne volim duge hodnike sa 7-8 stanova i nikako stan uz lift, iako su isti sad bešumni. Također, istok ne bih uzeo zbog jutarnje buke dostavnih vozila. To treba dobro provjeriti prije odluke. Ono otvoriš prozor da te sunce probudi i uđe svježi zrak, a probudi te tutanj dostave gajbi pića i ostale robe. Ne vjerujem u ono objavljeno na "Sumraku novogradnje", mislim da je to montaža.
rigel1965 is offline  
Old 23.07.2017., 20:10   #9275
Bok ekipa -

Vec duze vrijeme zivim van HR i razmisljam da kupim stan u rodnom gradu ZG. I moram priznati da mi se cini da su cijene skupe za ovo trziste.

Par stvari sto me iznenaduje i bilo bi zanimljivo cuti vase misljenje. Kako je ovo dolje navedeno moguce?

- Kako se brzo rezerviraju i prodaju novi stanovi, i po toj skupoj cijeni
- Potraznja stanova je velika, iako se prica da puno ljudi odlazi van HR - a gradi se ko ludo
- Govori se da nema posla, a da oni koji ga imaju rade za sicu
-usprkost poreza na nekretnine, potraznja i cijena raste

E onda, ko kupuje te stanove? HDZ-ovci? Dijaspora? Stranci? Jel ne kuzim kako bi prosjecan hrvat u zgu kupio stan za 150,000 eura a ima placu 5,000 kn.

Ili svakoj budali uvale kredit?

Hvala na vasem misljenju.
DivljiZapad is offline  
Old 23.07.2017., 21:56   #9276
Quote:
DivljiZapad kaže: Pogledaj post
Bok ekipa -

Vec duze vrijeme zivim van HR i razmisljam da kupim stan u rodnom gradu ZG. I moram priznati da mi se cini da su cijene skupe za ovo trziste.

Par stvari sto me iznenaduje i bilo bi zanimljivo cuti vase misljenje. Kako je ovo dolje navedeno moguce?

- Kako se brzo rezerviraju i prodaju novi stanovi, i po toj skupoj cijeni
- Potraznja stanova je velika, iako se prica da puno ljudi odlazi van HR - a gradi se ko ludo
- Govori se da nema posla, a da oni koji ga imaju rade za sicu
-usprkost poreza na nekretnine, potraznja i cijena raste

E onda, ko kupuje te stanove? HDZ-ovci? Dijaspora? Stranci? Jel ne kuzim kako bi prosjecan hrvat u zgu kupio stan za 150,000 eura a ima placu 5,000 kn.

Ili svakoj budali uvale kredit?

Hvala na vasem misljenju.
200 i kumovi
perogulikoza is offline  
Old 24.07.2017., 01:03   #9277
Quote:
Savage711 kaže: Pogledaj post
S tim da bi naglasio da je to ipak firma koja doslovce prvi put gradi. Ako govorimo o VMDu ili Alfastanu barem imam neke reference. Za projekt Zavrtnica npr. mi je gospođa pola sata objašnjavala sve detalje bez da sam morao izvlačiti informacije.
S druge strane prodaja ide kao luda i kužim da skoro 400 stanova i vjerojatno 3x više zainteresiranih nije lako hendlati. Ali onda se zaposli još ljudi u prodaji. Valjda će se to malo poboljšati jednom kad se riješi južna lamela.

@cvexter
još nije baš dobro definirano u zakonu da li je potrebna uporabna ili se može s građevinskom.
Tko prvi put gradi?
MiloYianno is offline  
Old 24.07.2017., 11:40   #9278
Quote:
MiloYianno kaže: Pogledaj post
Tko prvi put gradi?
Oporovec gradnja/Meandar
Savage711 is offline  
Old 24.07.2017., 14:18   #9279
tko je gradio Bundek centar?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 24.07.2017., 14:38   #9280
Investitor je bila kontroverzna Stipić grupa. Dosta se pisalo o njoj u to vrijeme. Izvođač ne znam.

Edit: Evo detalja http://www.poslovni.hr/hrvatska/stip...ner-igh-160432
Ban is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:10.