Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2003., 14:44   #1
omiljeni i najbolji pjesnici(nasi)

mora da ste o tome vc pisali ranije,ali ja sam jos pomalo zelena na forumu.
koji su vasi omiljeni,i koji su po vama nasi najbolji pjesnici?(sta se podrazumijeva pod "nasi"?jezicko govorno podrucje!)

Branko Miljkovic
Mak Dizdar

Vasko Popa,Tin Ujevic,Matos i Cesaric(ne daju se izostaviti zbog kvalitetnog pisanja,ali bih vise voljela da su se s tim talentom rodili u ovom vijeku).
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 15:45   #2
ivan slamnig
josip pupačić

"naši" = hrvatska književnost; oni koji si pisali hrvatskim jezikom, pripadaju hrvatskoj kulturi bilo da je to stvar njihova određenja ili ih se svrsatav u nju. kanon je, dakako, uvijek stvar knvencije, dogovra, povijesno određenja, stvar moći ako hoćete. ne znam kako drugačije to odrediti.

:)
Dulcinea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 17:31   #3
joj,najmanje sam ocekivala da ce ova mala rijec izazvati reakciju.ma to "nasi" nisam zeljela da se ispolitizira,niti da bude vazan dio ovog posta,nego samo pojasnjenje.umjetnost po meni nema granica,i ne bi ni trebala imati.pripadnost postoji,ali je zaista sekundarna u odnosu na kvalitet.moze imati znacaja za razumijevanje umjetnika,ili njegove umjetnosti,ali u sustini,umjetnik je ili dobar umjetnik ili nije.hrvatski,sprski,bosanski,pa i slovenski ja mnogo bolje razumijem,razumijem u tancine.za tu profinjenu tacku razumijevanja,jezik se mora govoriti godinama aktivno,i, jasno,maternji je najprirodniji.kad citamo pjesme u prijevodu,uvijek smo ograniceni vizijom i sposobnostima prevodioca.cak i ako aktivno govorimo i naucimo strane jezike,profinjenost tog znanja je kljucna tacka citanja,a posebno poezije,ako i ne spominjemo kolokvijalizme,za koje treba mala vjecnost stalna paznja da se uprate.(s prozom je lakse,ali se itekako moze upropastiti prijevodom.na pr,Nabokov.izuzetan pisac.ideja iza Lolite je pocela jos u prici "Enchanter".tu je pricu s ruskog na engleski preveo njegov sin,i nema ni deseti dio sarma Nabokovljevog pisanja.)u tom su smislu svi su gore navedeni nasi,jer su na jeziku i iz podrucja koje vjerovatno razumijemo i dozivljavamo dublje i potpunije nego druge.
huh!

hvala na odgovoru.hvala na podsjecanju na Slamniga :flop

JA SAM STRANAC


I am a nobody. Who are you?
E. Dickinson

Ja sam stranac! Dobar vecer
Da l’ si i ti stranac?
Dva smo, znaci? nemoj reci, jer
stavit ce nam lanac.

Tuzno li je biti domac
i prosto, poput zabe,
kreketat do u bozju ponoc
sred zadimljene grabe!

Ivan Slamnig



jos jednog sam se sjetila.A.B.Simic
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 18:42   #4
Re: omiljeni i najbolji pjesnici(nasi)

Quote:
IlBo kaže:
Mak Dizdar

pridruzujem se

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 20:37   #5
e da, emiliy dickinson

a ovo:

Quote:
joj,najmanje sam ocekivala da ce ova mala rijec izazvati reakciju.ma to "nasi" nisam zeljela da se ispolitizira,niti da bude vazan dio ovog posta,nego samo pojasnjenje.
pa književnost ne možeš gledati bez njenog socijalnog konteksta. što je to umjetnost sama po sebi, bez obzira na granice? ni slučajno ne zagovaram neku šovinističku našu književnost, daleko od toga. smo htjedoh reći kako je naša književnost, bila ona hrvatska ili sprska ili bosanska ili engleska, uvijek relativan pojam. (moja primjedba nije, dakle, nikakvo politizitanje.) što će ući u korpus, ovisi o institucijama moći bla bla, da ne serem više na temi o poeziji. kužim kja si htjela reći
Dulcinea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2003., 10:04   #6
Zvonimir Golob..... definitivno najbolji i meni najdraži.

Uz njega, slučajno sam naišla na pjesme Vere Korsky i oduševila se...

Preludij

Kiša kuca o snuždena stakla,
a noć je razbila srce
i prolila mora plavih snova;
mjesečina je zastore takla,
mjesečina
bijela
nova;
šteta što mi je duša uvela -
sada bi bilo vrijeme snova.

Ne plači, dijete, ništa nije bilo...
tome se više ne može pomoći;
slušaj ta zvona za tebe mole
u otajnoj ljetnoj ponoći.
__________________
Castor Troy: If I were to send you flowers where would I... no, let me rephrase that. If I were to let you suck my tongue, would you be grateful?
Ninochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2003., 20:40   #7
KONTEMPLACIJA

Iscijedimo vodu!
iz užeglih lonaca
da se vidi,napokon
tko je tko

Blub

Simpatično će zelje,
tajnovito se
kiseleć!


Vanja Spirin

Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2003., 21:59   #8
Cool Naši, je l' i jugoslovanski??

Potpisujem za Slamniga i Goloba koje su naveli Dulcinea i Ninochka.
Od Slovenaca navađam Andreja Rozmana; njegov modernizam je na razini pak srpskih pjesnika Popa, Raičković (samo bijeli stih); a Davičo, Matić (ako je netko zainteresiran, mogu argumentirat) bi sigurno ušli moju antologiju jugopjesništva,
od Bošnjaka ne smijemo zaboravit
Izeta Sarajlića, od Makedonaca
Blaža Koneskog.
Od inozemnih ... no da, ovdje su naši i "bivši naši" topic, kaj ne?
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2003., 23:59   #9
Ujević i Cesarić..
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 04:59   #10
Antun Branko Šimić od pjesnika a najbolji naš pisac mi je Miroslav Krleža. Teško ga je čitat, zahtjeva potpunu koncentraciju ali je dobar. Kad se samo sjetim opisa onog kioska u Latinoviću...jao.
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 18:15   #11
Nitko nije spomenuo Vesnu Parun?! Meni je ona na prvom mjestu od domaćih pjesnika. Volim i Cesarića i Ujevića. Od Maka Dizdara sam pročitala samo par pjesama ali znam da sam bila oduševljena.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 02:47   #12
svaka cast ostalima ali Dizdar je Dizdar.
Svaka njegova pjemsa značenjski je sposeba, da ne govorim kako sve one plešu Bosansko-hercegovačkim poskočicama.

Nekako mi se trenutno od ovih "naših" najviše sviđaju Bosanski pjesnici. Vešovićeva "poljska konjica" je genijalna. Šimić, Ujević, Sidran.

Da ne zaboravim Skendera Kulenovića.

Još jednom kao što je
Burek burek tako je
samo Dizdar
Dizdar
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 04:00   #13
Sve navedeno osim Ujevića. Ne volim ga. Parunicu, Dizdara, Sidrana još jednom želim istaći. A odmah zatim, ljudi, pa Tatjanu Gromaču. Većeg ženskog (ne isključivo) glasa u Hrvata i šire poslije Parunice nisam srela. Nešto nije u redu ne samo da je u redu nego je po meni najjača zbirka poezije na ovim prostorima...otkad je ovih prostora. A onda još Krešimir Pintarić, pa Bojan Radašinović, pa ima još tih mlađih glasova...
margo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 07:21   #14
Tatjana Gromaca.potrazila sam po netu,ali nisam nasla ni jednu pjesmu.(a slatka je na slici i intervjuu).bilo bi sjajno kad bi neko dodao koji stih. ?
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 13:53   #15
Gromacinu knjigu je izdao Meandar. Mislim da je vrlo jeftina. Svakako preporucujem.
Ona je navodno prestala pisati. Sad novinari za Feral, pise vrlo zanimljive reportaze.

Radasinovicu je inace upravo izasla knjiga u AGM-u. Dobar je on.
Woe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 20:28   #16
Ne trebaš dva puta reći. Ovo je moj favorit

MARIKA LJULJ

Znam Mariku.
Živi sama s guskama na poljoprivrednom dobru. Dok im baca kukuruz iz svoje crvene pregače
pjeva nešto na mađarskom
i udara gumenim čizmicama po blatu.
Ono se raštrka pa zamaže i guske i Mariku
po čitavom licu.
To nju nekad nasmije pa počne još glasnije pjevati
a nekad ju rastuži pa ode dolje u šljivar, udara
glavom u neku
od šljiva
i rida tako glasno kao da joj je netko sve guske
poklao.

Moguće je da pjesma grafički ne odgovara originalu ali tko ima oči - vidjet će. Comments welcome.
margo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.