Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2009., 16:06   #21
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Što se Paara tiče, bolje bi bilo da šuti.
Znanosti je bolje da je nepopularna nego da je takvi populariziraju.
Istina, Paaru bi bilo bolje da šuti kad počne o komplementarnosti znanosti i vjere, svojim člancima iz teologije, i sličnim sranjima.

Ali kad se zadrži samo na znanosti, onda na ovakvom jadnom programu HRT-a od njega ima i koristi. A priča se i da je bio respektabilan fizičar, dok nije prolupao i počeo se baviti kaosom i teologijom...
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 16:25   #22
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Također ne fali članaka o astrologiji, letećim tanjurima, duhovima i štatigajaznam. Krajem osamdesetih se pojavljuju i časopisi posvećeni popularizaciji pseudoznanosti (znam za Arku i Tajne).
uu da. Stella, Piramida i Arka.. toga sam se načitao ko klinac. I Deniken...

ot:

kupiti strane popularno-znanstvene emisije
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 17:06   #23
Quote:
.stolz kaže: Pogledaj post
evo mene zanima mislite li da je znanost u Hrvatskoj dovoljno zastupljena u medijima, da li se dovoljno ulaže u znanstvena istraživanja, u institucije, u fakultete, u projekte koji populariziraju znanost (naprimjer u svrhu popularizacije znanosti je pokrenut portal znanstveni.com) itd...
Ukratko i bez filozofiranja - NE!
Hrvat voli pivo, nogomet, raspravu o partizanama i ustašama, pljuvanje po političarima, nepotizam, klanove i vožnju po autocestama u autu kupljenom na kredit...on voli Severinu, Nives i Simonicu, voli živjeti bolje nego što je spreman zaraditi i platiti, i ništa ga ne zanima izvan puke svakodnevice, čokolade od lješnjaka, polaganja ispita i avanturica na poslu.
ubik_0A is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 19:17   #24
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
kupiti strane popularno-znanstvene emisije
Ne nužno. Mislim da imamo ljude koji mogu napraviti kvalitetan dokumentarac.
Treba im dati svaku potporu, a i kada se takav dokumentarac napravi, mora se staviti u neko normalno vrijeme kada ga većina populacije može gledati.

Koliko je vas pogledalo Genetsko porijeko Hrvata. Iskreno, ja samo prvu epizodu i to sa očima na pola dvanajest (tada se i emitiralo).
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 19:43   #25
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne želim glorificirati Jugoslaviju (jer ona za to nije), ali popularizaciji znanosti se više posvećivalo. Danas su klinci okupani u modi i nasilju. Glupost i nasilje. Samo gledamo kako rastu generacije štemera i tupavaca koji će biti tiha marva.
Ovo je apsolutno tocno. Ja se sjecam da smo u osnovnoj skoli dobili na biranje knjige koje zelimo kupiti. Jos uvijek imam doma "Riznica prirode", "Daleki svjetovi" od Raosa, seriju knjizica mladost za mlade - "svemir" i jos neke, u osnovnoj su se jedva cekale serije "Charles Darwin" i serija Carla Sagana o svemiru, zatim serija o prirodi Davida Bellammyja, a nedjeljom ujutro se cekao nedjeljni zabavnik da se gledaju fizikalni eksperimenti za mlade. U skoli se osim smiba, radosti i modre laste kupovao casopis "Covjek i svemir". Islo se organizirano u muzeje. U srednjoj se citao "Kozmos", a onda se islo na faks.

Danas gledam skolarce i pogotovo studente jer s njima radim. Nista ih ne zanima osim birceva, alkohola i jointa. Knjige i knjiznice su im nepoznat pojam, uce da bi prosli ispit, a ne da bi znali, nista ne proucavaju iz hobija. Cak ih se malo bavi sportom. Nudenje znanstvenopopularnih knjiga u skolama je znanstvena fantastika, CiS vise nitko ne cita (ne znam ni jel to uopce jos izlazi), dokumentarce ne gledaju, puno njih mi je reklo da se ne zeli siroko obrazovati jer ih bas briga za sve i smatraju da to nije bitno.

Za sve su krivi politicari jer svaki dan na sve nas pada novo breme sranja. Krize, ustase, partizani, tito, mesic, obama, gotovcevi, reality showovi...jebalo ih to. Hocemo nedjeljni zabavnik, jos vise dokumentaraca, casopise po skolama, popularnoznanstvene knjige, obilaske muzeja, vise Miroslava Ambrusa Kisa koji jedini u novinama obraduje znanstvenopopularne teme, tjednu emisiju o znanosti u udarnom terminu na HTV-u itd.
puls. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 20:40   #26
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Što se Paara tiče, bolje bi bilo da šuti.
Znanosti je bolje da je nepopularna nego da je takvi populariziraju.
Yep, svi bi trebali bit ko Dawkins.
Nije znanost nova religija(iako je neki tako doživljavaju).

bolonjski sustav je savršen za učenje za prolaz, faks te samo ometa u nekim stvarima koje bi želio istraživat, svaki dan moraš radit neku zadaću il projekt, besmislene gluposti da zadovoljis formu.

sad sam se sjetio jos jednog projekta udruge Civitas

Zadnje uređivanje shteva : 26.09.2009. at 20:49.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 21:13   #27
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Istina, Paaru bi bilo bolje da šuti kad počne o komplementarnosti znanosti i vjere, svojim člancima iz teologije, i sličnim sranjima.

Ali kad se zadrži samo na znanosti, onda na ovakvom jadnom programu HRT-a od njega ima i koristi. A priča se i da je bio respektabilan fizičar, dok nije prolupao i počeo se baviti kaosom i teologijom...
Zašto tako misliš?
Vladimir Paar svakako ima više legitimiteta da govori na televiziji od tebe, na primjer.
To što on miješa vjeru i znanost, je čak i zanimljivo.
No to što se tebi to ne sviđa pa bi ga maknuo, nije zanimljivo.
O čemu bi trebalo pričati na televiziji? O čokoladi sa lješnjacimai Nutelli kao vi na chatu?
ubik_OA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 21:54   #28
Znanost među hrvatima ne postoji. Smuca se tamo negdje po margini, uz skolu na višnjanu i onu šaćicu zainteresiranih studenata prirodnih fakulteta. Sjecam se da je Dejan Vinkovic, inace prof na splitskom PMF, na otvaranju FZ ove godine odrzao kratko predavanje i usporedio % broja studenata prirodnih / drustvenih predmeta kod nas i vani, i usporedio je davanja za znanost vani i ovdje (davanja s obzirom na BDP), i u oba slucaja znanost kod nas najebe. A u vezi tog British councila i organiziranja FZ-a, tu opet netko sprema novce u dzep.

Quote:
Možda. Ali mislim da racionalni pogled nije cilj kojem teži većina. Jednostavno je nezanimljiv.
Ne bih se slozio. Nipošto nije nezanimljiv. A i da je, kako je House rekao "it's not about fun. It's about truth."

U nas se znanost ne reklamira dovoljno (nedavno je bilo u slobodnoj, i mizeran je postotak srednjoskolaca koji znaju tko je radman).

Quote:
Yep, svi bi trebali bit ko Dawkins.
Nije znanost nova religija(iako je neki tako doživljavaju).
Nije, ali kada znanstvenik dolazi u neki tv show, onda dolazi reklamirat ZNANOST, a ne pseudoznanost ili osobne teološke teorije i vjerovanja.
Inace, bilo bi fora kad bi Dawkins, ili Jones došao u HR Iako bi dawkinsa docekali na noz.
Ovdje kod nas u Splitu se organizira i nobelST, i ideja je super, samo ne znam koliko ljudi zna za nju, pa se opet svodi na medije koji takve stvari jednostavno moraju gurati.
__________________
Hello darkness my old friend, I've come to talk with you again...
ZMASTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 22:56   #29
Quote:
ubik_OA kaže: Pogledaj post
Zašto tako misliš?
Vladimir Paar svakako ima više legitimiteta da govori na televiziji od tebe, na primjer.
To što on miješa vjeru i znanost, je čak i zanimljivo.
No to što se tebi to ne sviđa pa bi ga maknuo, nije zanimljivo.
O čemu bi trebalo pričati na televiziji? O čokoladi sa lješnjacimai Nutelli kao vi na chatu?
Za govoriti na HRT-u stvarno ne treba nikakav legitimitet, što zorno dokazuje činjenica da tamo svojih 5 minuta dobivaju čak i likovi poput tebe, pa onda trkeljaju o kvantnim pastrvama i sl.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 23:09   #30
Quote:
ZMASTER kaže: Pogledaj post
U nas se znanost ne reklamira dovoljno (nedavno je bilo u slobodnoj, i mizeran je postotak srednjoskolaca koji znaju tko je radman).
Netreba nam popularizacija znanstvenika nego znanosti, svi znamo tko je znanstvenik Primorac pa nam to ne pomaže previše( kao što ga jedan naš istaknuti znanstvenik naziva formerly known as scientist ) ... zapravo većina ni ne zna da je znanstvenik, ne znam ni sam što sam htio sa ovim argumentom ali danas hodam šumom i nađem vreću punu ambalaža od sredstva za špricanje i pokraj toga kanistri od nafte, nema nikakvog drugog smeća blizu što znači da je netko zaključio da će obično smeće bacit u kantu ili zapalit ali sredstvima i nafti je baš mjesto u šumi. Mislim da je važnije da takvi ljudi shvate problem njihovog ponašanaj i posljedice nego da prate na TV prepucavanja Radmana i Primorca oko Medilsa...

Quote:
Nije, ali kada znanstvenik dolazi u neki tv show, onda dolazi reklamirat ZNANOST, a ne pseudoznanost ili osobne teološke teorije i vjerovanja.
Inace, bilo bi fora kad bi Dawkins, ili Jones došao u HR Iako bi dawkinsa
Mislim da problem kojim se bavimo u ovoj temi i jest taj da nema emisije di se priča o znanosti

ovaj video mi je premrak, razlika između takvih profesora i naših je upravo razlika između (popularizacije) znanosti vani i kod nas...

sjećam se nekog dokumentarca hrvatskog o zvuku, preprepre dosadno, neki glumac objasnjava određene pojave, klinci ga slušaju, svako malo 'neugodna' tišina od par sekundi, loša gluma, ma , a inače je bilo ok pokusa(tipa stave mobitel u vakum pa se ne čuje da zvoni) u filmu ali je sve to zajedno loše ispalo...
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 00:14   #31
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Za govoriti na HRT-u stvarno ne treba nikakav legitimitet, što zorno dokazuje činjenica da tamo svojih 5 minuta dobivaju čak i likovi poput tebe, pa onda trkeljaju o kvantnim pastrvama i sl.
Joj, jadničak ljubomorni.
Zar želiš reći da akademik Paar nema što reći na televiziji a ti imaš ali si nepravedno zapostavljen?

Možda jednom bude emisija o čokoladi s lješnjacima i tome kako se na srcima polažu ispiti, pa ćeš i ti dobiti svojih 5 minuta.

Za sada, stvar je takva: znanost promoviraju oni koji o znanosti nešto mogu reći.
ubik_0A_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 03:22   #32
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Tada je popularizacija znanosti bila zbog puta na Mjesec, zbog dizanja gospodarstva nakon ratova. To je tada bio ponos. Iako su ljudi bili slični, bilo je popularnije. (No i ljudi su bili neobrazovaniji.)
Rekao bih i da je to bilo dio komunističke ideologije. Takve stvari se jesu forsirale. Radnička klasa mora poznavati svijet oko sebe kako bi lakše zbacila sa sebe kapitaliste, religije i ine praznovjerice, ...
Ne reklamiram ideologiju. U krajnjoj liniji, i ta je popularizacija doživjela fijasko.

Quote:
Popularizacija treba glupom narodu.
Treba i znanstvenicima, da im narod ne dođe u institute s vilama i bakljama.

Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
uu da. Stella, Piramida i Arka.. toga sam se načitao ko klinac. I Deniken...
Ja sam taman razvio kritičko razmišljanje kad mi Deniken došao na red. Sad u njemu više ne mogu uživati.

Quote:
puls. kaže: Pogledaj post
... vise Miroslava Ambrusa Kisa koji jedini u novinama obraduje znanstvenopopularne teme, tjednu emisiju o znanosti u udarnom terminu na HTV-u itd.
Jedini u Večernjem.

Inače se i on posrao nedavno. Našao nešto o novootkrivenom dinosauru nalik na tiranosaura kralja i navalio pričati o padu darvinizma.
Nisko.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 03:37   #33
Miroslav Ambruš Kiš (ili MAK, kako se zvao u BBS razdoblju), je uz Tanju Rudež jedini novinar koji ima nešto kredibiliteta u znanosti, IMO.

Ovo s padom darvinizma nisam čuo, može link?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 03:38   #34
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Da se razumijemo, osobno bih uživala u takvim tečajevima no ljude u globalu to zanima vrlo malo do nimalo. Meni je čak draže pomalo da znanost kao takva ima onaj nekakav nerdy-štih a ne da se isprostituira. Što bismo na forumu kad bi svi znali da ekologija nije zaštita prirode nego nešto sasvim stoto ?
Ne bojim se pretjerano te opcije.

Bitno mi samo da CSI ne bude glavni izvor svega što odrasli znaju o kemiji. I da povijesni dokumentarci o dr. Mengeleu ne budu izvor za mentalne slike znanstvenika.

Quote:
Očito se nešto promijenilo jer u moje vrijeme to ne bješe tako jednostavno. Dobra vijest? Nešto se pokrenulo .

Loša vijest? Na takve radionice odlaze IIRC napredni učenici koji poznaju materiju. Ne bi li bilo smislenije poslati nekog tko manje zna tj. motivirati ga? Većina ljudi se zapali za kemiju kad vidi pokuse. Interes raste sa jačinom egzotermije, naravno. Moja osnovna, uništena ratom i osiromašenih resursa toga nije vidjela. Plus što me do faksa i profesora iz kemije nijedan nije nimalo zaintrigirao svojom letargijom. Čovječe, s nečim toliko zanimljivim kao što je kemija!

Isto je i za pare. Uvijek su odlazila djeca bogatih. Čest slučaj i sa stipendijama i domovima, svi ga znamo. Postavlja se pitanje kome zapravo treba a kome ne takvo što.
Nisi daleko. Na ljetne škole često idu djeca s državnih natjecanja. Ali točan sastav ne znam. Isto tako, to ne pokriva ni deset posto djece. Vjerjatno ni jedan cijeli postotak, ali, opet, ne znam brojke. Niti što se sve radi.

Djeca bogatih nisu neki problem, jer znanost većini nije ni zanimljiva ni privlačna.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 03:43   #35
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Miroslav Ambruš Kiš (ili MAK, kako se zvao u BBS razdoblju), je uz Tanju Rudež jedini novinar koji ima nešto kredibiliteta u znanosti, IMO.

Ovo s padom darvinizma nisam čuo, može link?


Mogu i skenirati članak. Ovo sam prije poslikao, a na Internetu članka nema ili ga barem nisam uspio naći.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 18:48   #36
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Miroslav Ambruš Kiš (ili MAK, kako se zvao u BBS razdoblju), je uz Tanju Rudež jedini novinar koji ima nešto kredibiliteta u znanosti, IMO.
Ako ga je i imao, ovim člankom o “rušenju teorije evolucije” sasvim ga je sigurno izgubio.

Opet, valjda je jedina dnevna tiskovina gora od Večernjaka – 24 sata.
I am Jack’s complete lack of surprise.

Nego, bilo bi sasvim veselo da nekako dovučemo Dawkinsa u Hrvatsku… eto projekta za DIO.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 22:02   #37
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
I am Jack’s complete lack of surprise.


ot:
mislim da bi nam dobro došla neka emisija za raskrinkavanje alternativaca, onako fino po redu. Sve šta treba napraviti je uzeti popis gostiju iz Na rubu znanosti i pljuvati po dva-tri u emisiju, onako grupno i tematski. Teorije zavjere, bioenergičari, parapsihologija, ufolozi, Drago Plečko..

To bi puno populariziralo znanost i kritičko razmišljanje. Ljudi vole pljuvanje po drugima, može se napravit pravi šou od toga, da bude humoristično i sve, a da se opet čvrsto drži činjenica..
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 22:42   #38
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
ot:
mislim da bi nam dobro došla neka emisija za raskrinkavanje alternativaca, onako fino po redu. Sve šta treba napraviti je uzeti popis gostiju iz Na rubu znanosti i pljuvati po dva-tri u emisiju, onako grupno i tematski. Teorije zavjere, bioenergičari, parapsihologija, ufolozi, Drago Plečko..
Bilo je toga i u na rubu znanosti. Na nekoj temi o vodi je bili su jedan fizicar i Plecko pa mi je sve bilo zao Plecka, a na temi o putovanju svemirom je bio Ante Radonjic koji mi je onak ok lik i ne sjecam se jos tko, ali znam da mi je bilo zao Radonjica
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 22:45   #39
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post


ot:
mislim da bi nam dobro došla neka emisija za raskrinkavanje alternativaca, onako fino po redu. Sve šta treba napraviti je uzeti popis gostiju iz Na rubu znanosti i pljuvati po dva-tri u emisiju, onako grupno i tematski. Teorije zavjere, bioenergičari, parapsihologija, ufolozi, Drago Plečko..

To bi puno populariziralo znanost i kritičko razmišljanje. Ljudi vole pljuvanje po drugima, može se napravit pravi šou od toga, da bude humoristično i sve, a da se opet čvrsto drži činjenica..
Već postoji i zove se Bullshit, trebao bi za početak HRT to otkupiti.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 22:50   #40
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post


ot:
mislim da bi nam dobro došla neka emisija za raskrinkavanje alternativaca, onako fino po redu. Sve šta treba napraviti je uzeti popis gostiju iz Na rubu znanosti i pljuvati po dva-tri u emisiju, onako grupno i tematski. Teorije zavjere, bioenergičari, parapsihologija, ufolozi, Drago Plečko..
Mislim da ne bi polučili rezultat koji vi očekujete, a to je da se znanost promovira, a "crackpotovi" popljuju. Naime, i jedni i drugi su u pravu, i jedni i drugi su u krivu.
Znanost ne zna riješiti ni jedan trenutni problem civilizacije.
Zdravstvo je preskupo, opterećuje proračune kako država tako i pojedinaca iznad svake mjere sa trendom porasta tog opterećenja. Ljudi bježe u alternativu.
Znanost ne zna riješiti probleme energije, održivog rasta, ne zna odletjeti u svemir, ne zna kolonizirati planete.

Ono najvažnije: ne zna formirati novo ekonomsko društvo, koje neće biti nepravedno i rastrošno kao što je neoliberalni kapitalizam.
Tu znanost kaska. I ona sama postaje preskupa, prerigidna, korumpirana i birokratizirana.

Sa druge strane alternativci često okupljaju budale, koji nemaju veze s vezom pa laprdaju gluposti. A budalu ne možeš poraziti jer on znanstvenika ne može shvatiti već tupi po svome.

To su dva svijeta. Zato ih Krešimir Mišak nikada nije suočavao.
Što se Plečka tiče, on je obrazovan čovjek. I alternativac.

Bojim se da bi to na kraju ispalo tako da bi znanstvenici zašutjeli a alternativci bili još agresivniji. Osim toga, Hulda Clark je bila visoko obrazovana. Zar ne? A eto, njoj zahvaljujemo "kamenčiće iz jetre".
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:32.