Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2015., 14:36   #1
Izgovor glasa e u nekim čakavicama u prvom slogu riječi

Primijetio sam da u nekim čakavicama ekavsko-ikavskog izgovora yata, dakle u onima iz središnje Istre postoji specifičan izgovor glasa e u nekim riječima i to u prvom slogu. Koliko mi se čini ta pojava nema veze sa yatom, već sa nečim drugim i zanimalo bi me vaše mišljenje kako je do toga došlo i o kakvoj se glasovnoj pojavi radi.

Primjeri su sljedeći:

Ženska - Žienska
Pet - Piet
Šest - Šiest
Greš (ideš) - Grieš
Lovreč (mjesto) - Lovrieč

I tome slično, uglavnom dobili ste predođbu na što mislim.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 16:56   #2
Je li to sigurno baš "ie"? Možda je zatvoreno "e" pa ti tako zvuči? A možda je zaista izgovor "ie", a nastao iz zatvorenog "e", to bi imalo logike. Valjda će ti neko točno znat reć.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 17:25   #3
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
Je li to sigurno baš "ie"? Možda je zatvoreno "e" pa ti tako zvuči? A možda je zaista izgovor "ie", a nastao iz zatvorenog "e", to bi imalo logike. Valjda će ti neko točno znat reć.
Da, teško je ovako napisano prenijeti kako to točno zvuči. No, to bi bilo kao umekšano "je", zato sam napisao -ie. Pa onda možeta zamislit recimo izgovor bliži piet (za pet), kao umekšano pjet.

No, ono što sam htio reći, kako mi se čini ovo nema veze sa yatom, dakle nije stvar u refleksu yata. Moguće da se radi o tom nekom "e", moguće sigurno ima u kajkavskom kakva paralela, pa bi vrijedilo čuti jeli to taj glas i ponaša li se slično kao u čakavici?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 21:13   #4
Od dijalektologije sam već puno toga pozaboravljala pa možda griješim, ali mislim da ovo što navodiš, Faro, nema veze s jatom (čemu ipsilon?), nego je u pitanju diftongacija dugih vokala: ē>ie, ō>uo. Možda su mene pogrešno učili, ali zar nije ikavsko-ekavski karakterističan za srednjočakavski?
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 21:43   #5
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Od dijalektologije sam već puno toga pozaboravljala pa možda griješim, ali mislim da ovo što navodiš, Faro, nema veze s jatom (čemu ipsilon?), nego je u pitanju diftongacija dugih vokala: ē>ie, ō>uo. Možda su mene pogrešno učili, ali zar nije ikavsko-ekavski karakterističan za srednjočakavski?
U pravu si, to je diftongacija dugih vokala srednjega niza, i izgleda da je jedno od najzanačajnih svojstava ikavsko-ekavske čakavice. Ja sam tu čuo u Istri, a izgleda da je prisutno i u dalmaciji, središnjoj dakle otocima put Zadra i Splita.

Dali to svojstvo postoji i u kajkavskim govorima i jeli ga bilo u staroštokavske šćakavice i novoštokavske ikavice, možda?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 10:16   #6
Istu pojavu ima i bugarskom. nema nikakve veze s jatom. U istočnim bugagrskim govorima se tako izgovara. Zovemo to meko E. Nestandardno je doduše, ali tako ti govore 2/3 bugara.
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 10:26   #7
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Dali to svojstvo postoji i u kajkavskim govorima i jeli ga bilo u staroštokavske šćakavice i novoštokavske ikavice, možda?
A znači ipak je diftongizacija posrijedi. Pa jasno.
Imaš toga koliko znam (možda ne svugdje) u Zagori. A ima i u nekim kajkavskim govorima, ali ti ne bih znala reć kojima točno. Ako se ne varam, u nekom zagorskom ima "ou". I Prigorci isto imaju nešto.
Probaj to pitati na temi o kajkavskom.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.

Zadnje uređivanje bhavatarini : 10.02.2015. at 10:47.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 12:02   #8
Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Istu pojavu ima i bugarskom. nema nikakve veze s jatom. U istočnim bugagrskim govorima se tako izgovara. Zovemo to meko E. Nestandardno je doduše, ali tako ti govore 2/3 bugara.
Jeli imaš kakve linkiće gdje se to može čuti u bugarskom na youtube?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 12:04   #9
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
A znači ipak je diftongizacija posrijedi. Pa jasno.
Imaš toga koliko znam (možda ne svugdje) u Zagori. A ima i u nekim kajkavskim govorima, ali ti ne bih znala reć kojima točno. Ako se ne varam, u nekom zagorskom ima "ou". I Prigorci isto imaju nešto.
Probaj to pitati na temi o kajkavskom.
Kod štokavaca, pogotovo novoštokavaca ja to nisam do sada imao prilike čuti. kod kajkavaca pak sam čuo stvarno svega
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 09:08   #10
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Jeli imaš kakve linkiće gdje se to može čuti u bugarskom na youtube?
Hmmm, moram se za to malo potruditi nešto pronaći.
Ali evo, to što bhavatarini kaže o kajkavskom "ou" imamo toga i mi. Samo nije baš "ou" svaki nenaglašeni sotvoreni uglasnik se približava svom zatvorenom parnjaku.
Aj, probat ću iskopati neki seoski govor na Tubeu

Edit:
Zapravo palo mi na pamet da to i ne mora biti govor već pjesme
Evo ti ova ima tipični istočni izgovor.

Zadnje uređivanje HawkStr : 11.02.2015. at 09:14.
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.