Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2005., 16:21   #1
Plaćanje režija

ovak. kako najjeftinije proći i poplatiti rezije u FINI i pošti?

koje racune platiti na prvom, a koje na drugom mjestu?

hvala
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 16:26   #2
plaćam preko interneta, mislim da je to najjeftinije
__________________
Fukam, gospon magister, fukam!
medeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 16:46   #3
mislim da ti i za to uzimaju proviziju...
Fina za sve...
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 19:37   #4
plaćam preko neta jer mislim da je to najjeftinije
svaka transakcija je 1,00 kn bez obzira na iznos
ne moraš stajti u redu, ne moraš nikamo trčati, ne moraš tražit mjesto za parkiranje....
divota
Hrvach is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 19:41   #5
Re: plaćanje režija

Quote:
Studentica kaže:
ovak. kako najjeftinije proći i poplatiti rezije u FINI i pošti?

koje racune platiti na prvom, a koje na drugom mjestu?

hvala
definitivno internet... najveca provizija ti je 1 kn, ne moras cekati u redu. nema nikakve sanse da bi ikad vise placala "u zivo"
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 19:50   #6
Ako ti se baš čeka u redovima:
- pošta - za badav, bez provizije - telefon, HEP
- plinara, elektra - njihovi računi
- RBA - DCM kablovska i internet
- smetlare, stanarinu,... plaćaj e-bankarstvom
U fini imaju neku nagradnu igru pa možeš osvojit 12000 kn plaćenih računa u idućoj godini.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 22:29   #7
Platis unaprijed svih 12 , ili 6 mijeseci kako dodju racuni , sve na 1 uplatnicu.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 22:37   #8
Jos jedan glas za Internet-banking

Kao sto su vec svi rekli - 1kn po uplatnici, bez cekanja u redu, bez gnjavaze, kad god ti pase, u bilo koje doba dana ili noci
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 22:43   #9
Uh........ izgleda da sam ovdje jedina koja plaća u Fini i očekuje jackpot
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2005., 01:08   #10
Quote:
Lei kaže:
1kn po uplatnici,
...ili 50 lp!
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2005., 09:11   #11
I ja kažem internet bankarstvo

Čak sam bio promijenio banku jer banka u kojoj sam bio nije nudila tu uslugu. Žao mi je šta to nisam ranije napravio.

Samo pazi: neke banke ti uzimaju sitnu mjesečnu naknadu za korištenje i naplate ti token prilikom početka korištenja. Kod nekih je to sve besplatno (osim one sitne provizije prilikom plaćanja).

Npr. kod Zagrebačke sve plaćaš, kod RBA ti je sve besplatno (osim proviziije).

Imaš opciju da unaprijed programiraš plaćanje računa određenog datum prema želji.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2005., 10:52   #12
kod pbz-a ima optima- limit 1000kn dnevno, mjesečno je članarina 1kn, najčešće 1kn po računu, bez tokena. za plaćanje računa čist ok.
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2005., 15:09   #13
Ja također sve plaćam preko interneta, preporodih se otkad imam e-Zabu...

Najbolji mi je dio kad treba promijeniti devize u kune ili obrnuto... u banci ti za svaku devizu/valutu naplate 20kn provizije, a preko Interneta je besplatno...

govorim primjer za ZABU, ne znam kak je kod drugih... plus, automatski mozete "visak" love spustati u investicijske fondove, nadgledati stanje u stambenoj stednji i slicno...

h.
R24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 19:54   #14
Post Plaćanje režija

Trebam pomoć i savjet oko jedne situacije.

U našoj zgradi ima nekoliko stanova koji ne plaćaju režije - one koje se direktno plaćaju u zgradi (voda, zajednička struja za lift, stubište, čistačica, blagajnik i sl.) - i to skoro dvije ili više godina, ili, pak, onih koji lažno prijavljuju broj stanara u stanovima kako bi im računi bili niži.

Pitanje je vrlo jednostavno - što se može učiniti? GSKG, koji je upravitelj zgrade, kaže da ne može intervenirati, predstavnik suvlasnika je izgubljen i kaže da niti on ne zna što da radi, a računi se gomilaju i idu na teret ostatku stanara. Radi se o zajedničkim 'uslugama' pa pojedinim stanarima nije moguće isključiti vodu, grijanje ili sl.

Hvala unaprijed!
g.syl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 20:03   #15
pa možete ih tužiti..ili slati uplatnice na adresu..staviti rok uplate.. i onda ak ne plate ode ovrha
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 20:23   #16
A tko može i mora podnijeti tužbu? Predstavnik suvlasnika u ime suvlasnika ili upravitelj zgrade?

I moraju li imati posebno odobrenje za to ili ne?
g.syl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 20:52   #17
Evo da ti ja velim iz prve ruke (ja sam predstavnik suvlasnika, upravitelj je isto GSKG).
Prvo, za sve uplate koje ne idu preko računa iz pričuve, možeš im stavit soli na rep (slučaj kad se čišćenje, zajednička struja ili blagajnik plaćaju gotovinom). Zato ja pokušavam sve takve troškove prebaciti na pričuvu, pa se automatski naplaćuje i onda vrijedi drugi slučaj. Prebacivanje nije komplicirano, ali se, normalno, diže pričuva (i onda se bune vlasnici većih stanova jer oni u tom slučaju plaćaju više). I mislim da ti GSKG pokuša povećati naplatu svoje usluge, na čemu treba inzistirati da se to ne desi. Obično ljudi vele da čistačicu ne mogu plaćati preko računa, ali nije istina. Ima dosta poduzeća i obrtnika koji se bave čišćenjem, dobri su i nisu (pre)skupi. Razlika je, naravno, u porezu ali je čista situacija.
Druga je situacija kad stanari ne plaćaju pričuvu, to se rješava automatski tužbom, jednom godišnje i tužbu diže GSKG. Obično se ovrhom riješi dug, ali traje više od godinu dana. I ne treba nikakvo posebno odobrenje. Čudi me da GSKG već nije podigao tužbu, ali vjerojatno i je pa ne znate.
I još nešto, vjerojatno imate problem s naplatom vode (spominješ da se krivo prijavljuje broj članova). Broj članova u svakom kućanstvu za obračun vode (Vodovod i odvodnja) može promijeniti jedino predstavnik suvlasnika. Ja to rješavam tako da im pošaljem faks i oni mijenjaju. Pravilo (naše zgrade) je da nema promjena zbog privremenog odsustva (npr godišnji odmor i slično). Ukoliko ustanovite da ima više članova, jednostavno predstavnik prijavi pravi broj i to je to :-) Ja sam to više puta dosad napravio i nitko se nije bunio (barem ne uspješno).
Nemam dovoljno podataka, ali sve mi se čini da nema baš dobre komunikacije između predstavnika i vlasnika stanova, a i prema referentima u GSKG-u. Ako imate problema s referentima, javite se u centralu u Savsku i žalite se. Sve ove informacije je trebao predstavnik nabaviti od GSKG-a i podijeliti sa suvlasnicima zgrade (vlasnici stanova). Ako niste zadovoljni predstavnikom, mijenjajte ga (trebate potpis 51% suvlasnika u omjerima površina).
Evo, nadam se da sam pomogao :-)
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 22:01   #18
Super, hvala ti puno!

Predstavnik suvlasnika je OK, stariji gospodin, voljan napraviti puno stvari, ali mislim da ne zna kako neke stvari treba, tj. može napraviti. Moj feeling je da nema drugih stanara koji bi bili voljni obavljati njegov posao, tako da se ne razmišlja o tome da ga netko drugi zamijeni.

Imam još par pitanja vezanih za ovo što si napisao..

U slučaju da se plaćanje čistačice, blagajnika (koji tada, brijem, nije niti potreban), predstavnika suvlasnika, zajedničke struje i vode i sl. prebacuje na GSKG i plaćanje pričuve, plaćaju li se onda bilo kakvi troškovi u gotovini? Kako ste vi to sredili?

Kako obavljate plaćanje predstavnika suvlasnika? Preko ugovora o djelu? Autorskog honorara? Ili volontiras?

Što se broja stanara tiče, nama je problem što neka plaćanja stanari rade u gotovini pa evidencija koju ima blagajnik nije ista kao i evidencija koju ima npr. Vodoopskrba i odvodnja kada šalje one plave uplatnice. Ako bi se napravilo prebacivanje svih tih plaćanja preko pričuve, onda tu ne bi bilo problema. Pametna ideja

Kada sve ovo kažem ovom našem predstavniku, ima da me oslobodi čišćenja snijega pred zgradom do idućeg proljeća!
g.syl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 22:30   #19
Quote:
g.syl kaže:
U slučaju da se plaćanje čistačice, blagajnika (koji tada, brijem, nije niti potreban), predstavnika suvlasnika, zajedničke struje i vode i sl. prebacuje na GSKG i plaćanje pričuve, plaćaju li se onda bilo kakvi troškovi u gotovini? Kako ste vi to sredili?

Kako obavljate plaćanje predstavnika suvlasnika? Preko ugovora o djelu? Autorskog honorara? Ili volontiras?

Što se broja stanara tiče, nama je problem što neka plaćanja stanari rade u gotovini pa evidencija koju ima blagajnik nije ista kao i evidencija koju ima npr. Vodoopskrba i odvodnja kada šalje one plave uplatnice. Ako bi se napravilo prebacivanje svih tih plaćanja preko pričuve, onda tu ne bi bilo problema. Pametna ideja

Kada sve ovo kažem ovom našem predstavniku, ima da me oslobodi čišćenja snijega pred zgradom do idućeg proljeća!
Nema na čemu, rado pomognem.

Moja ideja je da se niš ne plaća gotovinom jer to komplicira stvar i blagajnik je potpuno nepotreban (mi smo mala zgrada od 13 stanova i 2 lokala). Reci mu samo da sve režije prebaci na trajni nalog preko računa pričuve zgrade. Mi još samo plaćamo zajedničku stubišnu struju (rasvjeta) ali to ću uskoro sredit. I čistimo sami, dok ne nađem firmu koja će čistit. Imamo loša iskustva s čistačicama jer neki nisu htjeli plaćat (i nemreš im niš) pa sistem pada u vodu.

Ja volontiram, a inače predstavnika plaća GSKG iz pričuve, na njegov račun (to je klasika). Volontiram dobrovoljno jer se niko, naravno, ne će prihvatit tog vrućeg krumpira, a meni je u interesu da se (skoro nova) zgrada ne zruši radi neodržavanja. Naravno da su furt najglasniji oni koji se skrivaju kad treba izabrat predstavnika Nemam vremena jer radim ko stoka cele dane, al j.. ga. Evo ti prilike da se pobrineš za zgradu

E, da, čudno mi je da predstavnika plaćate u kešu, to još nisam čul. GSKG ionak traži da se predstavnik plaća iz pričuve (meni su se čudili ko pura dreku kad sam rekel da ne ću "plaću").

Svakako izjednačite evidenciju za VIO (vodovod, plave uplatnice) i za keš (rekao sam ti kako). Tu mogu još dodati da sam pismeno obavijestio sve suvlasnike da su mi dužni prijaviti koliko osoba živi u stanu, a za one koji imaju podstanare, moraju mi ostavit podatke tko su podstanari (of kors, i koliko ih ima). Ako se ne oglase, ja procijenim (tu mi pomognu penzići koji su ko skeneri i točno znaju stanje ) i prijavim koliko mislim da ih ima.

Za odmetanje snega, s obzirom da sam te oslobodil obaveze, platiš mi kuhano vino da se ne zmrznem kad bum ga ja čistil, jer sam sebe nemrem oslobodit

Ak ti još kaj treba, sam javi a možda i drugima tu pomognemo
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 02:31   #20
Vidim da Strma dobro barata tematikom i drago mi je vidjeti da ima takvih predstavnika.
Nadodao bih. Kad se predstavniku stanara plaća naknada preko računa pričuve (preko GSKG) onda se po zakonu moraju platiti i svi doprinosi (staž i mirovinsko) na primanja. To podiže neto cijenu za 103%. Puno, ali zakon je zakon.
Struja stubišta se vrlo jednostavno može plaćati iz pričuve. Ide se kod gosp. Buk.... u Savsku 1, napiše se zahtjev i vaši računi za struju stižu njima, a oni s vašeg računa uplaćuju elektri.
Kod vode je isto jednostavno. Vodovod šalje uplatnice za svaki stan pojedinačno. Naravno, ima podatke članova kućanstva (koje mu dostavi predstavnik) i zajedničku potrošnju vode podijeli pravedno na broj stanara.

Dobro je znati. Ako upravitelj vrši isplatu predstaviku, ako plaća iz pričuve zajedničku struju, ako isplaćuje bilo što redovito svaki mjesec, on za to UZIMA NAKNADU. Da, pored svoje naknade za upravljanje zgradom, dodatno sebi uzima postotak pa isplatama.
I to je sve PO ZAKONU. A u ugovoru se to skriva pod pojmom "naknada za pogonske troškove" (kao da upravlja lokomotivom, a ne zgradom).
Kod nas je za isplatu naknade predstaviku htio uzeti (oteti) 10%. Kao, to im je uobičajeno, pa ako prođe-prođe??? Od svakog bruto iznosa 10%???
Na sreću, da se s njima pregovarati pa taj postotak skinu na 5%, a vjerujem da bi išlo još niže. Nisam imao volje...a i bio sam zadovoljan s ovim rezultatom. Isto je i sa strujom.

I još informacija o neplatišama. Postoji pravna služba pri GSKG (i kod drugih upravitelja, naravno) koja radovito svake godine utuži neplatiše. I onda postupak traje i traje, pa ovrha, pa nema nikoga doma i tako redom.
Čak postoji i način da se odgodi plaćanje duga ako predstavnik potpiše za osobu koja je dužna. On time daje nekakvo jamstvo da će dug biti plaćen u obrocima. Time GSKG sebi skida s vrata sporove s dužnicima ( ko da je njih i briga za naš novac), dužnik se zadovoljno smije i nada se zastari, a "naivni" predstavnik ........možda i on ima neke koristi. Tko zna???

E baš se raspisah, nadam se da ste imali volje pročitati do kraja.
I kao što kaže Strma - "nadam se da sam pomogao :-)"
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.