Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2010., 14:27   #1
Nasljedstvo u drugoj državi

Molim pomoć,
Nakon smrti oca koji je živio u BIH i ostavinske rasprave održane u Bosni nasljedila sam dio novčanog nasljedstva što je on imao u banci.
Kada smo zvali da bi željeli doći i podignuti novce prvo su nam rekli da moramo doći svi zajedno i naravno donjeti rješenje, no međutim sada kad je moj brat zvao banku promjenila se je priča - rekli su mu da nemožemo podignuti novce već da svaki nasljednik mora u toj banci otvoriti svoj tekući rač., novci se uplaćuju na njega i što je najzanimljivije, mi te novce ne možemo dignuti tko zna koliko (mjesecima).


Sada me ustvari zanima da li nam ta banka to može raditi ili mi kao pravni nasljednici možemo jednostvano dignuti svoje nasljedstvo ?
kajic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 09:55   #2
Kod nas je takva praksa samo sa maloljetnim nasljednicima. Samo u tom slučaju se otvara tekući račun na ime maloljetnika i njegov dio novca se čuva na tom računu do punoljetnosti.
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 15:37   #3
Mislim da moras imati otvoren racun u BiH, koliko ja znam u bilo kojoj banci, jer ne moze ti banka isplatiti na ruke novac, vec ga prebaci na tvoj racun.

Imala sam slicnu situaciu, i kod mene (nas) od momenta od kada je utvrdjeno postaojanje novaca na nekom ocevom racunu, do momenta kada nam je novac isplacen je proslo mjesec dana. Novac je bio na 3 razlicita racuna u 3 banke, meni je sve isplaceno na moj racun.

Ja bih ti preporucila da AKO mozes otvoris racun u toj banci i zatrazis debitnu karticu, to ti je sve besplatno, i onda kada te obavijeste da ti je novac uplacen, samo ga dignes u Hrvatskoj. Ne moras 5 puta dolaziti u BiH.
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:40   #4
a u dojč?

osoba prima njemačku mirovinu po koju ide 2 puta godišnje tamo. dakle, lova nije u hrv. niti prelazi granicu sve dok ju ova/j ne podigne i donese u novčaniku! tako traje sve do smrti.novac koji ostaje tamo na računu vjerojatno ima nasljednika (ne ostaje banci). koja je procedura kod toga? kako podić novce, donjet ih u hrvatsku, prikazat ih na ostavini, itd.???
arkod is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 15:24   #5
Quote:
arkod kaže: Pogledaj post
osoba prima njemačku mirovinu po koju ide 2 puta godišnje tamo. dakle, lova nije u hrv. niti prelazi granicu sve dok ju ova/j ne podigne i donese u novčaniku! tako traje sve do smrti.novac koji ostaje tamo na računu vjerojatno ima nasljednika (ne ostaje banci). koja je procedura kod toga? kako podić novce, donjet ih u hrvatsku, prikazat ih na ostavini, itd.???
rješenje o nasljeđivanju daš prevest po ovlaštenom sudskom prevoditelju
u rješenju je samo bilo navedeno da preminuli ima račun br. xxx u banci yyy, nije naveden iznos na njemu
meni je to bilo dovoljno
nasljednice smo bile sestrična i ja, svaka po pola, pa mi je ona dala punomoć (ovjerena kod sudskog bilježnika, prevedena, apostil) pa sam digla i njen novac
isto tako i novac od životnog osiguranja
dakle po novce tek po primitku rješenja o nasljeđivanju

bez obzira što je kod nas sve bilo čisto što se tiče samog nasljeđivanja tj. nismo se svadile, ipak smo uzele advokata jer je to sve petljancija, jest da košta ali štedi vrijeme i živce
isto tako i u njemačkoj (stric mi je gore živio i radio, umro je u bolnici, pa je tamo trebalo također rješavati papirologiju, auto i stan u najmu)
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 11:45   #6
nasljedstvo - Slovenija

dakle, možda ova priča zvuči zbrkano, ali zaista ne znamo otkuda početi i da li nešto započinjati.
Baka moga muža umrla je pred 7 god i nakon smrti je uredno provedena ostavinska rasprava za imovinu u RH i tu je sve u redu. No odnedavna, budući da je imala dvojno državljanstvo, počinju iz Slovenije stizati neki dokumenti gdje država od nje pokušava otkupiti nekoliko čestica zemlje za gradnju autoceste. Kako im uopće javiti da je ona pokojna i na koji način utvrditi što sve ona posjeduje u Sloveniji?
Tu se radi o česticama gdje je ona suvlasnik, tako da ne znam da li se sve to uopće isplati, a opet izgleda da oni nju u knjigama vode kao da je još živa?
svi savjeti su dobrodošli
Anne Elliot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 23:56   #7
To što je imala dvojno državljanstvo nema nikakve veze s tim što su joj počele stizati obavijesti - ona ih je dobivala kao vlasnik nekretnina u Sloveniji, što je mogla biti i ako nije imala državljanstvo


Malo provjerite - u posljednje vrijeme trebala je na njenu adresu stići Obavijest o pokusnom izračunu vrijednosti nekretnina. To je program koji provodi Geodetska uprava Republike Slovenije i šalju svim vlasnicima, naravno, ukoliko imaju točne adrese. Nešto više o tome možeš vidjeti ovdje. Uglavnom dobije se baš popis svih nekretnina, s opisom i procjenom tržne vrijednosti.

Normalno da je vode kao da je živa ako je umrla u RH.

Izvadite međunarodni smrtni list i na matičnom uredu općine/grada gdje ima imovinu prijavite smrt. Oni će vas pitati podatke o nasljednicima te o imovini. Ne morate znati točno što ona ima. Prije ih možete nazvati telefonom pa se raspitajte, možda to možete učiniti i poštom.

A ako misliš da ti se nasljedstvo ne isplati, uvijek možeš ne prihvatiti svoj dio.

Zadnje uređivanje Lapulapu : 04.11.2010. at 00:02.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 12:00   #8
@ lapulapu

puno hvala na iscrpnom odgovoru, stvarno nisam znala koga pitati, a nekako uvijek od mene očekuju da znam odgovore. Imaš pravo, ta Obavijest je stigla nedavno i ona me potakla na pisanje posta.

može li još jedno pitanje?
u obavijesti stoji, npr da je ona vlasnik 8/24 u vrijednosti 2000 E ali nisam uspjela shvatiti da li su te 2000 e vrijednost svega ili njenog dijela? Morat ću malo bolje pročitati.
U svakom slučaju, znači kod nas na matični, pa u Deželu!
Anne Elliot is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 12:12   #9
Navedena ti je vrijednost za čitavu nekretninu, a na početku naznačen koliki suvlasnički dio ima ta osoba. Samo, nemoj se baš jako veseliti tim ciframa, za taj izračun uzet je nekakav srednji koeficijent, a valjda ti je jasno da ne vrijede jednako npr. građevinska čestica sred Ljubljane il u Krvavem Potoku

Kad budeš prijavljivala smrt, reci da pokojna ima zemlju i kuće, jer imaju poseban registar zemljišnih čestica, a poseban za objekte. Pa ako nema ništa, na raspravi će se utvrditi da nema.

Inače, pogledaj ovaj link, zanimljivo ti je jer imaš puno sve preglednije. Doduše on nema vrijednost u eurima, ali imaš i prikaz čestica u prirodi, snimke na terenu, možda ti bude zanimljjivo.

Zadnje uređivanje Lapulapu : 05.11.2010. at 12:26.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 14:15   #10
hvala opet, malo ćemo sjesti i porazgovarati o isplativosti svega jer se tu uvijek radi o nekakvim osminama i petinama nekih čestica koje i nisu tako velike, nedavno su nam i nudili nekakvih 200 eura za nekoliko kvadrata za gradnju autoceste, a meni se čini da je tu više zezancije nego ev. koristi, a opet glupo mi je ne odgovarati na te dopise
Anne Elliot is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 15:25   #11
Dobro što imaš taj popis nekretnina, u njemu ti je sve. Da, dobro bi bilo da popričate o tome, jer ako je baka 7 godina pokojna, imat ćete vjerovatno i dug poreza za platiti. Nije to neka velika cifra ako je poljoprivredno zemljište, al isto se nabere. Zar nije dobivala porezna rješenja i uplatnice?

Ne boj se, suvlasnici vam neće zamjeriti što ništa ne pokrećete, oni ionako tamo sve koriste, baš kao da je njihovo.

Inače, utješno je što u Sloveniji ostavinske rasprave ne vode bilježnici (notari) već se obavljaju na sudu, pa nije neki veliki novčani trošak.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 00:11   #12
nasljedstvo u Kanadi

bok,djedu je preminuo brat u Kanadi,moj djed(94g) mu je jedini živući brat,kakva je procedura da se dozna da li je djedov brat ostavio neku oporuku ili ako nije kome da se obratim ako je postojala neka imovina,da li postoji neki rok,prošlo je već 20 dana...i u teoriji ako je ostala neka kućica kako se ona dijeli s obzirom da je bilo više braće i sestara koji su davno prminuli? Hvala
xaco is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 01:42   #13
Pa ako mu je jedini zivuci brat onda ide njemu, ne moze ostalima ako su preminuli.

Jedino je pitanje dali je taj covjek imao svoju djecu koja su onda pravni nasljednici.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 02:15   #14
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Pa ako mu je jedini zivuci brat onda ide njemu, ne moze ostalima ako su preminuli.

Jedino je pitanje dali je taj covjek imao svoju djecu koja su onda pravni nasljednici.
nema djece,nikoga osim sada samo jednog živog brata...a jel to tako i po kanadskom zakonu,i koga tamo da ja tražim,poslaaću emajlove odvjetnicima tamo,možda neko prihvati...
xaco is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 14:02   #15
Nasljedstvo u drugoj drzavi?

Otac mi je umro preko ljeta,nisam ga dugo vidio,pa neznam sta ima u vlasnistvu,zanima me kako to mogu provjeriti,a isto me zanima kako se mogu ukljuciti ili pokrenuti ostavinsku raspravu,neznam nista jer je tostrana drzava - Nizozemska.
Granta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 21:39   #16
nasljedstvo u BiH

Moj djed koji je živio u BiH je umro i dobili smo poziv za sud o nasljeđivanju. Moj otac je umro još prije njega,a ja sam rođen u RH i imam samo hrvatsko državljanstvo.

Jeli istina da moram izvaditi osobnu u BiH, ako se želim uknjižiti na nekretnine? Kako mogu izvaditi osobnu u BiH, ako tamo ne živim niti imam ikakvu imovinu?
Smim li uopće po zakonu imati dvije osobne iskaznice?
zvizdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 20:04   #17
Banke van hrvatske i nasljeđivanje

Postoji li naćin da saznam da li je moj pokojni pradjed imao otvoren bankovni racun u nekoj drugoj drzavi ?
__________________
sapienti sat...
Bedak_na_Ex is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 21:14   #18
mora biti bar neki pisani trag, zar ne (bankovni dokument, kartica, izvod itd...) kao osnova za upit
ako to nemas sansa je velika da ces poljubiti vrata

cisto sumnjam da ce ti itko ista reci ako dodjes pitati
em privacy policy, em (dobro poznati) bankarski oportunizam
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 22:13   #19
sranje...znam da su negdje novci,i to pristojna kolicina,ali nitko nezna gdje
__________________
sapienti sat...
Bedak_na_Ex is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 19:24   #20
Imam jedno pitanje.. imao kucu u švedskoj.. e sada bi barba od oca trebao prepisat ocu tu kucu jer on vec ima 80god.. dali ce moc dobit papire da je on vlasnik kuce??
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:27.