Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li da su Židovi izabrani Božji narod?
Da 32 28.32%
Ne 81 71.68%
Glasovatelji: 113. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2010., 22:19   #1
Vjerujete li da su Židovi izabrani Božji narod?

Vjerujete li da su Židovi izabran Božji narod?

Prošli su kroz strašne muke i progone u svojoj povijesti, nikoga nisu toliko gazlili kao njih, a opet su uspjeli sačuvati svoj identitet i kulturu. Iako ih ima malo dali su svijetu dosta sjajnih znanstvenika i velikih ljudi.
Articles of Faith is offline  
Old 14.10.2010., 22:22   #2
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Vjerujete li da su Židovi izabran Božji narod?

Prošli su kroz strašne muke i progone u svojoj povijesti, nikoga nisu toliko gazlili kao njih, a opet su uspjeli sačuvati svoj identitet i kulturu. Iako ih ima malo dali su svijetu dosta sjajnih znanstvenika i velikih ljudi.
A Židovi su samo Judino pleme ili svih 12 plemena ili čak u jednom periodu 13 ???
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Old 14.10.2010., 22:55   #3
Nema se tu što vjerovati, to lijepo piše u Bibliji.

Quote:
A Židovi su samo Judino pleme ili svih 12 plemena ili čak u jednom periodu 13 ???
Današnji Izraelci potječu od svih 12 plemena, a sad za Aškenaze ne znam, neki kažu da imaju kazarske krvi.
Lajoš55 is offline  
Old 14.10.2010., 23:20   #4
Da,tako piše u Bibliji.

"Nije vas Jahve odabrao i prihvatio zato što biste vi bili brojniji od svih naroda – vi ste zapravo najmanji – nego zato što vas Jahve ljubi i drži zakletvu kojom se zakleo vašim ocima. Stoga vas je Jahve izveo jakom rukom i oslobodio vas iz kuće ropstva, ispod vlasti faraona, kralja egipatskoga. Zato znaj da je Jahve, Bog tvoj, pravi Bog, Bog vjeran, koji drži svoj Savez i milost svoju iskazuje do tisuću koljena onima koji ga ljube i drže njegove zapovijedi."

Ponovljeni zakon 7,7-9

Bože čuvaj Izrael.
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 06:57   #5
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Da,tako piše u Bibliji.

"Nije vas Jahve odabrao i prihvatio zato što biste vi bili brojniji od svih naroda – vi ste zapravo najmanji – nego zato što vas Jahve ljubi i drži zakletvu kojom se zakleo vašim ocima. Stoga vas je Jahve izveo jakom rukom i oslobodio vas iz kuće ropstva, ispod vlasti faraona, kralja egipatskoga. Zato znaj da je Jahve, Bog tvoj, pravi Bog, Bog vjeran, koji drži svoj Savez i milost svoju iskazuje do tisuću koljena onima koji ga ljube i drže njegove zapovijedi."

Ponovljeni zakon 7,7-9

Bože čuvaj Izrael.
možda ih je i bilo malo, al to malo je ipak bilo skoro kao i egipćana ili više nego što ih je danas u izraelu.
u jednom danu znali su između sebe poklat milijun svojih ili tuđih ratnika.

za davida je po bibliji izraelaca bilo nekih 800 000 muških za oružje a judejaca 500 000 tj. 1 300 000 vojnika ili otprilike pet milijuna ukupno duša.

http://www.biblija.net/biblija.cgi?B...s=0&set=3&l=en

Quote:
Vjerujete li da su Židovi izabrani Božji narod?
naravno, kao što su si jahvine kolege višnu, zeus i ostali izabrali neke bliže ili dalje narode.

http://www.biblija.net/biblija.cgi?B...20%33%32%2C%39

8 Kad je Višnji baštinu dijelio narodima,
kad je razmještao sinove čovječje,
odredi im međe po broju Božjih sinova:
9 tad Jahvu njegov narod zapade,
Jakov bi njegova baština.

Zadnje uređivanje ursamajor : 15.10.2010. at 07:28.
ursamajor is offline  
Old 08.06.2017., 17:35   #6
[QUOTE=ursamajor;29501216]možda ih je i bilo malo, al to malo je ipak bilo skoro kao i egipćana ili više nego što ih je danas u izraelu.
u jednom danu znali su između sebe poklat milijun svojih ili tuđih ratnika.

za davida je po bibliji izraelaca bilo nekih 800 000 muških za oružje a judejaca 500 000 tj. 1 300 000 vojnika ili otprilike pet milijuna ukupno duša.

http://www.biblija.net/biblija.cgi?B...s=0&set=3&l=en



naravno, kao što su si jahvine kolege višnu, zeus i ostali izabrali neke bliže ili dalje narode.

http://www.biblija.net/biblija.cgi?B...20%33%32%2C%39

8 Kad je Višnji baštinu dijelio narodima,
kad je razmještao sinove čovječje,
odredi im međe po broju Božjih sinova:
9 tad Jahvu njegov narod zapade,



Kad je Višnji baštinu dijelio narodima? Što to znači? Višnji je glavni Bog politeističke vjere. Barem u ovoj rečenici se to može dokazivati. Razmještao je sinove čovječje.

Višnji je vrhovno božanstvo, a sinovi čovječji su ljudi na zemlji. Odredi im međe po broju Božjih sinova.

Višnji je Bog otac a Božji sinovi su Božji sinovi. Biblija tu uopće ne govori o Isusu Kristu. Mnogobrojne politeističke religije su prije monoteizma razvile idju o Vrhovnom Božanstvu koji je i Bog stvoritelj svega. On je stvorio sve Bogove pa su oni Božji sinovi. Monoteisti su to vrhovno božanstvu preformulirali i on postaje Bog jedini a drugi Bogovi postaju anđeli i ljudi. poput Noe ili poput Adama i Eve.

Što su to MEĐE, to su granice među narodima ili državama. dakle ovo je mit o nastanku naroda i granica, ali odlomak nam daje čudnu sliku jer kaže da je postojao određeni broj Božjih sinova i svakome je bog podijelio i dao ljude na zemlji.

Jahvi je pripao izrael a logikanam govori kao što i znamo da su drugi narodi imali druge Bogove.

Da bi vam bilo jasnije objasnit ću vam jednu teoriju o vanzemaljcima. Ima teorija koja ovako tumači ovaj odlomak:

Na zemlju su došli Vanzemaljci. Vrhovni zapovjednik tih astronauta je astronautima podijelio zemlju tako da je svakome dao da zapovjeda ljudima jednog određenog teritorija. Jahvi je dao izrael. To kje interesantna teorija koja donekle može objasniti zašto su Jahvi smetali Bogovi u Kananu kako to da Izraelce nije poslao u egipat koji je imao mnogo veće kipove.
kom1 is offline  
Old 14.10.2010., 23:23   #7
Quote:
Lajoš55 kaže: Pogledaj post
Nema se tu što vjerovati, to lijepo piše u Bibliji
A tu bibliju nečim čudnim slijedom okolnosti napisaše tko...židovi. I to je dokaz da su odabrani narod

Quote:
Današnji Izraelci potječu od svih 12 plemena, a sad za Aškenaze ne znam, neki kažu da imaju kazarske krvi.
Nisi čio priću o deset izgubljenih plemena?
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 15.10.2010., 00:05   #8
osim toga što su se sami proglasili božjim ništa drugo ne ukazuje da su božji koliko da su fanatični vjernici .. to je očito dobro za njihovo preživljavanje ali opet ne sliči mi na božji narod da imaju etiketu bankara, lihvara i općenito nisu na glasu nekih dobrih duša koje šire ljubav .....

Talmud to zorno navodi ‘Samo su Židovi ljudi. Nežidovi nisu ljudi, nego stoka.’ Kerithuth 6b, 78, iebhammoth 61; ‘ Nežidovi su stvoreni da služe Židovima kao robovi.’ Midrasch Talpioth 225; ‘Spolni odnos s nežidovima je poput spolnog odnosa sa životinjama.’ Kethuboth 3b; ‘Nežidove treba izbjegavati više od bolesnih svinja.’ Orach Chalim 57, 6a; ‘Rađanje nežidova mora se snažno suzbijati.’ Zohar 11,

što se tiče nobelovaca židova ne vidim kakav je to dokaz "božjeg naroda" , možda inteligentnijeg ali .... možda ja previše očekujem od božjeg naroda ili je bog koji bi trebao biti i naš - totalno u hurcu
bukefal is offline  
Old 15.10.2010., 00:19   #9
Quote:
bukefal kaže: Pogledaj post
osim toga što su se sami proglasili božjim ništa drugo ne ukazuje da su božji koliko da su fanatični vjernici .. to je očito dobro za njihovo preživljavanje ali opet ne sliči mi na božji narod da imaju etiketu bankara, lihvara i općenito nisu na glasu nekih dobrih duša koje šire ljubav .....

Talmud to zorno navodi ‘Samo su Židovi ljudi. Nežidovi nisu ljudi, nego stoka.’ Kerithuth 6b, 78, iebhammoth 61; ‘ Nežidovi su stvoreni da služe Židovima kao robovi.’ Midrasch Talpioth 225; ‘Spolni odnos s nežidovima je poput spolnog odnosa sa životinjama.’ Kethuboth 3b; ‘Nežidove treba izbjegavati više od bolesnih svinja.’ Orach Chalim 57, 6a; ‘Rađanje nežidova mora se snažno suzbijati.’ Zohar 11,

što se tiče nobelovaca židova ne vidim kakav je to dokaz "božjeg naroda" , možda inteligentnijeg ali .... možda ja previše očekujem od božjeg naroda ili je bog koji bi trebao biti i naš - totalno u hurcu
Koliko sam ja upućen, spasit će se Izraelov ostatak, nekakva manjina koja će naći opravdanje u Božjim očima i potom moći nastaviti svoj 'posao' Izabranog naroda.
Lajoš55 is offline  
Old 08.06.2017., 13:39   #10
Quote:
bukefal kaže: Pogledaj post
osim toga što su se sami proglasili božjim ništa drugo ne ukazuje da su božji koliko da su fanatični vjernici .. to je očito dobro za njihovo preživljavanje ali opet ne sliči mi na božji narod da imaju etiketu bankara, lihvara i općenito nisu na glasu nekih dobrih duša koje šire ljubav .....

Talmud to zorno navodi ‘Samo su Židovi ljudi. Nežidovi nisu ljudi, nego stoka.’ Kerithuth 6b, 78, iebhammoth 61; ‘ Nežidovi su stvoreni da služe Židovima kao robovi.’ Midrasch Talpioth 225; ‘Spolni odnos s nežidovima je poput spolnog odnosa sa životinjama.’ Kethuboth 3b; ‘Nežidove treba izbjegavati više od bolesnih svinja.’ Orach Chalim 57, 6a; ‘Rađanje nežidova mora se snažno suzbijati.’ Zohar 11,

što se tiče nobelovaca židova ne vidim kakav je to dokaz "božjeg naroda" , možda inteligentnijeg ali .... možda ja previše očekujem od božjeg naroda ili je bog koji bi trebao biti i naš - totalno u hurcu
Opet netočnosti.

U starom vijeku je postojalo ropstvo. Postojao je primitivizam. Svi narodi su imali takve stavove da su baš oni nešto više od drugih. Zato su Rimljani i Grci nazivali barbarima sve one koje su porobljavali. Germani i Slaveni nisu bili smatrani jednakima nego divljacima, životinjama koje je trebalo porobiti i koji nisu imali nikakva prava. Danas takve stavove nazivamo rasističkim i nacionalističkima a li samo zat jer smo postali napredniji kao čovječanstvo.

Trebalo je proči mnogo stotina i tisuća godina da bismo se IZBORILI za stav da su svi ljudi jednaki i da je ropstvo nemoralno. Naši nacionalistički odnosi danas na balkanu su nastali zbog toga jer je Balkan primitivniji od ostatka Evrope. Moramo to priznati jer je to činjenica. Taj primitivizam se razvijao od pračovjeka. Ovakva logika nas vodi prema Muslimanskom terorizmu koji nam jasno govori da je kod njih prevladao srednjovjekovni odnos koji smo mi prevazišli dok ako idemo prema zapadnim zemljama vidimo da je kod njih toga sve manje u odnosu na Balkan pa prema bliskom istoku.
kom1 is offline  
Old 15.10.2010., 00:25   #11
zakaj bi Bog preferiral određene narode?
d._m. is offline  
Old 15.10.2010., 00:46   #12
Inaće, već je nekoliko puta objašnjeno na forumu da tekstovi tipa Kerithuth 6b, 78 ne postoje osim na propagandnim stranicama, pa bi mi bilo drago da ih preskočimo...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 15.10.2010., 00:50   #13
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Inaće, već je nekoliko puta objašnjeno na forumu da tekstovi tipa Kerithuth 6b, 78 ne postoje osim na propagandnim stranicama, pa bi mi bilo drago da ih preskočimo...
Da, to je više puta objašnjeno na temi : "Židovstvo - 1000 zašto, 1000 zato"
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 02:21   #14
1. Židovi nisu Božji narod. Zaista nemamo na temelju čega vjerovati u tako što, bili mi vjernici ili ne. Ateisti ne priznaju Boga, a kršćani i židovi koji se vode Biblijom ne bi je trebali tumačiti toliko doslovno. Jer, ne poriče li činjenica da postoji polubožanski narod ono da smo "pred Bogom svi jednaki"? Posebno je nebulozno takav status pripisivati tako velikoj skupini ljudi. Znači li to da i najgori kriminalci koji su pripadnici židovskog naroda imaju privilegiju pred Bogom i više vrijede od ostalih ljudi samo zato jer su "Božji narod"? Takvo je gledište istovrsno rasizmu i ideji o superiornosti određenog naroda. Činjenica da su dali mnogo velikih znanstvenika također ništa ne dokazuje jer, kakvo je čudo da su od više milijuna židova koji su živjeli i koji žive neki od njih bili veliki ljudi? Ne vjerujem da je omjer toliko različit nego u ostalih naroda.

2. Čak i ako su ljudi koji su prije 3000 godina živjeli na području današnjeg Izraela/Palestine bili izabrani Božji narod, potomci tih ljudi danas su u manjini. Naime, oko 740. godine, kralj Bulan, vladar Hazarije (sjeverno od Crnog mora i Kaspijskog jezera) preuzeo je židovsku vjeru i prenio je na cijeli svoj narod. Preko 90 % ljudi koji se danas naziva Židovima i koji su živjeli u Europi prije Holokausta, zapravo su Hazari sa židovskom vjerom (preuzimanje određene religije ne mijenja pripadnost određenom narodu, odnosno genetsko podrijetlo naroda).
__________________
Ako nisam sluš'o sve što postoji, onda nisam sluš'o ništa!
gunđalo is offline  
Old 15.10.2010., 02:29   #15
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
1. Židovi nisu Božji narod. Zaista nemamo na temelju čega vjerovati u tako što, bili mi vjernici ili ne. Ateisti ne priznaju Boga, a kršćani i židovi koji se vode Biblijom ne bi je trebali tumačiti toliko doslovno. Jer, ne poriče li činjenica da postoji polubožanski narod ono da smo "pred Bogom svi jednaki"? Posebno je nebulozno takav status pripisivati tako velikoj skupini ljudi. Znači li to da i najgori kriminalci koji su pripadnici židovskog naroda imaju privilegiju pred Bogom i više vrijede od ostalih ljudi samo zato jer su "Božji narod"? Takvo je gledište istovrsno rasizmu i ideji o superiornosti određenog naroda. Činjenica da su dali mnogo velikih znanstvenika također ništa ne dokazuje jer, kakvo je čudo da su od više milijuna židova koji su živjeli i koji žive neki od njih bili veliki ljudi? Ne vjerujem da je omjer toliko različit nego u ostalih naroda.

Tko kaže da su polubožanski? Kad kažu "izabrani narod" oni ne misle da su time bolji i vrijedniji od drugih nego da imaju posebnu obavezu služiti Bogu. Nema tu nikakvog rasizma.
Ovo o znanstvenicima je bila samo zanimljivost, a činjenica je da ih ima dosta:
http://www.jinfo.org/Nobel_Prizes.html
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 02:59   #16
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
1. Židovi nisu Božji narod. Zaista nemamo na temelju čega vjerovati u tako što, bili mi vjernici ili ne. Ateisti ne priznaju Boga, a kršćani i židovi koji se vode Biblijom ne bi je trebali tumačiti toliko doslovno. Jer, ne poriče li činjenica da postoji polubožanski narod ono da smo "pred Bogom svi jednaki"? Posebno je nebulozno takav status pripisivati tako velikoj skupini ljudi. Znači li to da i najgori kriminalci koji su pripadnici židovskog naroda imaju privilegiju pred Bogom i više vrijede od ostalih ljudi samo zato jer su "Božji narod"? Takvo je gledište istovrsno rasizmu i ideji o superiornosti određenog naroda. Činjenica da su dali mnogo velikih znanstvenika također ništa ne dokazuje jer, kakvo je čudo da su od više milijuna židova koji su živjeli i koji žive neki od njih bili veliki ljudi? Ne vjerujem da je omjer toliko različit nego u ostalih naroda.

2. Čak i ako su ljudi koji su prije 3000 godina živjeli na području današnjeg Izraela/Palestine bili izabrani Božji narod, potomci tih ljudi danas su u manjini. Naime, oko 740. godine, kralj Bulan, vladar Hazarije (sjeverno od Crnog mora i Kaspijskog jezera) preuzeo je židovsku vjeru i prenio je na cijeli svoj narod. Preko 90 % ljudi koji se danas naziva Židovima i koji su živjeli u Europi prije Holokausta, zapravo su Hazari sa židovskom vjerom (preuzimanje određene religije ne mijenja pripadnost određenom narodu, odnosno genetsko podrijetlo naroda).
1.Po Bibliji su Židovi izabrani narod, pa sad ti to tumači kako hoćeš.Probaj se držati Biblije, doduše.

2.U Izraelu su dvotrećinska većina Mizrahi i Sefardi koji nemaju blage veze s Kazarima.I nisu sigurno svi Aškenazi Kazari.
Lajoš55 is offline  
Old 15.10.2010., 03:15   #17
Quote:
Lajoš55 kaže: Pogledaj post
1.Po Bibliji su Židovi izabrani narod, pa sad ti to tumači kako hoćeš.Probaj se držati Biblije, doduše.

2.U Izraelu su dvotrećinska većina Mizrahi i Sefardi koji nemaju blage veze s Kazarima.I nisu sigurno svi Aškenazi Kazari.
1. Ova tema izlazi iz konteksta Biblije, odnosno pokušava objasniti jesu li današnji Židovi Božji narod ili ne! Dakle držati se isključivo Biblije ovdje nema previše smisla.

2. Ja sam pronašao drugačije podatke, ali neću te opovrgavati jer ne znam o tome toliko puno. Upitat ću se samo kako se može tako precizno utvrditi ovako daleko podrijetlo određenih ljudi!
__________________
Ako nisam sluš'o sve što postoji, onda nisam sluš'o ništa!
gunđalo is offline  
Old 15.10.2010., 03:17   #18
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
1. Ova tema izlazi iz konteksta Biblije, odnosno pokušava objasniti jesu li današnji Židovi Božji narod ili ne! Dakle držati se isključivo Biblije ovdje nema previše smisla.

2. Ja sam pronašao drugačije podatke, ali neću te opovrgavati jer ne znam o tome toliko puno. Upitat ću se samo kako se može tako precizno utvrditi ovako daleko podrijetlo određenih ljudi!
Ne pokušavam ja "objasniti" ništa sa ovom temom. Ja sam samo postavio pitanje. Otvorio sam ovu temu na Religiji zato jer me zanimaju odgovori vjernika.
Ako nisi vjernik onda će ova tema za tebe biti besmislena.
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 03:33   #19
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Ne pokušavam ja "objasniti" ništa sa ovom temom. Ja sam samo postavio pitanje. Otvorio sam ovu temu na Religiji zato jer me zanimaju odgovori vjernika.
Ako nisi vjernik onda će ova tema za tebe biti besmislena.

Postoje i drugi vjernici osim židova. Smatram da i oni i ateisti imaju pravo raspravljati o ovoj temi jer je, ponavljam, riječ o svakodnevnici, a ne o Bibliji. Ako ćemo se držati Biblije, nema spora da su Židovi izabrani narod i samim time rasprava uopće neće postojati.
__________________
Ako nisam sluš'o sve što postoji, onda nisam sluš'o ništa!
gunđalo is offline  
Old 21.10.2010., 17:04   #20
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Ne pokušavam ja "objasniti" ništa sa ovom temom. Ja sam samo postavio pitanje. Otvorio sam ovu temu na Religiji zato jer me zanimaju odgovori vjernika.
Ako nisi vjernik onda će ova tema za tebe biti besmislena.
Sukladno Bibliji, zidovi jesu Bozji izabrani narod.To je cinjenica oko koje nema misla raspravljati ako se gleda iz vjernickog rakursa.
Ateisti o tome naravno imaju svoje misljenje na koje imaju pravo ali njihovo misljenje za vjernike nije relevantno.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.