Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2007., 21:01   #81
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
sto se tice nastupa- ne kontam bas sta ti je tu "palo "u oko?
Rekao bih:

-jezik i intonacija govora
-ponašanje bez distance, dosta persiranja
-gestikulacija koja se na "zapadu" smatra neukusnom ili kičastom
Hroboatos is offline  
Old 25.04.2007., 21:02   #82
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
pa da...ako cemo po fizionomiji, dosta je u sarajevu hercegovaca (istocna hercegovina), sto se tice govora i nastupa...srbi su bili dominantni u medijima, skolama desetljecima...ostavilo je traga...npr. novokovanice su prihvatane prema istocnoj varijanti, karakteristicni izrazi su se gubili ( poput onog studeno,mrko prsa, itd.) i proglasavani nazadnim. sto se tice nastupa- ne kontam bas sta ti je tu "palo "u oko?
Pa ne znam - humoristične emisije primjerice. Nekad imam dojam ko da gledam Beograd, takva vrsta humora, samo ljudi govore na "ije".

"Nastup" je nekako grublji i tvrđi, uključuje i gestikulaciju - svašta nešto. Teško mi je objasnit.
zelenbrijeg is offline  
Old 25.04.2007., 21:02   #83
Quote:
zelenbrijeg kaže: Pogledaj post
Da, određeni obrasci su kod nekih jači. Al teško je to izdefinirat. Ja to više nekako doživljavam kao "sklop svega", često nisam niti svjestan zašto nekoga "prepoznam" kao baš toga.
Dakle- cjelina je više od zbroja dijelova ?
Hroboatos is offline  
Old 25.04.2007., 21:03   #84
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Tema je, čini se, propala (i ja sam tomu, nažalost, pridonio). Nisam htio da se pretvori u sprdnju, ali to se skoro neizbježno dogodilo.
Od navedenih poveznica možda je dosta reprezentativna sljedeća: http://www.ntvhayat.com/home/voditelji/ , jer pokazuje da su tradicionalne fizionomije uzmakle pred lagodnim životom, šminkom, plastičnom kirurgijom i "miješanjem".

Ipak, da ne ostane sve na razini glupiranja i blesiranja: činjenica jest da su stanoviti tipovi fizionomija češći kod neke etnokonfesionalne zajednice/nacije nego kod druge (što ne znači da većina pripadnika te nacija izgleda baš tako). Prije je mjerenje bilo skoro lombrozovskoga tipa (pigmentacija), sada je genetika (haplotipovi), no ostaje da je neka faca češća kod jednoga nacionalnoga korpusa nego kod drugoga.
ok, mozemo li sada nekako civilizirano finalizirati raspravu i donijeti neki zakljucak ( iako smatram da ima jos osnove i prostora za raspravu) prije nego se ovo pretvori u jos jednu temu za prepucavanje?
koce zavrsnu rijec??
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 21:05   #85
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Rekao bih:

-jezik i intonacija govora
-ponašanje bez distance, dosta persiranja
-gestikulacija koja se na "zapadu" smatra neukusnom ili kičastom
da....autohtoni izricaj i intonacija su se s vremenom izgubili.....opet govorim da to nije jezik nasih djedova...
persiranja ovdje rijetko ima, i mene jako nervira ta prisnost u ophodjenju, ali to je karakterisika ove zemlje...
gestakuliranje ....joj, upravu si...svi nesto mlataramo rukama
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 21:07   #86
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
ma isto je i samnom... u mom zavicaju jasno mogu skontati ko je ko..po hodu, oblacenju, itd. ali kad se udaljim od zavicaja, moja sposobnost prepoznavanja pada u vodu. i da, srbi su ipak malo crnomanjastiji i imaju malo jacu celjust...iako i to nije pravilo...
Ja sam u mladosti točno mogao reći tko je iz sela a tko iz grada. Nije bilo greške - odjeća, frizura, sveopći dojam. Nisam mogao "falit", i to u odnosu na sve, dakle i mlade ljude koji su dolazili u grad u škole prigradskim busevima.

A ovdje u Zagrebu mogu prokljuvit i bosance i srbe, naravno i strance - engleze, skandinavce, talijane... O crncima da i ne govorimo. Tu pogađam 100%.

Jednom sam u jednom autu vidio troje ljudi i pomislio da su stranci. Izađoše iz auta i progovoriše - bili su stranci (auto hrv. registracije). Obični ljudi, obično obučeni - jednostavno mi je "nos" to rekao.
zelenbrijeg is offline  
Old 25.04.2007., 21:07   #87
Quote:
zelenbrijeg kaže: Pogledaj post
Pa ne znam - humoristične emisije primjerice. Nekad imam dojam ko da gledam Beograd, takva vrsta humora, samo ljudi govore na "ije".

"Nastup" je nekako grublji i tvrđi, uključuje i gestikulaciju - svašta nešto. Teško mi je objasnit.
hmmm...naravno kad je dosta emisija snimljeno u koprodukciji sa srbijom, ili su srpski glumci...i hmmm, bice da smo godinama izgradili slican smisao za humor ili prihvatili srpski obrazac humora...
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 21:10   #88
Quote:
zelenbrijeg kaže: Pogledaj post
Ja sam u mladosti točno mogao reći tko je iz sela a tko iz grada. Nije bilo greške - odjeća, frizura, sveopći dojam. Nisam mogao "falit", i to u odnosu na sve, dakle i mlade ljude koji su dolazili u grad u škole prigradskim busevima.

A ovdje u Zagrebu mogu prokljuvit i bosance i srbe, naravno i strance - engleze, skandinavce, talijane... O crncima da i ne govorimo. Tu pogađam 100%.

Jednom sam u jednom autu vidio troje ljudi i pomislio da su stranci. Izađoše iz auta i progovoriše - bili su stranci (auto hrv. registracije). Obični ljudi, obično obučeni - jednostavno mi je "nos" to rekao.
imamo istu sposobnost...da je nazovemo 7. culom
ma u principu, seljaka vazda mozes prepoznati...ja recimo u inostranstvu uvijek prepoznam naseg covjeka( pod tim podrazumijevam i hrvate i srbe)...stranca takodje kod nas mozes prepoznati lako, i tu opet fizionomija najmanje igra ulogu, osim ako nije crnac) vise je u pitanju drzanje, gard, odijevanje, hod). na moru u hrvatskoj odmah znam ko je bosanac ili hercegovac...ne mora ni progovoriti
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 21:14   #89
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Rekao bih:

-jezik i intonacija govora
-ponašanje bez distance, dosta persiranja
-gestikulacija koja se na "zapadu" smatra neukusnom ili kičastom
Jao - pogađaš. Ovo je već malo "opasan" teren.

- jezik i intonacija - to je jasno, naravno - tu nema greške i to svi odmah primijete - mislim da to ne mora biti predmet rasprave jer je evidentno

- ponašanje bez distance - ne samo "bez persiranja", nego nekako imam osjećaj da se i gestikulacijom "unose" u drugu osobu - što mi djeluje nekako "ofenzivno", čak i ako je u dobroj namjeri
zelenbrijeg is offline  
Old 25.04.2007., 21:15   #90
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
ok, mozemo li sada nekako civilizirano finalizirati raspravu i donijeti neki zakljucak ( iako smatram da ima jos osnove i prostora za raspravu) prije nego se ovo pretvori u jos jednu temu za prepucavanje?
koce zavrsnu rijec??
Starija su istraživanja (sumnjive pouzdanosti) dala neku razliku u pigmentaciji. Bilo je nešto na forumu cyberbulevar, slično je ovdje:
http://www.hercegbosna.org/ostalo/hercegbos.html
..............
Konacno valja spomenuti rezultate antropoloskih istrazivanja Weissbacha, Glicka, Filipesca i drugih o pripadnicima raznih konfesija u Herceg-Bosni. Muslimani i katolici pretezno su svjetlijeg tipa, dok pravoslavci vise naginju crnomanjastoj pigmentaciji. Tamnookih muslimana ima 46.9%, katolika 46.8%, a pravoslavnih za 10% vise (56.3%). Slicno tako tamnokosih pravoslavaca ima za 10% vise nego muslimana. Uopce tamnom tipu pripada 47.9% bosanskih pravoslavaca, a katolika i muslimana za 11% manje. Cisto svijetlom tipu pripada 9.4% muslimana, 7.5% katolika i 5.6% pravoslavnih (Truhelka: O porijeklu bos. muslimana, str. 18-19). U jednoj svojoj ranijoj raspravi spominje isti pisac, da prema antropoloskim istrazivanjima plavokosih katolika ima 25.7%, muslimana 17.5%, a pravoslavnih tek 6.3%. - Kad bi se uzela u obzir Bosanska Krajina, gdje je pravoslavni narod mahom doseljenik s vrlo malo konvertita, onda bi taj razmjer postao jos ocitijim. Iz ovih cinjenica rezultira, veli Truhelka (Cit. dj. 19), da su bosanski muslimani po intenzitetu pigmentacije najblizi, pace posve jednaki s katolicima. Po cisto svijetlom tipu, koji je kod muslimana relativno najvise zastupan, zakljucuje on, da su bas muslimani najcisci Slaveni u Bosni, drugim rijecima ono, sto veli Starcevic, najcisca hrvatska krv.
.......................

Na stranu političkonacionalna tendencioznost, ovdje nečeg ima (govorim o fenotipovima). No, to je situacija pred 100 godina.

Budući da su fizionomije tema, rekao bih da se maksimalno može reći da
:
a) neki tipovi fizionomija (boja očiju, puti,...jagodice, brahiokefalnost, dolihokefalnost,..) prevladavaju među pojedinim narodima, ali na regionalnoj razini.

b) dakle, vidljive su razlike kako među nacijama, tako među regionalnim zajednicama unutar pojedine nacije.

Možda najintrigantnijim ostaje sljedeće pitanje: u kojem se stupnju razlikuju, po izgledu, pripadnici bliskoživućih raznih nacija, posebno iz "miješanih" sela ? To mi se čini dosta zanimljivim, no ne izgleda mi da se na to može dati potkrijepljen odgovor.
Hroboatos is offline  
Old 25.04.2007., 21:20   #91
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
imamo istu sposobnost...da je nazovemo 7. culom
ma u principu, seljaka vazda mozes prepoznati...ja recimo u inostranstvu uvijek prepoznam naseg covjeka( pod tim podrazumijevam i hrvate i srbe)...stranca takodje kod nas mozes prepoznati lako, i tu opet fizionomija najmanje igra ulogu, osim ako nije crnac) vise je u pitanju drzanje, gard, odijevanje, hod). na moru u hrvatskoj odmah znam ko je bosanac ili hercegovac...ne mora ni progovoriti
Je - gard je definitivno drugačiji. A vanka naravno da ih odmah prokljuviš.

No razlika je ipak - npr. ljude iz grada teže je prokljuvit vani. Meni su baš prečesto govorili da "kao da nisam iz "Jugoslavije", tj. dovoljno često da to nije slučajno. A to je razlika selo-grad, sjever-jug. Vjerojatno su njima tipični "jugići" gastarbajterski tip, počesto ruralnog podrijetla i stila...
zelenbrijeg is offline  
Old 25.04.2007., 21:21   #92
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
imamo istu sposobnost...da je nazovemo 7. culom
ma u principu, seljaka vazda mozes prepoznati...ja recimo u inostranstvu uvijek prepoznam naseg covjeka( pod tim podrazumijevam i hrvate i srbe)...stranca takodje kod nas mozes prepoznati lako, i tu opet fizionomija najmanje igra ulogu, osim ako nije crnac) vise je u pitanju drzanje, gard, odijevanje, hod). na moru u hrvatskoj odmah znam ko je bosanac ili hercegovac...ne mora ni progovoriti
Ja bosance doživljavam nekako "okruglije", a hercegovce "oštrije".
zelenbrijeg is offline  
Old 25.04.2007., 21:23   #93
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Starija su istraživanja (sumnjive pouzdanosti) dala neku razliku u pigmentaciji. Bilo je nešto na forumu cyberbulevar, slično je ovdje:
http://www.hercegbosna.org/ostalo/hercegbos.html
..............
Konacno valja spomenuti rezultate antropoloskih istrazivanja Weissbacha, Glicka, Filipesca i drugih o pripadnicima raznih konfesija u Herceg-Bosni. Muslimani i katolici pretezno su svjetlijeg tipa, dok pravoslavci vise naginju crnomanjastoj pigmentaciji. Tamnookih muslimana ima 46.9%, katolika 46.8%, a pravoslavnih za 10% vise (56.3%). Slicno tako tamnokosih pravoslavaca ima za 10% vise nego muslimana. Uopce tamnom tipu pripada 47.9% bosanskih pravoslavaca, a katolika i muslimana za 11% manje. Cisto svijetlom tipu pripada 9.4% muslimana, 7.5% katolika i 5.6% pravoslavnih (Truhelka: O porijeklu bos. muslimana, str. 18-19). U jednoj svojoj ranijoj raspravi spominje isti pisac, da prema antropoloskim istrazivanjima plavokosih katolika ima 25.7%, muslimana 17.5%, a pravoslavnih tek 6.3%. - Kad bi se uzela u obzir Bosanska Krajina, gdje je pravoslavni narod mahom doseljenik s vrlo malo konvertita, onda bi taj razmjer postao jos ocitijim. Iz ovih cinjenica rezultira, veli Truhelka (Cit. dj. 19), da su bosanski muslimani po intenzitetu pigmentacije najblizi, pace posve jednaki s katolicima. Po cisto svijetlom tipu, koji je kod muslimana relativno najvise zastupan, zakljucuje on, da su bas muslimani najcisci Slaveni u Bosni, drugim rijecima ono, sto veli Starcevic, najcisca hrvatska krv.
.......................

Na stranu političkonacionalna tendencioznost, ovdje nečeg ima (govorim o fenotipovima). No, to je situacija pred 100 godina.

Budući da su fizionomije tema, rekao bih da se maksimalno može reći da
:
a) neki tipovi fizionomija (boja očiju, puti,...jagodice, brahiokefalnost, dolihokefalnost,..) prevladavaju među pojedinim narodima, ali na regionalnoj razini.

b) dakle, vidljive su razlike kako među nacijama, tako među regionalnim zajednicama unutar pojedine nacije.

Možda najintrigantnijim ostaje sljedeće pitanje: u kojem se stupnju razlikuju, po izgledu, pripadnici bliskoživućih raznih nacija, posebno iz "miješanih" sela ? To mi se čini dosta zanimljivim, no ne izgleda mi da se na to može dati potkrijepljen odgovor.
hmmm ,odlicno hrobatos.

genetika je cudna stvar( npr. fizionomija doticne gospodje iz mog avatara je preskocila njene kcerke, unuke, da bi se zato ocigledno pojavila u 3. generaciji kod njene praunke u mijesanju sa germanskim genima)...
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 21:26   #94
Ovo je već druga tema, sociokulturna obilježja. "Balkan", "Mediteran" i "Srednja Europa". No-to je, možda, tema za neki drugi slijed.
Hroboatos is offline  
Old 25.04.2007., 21:28   #95
[QUOTE=Hroboatos;8253150] - Kad bi se uzela u obzir Bosanska Krajina, gdje je pravoslavni narod mahom doseljenik s vrlo malo konvertita, onda bi taj razmjer postao jos ocitijim. .
.......................[/I]


Vidiš, meni se baš u toj bosanskoj Krajini (mislim na RS, ne na muslimanske dijelove) činilo da ljudi imaju tamniju kosu, i to ono nešto malo "špičastije". Moglo bi bit nešto u tome.
zelenbrijeg is offline  
Old 25.04.2007., 21:29   #96
Quote:
zelenbrijeg kaže: Pogledaj post
Je - gard je definitivno drugačiji. A vanka naravno da ih odmah prokljuviš.

No razlika je ipak - npr. ljude iz grada teže je prokljuvit vani. Meni su baš prečesto govorili da "kao da nisam iz "Jugoslavije". A to je razlika selo-grad, sjever-jug. Vjerojatno su njima tipični "jugići" gastarbajterski tip, počesto ruralnog podrijetla i stila...
predstavu o nekome stvarash na osnovu iskustvenog....vani su pretezno isli ruralci i ljudi s malo znanja i manira...ljudi poznavajuci njih, o cijelom narodu stvaraju takvu predodzbu..isto je i sa bosnjacima...tv slike tokom rata su pretezno prikazivale ljude sa sela, nene sa samijama, zaostale krajeve...onaj ko ne poznaje, sebi je stvorio predodzbu o cijelom narodu kao takvom...arhetip....slicno je i sa ostalima...robujemo predozbama i slikama koje nam serviraju mas mediji...
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 21:31   #97
prosto ne mogu da vjerujem da vodimo finu raspravu...cek da protrljam oci
nema svadje, prepucavanja...ne mogu da vjerujem da sam to dozivjela u ludoj kuci
decki, komplimenti veceras za vas dvojicu od mene
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 21:34   #98
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
prosto ne mogu da vjerujem da vodimo finu raspravu...cek da protrljam oci
nema svadje, prepucavanja...ne mogu da vjerujem da sam to dozivjela u ludoj kuci
decki, komplimenti veceras za vas dvojicu od mene
To tak ide dok ne dođemo na razinu osobnih preferencija i kvalifikacija "što je bolje". Onda počne frcat na sve strane.
zelenbrijeg is offline  
Old 25.04.2007., 21:38   #99
Quote:
zelenbrijeg kaže: Pogledaj post
To tak ide dok ne dođemo na razinu osobnih preferencija i kvalifikacija "što je bolje". Onda počne frcat na sve strane.

ma jok...veceras nema negativnog naboja u "zraku".
eto tako...laku vam noc zelim i prijatne snove....do slijedeceg tipkanja
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 21:39   #100
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
predstavu o nekome stvarash na osnovu iskustvenog....vani su pretezno isli ruralci i ljudi s malo znanja i manira...ljudi poznavajuci njih, o cijelom narodu stvaraju takvu predodzbu..isto je i sa bosnjacima...tv slike tokom rata su pretezno prikazivale ljude sa sela, nene sa samijama, zaostale krajeve...onaj ko ne poznaje, sebi je stvorio predodzbu o cijelom narodu kao takvom...arhetip....slicno je i sa ostalima...robujemo predozbama i slikama koje nam serviraju mas mediji...
Ali ja primjećujem i obrnuti transfer. Npr. moja tipična rodbina seljaka u Hercegovini. Transfer "zapadnjaštva" kod populacije je evidentan. Vidim to po odjeći, po "gardu" - i tu mi se čini da žene prednjače. Muškarci kao da nekako slabije "upijaju" (naravno da da, ali ipak mi se čini malo slabije) utjecaj novih sredina zapadnih gradova. Druga generacija je već sasvim druga priča - to su već "napola" Nijemci, zagrepčani, Švicarci -što već...
zelenbrijeg is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.