Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2013., 10:35   #1
Kuća i tko što plaća?

Bok!

Živim u kući sa sestrom, ona je u prizemlju a ja sam na katu.
Moja terasa je ujedno i "krov" njezine kuhinje. Izgrađena je prije 15 godina, no
prije 3 godine je počela propuštati vodu zato jer nešto ne valja sa izolacijom.
Njoj je čitava kuhinja zasrana sa gljivicama i otpada boja sa zidova. Izgleda grozno.
Odlučili smo se popraviti to, što uključuje stavljanje nove izolacije i na to nove pločice.

Prije par dana sam shvatio da moja sestra očekuje da ja platim kompletnu renovaciju zato jer, eto, meni se radi nova terasa i ona ju uopće neće koristiti. Ja sam joj rekao da nema šanse da ja sam to financiram zato jer
a) nisam ja kriv što je izolacija otišla i
b) ona dobiva novu izolaciju tj. krov nad kuhinjom
i da bismo mi trebali podijeliti trošak popravka, kao što bismo trebali podijeliti i troškove sanacije sve štete koja je nastala kao posljedica loše izolacije (npr. farbanje zidova).

Ja svoj suživot s njom u toj kući doživljavam kao život u zgradi: postoje stvari koje su zajednička odgovornost i popravci i održavanje kojih se zajednički financiraju: npr. krov, terasa, fasada, vrt, bojler (imamo jedan zajednički)...

Kako bi se ovakav problem riješio da živimo u zgradi? Što kaže zakon i propisi koji to reguliraju?

Hvala,
udzbenik
udzbenik is offline  
Old 23.04.2013., 11:48   #2
zgrade placaju pricuvu proporcionalno velicini stana (garaze/spremista itd) upravo zbog ovakvih situacija. zakon kaze da kuce sa 3 i vise stanova moraju placati pricuvu. u vasoj situaciji mozete ili ne morate uvesti pricuvu (samo su 2 stambene jedinice ako sam dobro shvatio). a najbolje bi bilo da podjelite troskove. ako ne zeli podjeliti troskove imati ce i dalje curenje i problem je rijesen dok se ne urazumi kaj ne?
jones85 is offline  
Old 23.04.2013., 12:03   #3
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
zgrade placaju pricuvu proporcionalno velicini stana (garaze/spremista itd) upravo zbog ovakvih situacija. zakon kaze da kuce sa 3 i vise stanova moraju placati pricuvu. u vasoj situaciji mozete ili ne morate uvesti pricuvu (samo su 2 stambene jedinice ako sam dobro shvatio). a najbolje bi bilo da podjelite troskove. ako ne zeli podjeliti troskove imati ce i dalje curenje i problem je rijesen dok se ne urazumi kaj ne?
Normalni ljudi dijele

Već sam ja predložio da krenemo izdvajati neku lovu mjesečno, tipa 50-100kn svaki pa da imamo "pričuvu", ali ništa od toga...

Zanima kako je to regulirano u zgradama da znam kako da pristupim problemu. Ostavljam otvorenu mogućnost da sam možda ja u krivu i da sam odgovoran za tu izolaciju.
udzbenik is offline  
Old 23.04.2013., 12:20   #4
Najbolja praksa u vecim zgradama s pricuvom je da se to rjesava zajednicki.

Sto je i logicno -> dakle ako curi onom iznad tebe pitanje je vremena kad ce procurit i tebi, pa tak sve do podruma...

A sama pricuva se placa po kvadraturi. Sto je opet logicno jer zapravo odrzavas kvadraturu, a ne stambenu jedinicu

Dakle ak ti imas stan od npr. 150 m2 a ona 100 m2 - ti trebas platiti 1.5x a ona treba platiti x.

I to je to.
Dakako - ako najbolja praksa zakaze - mozete se sudit i bit mokri iducih 5 godina do pravomocne presude koja ce bit opet prema najboljoj praksi . Neki ljudi vole taj thrill "se bum vas tuzil", ali gube svi osim odvjetnika

I.
igorl is offline  
Old 23.04.2013., 12:41   #5
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Najbolja praksa u vecim zgradama s pricuvom je da se to rjesava zajednicki.

Sto je i logicno -> dakle ako curi onom iznad tebe pitanje je vremena kad ce procurit i tebi, pa tak sve do podruma...

A sama pricuva se placa po kvadraturi. Sto je opet logicno jer zapravo odrzavas kvadraturu, a ne stambenu jedinicu

Dakle ak ti imas stan od npr. 150 m2 a ona 100 m2 - ti trebas platiti 1.5x a ona treba platiti x.

I to je to.
Dakako - ako najbolja praksa zakaze - mozete se sudit i bit mokri iducih 5 godina do pravomocne presude koja ce bit opet prema najboljoj praksi . Neki ljudi vole taj thrill "se bum vas tuzil", ali gube svi osim odvjetnika

I.
Hehe... Nasreću, nismo do toga došli, a ni nećemo. Rađe ja onda platim sve nego da to proživljavamo. Ma jednostavno ne želim plaćati stvari za koje mislim da nisu moja krivnja niti moja dužnost da ih financiram. Tu se radi o barem 1000€, nije to mala lova, bar meni.
udzbenik is offline  
Old 23.04.2013., 13:04   #6
Quote:
udzbenik kaže: Pogledaj post
Normalni ljudi dijele

Već sam ja predložio da krenemo izdvajati neku lovu mjesečno, tipa 50-100kn svaki pa da imamo "pričuvu", ali ništa od toga...

Zanima kako je to regulirano u zgradama da znam kako da pristupim problemu. Ostavljam otvorenu mogućnost da sam možda ja u krivu i da sam odgovoran za tu izolaciju.
Quote:
udzbenik kaže: Pogledaj post
Hehe... Nasreću, nismo do toga došli, a ni nećemo. Rađe ja onda platim sve nego da to proživljavamo. Ma jednostavno ne želim plaćati stvari za koje mislim da nisu moja krivnja niti moja dužnost da ih financiram. Tu se radi o barem 1000€, nije to mala lova, bar meni.
e, sad....
tarantula100 is offline  
Old 23.04.2013., 15:26   #7
Quote:
tarantula100 kaže: Pogledaj post
e, sad....
Kaj buš...
udzbenik is offline  
Old 24.04.2013., 01:34   #8
mi smo imali takav slučaj u mojoj bivšoj zgradi....oni na zadnjem katu su imali otvorenu terasu, a ispod terase je bio dnevni dio stana na 3. katu....i kad je terasa procurila, vlasnici gornjeg stana su sami morali snositi štetu....jer to ne spada u zajednički dio zgrade...to je dio stana...i tako je i etažirano....pa se sam pobrineš da tvoja terasa ne curi...

ako je terasa tvoja tj. dio tvog stana, ti snosiš sve troškove...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Old 24.04.2013., 07:53   #9
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
mi smo imali takav slučaj u mojoj bivšoj zgradi....oni na zadnjem katu su imali otvorenu terasu, a ispod terase je bio dnevni dio stana na 3. katu....i kad je terasa procurila, vlasnici gornjeg stana su sami morali snositi štetu....jer to ne spada u zajednički dio zgrade...to je dio stana...i tako je i etažirano....pa se sam pobrineš da tvoja terasa ne curi...

ako je terasa tvoja tj. dio tvog stana, ti snosiš sve troškove...
To te ja pitam... Drek. Soma eura...
udzbenik is offline  
Old 24.04.2013., 13:06   #10
to je i logično

susjedi su nakon toga sanirali terasu i štetu donjem stanu, a sebi postavili grede i napravili krov tj. pokrili terasu....pa sad više ne pada kiša ni snijeg, niti se oštećuje izolacija....cijena - nemam pojma....veličina terase je bila 20 m2....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Old 25.04.2013., 22:42   #11
Quote:
udzbenik kaže: Pogledaj post
Bok!

Živim u kući sa sestrom, ona je u prizemlju a ja sam na katu.
Moja terasa je ujedno i "krov" njezine kuhinje. Izgrađena je prije 15 godina, no
prije 3 godine je počela propuštati vodu zato jer nešto ne valja sa izolacijom.
ako je terasa dio tvoga stana, onda to dođe kao da npr iz tvoje kupaonice prokapa na strop osobe ispod tebe. ne misliš valjda da bi ona trebala snositi troškove sanacije?
bušić is offline  
Old 28.04.2013., 23:18   #12
Što je nekome pod, drugome je strop (znači, zajedničko je) pa bi bilo logično da se trošak sanacije dijeli.
genius_one is offline  
Old 29.04.2013., 02:16   #13
ne, ne bi...ako susjedu curi kupaonica i procuri kroz moj strop, zašto bih ja dio sanirala

terasa u ovom slučaju nije zajednička, već je dio stana onoga tko živi na katu....može on imati terasu, nogometno igralište ili što vec gore, ali u slučaju da donjem stanu nanese štetu, dužan je sam sanirati....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Old 29.04.2013., 13:58   #14
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
ne, ne bi...ako susjedu curi kupaonica i procuri kroz moj strop, zašto bih ja dio sanirala

terasa u ovom slučaju nije zajednička, već je dio stana onoga tko živi na katu....može on imati terasu, nogometno igralište ili što vec gore, ali u slučaju da donjem stanu nanese štetu, dužan je sam sanirati....

Kod nas su se takve stvari uvijek rjesavale iz pricuve. Jer je TEBI u interesu da se to sredi. A njega generalno boli kita. Nije da njemu curi u stan.

Moze rec da nije njegova voda. Oces mu ti dokazivat da je? Ili neces?
Vidio sam slucajeva da je voda nekim cudom kroz vertikalu dospjela 5 katova ispod i procurila. Razvalili pola stanova u jednoj vertikali dok nisu nasli "krivca".
Zamisli da se to trebalo organizirat u vlastitoj reziji stanara. Utopili bi se JBT. A kaj mislis da bi lako uvjerila ovog 5 katova iznad da je problem mozda u njegovom stanu. Hau jes nou.

Dakako - sve je stvar inicijalnog dogovora stanara sto je stvar pricuve a sto nije. Imam 3 stana u 3 razne zgrade u 3 razna kvarta u ZG i u svima je konsenzus: ak curi voda zgrada popravlja o trosku pricuve i pise se pod "hitna intervencija".

Kao sto reko - to je najbolja praksa, ali uvijek postoji mogucnost sudjenja i 5 godina besplatnog bazena za one koji ne smatraju da je tako

I.
igorl is offline  
Old 29.04.2013., 14:14   #15
Da procuri krov gornjem stanu bi li sestra sudjelovala u sanaciji? malo morgen kakvi su sada odnosi, zato to treba smatrati zajedničkim djelovima zgrade i ravnopravno dijeliti troškove...
B-118 is offline  
Old 29.04.2013., 14:59   #16
istina je da je terasa ujedno i krov i da se treba sanirati zajednički.

usporedba s kupaonom ne stoji - jer u kupaoni može procuriti zbog kvara na zajedničkom dijelu (pa se sanira zajednički) ili na posebnom dijelu poput sifona, kotlića i sl. (pa trošak snosi vlasnik posebnog dijela).
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Old 29.04.2013., 18:05   #17
Quote:
B-118 kaže: Pogledaj post
Da procuri krov gornjem stanu bi li sestra sudjelovala u sanaciji? malo morgen kakvi su sada odnosi, zato to treba smatrati zajedničkim djelovima zgrade i ravnopravno dijeliti troškove...
OK su odnosi, sestra financira popravke krova (trebalo je neki crijep zamijeniti). Nije ovdje stvar u lošim odnosima, nego jednostavno u pravednom pristupu. Ne možemo se direktno dogovoriti pa me zanimalo mišljenje trećih strana.
udzbenik is offline  
Old 29.04.2013., 19:25   #18
Ako ti procuri odvod u kupaonici, to se popravlja novcima iz pričuve. Ako ti procuri sifon, sam popravljaš (jer tad "kvar" ni nije na zajedničkom dijelu zgrade).
Prema tome, jedino logičko razmišljanje je da je nečija terasa, koja je nekome drugome krov, zajednički dio i ide ili iz pričuve ili se zajednički popravlja.
Inače bi, po toj logici, najviše naj.. oni na vrhu neke zgrade - krov je samo njegov krov, a ne od onog ispod, a pod je, po toj logici, samo njegov pod, a ne i strop drugog stana pa, u slučaju da procuri krov, plaća popravak krova, a ako procuri u podu, plaća popravak poda. Oni u prizemlju u tom slučaju nikd ništa ne bi trebali plaćati jer imaju samo strop (koji mora popraviti stan iznad), a ne trebaju platiti ni popravak ako im curi u podu (a njima ne smeta) jer nema nikoga ispod.
genius_one is offline  
Old 30.04.2013., 08:41   #19
je, ali voda će kad-tad doći do prizemlja
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Old 30.04.2013., 18:23   #20
Slažem se s tobom da bi oboje trebali sudjelovati u trošku sanacije. To je vaša zajednička imovina i vjerujem da oboje ulažete novac u tu kuću...
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.