Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2017., 18:19   #1
Odabiremo li mi vjerovanje ili vjerovanje odabire nas?

Svatko ima slobodu odabira svoje duhovnog puta.

Međutim, da li se desi da Bog kaže "ovaj je moj, učinit ću pravog kršćana/muslimana/hinduista od njega"
Da li se Bogu upliće u našu sudbinu i kreira ju?
Jel duhovnost u biti odlučuje tko će ući u njegov klub a tko neće?

Jeste li to što jeste jer su okolonosti to učinile od vas?
Jeste li kršćanin i musliman zbog okoline ili baš zbog vašeg odabira?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:29   #2
"Molitva Jeremijina
(23) Znam, Jahve, da put čovjeka nije u njegovoj vlasti, da čovjek koji hodi ne može upravljati korake svoje! (24) Kazni me, Jahve, ali po pravici, ne u gnjevu, da nas ne zatreš. (25) Izlij gnjev na narode koji te ne priznaju i na plemena koja ne zazivlju imena tvoga! Jer oni su proždrli Jakova, izjeli ga, opustošili naselje njegovo".

Slažem se sa Jeremijom.
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:56   #3
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
"Molitva Jeremijina
(23) Znam, Jahve, da put čovjeka nije u njegovoj vlasti, da čovjek koji hodi ne može upravljati korake svoje! (24) Kazni me, Jahve, ali po pravici, ne u gnjevu, da nas ne zatreš. (25) Izlij gnjev na narode koji te ne priznaju i na plemena koja ne zazivlju imena tvoga! Jer oni su proždrli Jakova, izjeli ga, opustošili naselje njegovo".

Slažem se sa Jeremijom.
Znači duhovni put određuje Bog i onda bi Bog trebao zatrti narode koje je On sam usmjerio protiv samog Sebe?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 19:19   #4
Prije ce bit da je posljedica mjesavine faktora pri cemu je svjesna odluka samo elemnt. Socialno i psiholosko zaledje, potrebe i predisppozicije, izlozenost oim ili onim sadrzajima, specificni zivotni trenutci kada smo izlozeni ovim ili onim sadrzajima i sto sve ne.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 21:00   #5
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Znači duhovni put određuje Bog i onda bi Bog trebao zatrti narode koje je On sam usmjerio protiv samog Sebe?
Točno.
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 22:28   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post


Jel duhovnost u biti odlučuje tko će ući u njegov klub a tko neće?
Ne nužno.

Naslov teme je baš zanimljiv.
U principu, kod odraslih je jasno zašto, iz 3 razloga: a)slijedom tradicije ; b)slijedom prisile ; c)slijedom stvarne potrebe

No, u odnosu na odrasle zanimljivija je situacija kod male djece (recimo dobi od 6 godina) prilikom koje, ta djeca, ateističkog nadzora i neupučena u bilo kakve religijske doktrine/ukaze etc. pokazuju sklonost prema vjeri u Boga.
Dođe nam da se zapitamo otkud im to, zar ne, dal je vjerovanje odabralo njih jer oni sami onako maleni neznajući o tim stvarima svakako nisu mogli odabrati sami od sebe, jer ukoliko jesu a onda su zbilja mali lumeni
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 22:41   #7
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Svatko ima slobodu odabira svoje duhovnog puta.
Istina.

Quote:
Jeste li kršćanin i musliman zbog okoline ili baš zbog vašeg odabira?
Odgovor je sličan na pitanje: jesi li navijač Dinama, ili Hajduka zbog okoline ili baš zbog osobnog odabira (na osnovu objektivnih procjena igre itd.)?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 00:14   #8
Dok su djeca mala vjerovanje je odabrano za njih. Kad narastu sami biraju koje im najbolje objašnjava sve ono što ih zanima.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 02:00   #9
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Dok su djeca mala vjerovanje je odabrano za njih. Kad narastu sami biraju koje im najbolje objašnjava sve ono što ih zanima.

Šteta mladosti koja se ne drži Boga.

I šteta odraslih/zrelih koji su odustali od Boga.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 02:18   #10
Interesantna tema moze biti.Pazi i ovo sto je receno da je interesantno kako deca od malih nogu neka prihvataju boga licnim izborom,a neka ne,ali naravno mozak promislja za sebe i to je dokaz da nema prirodne determinisanosti kad je vera u pitanju. Ja po sebi znam kad sam imao 11 godina ozbiljno sam razmisljao i tada sam rekao da postoji neka visa sila koja se u odredjenim trenicuima aktivira,ali recimo u zivot nakon smrti bas nikada nisam verovao,kao sto i sad ne verujem i to je zanimljivo,a verovatno i zbog toga sto sam sa 4 godine bio mrtav i imam iskustvo nebivstva.Naravno moja su razmisljanja evoluirala,kao i razmisljanja mnogih drugih.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 02:30   #11
Naravno, što je čovjek zreliji i iskusniji takvi su mu i stavovi. Ima širi pogled na svijet oko sebe.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 02:39   #12
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post

Ja po sebi znam kad sam imao 11 godina ozbiljno sam razmisljao i tada sam rekao da postoji neka visa sila koja se u odredjenim trenicuima aktivira,ali recimo u zivot nakon smrti bas nikada nisam verovao,kao sto i sad ne verujem i to je zanimljivo,a verovatno i zbog toga sto sam sa 4 godine bio mrtav i imam iskustvo nebivstva.Naravno moja su razmisljanja evoluirala,kao i razmisljanja mnogih drugih.
11togodišnjak teško da može "ozbiljno" razmišljati

budimo iskreni, ne lažimo sebi ni druge, ne povodimo se fantazijom

odrasti u atestičkoj obitelji u vrijeme Tita značilo je da će ti se sva škola smijati skupa s ravnateljem ako ako se na satu prozvan baš ti usudiš izjaviti "vjerujem u Boga", i otkud to ako ne podvalom jer ateisti se voljeli naslađivati, po njima šamar je ništa jer lako mi mogo dobit i kamen u glavu, sve samo zato jer si se usudio reči "vjerujem u Boga" a da ni tebi samom nije bilo jasno zašto si izjavio ali eto jesi iz dubine duše, makar zbog tog dobio batina

Tako je bilo nekada. A danas? Sve sama bogosloboda? I opet ne štima?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 02:52   #13
DavMla, primjetio sam u tvom postu da si bio 4 godine mrtav i otud tvoj stav općenito o životu, mislim. Ako nije preosobno, bi li rekao nešto više o tomu.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:35   #14
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Šteta mladosti koja se ne drži Boga.

I šteta odraslih/zrelih koji su odustali od Boga.
Šteta mladosti koja se drži krunice ko pijan plota
a poslije se pita što je napravila od života
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:37   #15
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Dok su djeca mala vjerovanje je odabrano za njih. Kad narastu sami biraju koje im najbolje objašnjava sve ono što ih zanima.
Točno tako i drugačije nikako...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 12:49   #16
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
Duhovni put određuje rođenje.
Ako sam rođen u obitelji katolika odabrat ću katoličanstvo.
Ako sam rođen u obitelji muslimana u Engleskoj bit ću musliman.
Bacat ću bombe, sijevat ću mačem, ma učinit ću sve da drugome objasnim da je moj put pravi.
Da sam rođen u Plaškom, bija bi pravoslavac.
Ali nisam. volin svoju Liku zelenu, pa iako je Plaški Lika, ko ih jebe.
Otočac - Gospić - Kaptol - Vatikan.
Drugi krepajte.

Naravno, ovo se zajebavam....
Uživan u pogledu na tablicu.
Vidin nekakav klub koji počne sa h, a tamo je daleko na trećem mistu.
Nemam pojma koji je.
Ja sam rođen u obitelji katolika i ateista, a sad sam hinduist.

Jel Bog odlučio da postanem to što jesam, jer logično bi bilo da sam se išao uklopiti, to je mnogo lakše i jednostavnije od neovisnog puta
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 12:50   #17
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Dok su djeca mala vjerovanje je odabrano za njih. Kad narastu sami biraju koje im najbolje objašnjava sve ono što ih zanima.
Naspram Boga, mi smo i sada mala djeca koja vrlo često ne znaju što je najbolje za nas
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 13:01   #18
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja sam rođen u obitelji katolika i ateista, a sad sam hinduist.

Jel Bog odlučio da postanem to što jesam, jer logično bi bilo da sam se išao uklopiti, to je mnogo lakše i jednostavnije od neovisnog puta
Ima jedna zgodna zrtica iz Milgramovog eksperimenta sa autoritetima. Mnogo godina kasnije intervjuirali su ljude iz istog, pa tako i one rijetke koji su pokazivali manju izlozenost mehanizmima autoriteta. Onda su otkrili kako je npr jedan od njih bio anarho-komunista, dio podzemnih skupina itd te kako je bio jednako podlozan autoritetu (unutar skupine), samo sto je sklop vrijednosti bio takav da izaziva nepovjerenje mainstream autoritetima (li ne i autoritetu kao takvom). Dakle, opet igra okolnosti koje su ponesto drugacije upregnule mehanizam, ali ne i sloboda od njega i neko neovisan izbor.

Tako je i sa odabirom egzoticnih religija. To najcesce nije neki filozofski, racionalan, neovisan odabir. Vrlo se cesto radi o ljudima koji se iz raznih razloga nisu moglu uklopiti u drustvo pa onda traze izvanjske, egzoticnije okvire pripadanja. Vrlo je vjerojatno da bi taj isti profil ljudi da je rodjen u kraju u kojemu je doinantna religja koju su sada odabrali isao sa necim suprotnim, mozda bas krscanstvom.

Ali sve je to opet igra drustvenih okolnosti, urodjenih ili steceih predispozicija, specificnog zivotnog trenutka i emotivng stanja kada se sa necim sretnemo, ovog, onog... nisam siguran da je t niti slobodna volja presudna, niti Bog. Volja je eventualno jedan od mnogih faktora u toj prici. A Bog? Neprovjeriv i nebitno, mozda ga ni nema.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 13:46   #19
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ima jedna zgodna zrtica iz Milgramovog eksperimenta sa autoritetima. Mnogo godina kasnije intervjuirali su ljude iz istog, pa tako i one rijetke koji su pokazivali manju izlozenost mehanizmima autoriteta. Onda su otkrili kako je npr jedan od njih bio anarho-komunista, dio podzemnih skupina itd te kako je bio jednako podlozan autoritetu (unutar skupine), samo sto je sklop vrijednosti bio takav da izaziva nepovjerenje mainstream autoritetima (li ne i autoritetu kao takvom). Dakle, opet igra okolnosti koje su ponesto drugacije upregnule mehanizam, ali ne i sloboda od njega i neko neovisan izbor.

Tako je i sa odabirom egzoticnih religija. To najcesce nije neki filozofski, racionalan, neovisan odabir. Vrlo se cesto radi o ljudima koji se iz raznih razloga nisu moglu uklopiti u drustvo pa onda traze izvanjske, egzoticnije okvire pripadanja. Vrlo je vjerojatno da bi taj isti profil ljudi da je rodjen u kraju u kojemu je doinantna religja koju su sada odabrali isao sa necim suprotnim, mozda bas krscanstvom.

Ali sve je to opet igra drustvenih okolnosti, urodjenih ili steceih predispozicija, specificnog zivotnog trenutka i emotivng stanja kada se sa necim sretnemo, ovog, onog... nisam siguran da je t niti slobodna volja presudna, niti Bog. Volja je eventualno jedan od mnogih faktora u toj prici. A Bog? Neprovjeriv i nebitno, mozda ga ni nema.
Izuzetno sam društvena osoba i uklapao sam se u razna društva.
Ali sam i obrazovan i inteligentan pa meni ne paše većina.
U raspravi i u sudjelovanju se mogu spsutiti na niži nivo, ali me ne ispunjava.

Ali to nije bitno, bitno je da imam karmičkog iskustva s hinduizmom iz prošlih života
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 15:01   #20
Eh, nitko od nas sektaša nikad nije bio izgubljen u svemiru. Uvijek je svemir taj koji je izgubljen
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.