Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2012., 20:51   #321
Žao mi je, ali tako je to s imenima. Naputak je jednostavno da se deklinira onako kako nositelj imena deklinira, ako se kojim slučajem zna kako bi to bilo. Ako se ne zna, onda se ide po standardnoj sklonidbi, a to je u slučaju imena Dino e-sklonidba. Druga varijanta, dakle a-sklonidba, standradna je, ali regionalna varijanta. Naziva je se i "dubrovačkom" sklonidbom.

Također, govorimo o pitanju sklonidbe, pa to onda nije pravopisno pitanje.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 21:38   #322
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Žao mi je, ali tako je to s imenima. Naputak je jednostavno da se deklinira onako kako nositelj imena deklinira, ako se kojim slučajem zna kako bi to bilo. Ako se ne zna, onda se ide po standardnoj sklonidbi, a to je u slučaju imena Dino e-sklonidba. Druga varijanta, dakle a-sklonidba, standradna je, ali regionalna varijanta. Naziva je se i "dubrovačkom" sklonidbom.

Također, govorimo o pitanju sklonidbe, pa to onda nije pravopisno pitanje.
na stranici http://savjetnik.ihjj.hr/savjet.php?id=12 se govori o dekliniranju imenica na -io. Tu ispada da se u instrumentalu može reć i s Mariom ili s Marijem.

Neka mi netko ne zamjeri, ali kako ću za nekog kome je ime Mario kazat "Marijem". Nije to ime Marije ili Marij! Jednostavnije je dodat samo -m na kraju. Općenito te priče s umetanjem intervokalnog j mi nikako ne stoje. Luciji od Lucia još i mogu prihvatit, ali Croatia deklinirat u Croatije mi je totalno neprirodno. Zbog tog "j" Croatije ću prije čitat Kroatije nego Kroacije
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 22:33   #323
Quote:
klaudio kaže: Pogledaj post
na stranici http://savjetnik.ihjj.hr/savjet.php?id=12 se govori o dekliniranju imenica na -io. Tu ispada da se u instrumentalu može reć i s Mariom ili s Marijem.

Neka mi netko ne zamjeri, ali kako ću za nekog kome je ime Mario kazat "Marijem". Nije to ime Marije ili Marij!
Onda zaboravi Marija i dekliniraj Klaudija.
Kumis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 12:44   #324
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Viš, viš...

Znam eventualno pokojeg Lovora i Javora i to je sve.
Jasmin, Neven, Narcis. Možda se sjetim još kojeg s vremenom.
__________________
''People take different roads seeking fulfillment and happiness. Just because they're not on your road doesn't mean they've gotten lost.'' Dalai Lama
Na oblaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 14:52   #325
Kad smo kod cvetnih imena najlepše bar meni je staro ime Jaglika.
Inače Jagliku glumi Mira Furlan u filmu Lepota Poroka.

Sad bi ovi što obožavaju englesku ortografiju brže bolje da budu moderni umesto Jaglika napisali Yaghlika(baš je cool , jel da?).
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 15:27   #326
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Kad smo kod cvetnih imena najlepše bar meni je staro ime Jaglika.
Inače Jagliku glumi Mira Furlan u filmu Lepota Poroka.
Je l' se tebi sviđa Jaglika ili Mira Furlan?

Meni su, recimo, Matea i Daria jako lijepa imena, dok su mi Mateja i Darija grozomorna.

Moje ime je veoma rijetko i lijepo, ali potpuno se uklapa u prostor na kojem živim. S druge strane, ne može se zaključiti kojem narodu pripadam - mogla bih biti bilo čija, a ustvari sam samo svoja.

Ne bih voljela biti jedna od mnogih - kad mi spjevaju pjesmu, sigurna sam da je posvećena meni.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 17:17   #327
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Je l' se tebi sviđa Jaglika ili Mira Furlan?

Meni su, recimo, Matea i Daria jako lijepa imena, dok su mi Mateja i Darija grozomorna.

Moje ime je veoma rijetko i lijepo, ali potpuno se uklapa u prostor na kojem živim. S druge strane, ne može se zaključiti kojem narodu pripadam - mogla bih biti bilo čija, a ustvari sam samo svoja.

Ne bih voljela biti jedna od mnogih - kad mi spjevaju pjesmu, sigurna sam da je posvećena meni.
Da se ne zoveš Sojka , uf pardon Svojka?!

Mira naravno , ali samo iz vremena kad je glumila Jagliku.

Matea mi se ne sviđa , Darija mi je malo bolje i sa i bez "j" , inače volim samo domaća imena koje dolazi iz jezika kojim govorim , ova druga mi ne znače puno sem po pukoj zvučnosti ponekad.

Ja mislim da ni kod Hrvata ni kod Srba nije ranije postojalo ženskog pandana od imena muškog Mato,Matija,Mate,Matijaš,...,pa zato strano ime Matea se češće pojavljuje u zadnjim možda stotinak godina(i manje).

Sad se setih da je Severina dala ime sinu Aleksandar , e pa to je ime novog datuma tj.taj oblik je novog datuma i nije postojao ranije ni kod Hrvata ni kod Srba.
Ranije su bili Leko,Leka,Lekso,Aleksa,Aleš,Lešo,Lješko,.... , ali Aleksandar i Aco nikada.

Slično je sa imenom Anastasija(užas) koje danas furaju Srbiji svojim ćerkicama , a ima starih domaćih varijanti sasvim dosta.

Inače mnogi roditelji iz svojih kompleksa,snobovštine,malograđanštine,..., ali takođe od lošeg života i htenja za decu bolje budućnosti posežu za "tim nekim" imenima , koja su po meni bar grozna.

Dobar primer je crnaca u Americi koji su šedesetih godina davali deci imena da bi ih približili bogatim slojevima,zaposlenju,...tipa Reginald,Norman,Linkoln,.... , i sve je bilo super dok poslodavac se čuje sa njima telefonom , alio kad ih vidi lično sva imena padaju u vodu tj.Garavi Norman ne dolazi u obzir.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 17:29   #328
Quote:
Na oblaku kaže: Pogledaj post
Jasmin, Neven, Narcis. Možda se sjetim još kojeg s vremenom.
Jasmin i Narcis postoje samo u muslimana(Bošnjaci i poneki Rom),nitko drugi ne daje ta imena.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 17:35   #329
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Da se ne zoveš Sojka , uf pardon Svojka?!


Daleko sam ti ja od Sojke.
Quote:
Mira naravno , ali samo iz vremena kad je glumila Jagliku.
Je li zbog toga što je ostarila? Mira odlično glumi, ali nije mi profinjena. Međutim, mislim da se baš zbog toga sviđala muškracima (u mlađim danima).
Quote:
Ja mislim da ni kod Hrvata ni kod Srba nije ranije postojalo ženskog pandana od imena muškog Mato,Matija,Mate,Matijaš,...,pa zato strano ime Matea se češće pojavljuje u zadnjim možda stotinak godina(i manje).
E, kad smo kod muškog pandana ovog imena, muževa rodica, koja živi u Srbiji, sinu je dala ime Mateja i kaže da je kod Srba uobičajeno ovo ime umjesto Matej. Ja sam čula za sva imena koja si ti naveo, ali Mateja kao muško ime mi je još gore od ženskog. Prešutjela sam iz pristojnosti iako moram priznati da ja ne mogu zamisliti odraslog muškarca koji se zove Mateja.

Je li zaista uobičajeno?
Quote:
Inače mnogi roditelji iz svojih kompleksa,snobovštine,malograđanštine,..., ali takođe od lošeg života i htenja za decu bolje budućnosti posežu za "tim nekim" imenima , koja su po meni bar grozna.

Dobar primer je crnaca u Americi koji su šedesetih godina davali deci imena da bi ih približili bogatim slojevima,zaposlenju,...tipa Reginald,Norman,Linkoln,.... , i sve je bilo super dok poslodavac se čuje sa njima telefonom , alio kad ih vidi lično sva imena padaju u vodu tj.Garavi Norman ne dolazi u obzir.
Na ovim prostorima uglavnom Cigani i Sandžaklije daju djeci imena po američkim poznatim ličnostima. Doduše, u posljednjih desetak godina u BiH je nastala ekspanzija imena s geminacijom, a Hamzi ima najmanje deset hiljada.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 17:39   #330
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Jasmin i Narcis postoje samo u muslimana(Bošnjaci i poneki Rom),nitko drugi ne daje ta imena.
Ima žensko Narcisa , ponekad se da čuti , ali je retko.

Ali muške varijatne su sigurno muslimanske tj.oni ih jedini daju.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 17:43   #331
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Jasmin i Narcis postoje samo u muslimana(Bošnjaci i poneki Rom),nitko drugi ne daje ta imena.
Ko su ti ostali koji ne daju takva imena? Ta imena šugava čim ih ne daju ti ostali svojoj djeci? Inače, navod za Narcisa nije tačan. To ime daju i drugi narodi, a poprilično je rijetko kod muslimana.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 17:48   #332
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post


Daleko sam ti ja od Sojke.

Je li zbog toga što je ostarila? Mira odlično glumi, ali nije mi profinjena. Međutim, mislim da se baš zbog toga sviđala muškracima (u mlađim danima).

E, kad smo kod muškog pandana ovog imena, muževa rodica, koja živi u Srbiji, sinu je dala ime Mateja i kaže da je kod Srba uobičajeno ovo ime umjesto Matej. Ja sam čula za sva imena koja si ti naveo, ali Mateja kao muško ime mi je još gore od ženskog. Prešutjela sam iz pristojnosti iako moram priznati da ja ne mogu zamisliti odraslog muškarca koji se zove Mateja.

Je li zaista uobičajeno?
Na ovim prostorima uglavnom Cigani i Sandžaklije daju djeci imena po američkim poznatim ličnostima. Doduše, u posljednjih desetak godina u BiH je nastala ekspanzija imena s geminacijom, a Hamzi ima najmanje deset hiljada.
Kad smo kod Sojke , to ime zaista postoji(danas jako retko) i ono je narodna varijacija od imena Sofija , kao što su Soja,Soka,Sovka i Sofka takođe.

Mateja je stariji oblik i uvek je bio redak u Srba , najviše je poznat po Mateji Nenadoviću i nijednog više Mateju ja ne znam , ali danas eto ljudi izgleda daju to ime sinovima.
Sorry ima Mateja Kežman fudbaler.
Matija je najzastupljenije , a Matej je novijeg datuma , ali ga je bilo i ranije ipak.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 17:53   #333
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Matični uredi diljem Hrvatske bilježe i poneka neuobičajena imena, pa su tako ove godine u Hrvatskoj rođeni dječaci po imenu Dan, Hari Lav, Kipo Lovre, Lenox, Natanael Bartolomej, Elon, Prince Noa, Sai, Tim, Vamana, Pio Josip, Haru, Bare, Kai, Kan, Lan, Lun, Nuh, Olti, Rej, Rio, Zen, Zoak i Zorba.

Najčešća ženska neuobičajena imena ove godine su pak Nia, Nea, Zoe, Zoa, Gaia, Anai, Aria, Dia, Gia, Kira, Sibel, Alta, Astra, Aura, Arelena, Astrid, Brikena, Lasta, Latica, Mei, Pavelina, Priska,Tisija i Tora.


Više na: http://www.tportal.hr/lifestyle/obit...l#.UNBykG-Ub6o

Rodili su nam se Suljeman i Hurem - nema veze što se tako zovu samo da nam je više djece pa bili tu Suljemani i Huremače.

Eto trendovi su različiti kao i izvor osobnih imena. Nema više Staljinke, Lenjinke, Petoljetke, i Traktorke...dolaze stara-nova imena.

Kako vi na to gledate?
Nakon kulturocida koji je izvela katolička crkva na Tridentskom koncilu u 16. stoljeću kada je katoličkim narodima pa tako i Hrvatima zabranila korištenje narodnih imena ovo je očekivana posljedica. Skoro tisuću godina u današnjoj Hrvatskoj Hrvati su se nazivali imenima koja suvremeni Hrvat nije nikada niti čuo i onda je to sve pometeno jednom uredbom, ne bez hrvatskog otpora, i sada imamo oko 500 godina tuđinske kulture koja se tako duboko usadila u svijest naroda da on niti ne shvaća da je nad njim izvršeno veliko nasilje poput onog u Istri pod fašistima kada su Hrvatima na silu mijenjana "smiješna" imena i prezimena. Mi više ne znamo što je naše.

Današnji Hrvati bi se duboko sramili svoga naslijeđa i ismijavali ga. Govorili bi da su naša imena nakazna i zaostala jer hrvatski jezik je grub a kad se netko nazove Tin ili Sebastijan meni je pred očima uvijek neki meki pahuljasti mačak. Današnja situacija se ne može ispraviti prirodnim putem nego samo zakonima i uredbama, na isti način kako je i nametnuto ovo stanje, ali i onda bi bilo otpora jer našima je sve strano uvijek bolje, pa i tuđe govno nama ne smrdi nego vonja. Zato očekujem da će se ova besmislica nastaviti i s jačanjem Kine u sljedećim desetljećima sigurno će se naći i oni napredni građani svijeta koji će nazvati svoje dijete Xiaoping. Xiaoping Kovač, baš gordo zvuči! Ja ću ipak nastojati njegovati svoju kulturu i dati djeci prava hrvatska imena slavenskog podrijetla.

Baj d vej, ako je netko inčrested for hrvacku hillbili ognjištarsku kalčr i nejms rekomendam buk Pitera Shimunovicha "Uvod u Hrvatsko Imenoslovlje".

Pozz.
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187
Sajuuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 17:55   #334
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Kad smo kod Sojke , to ime zaista postoji(danas jako retko) i ono je narodna varijacija od imena Sofija , kao što su Soja,Soka,Sovka i Sofka takođe.
Znam da to ime postoji, asociralo me na pjesmu o sojki ptici. Kad smo kod rijetkih imena, moja pokojna baka zvala se Vicencija, a sad je to ime veoma rijetko.

Quote:
Mateja je stariji oblik i uvek je bio redak u Srba , najviše je poznat po Mateji Nenadoviću i nijednog više Mateju ja ne znam , ali danas eto ljudi izgleda daju to ime sinovima.
Sorry ima Mateja Kežman fudbaler.
Matija je najzastupljenije , a Matej je novijeg datuma , ali ga je bilo i ranije ipak.
Zar se Nenadović zvao Mateja? Ja sam mislila da je njemu ime bilo Matija. Ma, meni to ime para uši...
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 25.12.2012. at 18:03.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 18:14   #335
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Ko su ti ostali koji ne daju takva imena?
Pa ostali su oni koji nisu u navedenoj kategoriji.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 18:15   #336
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Ta imena šugava čim ih ne daju ti ostali svojoj djeci?
Nisu šugava,ali su pomalo gay.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 19:13   #337
Quote:
Sajuuk kaže: Pogledaj post
Zato očekujem da će se ova besmislica nastaviti i s jačanjem Kine u sljedećim desetljećima sigurno će se naći i oni napredni građani svijeta koji će nazvati svoje dijete Xiaoping. Xiaoping Kovač, baš gordo zvuči!
A zvat će ga Mirkec. (Xiaoping je, naime, Mali Mir iliti Mirko.)
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 19:54   #338
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Kad smo kod Sojke , to ime zaista postoji(danas jako retko) i ono je narodna varijacija od imena Sofija , kao što su Soja,Soka,Sovka i Sofka takođe.

Mateja je stariji oblik i uvek je bio redak u Srba , najviše je poznat po Mateji Nenadoviću i nijednog više Mateju ja ne znam , ali danas eto ljudi izgleda daju to ime sinovima.
Sorry ima Mateja Kežman fudbaler.
Matija je najzastupljenije , a Matej je novijeg datuma , ali ga je bilo i ranije ipak.
Ne bih rekao da je Matej novijeg datuma, u crkvi se od pamtivijeka čita evanđelje po Mateju. Meni je Matej osobno odlično, dok mi je Mateo grozno
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 20:17   #339
Quote:
klaudio kaže: Pogledaj post
dok mi je Mateo grozno
Ne bi se baš složio,to ime je mila majka u odnosu na Antea
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 22:19   #340
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ne bi se baš složio,to ime je mila majka u odnosu na Antea
u odnosu na "Anteo" ili "Antea"?
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.