Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2012., 22:06   #581
ma ima ovakvih derneka, no to je sve bez glave i bez repa. bitno da nešto izgleda srednjovjekovno i odmah se rade nekakve bitke, turniri... a sa stvarnim događajem baš i nemaju veze. tako da ima tu svakakvih bizarnih detalja i očito je da se nitko time ne bavi ozbiljno. npr. u koprivnici organiziraju renesansni festiva u čijem središtu je ludovik anžuvinac koji se renesansom ima veze ko zemlja s jupiterom. uglavnom, tko je išao na više tih srednjovjekovno/renesansnih hepeninga vrlo lako skuži da to sve radi jedna te ista ekipa.

no to već nema veze s amre. građ. ratom.
__________________
Bump!
filecto_dilio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 22:11   #582
Naš narod nema kulturu ni novac za rekonstrukciju vlastie povijesti ovo gore sve što sam
napisao je nekakva hajmo reći šala, naravno da po meni nažalost zato što je meni osobno to
više zanimljivo od svoje vlastite povijesti.A i ako se "slučajno" desi da ljudi dođu do nekih
para odakle tolikih konja, ljudi, mačeva, uniformi, topova i ostalo a koliko bi tek
koštalo da dođete do neke utvrde.Stvar je što stvari za Američki građanski rat lako
dolazi preko interneta a nisam baš vidio turske i hrvatske uniforme na ebay-u.
A koliko sam gledao na TV i internetu malo ljudi rade opremu za područje Hr povjesti
mislim oklop uniforme puške...
Razmišljao sam o tome ovdje u Brodu skupit ljude dogovorit se s turističkom agencijom
i napravit turističku atrakciju u tvrđavi brod rekonstrukcija turskog napada.
Ali opet se javlja problem koji sam već naveo.
space marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 22:18   #583
A to što se tiče rekonstrukcije ww2 prisustvovao sam jednom razgovoru na tu temu pa mi je tip reko kad su se posvađali zato što su svi htjeli biti njemci ili ustaše.Pa bi na kraju
ispalo 30 njemaca ili ustaša u malom bunkeru kojeg napadaju 2 partizana.
space marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 22:24   #584
Mislim da je isto aersoft bio u pitanju.
space marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 10:40   #585
pa ako gledamo amere oni tamo imaju valjda cijelu regimentu Njemacke vojske iz ww2..jos i tenkove..
zasto oni tako vole luzersku vojsku? nije valjda zbog sexy uniforma i oklopa

btw dilio

kako bi trebali napravit krbavsku bitku kako spada? jedino reducirat broj vojnika na omjer recimo 1:150

pa imamo u grubo
akindzija 55
nasih oko 65-85

e sad od kud konji? ko zeli bit akindzija? a oruzje? a trening oruzja/konja?
uniforme..koordinacija pokreta..hrpa posla
i ja bi to zelio vidjet bas bi bilo gust!

nego kad spominjes renesansne festivale ili srednjovjekovne uvijek mi padne na pamet da cu vidjet period od cca 1100-1350 a kad ono gledajuci u opremu skoro pa uvijek je puno kasniji period..
mora bit tesko imat recimo nekoliko viteza na konji i njegovu pratnju..a da se ne govori ko bi zelio bit vitez..valjda svi

nekako mi to sve lici(ovi sta rade festivale) na nekoliko mojih omiljenih filmova

Flesh and Blood
http://www.youtube.com/watch?v=0VOy1JZBH5c

Ladyhawk
http://www.youtube.com/watch?v=QEh0kwDqZZ0

znaci ''low fantasy'' koji uvijek pali..samo steta jer nasa povijet je bogata situacija za rekonstrukciju kojih eto nekako nema
malo je offtopic sorry
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!

Zadnje uređivanje rokurota : 27.12.2012. at 10:53.
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 11:24   #586
Točno to sam napisao odakle tolike opreme za takav pothvat možda nekako izmust od neke
turističke zajednice i onda napravit nešto jedino što svi znamo kakve su naše turističke
zajednice ili s nekim producentom redateljem pa odmah i snimiti film.
Ovo ide off topic pa neka netko otvori topic na temu rekonstrukcija povijesnih bitaka(događaja).
space marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 19:08   #587
Quote:
space marine kaže: Pogledaj post
Točno to sam napisao odakle tolike opreme za takav pothvat možda nekako izmust od neke
turističke zajednice i onda napravit nešto jedino što svi znamo kakve su naše turističke
zajednice ili s nekim producentom redateljem pa odmah i snimiti film.
Ovo ide off topic pa neka netko otvori topic na temu rekonstrukcija povijesnih bitaka(događaja).
Dobra ideja, ali nažalost sam skeptičan prema pomoći lokalnih ili čak turističkih zajednica.
U Hrvatskoj nema rekonstrukcija čak ni za bitke vođene od strane našeg naroda na našem podrulju, a ne da bi smo uspijeli dobiti neku značajnu pomoć i podršku za rekonstrukciju bitke u Americi u kojoj Hrvati nisu sudjelovali
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 22:19   #588
Osim ako ne rekonstruiramo slavonian rifles
Ma mislio sam da se dobije nekakva potpora turističkih zajednica itd za naše
rekonstrukcije naših povjesnih događaja.

Sretna Nova godina svima.
space marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 17:41   #589
Evo jedno malo osvježenje za temu
NA DANAŠNI DAN

12.4.1861.
Počinje Američki građanski rat
vojska konfederacije počinje sa bombardiranjem utvrde fort sumter.
space marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 10:29   #590
Quote:
space marine kaže: Pogledaj post
Evo jedno malo osvježenje za temu
NA DANAŠNI DAN

12.4.1861.
Počinje Američki građanski rat
vojska konfederacije počinje sa bombardiranjem utvrde fort sumter.
Kako se obilježava inače, jel ima neki link od ove godine, mogu i ja tražiti, ali me zanima jel tko već naletio?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 20:59   #591
Iskreno ja nisam naletio znam da je često bila rekonstrukcija čak sam jedne
godine vidio na vjestima.
Ove godine se slavi 150 godina bitke za gettysburg pa se radi na jako jako velikoj rekonstrukciji čak su pustili i reklamu
http://www.youtube.com/watch?v=T596KlDYjmw
Baš smo se prijatelji i ja zezali kako bi bilo fora otić ove godine na tu rekonstrukciju. Pošto se nema para za otić do drugog grada a kamoli do drugog kraja svjeta jedan je frend dobacijo "ah... otići ćeš za 50 godina kada bude 200
godišnjica još okrugliji broj još veča rekonstrukcija."
space marine is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 23:20   #592
mislim da nitko nije stavio, gledao sam epizodu Communitya koja je bila parodija na ovo, kada je na youtubeu, bilo bi štet da nisam stavio
Ken Burns, The Civil War
http://www.youtube.com/watch?v=fAFSFfGAo5s

Jako bih volio dokumentarac o Domovinskom ratu na ovaj način (vrhunska naracija)
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2018., 07:53   #593
Vrhunska mapa koja prikazuje Američki građanski rat, odnosno pomicanje linija bojišta svaki dan

__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 13:11   #594
Vidim da je već bilo rasprave o tome na ovoj temi, tj da ropstvo nije isključivi razlog izbijanja rata. Važan razlog je bio i odnos saveznih država i centralne vlasti, kao i pitanje oporezivanja pamuka. Već su se i "Očevi nacije" sukobili oko pitanja odnosa država i savezne vlasti, koliko ja shvaćam ovi koji su bili za veću samastalnost država gledali su na SAD na nešto poput danaws NATO- pakta tj isključivo kao nekakvi obrambeni mehanizam u slučaju potrebe Što se tiče pamuka, jug SAD-a u to doba je praktično ima monopol u proizvodnji te biljke, i iako je jug bio industrijski nerazvijen zapravo je veći dio američkog tadašnjeg BDP-a i izvoza dolazio od pamuka. Izbijanjem rata i pomorskom blokadom juga dolazi do teškog poremećaja opskrbe pamukom što pogadja Francusku i pogotovo Veliku Britaniju, tadašnjog najvećeg proizvodjača tekstilne robe. Od tud dolazu i nekakvi tamošnji potezi u korist juga, npr priznanje statusa zaraćene strane što je naljutilo Washigton.

Vidim da je bilo govora i Jeffersonu Davisu, vodji konfederacije. istakao se u ratu protiv Meksika ali je odbio odlikovanje od središnje vlasti tvrdeći da samo savezne države mogu odlikovati i unapredjivati oficire. Postaje senator i značajni zagovornik prava saveznih država, početkom 1861-e izabran je za vodju država koje su se otcijepile. Ipak i u tom trenutku poziva južnjake na razum i oprez, Lincolnu šalje poruku s zahtjevom za susret radi pokušaja izbjegavanja rata, ali Lincoln kategorički odbiva mogućnost susreta s "odmetnicima". Povijest ga smatra slabim vodjom, mada je po meni bilo vrlo teško uspješno voditi takvu čudnu državnu tvorevinu. Poslije rata je uhićen i u okovima sproveden u izolirani zatvor pod prijetnjom tužbe za veleizdaju što je sa sobom povlačilo vješanje. Sjevernjačka javnost je reagirala negativno na takav tretman ratnog junaka i čovjeka koji je pokušava spriječiti rat, pa do suđenja nije ni došlo, državljanstvo mu je oduzeto a imovina nacionalizirana.

Zanimljivo je da je Davis bio istaknuti demokrat a Lincoln istaknuti republikanci, i općenito republikanci su u većoj mjeri bili protivnici ropstva nego demokrati, to je zanimljivo jer se danas republikanci percepiraju desnije od demokrata
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 13:18   #595
Države koje su proglasile nezavisnost svaka za sebe su izdale proglase o tome na po desetak stranica, kao razlozi za taj čin spominjali su ropstvo, neravnopravni položaj južnjačkih država, kršenje ustava, položaj saveznih država u odnosu na centralnu vlast. Po meni je očigledno da s južnjaci nisu smatrali da rade ništa što im ustav ne garantira Istodobno na sjeveru su ih smatrali odmetnicima, tj da su njihovi proglasi o nezavisnosti nezakoniti, jesam li u pravu

Kako je došlo do te situacije? Da li su savezne države imale pravo na istupanje iz unije?
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 13:26   #596
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da je Davis bio istaknuti demokrat a Lincoln istaknuti republikanci, i općenito republikanci su u većoj mjeri bili protivnici ropstva nego demokrati, to je zanimljivo jer se danas republikanci percepiraju desnije od demokrata
Stvari su stajale obratno sve do FD Roosevelta koji je okupio tzv. New Deal koaliciju, u kojoj su uz staru južnjačku bazu bili okupljeni još i crnačka sirotinja, te sjevernjačka bijela radnička klasa i liberalni intelektualci. Raspala se s 1970-ih kada su nakon Johnsonova davanja punih građanskih prava Afroamerikancima južnjački konzervativni elementi prišli republikancima, kao i velik dio bijele radničke klase zbog tadašnje gospodarske krize.
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 14:34   #597
Spominja sam već Meksiko, Meksiko je u sukobima s SAD-om izgubio ogromna prostranstva, zasigurno barem polovicu teritorija koja je tu negdje po veličini u rangu s teritorijem Europske unije!!! U tim ratovima su se istakli američki oficiri koji su 1861-e postali oficiri konfederacijske vojske, a vjerovatno baš zbog sposobnog oficirskog kadra koji je steka iskustvo u Meksiku jug je na početku rata dobro stajao.

netko bi se upita zašto Meksiko nije iskoristio rat u SAD-u?

Meksiko je tada bio u teškoj ekonomskoj situaciji, otprilike u isto vrijeme kad je započeja građanski rat Meksiko jednostrano otpisuje vlastite dugove!!! To je izazvalo bijes vjerovničkih zemalja, Britanije, Francuske i Španjolske. Prvo su blokirali Vera Cruz a kad ni to nije urodiloplodom onda su i okupirali Vera Cruz. Ali ni tad Meksiko ne popušta, francuska samostalno prodire dalje u Meksiko, Britanija i Španjolska negativno gledaju na to i napuštaju Meksiko. Istodobno s trajanjem građanskog rata Francuska zauzima velike dijelove Meksika. Razlozi osvajanja Meksika mi baš i nisu jasni, a vjerovatno neće ni biti, recimo samo da je tadašnja francuska politika bila blago rečenomegalomanska. Sve u svemu zbog Francuza, nekakva vojna akcija Meksika radi povrata teritorija nije bila moguća.

Postavlja se pitanje da li su Francuzi pomagali Jug? Po meni je to vrlo vjerovatno jer je Francuska otvoreno simpatizirala Jug i to mnogo više od Britanije kojoj je zapravo bilo stalo samo do pamuka. Zanimljivo je i da su Francuzima u Meksiku naglo krenula kola nizbrdo nakon pobjede Unije, tj SAD je otvoreno pomagao meksičke rodoljube u borbi protiv Napoleona III, Maximiliana i sličnih idiota, zašto? Pa vjerovatno i zato što su ovi pomagali južnjake
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 17:00   #598
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Stvari su stajale obratno sve do FD Roosevelta koji je okupio tzv. New Deal koaliciju, u kojoj su uz staru južnjačku bazu bili okupljeni još i crnačka sirotinja, te sjevernjačka bijela radnička klasa i liberalni intelektualci. Raspala se s 1970-ih kada su nakon Johnsonova davanja punih građanskih prava Afroamerikancima južnjački konzervativni elementi prišli republikancima, kao i velik dio bijele radničke klase zbog tadašnje gospodarske krize.
Stoji, ali Demokrati su imali vlast u masi državnih parlamenata na Jugu sve do 1990-tih, kao i veliki broj starijih konzervativnih figura i lokalnih političara.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2019., 00:13   #599
Southern Strategy
__________________
https://u24.gov.ua
MechaLiver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:49.