Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2007., 14:03   #1
Ratni brodovi

Već dugo pratim forum, a sad sam se odlučio i uključiti - došao sam do zaključka da bi trebao postojati jedan ovakav topic. Oružja su raspoređena po raznim naslovima (npr. tenkovi imaju svoj podforum, oružja iz ww2, moderna oružja...) ali uglavnom po vremenskoj karakteristici, a ovdje bi se moglo raspravljati o brodovima, pomorskim bitkama, brodskom naoružanju itd. od početka do danas. Ako netko ima bilo kakva pitanja, ideje ili anegdote o ratnim brodovima neka ih iznese ovdje.

__________________
K 1988 OS
Crvena Brigada is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 14:35   #2
zanima me dokle je stigao onaj američki plan zamjene nosača klase nimitz - navodno da će prvi iz klase USS Gerald R. Ford (cvn 21) biti gotov tek 2015 (bar po wikipedii)?! znaju li se kakvi precizniji podaci? valjda da će brodovi bit pomalo i stealth - nije mi jasno kakav to ima učinak na brodurinu od 300-injak metara?
US marines is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 15:55   #3
Quote:
Crvena Brigada kaže: Pogledaj post
Već dugo pratim forum, a sad sam se odlučio i uključiti - došao sam do zaključka da bi trebao postojati jedan ovakav topic.
ja sam na frajerskom prije nekoliko godina pisao o povijesnom razvoju brodova
g2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:42   #4
Kad će se napravit oni britanski novi nosači (CVF program)? Izgledaju dobro, pravi nosači od 60,000 tona umjesto ovih sadašnjih ASW patuljaka. Trebala bi bit 2, valjda neće i to srezat zbog troškova kao svoje nove razarače.

Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 23:33   #5
Quote:
Hurin kaže: Pogledaj post
Kad će se napravit oni britanski novi nosači (CVF program)? Izgledaju dobro, pravi nosači od 60,000 tona umjesto ovih sadašnjih ASW patuljaka. Trebala bi bit 2, valjda neće i to srezat zbog troškova kao svoje nove razarače.
Se to meni čini ili su ti nosaći bez katapulta?
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 23:48   #6
Sta nije ova bijela traka na sredini katapult?
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 08:47   #7
nekak mi se čini preduga crta da bi bio katapult, a možda se varam. mislim da se još nisu dogovorii oće bit katapulti ili neće
US marines is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 08:56   #8
Prikazana slika je tek umjetnička ilustracija kako bi britanski nosač mogao izgledati. Pravi dizajn još nije definiran. Ipak, ono što se zna je okvirna tonaža/veličina, koja odgovara onoj prikazanoj na slici, kao i činjenica da nosač neće koristiti katapulte (kao ni trenutni britanski nosači) nego će se osloniti na sky-jump pristup (kao i na trenutnim nosačima). Onaj podignuti nos na vrhu, pista koja završava s kojih 15-ak stupnjeva nagiba na gore, to je sky-jump rampa. Crta po sredini je samo to - crta po kojoj se zrakoplovi zalijeću. Odluka o nekorištenju katapulata dolazi iz njihove cijene - jako su skupi za korištenje i održavanje. A jednom avionu sa sposobnošću kratkog uzlijetanja i vertikalnog slijetanja poput f-35b (koji će se koristiti) sve to ni ne treba. Osim ako nešto ne krene po krivu, Francuzi će imati jedan vrlo vrlo sličan nosač, dizaj će biti zajednički, samo njihov neće imati skyjump rampu nego katapulte, budući da će Francuzi na njemu koristiti Rafalee.

Nova generacija američkih nosača neće biti stealth, iz jednostavnog razloga što to nema smisla - uvijek je na palubi toliko stvari s povećim odrazom da bi to bilo bacanje novaca. No, ameri nosače ionako nikada ne šalju uz obalu, tako da će ih opet biti teško naći. A fora sa stealthom je što će prateći brodovi bit teže zamijetljivi, pa se može dogoditi da napadač iz zraka skuži nosač, krene prema njemu, ali ne zna gdje su obrambeni brodovi pa na pola puta samo bude oboren a da nije ni skužio što ga je snašlo.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 11:15   #9
zanimljiv prikaz njemačkih gusarskih brodova u ww2.....
http://www.ahoy.tk-jk.net/macslog/Ma...a2GermanA.html
US marines is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 11:39   #10
ajde tko se kuži u brodove:

nigdje nisam naišao na podatak što znači skraćenica CVN na američkim nosačima.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 11:50   #11
wikipedia - The letters "CVN" denote the type of ship: CV is the hull classification symbol for Aircraft Carriers, and N to indicate nuclear-powered propulsion. The number after the "CVN" means that this is the 68th "CV", or aircraft carrier.
US marines is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 11:52   #12
Također se smatra da CVN proizlazi iz: Carrier vessel nuclear
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 11:56   #13
simpatična ekipa

US marines is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 11:56   #14
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
nigdje nisam naišao na podatak što znači skraćenica CVN na američkim nosačima.
Aircraft Carrier, Nuclear Powered.

Nije skraćenica, već šifra.

C - oznaka za krstaricu - prvi nosači su klasificirani kao "zrakoplovne krstarice", i ta tradicija se održala do danas. Čudna neka "krstarica" od 100,000+ tona.

V - oznaka za zrakoplov teži od zraka. Z je bila oznaka za lakše od zraka (zeppeline i balone).

N - Nuclear Powered.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 12:01   #15
pa da.
tek ovi noviji imaju N u skraćenici. stari su bili samo CV.

a koji to nosač ima više od 100 000 tona?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 12:05   #16
A USS?

Ak je to United States Ship-kako neki tvrde, zakaj onda i u star trecku svemirski brodovi imaju oznaku USS
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 12:07   #17
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
pa da.
tek ovi noviji imaju N u skraćenici. stari su bili samo CV.
Brodovi koji imaju nuklearni pogon imaju sufiks N u oznaci, znači SSN (Attack Submarine, Nuclear Powered), pa recimo CGN (Cruiser, Guided Missile, Nuclear Powered), pa recimo SSBN (Submarine, Ballistic Missile, Nuclear Powered). You get the point.

Quote:
a koji to nosač ima više od 100 000 tona?
Klasa Nimitz ima više od 100,000 tona u operativnim uvjetima.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 12:09   #18
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
A USS?

Ak je to United States Ship-kako neki tvrde, zakaj onda i u star trecku svemirski brodovi imaju oznaku USS
Zato što su scenaristi idioti? USS - United States Ship. HMS - His (ili Her) Majesty's Ship. HMAS, HMCS, itd...
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 12:13   #19
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Brodovi koji imaju nuklearni pogon imaju sufiks N u oznaci, znači SSN (Attack Submarine, Nuclear Powered), pa recimo CGN (Cruiser, Guided Missile, Nuclear Powered), pa recimo SSBN (Submarine, Ballistic Missile, Nuclear Powered). You get the point.
Klasa Nimitz ima više od 100,000 tona u operativnim uvjetima.
ma sve 5.
samo nisam znal da je nimitz tak veliki.
razgledaval sam jednog dalekozorom dok je bil u kopru (ne bi stigao na tour brodom, a bilo ih je). vjerojatno nije bio iz te klase ali mi se nije činio tako veliki.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 12:26   #20
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
vjerojatno nije bio iz te klase ali mi se nije činio tako veliki.
u kopru je bio uss theodore roosevelt - nimitz klasa. dužina 332,85 metara, istisnina oko 100 000 t (full load)
US marines is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:55.