Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2007., 19:32   #21
Stara hrvatska narodna imena:

Berivoj
Bielac
BlagonjaBerivoj
Bielac
Blagonja
Bogdan
Bogdanica
Bogdoslav
Bogodin
Bogoslav
Bor
Branko
Bratko
Budac
Buden
Budislav
Budoj
Cvieta
Cvjetan
Cvjetica
Črne
Dabiša
Desa
Desan
Desinja
Desislav
Disislav
Dobra
Dobrica
Dobrijan
Dobroslav
Domača
Dragan
Dragi
Draginja
Dragiša
Dragoj
Dragolin
Dragonja
Dragoslav
Dragosta
Dragota
Dragun
Dražko
Dražil
Drugan
Družko
Družinja
Držislav
Gizdav
Gojmir
Gojslav
Gospodin
Gradislav
Grdomil
Grdoš
Gruban
Grubca
Grube
Grubiša
Grubonja
Grubša
Hranko
Hrvatin
Hvališa
Jakša
Jaroslav
Krasin
Ladina
Ladislav
Lipica
Mila
Milogost
Miloslava
Miloš
Milovan
Mirča
Mira
Miro
Miroš
Miroslav
Mirša
Mladen
Nelipić
Nezdeša
Nigoj
Nodika
Obrad
Odola
Odolen
Petko
Poznan
Pribeg
Pribko
Pribislav
Prodan
Prvonog
Prvoslav
Prvoš
Rada
Radec
Radetin
Radila
Radin
Radislav
Radoj
Radomir
Radonja
Radoslav
Radoš
Radovan
Radun
Rajko
Ranko
Redimir
Savin
Slavko
Slavogost
Slovinja
Stana
Stanko
Stojan
Svinimir
Tola
Tolislav
Tolko
Tomislav
Tvrdislav
Većeslav
Veliša
Venceslav
Vid
Vidoj
Vidomir
Vitača
Vitez
Vitko
Vladislava
Vladoje
Vojčeta
Vučeta
Vučinja
Vučko
Vuk
Vukoje
Vukomir
Vukoslav
Vukota
Zlorad
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 19:33   #22
E, da, nitko nije spomenuo lijepo ime Darko!
I.G.K. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 19:33   #23
Quote:
I.G.K. kaže: Pogledaj post
U Srba je Davor često ime, naravno po bogu.

Međutim, povijest tog naroda je prilično oskudna u poznatim ličnostima koje su nosile to ime. Možda griješim? Možda je za Jugoslavije doživjelo novu popularnost preko Hrvata... Slično kao i Tomislav, koje je postalo popularno poslije krštenja sina kralja Aleksandra Karađorđevića, a sada je često.

Postoji li mogućnost da Tomislav ima veze sa svetim Tomom? Osnova Tom- mi ništa ne znači...
Postoji glagol "tomiti"
bar mislim
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 19:59   #24
Nitko nije spomenuo ime Mihajlo...danas se iz nekog razloga smatra da je riječ o isključivo srpskom imenu makar je to ime koristio i hrvatski kralj Mihajlo Krešimir.
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 20:06   #25
Quote:
Animal Mother kaže: Pogledaj post
Nitko nije spomenuo ime Mihajlo...danas se iz nekog razloga smatra da je riječ o isključivo srpskom imenu makar je to ime koristio i hrvatski kralj Mihajlo Krešimir.
Mihovil je "najhrvatskije" iako Hrvati koriste Mihael, Mihajlo i Mihovil.
Između tih imena je samo razlika iz prevođenja iz starogrčkog i latinskog.Mihajlo je u južnim krajevima najčešće (Dubrovnik, Konavle itd.), Mihovil u Hercegovini, Lici i srednjoj Dalmaciji, a Mihael posvuda.U Dubrovniku postoji katolička crkva Sv. Mihajla.
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 20:17   #26
da, i meni se čini da to nije oriđi slavensko, nego preuzeto
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 20:31   #27
Mikhael - hebrejski "onaj koji je nalik bogu".

Ne mogu da se setim nijednog imena nekog monaha, samim tim i sveca, koje je slavensko. Grcka, latinska i hebrejska preko grckog. Kršćanski aparthejd.
I.G.K. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 03:33   #28
Šta ne uzimaju srpski svećenici sebi "nadimak" neko starije ime, ugl. slavensko.
Kao što to čini (rimski) papa?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 04:11   #29
mlatite jeftine copy-pastove sa stranica o slavenskoj mitologiji i uz to je degradirate jer je prikazujete vrlo plitkom i površnom. radije se potrudite nabaviti adekvatnu literaturu (koje ni nema puno na tržištu) ili probajte nešto sami naučiti a ne uzet zdravo za gotovo svaki drek koji pročitate. činjenica je da nema puno pisanih staroslavenskih tragova nego se rekonstruira pomoću folklora (iz narodnih predaja, pjesama, plesova, običaja, govora, bladgana, naziva mjesta, planina, rijeka, itd.)

a s onim ''perun je bio bog munje'' ispadate sasvim smiješni... močna je ta tipka search na googleu, mora da ste se strašno namučili da to saznate, ili da saznate da je perun personificirani sv.ilija ili da je volos/veles personificirani sv.vlaho... možda saznate da je i riječ bog slavenskog podrijetla pa da 'božić' i nije sasvim kršćanskog karaktera, nego je također, kao i sve ostalo, preuzeto. nemojte se pokušavat pravit pametni kada do takvih informacija može doć i trogodišnje dijete. usto, ova tema bi mogla biti pogubna za 'nacionaliste' jer kada se o njoj govori tada se dolazi do zaključka da nema mnogo toga autohtonoga hrvatskog jer sve vuče svoj korjen, etimološki i folklorni iz jednog, zajedničkog prapanteona pa su sličnosti s ostalima neizbježne.

neznam dali je itko spomenuo žensko ime lada (naravno, opet veza s božanstvom), ako je ispričavam se.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 07:29   #30
ono za (peruna) tj sv iliju smo učili još u školi.
i ne kad sam imao 3 godine.


ako si pametniji, ispravi nas.

mislim da niko od nas nije pisao nešto što nema u glavi (osim popisa imena).
mislim koji bi smisao bio ne znat niš o tome, pa pročitat na netu i tu pasteat ili iz glave sažet pročitano...
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 11:37   #31
zato što je pokazujete vrlo plitkom i površnom, kao što sam već rekao. slavenski običaji i tradicije su puni duhovnosti a to je ono o čemu nemožete dobit dojam kada čitate takve stranice, da ni ne kažem da puno elemenata sadrži mnogo dublja značenja od prvotnog oblika. također, pisci na tim stranicama su uveli vrlo primitivan oblik dualizma, što je izmišljotina kršćanskih ljetopisaca, jer se on nije manifestirao na taj način, pa zatim imamo nadobudne rečenice poput ''perun je bio starohrvatski bog rata'' (je, ali ime peruna također dijeli još 16 jezika europe) itd., itd. tema je preopširna za ovaj thread.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 12:08   #32
Quote:
Khor kaže: Pogledaj post
mlatite jeftine copy-pastove sa stranica o slavenskoj mitologiji i uz to je degradirate jer je prikazujete vrlo plitkom i površnom. radije se potrudite nabaviti adekvatnu literaturu (koje ni nema puno na tržištu) ili probajte nešto sami naučiti a ne uzet zdravo za gotovo svaki drek koji pročitate. činjenica je da nema puno pisanih staroslavenskih tragova nego se rekonstruira pomoću folklora (iz narodnih predaja, pjesama, plesova, običaja, govora, bladgana, naziva mjesta, planina, rijeka, itd.)

a s onim ''perun je bio bog munje'' ispadate sasvim smiješni... močna je ta tipka search na googleu, mora da ste se strašno namučili da to saznate, ili da saznate da je perun personificirani sv.ilija ili da je volos/veles personificirani sv.vlaho... možda saznate da je i riječ bog slavenskog podrijetla pa da 'božić' i nije sasvim kršćanskog karaktera, nego je također, kao i sve ostalo, preuzeto. nemojte se pokušavat pravit pametni kada do takvih informacija može doć i trogodišnje dijete. usto, ova tema bi mogla biti pogubna za 'nacionaliste' jer kada se o njoj govori tada se dolazi do zaključka da nema mnogo toga autohtonoga hrvatskog jer sve vuče svoj korjen, etimološki i folklorni iz jednog, zajedničkog prapanteona pa su sličnosti s ostalima neizbježne.

neznam dali je itko spomenuo žensko ime lada (naravno, opet veza s božanstvom), ako je ispričavam se.
Lada je, koliko znam, božica ljepote.
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 12:16   #33
opet se netko pravi pametan... mora da je google opet proradio
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 12:18   #34
Quote:
Khor kaže: Pogledaj post
opet se netko pravi pametan... mora da je google opet proradio
Pa rekao sam da mislim.Ja sam slavensku mitologiju vrlo kratko istraživao i učio, tako da o njoj ne znam gotovo ništa.Ne volim Slavene
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 12:46   #35
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Ja sam slavensku mitologiju vrlo kratko istraživao i učio, tako da o njoj ne znam gotovo ništa.
da si barem malo 'istraživao i učio' znao bi bar nešto.

Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Ne volim Slavene
ne voliš zato što i jesi, i to te muči.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 16:37   #36
Tu ima njekoliko dubioza.

Staroslavenski ne znači ništa u ovome kontekstu. Valjda se misli na zabilježena imena iz starije prošlosti (9.-14. stoljeće) koja nisu očevidno latinska/grčka/hebrejska/germanska.

Kod nas je Petar Šimunović (kojeg izlaze sabrana djela) dobar izvor o tom, a tako su i Skokov i Akademijin rječnik. Onomastičku građu nalazimo raspršenu na više mjesta, no ne znam gdje je obrađena sustavno-pod tim ne mislim na kompendije poput srpskih Ljube Stojanovića.

Usput- velik je dio hrvatskih imena nastao u 19. stoljeću (neki i ranije) prevođenjem stranih, u procesu pohrvaćenja. Otud i Krunoslava, Vatroslav, Ognjeslav, Vjekoslav,...

Imena pak koja nalazimo ponajviše u starijim bosansko-humskim poveljama (izdao Gregor Čremošnik, a prije Franc Miklošič pod diskutabilnim nazivom "Monumenta serbica", 1858.)- većim su dijelom izumrla: Nenac, Batal,..
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 21:11   #37
Da li itko zna išta o imenu Tmor? Navodno staroslavenski bog tmine, nisam sigurna, netko mi je to jednom rekao...a ja pojma nemam
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 09:37   #38
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Da li itko zna išta o imenu Tmor? Navodno staroslavenski bog tmine, nisam sigurna, netko mi je to jednom rekao...a ja pojma nemam
u startu, u krivu
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 10:27   #39
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post

Vesna vjerojtno najraširenije.
Ljubica samo u Hr?
Slavica isto?
Rastislav/Rastko/Ratko
Gorazd
Uroš
Stanislav (Stanko?)
Slavko?(Slaviša?)
Siniša?
Zlatko?
Branko?
Branislav?
Ilija?
Bojana?
Andrej/Andrija?
Stribor?
Vlatko/Vladislav?
Vladimir?
Boris/Borislav?
Nada?
Mirko
Miroslav/Miro
Maja
Neda
Mirna
Katarina
Vojko/Vojislav
Mirjana


Ljubica: Ljubca (Ljupca) - Slovenija L'ubica (Slovačka);
Slavica - Slava (Rusija)
Stanislav - Stanislaw, Stanislaus (Stanislas) Poljska
Vladimir - Waldemar (Njemačka)
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 13:51   #40
Slavnik (?)
Navodno vladar Galicijske(Bijele) Hrvatske
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.