Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2008., 18:35   #41
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Árpád nije prezime, nego muško ime. Znači „mali ječam" (árpa = ječam, -d = deminutivni nastavak). Često muško ime kod nas.

aaaa sad mi je tek sinilo! da objasnim o cemu se radi;
ima jedan lik iz budimpeste, zove se gyürke arpad, ide redovito na utakmice hajduka, ima i transparent "torcida budapest" koji nosi (a cisti je madjar.. ljubav ne poznaje granice na ferencvaros-hajduk je bio najludji). i, kako se on potpisuje sa gyürke arpad, mi svi mislili da mu je arpad prezime (jebiga, debili smo pa ne znamo da madjari prvo pisu prezime) pa ga zvali gyürke sta je brzo evoluiralo u đuka
fala sta si mi otvoria oci
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 18:36   #42
opaka stvar Magore, stvarno pohvale za to o Magyarab
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 18:57   #43
1) znači, kolko sam shvatio Atilla je predak Arpada, tj. budućeg vladajućeg ratničkog sloja Mađara? ako ne, koja je veza s Atillom, te kakva je veza s Hunima (ako kažeš da Mađari nisu hunskog porijekla), posebno s onima koji su se nastanili u današnjoj Mađarskoj?
2) zanima me porijeklo stare Arpadove zastave, te koju teoriju mađarski povjesničari (ili ti ) smatraju službenom
- 4 rijeke: Tisa, Sava, Drava, Dunav
- aragornski utjecaj
- iransko nasljeđe, kao i hrvatski grb?

3) koja je veza Mađara i iranskih plemena, te Slavena u kaspijskim stepama prije dolaska u Panoniju?

p.s. al' te gnjavim
otvorio bi ja još temu i o Nijemcima, al ne bi imalo smisla kad nemamo nikog ko ti u njihovim redovima.
p.p.s. sad 3 nepovijesna pitanja:
1) kak tak dobro govoriš hrvatski?
2) u kojem gradu/mjestu živiš?
3) za koji nogometni klub navijaš? Fredi?
nije baš povijesno, al daj nam ti, kao pravi Mađar (te time upućeniji od svih nas i naših teorija), objasni na podforumu "Navijači" razliku u navijanju za Vašaš, Ferencvaros, Honved, MTK ("židovski" ), Ujpest (imigranti?), te Kaposvar, Debreceni,...
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 19:10   #44
savrsene zenske, a azijske talijanke su jos bolje. toliko od mene za povijest ha ha
supher mali is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 24.06.2008., 19:16   #45
Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
aaaa sad mi je tek sinilo! da objasnim o cemu se radi;
ima jedan lik iz budimpeste, zove se gyürke arpad, ide redovito na utakmice hajduka, ima i transparent "torcida budapest" koji nosi (a cisti je madjar.. ljubav ne poznaje granice na ferencvaros-hajduk je bio najludji). i, kako se on potpisuje sa gyürke arpad, mi svi mislili da mu je arpad prezime (jebiga, debili smo pa ne znamo da madjari prvo pisu prezime) pa ga zvali gyürke sta je brzo evoluiralo u đuka
fala sta si mi otvoria oci
Znam ga iz TV (vaterpolo, nogomet). Vasasov navijač. Hrvatska zastava, šešir Šurde (Vruć vjetar). Ne znam zašto navija za Hrvatsku. Obožava Vašaš, nema vaterpolske utakmice bez njega.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 19:25   #46
pobjegao nam Magor, kad je vidio sva ova pitanja
kaj ćeš, kad nam je on jedina šansa da nekaj saznamo baš iz prve ruke...
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 16:38   #47
Quote:
native kaže: Pogledaj post
1) znači, kolko sam shvatio Atilla je predak Arpada, tj. budućeg vladajućeg ratničkog sloja Mađara? ako ne, koja je veza s Atillom, te kakva je veza s Hunima (ako kažeš da Mađari nisu hunskog porijekla), posebno s onima koji su se nastanili u današnjoj Mađarskoj?
2) zanima me porijeklo stare Arpadove zastave, te koju teoriju mađarski povjesničari (ili ti ) smatraju službenom
- 4 rijeke: Tisa, Sava, Drava, Dunav
- aragornski utjecaj
- iransko nasljeđe, kao i hrvatski grb?

3) koja je veza Mađara i iranskih plemena, te Slavena u kaspijskim stepama prije dolaska u Panoniju?

p.s. al' te gnjavim
otvorio bi ja još temu i o Nijemcima, al ne bi imalo smisla kad nemamo nikog ko ti u njihovim redovima.
p.p.s. sad 3 nepovijesna pitanja:
1) kak tak dobro govoriš hrvatski?
2) u kojem gradu/mjestu živiš?
3) za koji nogometni klub navijaš? Fredi?
nije baš povijesno, al daj nam ti, kao pravi Mađar (te time upućeniji od svih nas i naših teorija), objasni na podforumu "Navijači" razliku u navijanju za Vašaš, Ferencvaros, Honved, MTK ("židovski" ), Ujpest (imigranti?), te Kaposvar, Debreceni,...
1.) Po mađarskoj povijesnoj tradiciji, odnosno po tradiciji kuće Arpadovića, Attila (na mađarskom: Etele, znači ‘naš voljeni otac’) je predak Almoša.

po mađarskim kronikama:
Bendegúz => Attila / Etele => Csaba => Ed => Ügyek => Előd => Álmos => Árpád => Zolta => Taksony => Géza => Vajk / Szt. István => Szt. Imre

Mađari nisu hunskog porijekla (barem gledajući znanstveno), ali nije isključeno da Arpadovići jesu. Vjerojatno Arpadovići stoje na čelu naroda kad Mađari žive u Kazarskom carstvu, sjeverno od Kavkaza. Kasnije (još prije dolaska u Panoniju) asimiliraju se u Mađare. Almoš postane vođa najbrojnijeg plemena ‘Megyer’.
Po sikuljskoj narodnoj tradiciji, Sekler-Mađari su potomci Csabe (Csaba je najmanji sin Attile, u zapadnim izvorima Irnik/Ernak).
Inače, srodstvo između Huna i Mađara je živa tradicija od Almoša sve do 1945. pa opet od 1989. Kako zvuči mađarska himna (1823.): „...Bendegúznak vére..." (krv Bendeguza). Bendeguz je bio otac Attile.
(‘Hunor i Magor’ saga: na engleskom)

Huni su omiljena tema iu mađarskoj literaturi. Npr.: János Arany (1863.): Buda halála (Smrt Bude) /Buda je bio brat Attile/ ili Attila - Isten kardja (Atila - mač božji) /rock opera iz 1993./

Mađari često nose hunska imena: Attila, Etele, Bendegúz (otac Attile), Aladár (sin Attile), Csaba (najmanji sin Attile), Buda (brat Attile), Ildikó (žena Attile), Réka (žena Attile)

2.) Originalno, stara Arpadova zastava je crvena zastava bez srebrenih pruga (do 1200. i simbolizira moć). Srebrene pruge kasnije dolaze na grb (vjerojatno aragonski utjecaj, za vrijeme kralja Emerika /Imre, 1196-1204/). Pogrešna teorija o rijekama i brdima potječe od Istvána Werbőczyja (1458-1541). Na ovoj zabludi se temelji današnji grb Slovačke (=> Tatra, Matra, Fatra).

3.) Stoljećima smo živjeli u susjedstvu iranskih naroda. Imamo mnogo iranskih riječi: ezer (tisuća), kard (mač), nemez (filc), tej (mlijeko), tíz (deset), vám (carina), vásár (sajam), vár (grad, tvrđava), asszony (žena), híd (most) itd.
U XIII. st., za vrijeme kralja Bele IV. dolaze u Mađarsku Jasi (iranski narod, u srodstvu s Alanima) i Kumani. Žive na Nizini, istočno od Dunava, na obali Tise, imaju privilegije i autonomiju do druge polovine XIX. st. (današnje županije Jász-Nagykun-Szolnok i Bács-Kiskun; Jász = Jas, Kun = Kuman). Asimiliraju se u Mađare.

-----------

1-2.) Živim blizu granice s Hrvatskom (Nagykanizsa). Razumljivo da „učim" hrvatski a ne recimo norveški. Drugog razloga nemam. Ne učim ozbiljno i sistematski, za to sam prelijen.

3.) Navijam za Ferencvaroš (Fradi, Fradika, Franzstadt, FTC), kao svaki „pravi" Mađar.

- Ferencváros, FTC (1899): najpopularniji, mađarski, nacionalni, desničarski, ultradesničarski klub (IX. kvart), najviše navijača, huligani, stalni skandali na tribinama
- Újpest, UTE (1885): drugi najpopularniji klub (IV. kvart), najveći protivnik FTC-a od 60-ih godina, huligani, ultradesničari
- MTK (1888): židovski klub, bez navijača, s malo publike (većinom Židovi), najveći protivnik FTC-a prije WWII
- Vasas (1911): ljevičarski klub iz Angyalfölda (Zemlja anđela, XIII. kvart), radnički klub
- Bp. Honvéd (1909): klub iz Kispesta (XIX. kvart), bivši vojnički klub
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 17:11   #48
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Prvo. Mađari nisu hunskog porijekla (znanstveno gledajući). Nisu ni Mongoli.
Mađarski narod se sastoji od dva dijela: ugrofinci („bijeli Mađari”, baltički tip) i turkijski vladajući sloj („crni Mađari”, npr. Arpadovići koji sebe smatraju potomcima Huna, peta generacija od Atile). Ugrofinci su većina, zbog toga govorimo mađarskim a ne turskim jezikom.

20%?
Za vrijeme kralja Matije Mađari čine 75 % stanovništva cijele Ugarske. Zbog Turaka slika se totalno mijenja. U XIX. st. čine 52 %. Danas oko 44% (13 milijuna Mađara od oko 30 milijuna).
Možda ipak manje, Mađarska čini 26% ugarske...
Hrvata ima 3.9 mil (od 4,3 mil.u današnjoj Hrvatkoj),a Mađara ipak manje od 9.500.000 (možda i samo 9 mil bez Roma)u Mađarskoj i oko 1,5 mil. u Rumunjskoj...
Ostalih također ima dosta, bar oko 5 mil. Rumunja u bivšoj Transilvaniji...
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 17:17   #49
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ugarski je u hrvatskom jeziku povijesna riječ (historizam).
Povijesna je riječ ako joj je značenje mađarski.

Riječ ugarski se upotrebljava i u suvremenom hrvatskom lingvističkom nazivlju za skupinu ugrofinskih (uralskih) jezika koja obuhvaća:
- mađarski
- ostjački (hantijski)
- mansijski (vogulski)

Uz naziv ugarski jezici u literaturi se nalazi i naziv ugrijski.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 17:58   #50
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Možda ipak manje, Mađarska čini 26% ugarske...
Hrvata ima 3.9 mil (od 4,3 mil.u današnjoj Hrvatkoj),a Mađara ipak manje od 9.500.000 (možda i samo 9 mil bez Roma)u Mađarskoj i oko 1,5 mil. u Rumunjskoj...
Ostalih također ima dosta, bar oko 5 mil. Rumunja u bivšoj Transilvaniji...


Mađarska: 10.100.000 (9.500.000 Mađara)
Erdelj: 7.500.000 (1,5-2.000.000 Mađara)
Slovačka: 5.300.000 (600.000 Mađara)
Vojvodina: 2.000.000 (300.000 Mađara)
Zakarpatija: 750.000 (180.000 Mađara)
Burgenland: 250.000 (15.000 Mađara)
Međimurje i Baranja: 150.000 (10.000 Mađara)
Prekomurje: 90.000 (9.000 Mađara)
26.140.000 (12.114.000-12.614.000) = 46-48 %
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 18:01   #51
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
...
hvala na svemu, potrudio si se. još malo ne toliko povijesnih pitanja
1) odakle naziv Ferencvaroš? (Ferencov grad?) kaj znači ono "Torna" u nazivu FTC? nogometni? sportski?
2) budući da Ujpest znači "Nova Budimpešta", kolko znam, stoji li teorija da su njihovi navijači ustvari imigranti iz raznih dijelova Ugarske, kao i stanovnici Nove Budimpešte koji su tu došli nakon Trianona, odnosno 2. svj. rata?
3) Honved kolko sam skužio znači "Domobran". e sad, vuku li oni tradiciju iz Austro- ugarske nagodbe i ondašnjeg mađarskog domobranstva ili su, budući da su osnovani u komunističko doba (jesu li?), bivši ljevičari?
4) čujem razne moguće dezinformacije o broju Hrvata na potezu od Nagykanizse do Kaposvara, pa me zanima kolko ih po mađarskoj evidenciji ima?
p.s. Ujpestovi navijači imaju na udarnom transpu kartu "Velike Mađarske", uključujući i veći dio današnje RH a neki iz Torcide prijatelji s njima
p.p.s Green Monsters su imali poruku "A Magyar nev megint szep lesz, melto regi nagy hirehez" , pa me zanima kaj to znači? i kaj znači "Hajra Rakoczi"?
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 21:44   #52
ooo native, vidim da smo na neki nacin kolege
to da su neki od nas dobri sa ujpestovima je glupost. radi se o tome da smo 2001. igrali sa ferencvarosom (3 izbodena, ciganska posla ) i ovi su bili odusevljeni (navijaci ujpesta) kako smo okupirali grad i opcenito nasim izdanjem, a u konacnici je hajduk izbacia ftc pa su ovi na par utakmica nosili zastavu hajduka.
inace nisam primjetia da nas madjarski navijaci nesto mrze (npr. ovi od debrecena su tili prijateljevat s nama), njima su glavni neprijatelji slovaci zbog medjunacionalnih sranja u juznoj slovackoj, poglavito mrze ultras slovan pressburg, stalno dizu neke parole protiv njih, itd.
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 23:42   #53
Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
ooo native, vidim da smo na neki nacin kolege
ma, mi smo u svakom slučaju kolege
pa, kolega, živio!

p.s. kad uhvatim vremena, budem ti poslao neki pm
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 23:58   #54
Quote:
native kaže: Pogledaj post
3) Honved kolko sam skužio znači "Domobran". e sad, vuku li oni tradiciju iz Austro- ugarske nagodbe i ondašnjeg mađarskog domobranstva ili su, budući da su osnovani u komunističko doba (jesu li?), bivši ljevičari?
Ne bih se želio miješati u stvari koje ne znam, ali pokušat ću odgovorit na ovo što mislim da znam pa neka me Magor nadopuni. Honved znači domobran, a honvedi zasigurno nisu dio komunističke tradicije, dakle sigurno vuku tradiciju iz Austro-Ugarske, ako ne i dublje u prošlost. Poznat je upad mađarskih honveda u Srijemske Karlovce iz 1848., tada u sastavu Banske Hrvatske, koji je bio jedan od neposrednih povoda za sukob i Jelačićev upad u Mađarsku.
Što se tiče karata velike Mađarske, tj. Ugarske ili ugarskog dijela Monarhije, koja obuhvaća današnje dijelove Hrvatske, Rumunjske, Slovačke i Ukrajine, njih ima zaista posvuda po Mađarskoj, od naljepnica za auto, do svakog kioska i suvenirnice. Uvjerio se sad na utakmici prije mjesec dana, a vidio i prije mnogo puta. No, Mađari Hrvatima ipak priznaju nekakvu posebnost i tradiciju državnosti, budući da čak ni ona ultranacionalistička organizacija 64 županije ne ubraja među te županije one koje su se nalazile pod vlašću hrvatskog Sabora i bana.
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 01:03   #55
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Mađarska: 10.100.000 (9.500.000 Mađara)
Erdelj: 7.500.000 (1,5-2.000.000 Mađara)
Slovačka: 5.300.000 (600.000 Mađara)
Vojvodina: 2.000.000 (300.000 Mađara)
Zakarpatija: 750.000 (180.000 Mađara)
Burgenland: 250.000 (15.000 Mađara)
Međimurje i Baranja: 150.000 (10.000 Mađara)
Prekomurje: 90.000 (9.000 Mađara)
26.140.000 (12.114.000-12.614.000) = 46-48 %
Rijeku nisi stavio,a ni cijelu Hrvatsku,tj. do Zrmanje i Istre...
(Istra i Dalmacija su kao što znaš bili u Austrijskom djelu, PS dio Hrvatske je bio i Srijem).
U Burgelandu ima samo 5.000 Mađara...

PS
Nemoj misliti da se svađam, cijenim tvoje postove
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 09:42   #56
Quote:
native kaže: Pogledaj post
hvala na svemu, potrudio si se. još malo ne toliko povijesnih pitanja
1) odakle naziv Ferencvaroš? (Ferencov grad?) kaj znači ono "Torna" u nazivu FTC? nogometni? sportski?
2) budući da Ujpest znači "Nova Budimpešta", kolko znam, stoji li teorija da su njihovi navijači ustvari imigranti iz raznih dijelova Ugarske, kao i stanovnici Nove Budimpešte koji su tu došli nakon Trianona, odnosno 2. svj. rata?
3) Honved kolko sam skužio znači "Domobran". e sad, vuku li oni tradiciju iz Austro- ugarske nagodbe i ondašnjeg mađarskog domobranstva ili su, budući da su osnovani u komunističko doba (jesu li?), bivši ljevičari?
4) čujem razne moguće dezinformacije o broju Hrvata na potezu od Nagykanizse do Kaposvara, pa me zanima kolko ih po mađarskoj evidenciji ima?
p.s. Ujpestovi navijači imaju na udarnom transpu kartu "Velike Mađarske", uključujući i veći dio današnje RH a neki iz Torcide prijatelji s njima
p.p.s Green Monsters su imali poruku "A Magyar nev megint szep lesz, melto regi nagy hirehez" , pa me zanima kaj to znači? i kaj znači "Hajra Rakoczi"?
1.) Ferenc = Franjo; város = grad; Franjograd/Franzstadt

Ferenc = car i kralj Franjo I. (1792-1835), Ferencváros je izgrađen za vrijeme njegove vladavine
Ferencváros je IX. kvart u Budimpešti.

kraljica Elizabeta (Sissy) => Erzsébetváros (Elizabetin grad)
car i kralj Franjo I. => Ferencváros (Franjograd)
Marija Terezija => Terézváros (Terezijin grad)
car i kralj Leopold => Lipótváros (Leopoldov grad)
car i kralj Josip II. => Józsefváros (Josipov grad)

torna = gimnastika, gimnastički
Ferencvárosi Torna Club (FTC, ef-te-ce): Franjogradski Gimnastički Klub

2.) Ne. Totalna zabluda. Újpest (Nova Pešta) je IV. kvart u Budimpešti, izgrađen je 1830-ih godina (Újpest od 1841.).

UTE je jedan od najstarijih klubova u Mađarskoj (1885.), stariji od Ferencvaroša (1899.). (Najstariji klub je NTE, 1866., danas igra u trećoj ligi)
Osnovali su ga lokalpatrioti. UTE nema nikakvu vezu s Trianonom ili imigrantima.

3.) Da, domobran = honvéd. (hon = domovina; véd = brani)

Bp. Honvéd (Kispesti AC, KAC, Kispest-Honvéd FC) je osnovan 1909. kao klub Kispesta (XIX. kvart). /Kispest = Mala Pešta/
Za vrijeme socijalizma Kispest je klub (od 1949.) Ministarstva domobranstva. (=> Bp. Honvéd SE)
Sama riječ honvéd potječe iz doba revolucije 1848. Otada do danas riječ honvéd se koristi za mađarski vojnik.

4.) Između Nagykanizse i Kaposvara ne žive Hrvati. Hrvati žive južno od Nagykanizse uz granicu s Hrvatskom u nekoliko sela (Tótszerdahely, Tótszentmárton, Petrivente, Semjénháza). Vrlo malo. Samo stari govore hrvatski.

------

Za nas karta „Velike” Mađarske je živa povijest, živa tradicija, naša povijest. To nema vezu s nacionalizmom/šovinizmom.

„Hajrá Rákóczi!” znači „Ajmo Rakoczi!” (Rákóczi = Franjo Rakoczi II)

„A magyar név megint szép lesz,
Méltó régi nagy híréhez”

(prijevod i odgovor malo kasnije, sad nemam više vremena)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 09:45   #57
[QUOTE=
Što se tiče karata velike Mađarske, tj. Ugarske ili ugarskog dijela Monarhije, koja obuhvaća današnje dijelove Hrvatske, Rumunjske, Slovačke i Ukrajine, njih ima zaista posvuda po Mađarskoj, od naljepnica za auto, do svakog kioska i suvenirnice. Uvjerio se sad na utakmici prije mjesec dana, a vidio i prije mnogo puta. No, Mađari Hrvatima ipak priznaju nekakvu posebnost i tradiciju državnosti, budući da čak ni ona ultranacionalistička organizacija 64 županije ne ubraja među te županije one koje su se nalazile pod vlašću hrvatskog Sabora i bana.[/QUOTE]

Da, s obzirom da živim relativno blizu Mađarske, često sam (bio) tamo (ne samo shopping u Nagykaniszi, kod Magora ), nego i u divnoj Budimpešti i Sopronu i Zalaegerszegu te budući da mi je dio obitelji bio vezan uz Mađarsku (nisu Mađari), na to sam se malo navikao. No, činjenica je da je u Mađarskoj dosta jak, nazvao bih ga, nacionalizam i da je potpuno normalna stvar vidjeti auto-naljepnice "Ugarske" s granicama koje obuhvaćaju i dijelove Hrvatske.
Ne treba zaboraviti da je Mađarska u povijesti bila neko vrijeme super-sila (14, 15 stoljeće) te da je u 19. stoljeću ponovno bila jaka i moćna. Njihov nacionalizam nije šovinistički, barem prema Hrvatskoj, već više onako nostalgični s obzirom da su Trianonskim sporazumom "izgubili" sve zemlje u kojima Mađari nisu bili apsolutna većina, a kojima su vladali ili su mislili da im pripadaju.
Uz to, u 19 stoljeću se nisu uspjeli potpuno ostvariti, bez obzira na jak status unutar K und K monarhije. To su povijesne činjenice koje treba uzeti u obzir kada se razmišlja o mađarskoj sklonosti nacionalizmu. Btw. većina Mađara neće priznati da se radi o ikakvom nacionalizmu, koliko god vi njima o tome pričali. Evo primjer: moj jako dobar prijatelj iz Budimpešte mi tvrdi da je Rijeka "mađarski" grad. Kad ga pitam što to znači "mađarski grad", on kaže da to znači da su ga Mađari "izgradili" i da je "bio u Mađarskoj". Oni ga zovu "Fiume" što je talijasnka riječ i ime, no on i dalje tvrdi da je to i mađarski naziv i da je to sad Hrvatska i sve je to lijepo, ali da je to "mađarski grad". Ne misli pritom ništa loše, čovjek je pamten, obrazovan i kulturan, voli Hrvatsku i sve, ali Rijeka je "mađarski grad" i točka. Naravno da racionalni argumenti ne pale i meni je to zabavno. Ovo dajem samo kao primjer jedne situacije koju smatram tipičnom.
Na sreću, Hrvatska i Mađarska su, više silom nego milom, raščistile povijesne sukobe i nemamo sukobljenih interesa pa smo si jako dobri i složni, na moju veliku radost jer osobno osjećam kulturnu povezanost kontinentalne Hrvatske s bliskim krajevima preko Mure. Zato i imam toliko dobrih prijatelja u Mađarskoj i zato uvijek nekako ispadne da, na putu u treću zemlji ili kontinent, obično s Mađarima najprije nađem zajednički jezik (u doslovnom smislu je to često njemački )
Inače, Magor, ako hrvatski zaista učiš "usput", onda si genije jer je tvoja razina znanja, pogotovo pismenog (gramatika) fenomenalna. Vjeruj mi, izražavaš se bolje, ljepše i točnije od većine prosječnih Hrvata, kojima je hrvatski materinji jezik.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 10:45   #58
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
„A magyar név megint szép lesz,
Méltó régi nagy híréhez”

(prijevod i odgovor malo kasnije, sad nemam više vremena)
Dakle...

Ovaj citat potječe iz jedne od najpoznatijih pjesama Sándora Petőfija. (Nemzeti dal /Nacionalna pjesma/, 13. ožujka 1848.) To zna svaki Mađar.

A magyar név megint szép lesz, / The Magyar name will be nice again,
Méltó régi nagy híréhez; / Worthy of its old, great honor;

Pjesma igra važnu ulogu u revoluciji 1848/49. Danas, ova pjesma je simbol revolucije, Mađara.

Nemzeti dal (National song) na engleskom.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 15:40   #59
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Rijeku nisi stavio,a ni cijelu Hrvatsku,tj. do Zrmanje i Istre...
(Istra i Dalmacija su kao što znaš bili u Austrijskom djelu, PS dio Hrvatske je bio i Srijem).
Namjerno, naime nakon 1868. u mađarskim statistikama Hrvatska i Slavonija ne smatraju se dijelom Mađarske ili samo vrlo rijetko.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 16:55   #60
Magor havala ti na svim informacijama. Ja sam inače rođen u Hrvatskoj (Zagreb), ali mi je obitelj mađarsko-austrijsko-donau schwaben. Što je najbolje sada sam državljanin jedne druge zemlje.

Uviek sam i mislio da je povijest malo drukčija od one koju sam učio u doba stare Juge kada sam bio klinac u vrieme kada je Joža još bio živ.
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:12.