Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2008., 13:57   #1
Exclamation Projekt CERN - kako ubrzati sudnji dan?

Ovo bi lako moglo ići i u rubriku Na rubu pameti, no nadajmo se kako ćemo svi i ovaj "luđački" eksperiment preživjeti i, tko zna, možda se još ovog ljeta naći s one strane galaksije?

Large Hadron Collider - stroj (nuklearni akcelerator) ukopan na 100 metara dubine, na granici izmedju Švicarske i Francuske, najveći je znanstveni eksperiment u povijesti Zemlje. I kreće s radom ovog ljeta, početkom kolovoza. Vežite se

Namjera je znanstvenika uhvatiti crnu, nevidljivu materiju i energiju. Stroj je 7 puta jači od sličnog u blizini Chicaga. Očekuju pronaći ekstra dimenzije (njih 10!?!)
Znanstvenici projekta tvrde da je sve bezopasno jer će oni "samo" umjetno proizvoditi kozmičke zrake koje ionako bombardiraju planet svake sekunde, od postanka.
Kritičari upozoravaju da bi tom akceleracijom kozmičke zrake koje umjetno proizvedu mogle biti opasne za Zemlju, jer mogu proizvesti micro-crne rupe i subatomske verzije crnih rupa koje usisavaju planete i zvijezde. Da bi mogle usporiti i ostati zarobljene i tako naštetiti Zemlji!?
U CERN-u tvrde da je to nemoguće - no, ukoliko se tako nešto i desi - crne rupe će istog trena "ispariti" - kao što je to predvidio Stephen Hawking.

A s njima možda i mi ... pa... sretno nam putovanje Engage, Captain Stephen!


When the machine is at full power, two beams of protons will race around the huge ring 11,000 times a second in opposite directions. They will travel in two tubes about the width of fire hoses, speeding through a vacuum that is colder and emptier than outer space.

Critics Fear CERN Collider Could Doom Earth
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 14:25   #2
ovo je izvrstan filmić:
...These particules are preparing to interact collider:
http://cdsweb.cern.ch/record/42904
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 15:25   #3
Ima još propagandnog materijala, osobno mi je ovaj sladunjavi youtubić vrlo simpatič, uz naglasak na neke ključne misli (ono kad idu usporene slike "strašno" zabrinutih golobradih znanstvenika) uz šaputavi glas naratorice

ATLAS Experiment 1


Our present knowledge is still limited..more and more questions remains after generations of scientists......Dark matter!?....particles do all have different masses but we don't know why and how the mass was obtained from the energy!?
It's seems we have no other choice but to keep on exploring!


Interesantno, - zašto se čini da nemamo drugu opciju?! Ne pitam - čudim se!
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 17:22   #4
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
Ovo bi lako moglo ići i u rubriku Na rubu pameti, no nadajmo se kako ćemo svi i ovaj "luđački" eksperiment preživjeti i, tko zna, možda se još ovog ljeta naći s one strane galaksije?

Large Hadron Collider - stroj (nuklearni akcelerator) ukopan na 100 metara dubine, na granici izmedju Švicarske i Francuske, najveći je znanstveni eksperiment u povijesti Zemlje. I kreće s radom ovog ljeta, početkom kolovoza. Vežite se

Namjera je znanstvenika uhvatiti crnu, nevidljivu materiju i energiju. Stroj je 7 puta jači od sličnog u blizini Chicaga. Očekuju pronaći ekstra dimenzije (njih 10!?!)
Znanstvenici projekta tvrde da je sve bezopasno jer će oni "samo" umjetno proizvoditi kozmičke zrake koje ionako bombardiraju planet svake sekunde, od postanka.
Kritičari upozoravaju da bi tom akceleracijom kozmičke zrake koje umjetno proizvedu mogle biti opasne za Zemlju, jer mogu proizvesti micro-crne rupe i subatomske verzije crnih rupa koje usisavaju planete i zvijezde. Da bi mogle usporiti i ostati zarobljene i tako naštetiti Zemlji!?
U CERN-u tvrde da je to nemoguće - no, ukoliko se tako nešto i desi - crne rupe će istog trena "ispariti" - kao što je to predvidio Stephen Hawking.

A s njima možda i mi ... pa... sretno nam putovanje Engage, Captain Stephen!


When the machine is at full power, two beams of protons will race around the huge ring 11,000 times a second in opposite directions. They will travel in two tubes about the width of fire hoses, speeding through a vacuum that is colder and emptier than outer space.

Critics Fear CERN Collider Could Doom Earth
Neću da ulazim u detalje posta već jedino da kažem ovo:
Ako bi znanstvenici "uhvatili" crnu tvar - uhvatili bi pramateriju.
A evo podatak o pramateriji:
Što je pratvar (pramaterija) kako je shvatiti i eventualno "vizualno" oblikovati?
Pratvar je "maglica" u kojoj ne postoje nikakve čestice Određenog oblika ali koja povremeno, spontano, obrazuje sitne magličaste "loptice" koje se sekundarno, po obrazovanju, "rasplinjuju".
Razlog "rasplinjavanja" loptica je taj što "maglicu" nisu sačinjavale (i danas ne sačinjavaju) čestice koje "u sebi " posjeduju bitnost (suštinu) – dakle mogli bismo reći; d u š u.
Upravo je to razlog što je pratvar vječna, bezgranična, a svakako i nedimenzionalna, dakle po ljudskoj spoznaji, nestvarna.

Prema tome, znanstvenici bi DOSEGLI ovo davno-davno stanje u kojem se je nalazila priroda:


Dakle i ja se slažem s ovim:
A s njima možda i mi ... pa... sretno nam putovanje Engage, Captain Stephen!
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 17:22   #5
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
Ima još propagandnog materijala, osobno mi je ovaj sladunjavi youtubić vrlo simpatič, uz naglasak na neke ključne misli (ono kad idu usporene slike "strašno" zabrinutih golobradih znanstvenika) uz šaputavi glas naratorice



Interesantno, - zašto se čini da nemamo drugu opciju?! Ne pitam - čudim se!
evo izvještaja o sigurnosti LHC-a http://lsag.web.cern.ch/lsag/LSAG-Report.pdf

vele oni:
CERN management requested a report on the safety of the
LHC by the LHC Safety Study Group, a panel of independent experts, which
was published in 2003 [1]. This report concluded that there is no basis for any conceivable threat from the LHC.

sad možemo mirno spavati

In the case of the hypothetical microscopic black holes, as we discuss in
Section 4, if they can be produced in the collisions of elementary particles,
they must also be able to decay back into them.

u priču o vraćanju crnih rupica nazad u čestice mi se nekak najbolje uklapa slijedeći crtić: http://youtube.com/watch?v=75BJ2ovo-S0&feature=related
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche

Zadnje uređivanje mandragora : 30.06.2008. at 23:07.
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 14:45   #6
Interesantno je kako "briga" zbog LHC i općenito fundamentalnih istraživanja dolazi iz SAD koji su poprilično zapostavili svoja ulaganja u fundamentalnu fiziku.

Boli što Europa ima bolje zdravstvo, socijalu, standard, školstvo, znanost, dok oni milijarde $ troše na okupatorske ratove.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 15:21   #7
Quote:
8T8 kaže: Pogledaj post
Interesantno je kako "briga" zbog LHC i općenito fundamentalnih istraživanja dolazi iz SAD koji su poprilično zapostavili svoja ulaganja u fundamentalnu fiziku.

Boli što Europa ima bolje zdravstvo, socijalu, standard, školstvo, znanost, dok oni milijarde $ troše na okupatorske ratove.

Upravo tako. Šalju vojsku u Irak i ljudi sigurno ginu.
A kada netko hoće upogoniti par magneta da ubrzaju čestice u starom tunelu ispod ženevskog jezera, onda kuku i pomagaj. Odmah se lansiraju kataklizmička predviđanja.

Ljudi, LHC je obični ubrzivač čestica, samo što je od svih postojećih najjači. Ubrzava čestice na najveće energije. Ali ni blizu energijama onih koje nam već dolaze iz svemira i zapljuskuju Zemlju.
Stoga, schlafen sie, bitte!
Jaz46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 15:40   #8
Možda nije sve onako kako se čini, zapravo - uopće nije. Ameri su i te kako uključeni u cijeli projekt i novcem i ljudima. Uz naravno lidera (u sjeni) UK

"The two agencies have contributed $531 million to building the collider, and the NSF has agreed to pay $87 million of its annual operating costs. Hundreds of American scientists will participate in the research.
"This is the greatest engineering feat of all mankind. It took the combined resources of nearly all of the countries in the world and thousand and thousands of scientists," said John Conway, UC Davis professor of physics and collaborator on the project. "People started designing this in the early 1990s and only now is it reaching completion.""

još malo materijala; ova mi je simpatična s odbrojavanjem
http://www.lhcountdown.com/?p=1

btw. a ovo - "LHC je obični ubrzivač čestica" ostavimo ipak za neku drugu malu djecu
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 16:04   #9
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
btw. a ovo - "LHC je obični ubrzivač čestica" ostavimo ipak za neku drugu malu djecu

A što je drugo?
Taj tunel je odavno sagrađen, i u njemu su već bili akceleratori. Nije to sada građeno.
Niti je to nešto posebno novo. Samo je unaprijeđenjem tehnologije i kriogenike sada moguće napraviti snažnije i homogenije magnete. Pa se krenulo u taj projekt.
Prije njega bili su SLAC, DESY, LEP, Tevatron...
Tunel je od Tevatrona (skraćenica za TeV i elektron).
Jaz46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 18:28   #10
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
btw. a ovo - "LHC je obični ubrzivač čestica" ostavimo ipak za neku drugu malu djecu
Nije obični nego je najjači od svih akceleratora.
Znam da su ameri htjeli raditi taj projekt, ali su odustali od njega i sad hoće ugušiti ovaj projekt tako što govore da će stvoriti crnu rupu koja će progutati svijet. i ak stvori crnu rupu biti će manja od subatomskih čestica i isparit će gotovo u trenutku.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 12:12   #11
Zanimljivi izvadci iz jednog interview-a nepoznatog sugovornika iz CERN-a koji opovrgava moguće opasnosti iz divovskog laboratorija. Pa kaže;

Q - Do antimatter atoms exist?
A -The team of the PS210 experiment at the Low Energy Antiproton Ring (LEAR) at CERN made the first anti-hydrogen atoms in 1995. Then, in 2002 two experiments (ATHENA and ATRAP) managed to produce tens of thousands of antihydrogen atoms, later even millions. However, although "tens of thousands" may sound a lot, it's really a very, very small amount. ...(?!?)
Q: - Can we hope to use antimatter as a source of energy? Do you feel antimatter could power vehicles in the future, or would it just be used for major power sources?
A: - There is no possibility to use antimatter as energy ‘source’.
Q: - I was hoping antimatter would be the future answer to our energy needs. It seems more research is needed for this to happen.
A: - No, even more research will not change this situation fundamentally; antimatter is certainly not able to solve our energy problems.
Q: - How safe is antimatter?
A: - Perfectly safe, given the minute quantities we can make. It would be very dangerous if we could make a few grams of it, but this would take us billions of years.
Q: - Was the Web really invented at CERN?
A: - Yes, indeed, the Web came from CERN, invented here by Tim Berners-Lee in 1989.

Cern, CH.
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 15:26   #12
sjeca li se itko Titora

uzeto sa wikipedie:
Quote:
One of Titor's earliest claims was that CERN would discover the basis for time travel some time around 2001. This event did not occur. An article about miniature black holes being created by CERN was taken by some to be evidence of this claim, but these events did not occur either.
kanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 19:58   #13
Mislim da i najmanje crne rupe jedu materiju,a planet Zemlja je materija,zar ne?
Otvori li se i jedna crna rupa u tom eksperimentu LHC i dođe li i kontakt s materijom počet će proces usisavanja materije od strane te crne rupe koja će sve više i više rasti dok ne proguta Zemlju,Sunce,Sunčev sustav,Mliječnu stazu i cijeli svemir...
Sretno nam bilo...hahahahaha...
Unimatrix001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 20:39   #14
Fora je u svemu da oni ne isključuju mogućnost stvaranja crnih rupa (micro kako vole reći) no ako se to i desi - iste će istog trenutka ispariti (!?) Sve je to tako lijepo u teoriji, ali problem je da dok ne krene eksperiment nitko živ nema pojma što će se zapravo događati.
Pa mislim da i oni upućeniji u svijetu koji su zabrinuti i traže stopiranje projekta ne rade to iz neke ljubomore ili zato jer nemaju drugog posla u životu.
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 20:37   #15
Veliko je pitanje da li će "ispariti"?!
Mislim da je ta teorija o isparivanju crnih rupa pogrešna,hehe...
Unimatrix001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 15:38   #16
Quote:
Unimatrix001 kaže: Pogledaj post
Mislim da i najmanje crne rupe jedu materiju,a planet Zemlja je materija,zar ne?
Otvori li se i jedna crna rupa u tom eksperimentu LHC i dođe li i kontakt s materijom počet će proces usisavanja materije od strane te crne rupe koja će sve više i više rasti dok ne proguta Zemlju,Sunce,Sunčev sustav,Mliječnu stazu i cijeli svemir...
Sretno nam bilo...hahahahaha...
Usisava?
Zamisli da imaš mali lijevak za pretakanje.
Koliko bi ti trebalo da kroz taj lijevak pretočiš bačvu vina od 200 litara?
A koliko bi trebalo da kroz taj isti lijevak pretočiš Jadransko more?
A Tihi ocean?

Sad zamisli da imaš milijun puta uži lijevak. Koliko bi ti trebalo da pretočiš čitavu Zemljinu materiju u njega?

Ako nisi shvatio već kod Jadranskog mora, a šta ću ti ja.
LaMothe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 18:12   #17
Quote:
Unimatrix001 kaže: Pogledaj post
Veliko je pitanje da li će "ispariti"?!
Mislim da je ta teorija o isparivanju crnih rupa pogrešna,hehe...
Pa ima ih još koji tako misle, ali projekt je već krenuo i sutra bi trebao u pogon. Nezamislivo koliko je mnogo novca uloženo u najveći svjetski eksperiment, a da zapravo tom istom svijetu nije objašnjeno čemu to zapravo služi i kakve će koristi donijeti čovječanstvu. U isto vrijeme se govori o nestašici hrane, vode i energenata - a ova "stvar" niti će služiti za proizvodnju hranu - hvala Bogu niti energije i još je k tome potencionalno opasna Pa sad,...tko je tu lud, zbunjen i normalan?!

According to a paper by the cosmologist Stephen Hawking in 1974, they would rapidly evaporate in a poof of radiation and elementary particles, and thus pose no threat. No one, though, has seen a black hole evaporate.
As a result, Mr. Wagner and Mr. Sancho contend in their complaint, black holes could really be stable, and a micro black hole created by the collider could grow, eventually swallowing the Earth.

But William Unruh, of the University of British Columbia, whose paper exploring the limits of Dr. Hawking’s radiation process was referenced on Mr. Wagner’s Web site, said they had missed his point. “Maybe physics really is so weird as to not have black holes evaporate,” he said. “But it would really, really have to be weird.”

http://www.nytimes.com/2008/03/29/sc...ewanted=1&_r=1

Kao u nekom crtiću
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 18:34   #18
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
a ova "stvar" niti će služiti za proizvodnju hranu - hvala Bogu niti energije i još je k tome potencionalno opasna Pa sad,...tko je tu lud, zbunjen i normalan?!
Kako znaš da neće biti korisna u smislu energetike?
Fundamentalna istraživanja otvaraju nove vidike. Bez novih vidika, sva naša energetika neće otići dalje od nuklearnih elektrana.
Ako higgsov mehanizam daje masu ne samo bozonima nego i fermionima, zar to neće pomoći u razumijevanju onoga na čemu rade Putthof i Rueda, a to je SHARP pogon i anuliranje inercije? NASA se time intenzivno bavi, a primjena će biti u svemirskim letjelicama. Zemlja je premala za toliko stanovništvo i treba nam novi životni prostor.
LHC je posve opravdan, i svi jedva čekamo ne samo početak eksperimenata nego i rezultate. Osobito po pitanju Higgsovog bozona i mehanizma.
blackberry1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 18:40   #19
Quote:
blackberry1 kaže: Pogledaj post
Kako znaš da neće biti korisna u smislu energetike?
....
Tako što nalazim podatke o tome, kao što je već ranije napisano, između ostalog!
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 18:41   #20
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
Tako što nalazim podatke o tome, kao što je već ranije napisano, između ostalog!
Mislim da lijepo piše čemu služi LHC postrojenje, kakvi će se eksperimenti provoditi, i što se od tih eksperimenata očekuje. Koji su tvoji podaci?
blackberry1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:16.