Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2015., 16:40   #341
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Nije uopće vjerojatno kako bi krajinski i BIH Srbi većinski bili nekakvi etnički Vlasi.
Nego šta su? Isti Srbi kao oni iz Kruševca, Mitrovice, Novog Sada?
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 17:15   #342
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Nego šta su? Isti Srbi kao oni iz Kruševca, Mitrovice, Novog Sada?
Pripadnici slavenskih plemena sa područja stare Hercegovine, Bosne i krajine u Hrvatskoj, dijelom i Raške, koji su vremenom poslavenili i zateknute romanofone balkanske stočare vlahe na navedenim prostorima. Kao pravoslavci, i putem SPC-a ulaze u srpski nacionalni tabor. U otomanskoj imperiji najčešće u statusu eflaka, tj. vlaha stočara, koji su plaćali manji porez. Dakle vlaška socijalna kategorija, ne etnička. U vojnu krajinu ne dolaze kao romanofoni već dolaze kao slavenogovoreće pučanstvo. Štokavci (i)jekavci.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 17:40   #343
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Pripadnici slavenskih plemena sa područja stare Hercegovine, Bosne i krajine u Hrvatskoj, dijelom i Raške, koji su vremenom poslavenili i zateknute romanofone balkanske stočare vlahe na navedenim prostorima. Kao pravoslavci, i putem SPC-a ulaze u srpski nacionalni tabor. U otomanskoj imperiji najčešće u statusu eflaka, tj. vlaha stočara, koji su plaćali manji porez. Dakle vlaška socijalna kategorija, ne etnička. U vojnu krajinu ne dolaze kao romanofoni već dolaze kao slavenogovoreće pučanstvo. Štokavci (i)jekavci.
Teško je odredit točno šta su jer je pojam krajiški srbi više politički pojam izmišljen devedesetih i vezan za RSK, jer zašto onda nemamo pojam krajiški Hrvati? Vojna krajina i rsk su teritorijalno bile znatno različite i samo su djelomično obuhvačale iste teritorije. Naseljavanje Srba je bilo kontinuirano i kroz 19. i 20. stoljeće, a ne samo za vrijeme turske invazije tako da je to bila čudna mješavina koju je ujedinilo pravoslavlje. Teško se može govoriti o etničkom srpstvu jer ti srbi baš i nisu bliski Srbima u Srbiji. To su bili nekakvi umjetni Srbi u etničkom smislu.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 18:23   #344
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Teško je odredit točno šta su jer je pojam krajiški srbi više politički pojam izmišljen devedesetih i vezan za RSK, jer zašto onda nemamo pojam krajiški Hrvati? Vojna krajina i rsk su teritorijalno bile znatno različite i samo su djelomično obuhvačale iste teritorije. Naseljavanje Srba je bilo kontinuirano i kroz 19. i 20. stoljeće, a ne samo za vrijeme turske invazije tako da je to bila čudna mješavina koju je ujedinilo pravoslavlje. Teško se može govoriti o etničkom srpstvu jer ti srbi baš i nisu bliski Srbima u Srbiji. To su bili nekakvi umjetni Srbi u etničkom smislu.
Postoji kontinuitet nazivanja tih ljudi srbima, kao i rašanima, rašljanima. Što znači da je barem dio tih ljudi došao i sa područja tradicionalno nazivanim Raškom. Jesu li ili nisu ti ljudi bili (i)jekavci, pitanje je. No, meni se čini kako je moguće da su u određenim djelovima povijesne Raške, govorila i (i)jekavica.

Nadalje, gledajući autosomalnu DNA, tj. genetske testove za krajiške i BIH Srbe, njima uistinu jesu usporedive populacije Crnogoraca, te Srba iz Srbije. Hrvati za razliku od njih su ipak više "sjeverne" genetike, dok Vlasi (kako ih ti zoveš) imaju više mediteranske genetike (koja se povezuje sa straosjedilačkom genetikom).

Ispričat ću ti priču koju mi je ispričao jedan stari Srbin iz srpskog sela u blizini Ogulina. Do 70.-tih godina 20. tog stoljeća, iz Srbije, preko Bosne do ogulina dolazili su stočari sa ovcama, pješke cijeli taj put. I Srbi, naseljeni oko Ogulina, njih su nazivali Vlasima. No, Hrvati su ove domicilne Srbe nazivali Vlasima, makar oni sami sebe nisu nikad nazivali tako, već su se nazivali Srbima. Istovremeno, ti domicilni Srbi su te iste Hrvate oduvijek zvali Kranjcima. Riječ je o kajkavskim Hrvatima.

Eto, pa ti vidi, na ovom istinitom primjeru koja konfuzija oko pojmova i etniciteta je vladala.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 18:36   #345
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Postoji kontinuitet nazivanja tih ljudi srbima, kao i rašanima, rašljanima. Što znači da je barem dio tih ljudi došao i sa područja tradicionalno nazivanim Raškom. Jesu li ili nisu ti ljudi bili (i)jekavci, pitanje je. No, meni se čini kako je moguće da su u određenim djelovima povijesne Raške, govorila i (i)jekavica.
To je sve zbrkano zbog tog naziva krajiški Srbi, tu dolazimo do pojma krajina, bile su dvije vojne krajine, jedna je bila hrvatsko-slavonska i u njoj su katolici činili relativnu većinu, druga tvorevina je bila rsk devedesetih, kako nema pojma krajiški Hrvati, a ako postoje ili bolje rečeno postojali su krajiški srbi, trebali bi valjda i krajiški Hrvati, zaključak je da se radi o političkom, a ne etničkom ili regionalnom pojmu jer ne postoji takva regija.
Mene sad zanima ako je bilo genetsko istraživanje krajiških srba, postoji li razlika između Srbina iz sjeverne dalmacije i srbina iz baranje ili Korduna.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 18:50   #346
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Postoji kontinuitet nazivanja tih ljudi srbima, kao i rašanima, rašljanima. Što znači da je barem dio tih ljudi došao i sa područja tradicionalno nazivanim Raškom. Jesu li ili nisu ti ljudi bili (i)jekavci, pitanje je. No, meni se čini kako je moguće da su u određenim djelovima povijesne Raške, govorila i (i)jekavica.

Nadalje, gledajući autosomalnu DNA, tj. genetske testove za krajiške i BIH Srbe, njima uistinu jesu usporedive populacije Crnogoraca, te Srba iz Srbije. Hrvati za razliku od njih su ipak više "sjeverne" genetike, dok Vlasi (kako ih ti zoveš) imaju više mediteranske genetike (koja se povezuje sa straosjedilačkom genetikom).

Ispričat ću ti priču koju mi je ispričao jedan stari Srbin iz srpskog sela u blizini Ogulina. Do 70.-tih godina 20. tog stoljeća, iz Srbije, preko Bosne do ogulina dolazili su stočari sa ovcama, pješke cijeli taj put. I Srbi, naseljeni oko Ogulina, njih su nazivali Vlasima. No, Hrvati su ove domicilne Srbe nazivali Vlasima, makar oni sami sebe nisu nikad nazivali tako, već su se nazivali Srbima. Istovremeno, ti domicilni Srbi su te iste Hrvate oduvijek zvali Kranjcima. Riječ je o kajkavskim Hrvatima.

Eto, pa ti vidi, na ovom istinitom primjeru koja konfuzija oko pojmova i etniciteta je vladala.
kada su se srbi oko ogulina nazivali srbima...pri ulasku u ameriku prije 100 godina većina tih lazara, jovana iz tog područja su se pod rasom izjavljivali kao hrvati....

iz tog područja stanovnici pišu zagrebačkom nadbiskupu i navode da su laški sinovi i koriste dosta slovesnkih riječi....

o kojim srbima ti govoriš....možda o slovencima...

opet ti o autosomalnim genima.....E1b dolazi u bosnu i hrvatsku putem vlaha...za sada je kod bosanskih srba E1b na drugom mjestu u populaciji....dio je bjelo hrvatski I2a1b2a1a3 A356/Z16983 haplotip od posrbljenih hrvata....

ne kužim zašto gledaš autosomalne gene kada oni ne govore o kretanju muške populacije već su skup svih gena....koja korist od autosomalnih gena na povijesne zapise....koristi Y haplotip jer po njemu znaš kretanje muške populacije u povijesti i na nekom području....šta te autosomalnost spopala....vjerojatno da sakrite da ste porijeklom vlasi i hrvati....nema druge...
hrvat222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 18:52   #347
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
To je sve zbrkano zbog tog naziva krajiški Srbi, tu dolazimo do pojma krajina, bile su dvije vojne krajine, jedna je bila hrvatsko-slavonska i u njoj su katolici činili relativnu većinu, druga tvorevina je bila rsk devedesetih, kako nema pojma krajiški Hrvati, a ako postoje ili bolje rečeno postojali su krajiški srbi, trebali bi valjda i krajiški Hrvati, zaključak je da se radi o političkom, a ne etničkom ili regionalnom pojmu jer ne postoji takva regija.
Mene sad zanima ako je bilo genetsko istraživanje krajiških srba, postoji li razlika između Srbina iz sjeverne dalmacije i srbina iz baranje ili Korduna.
Koliko sam ja do sad uspio vidjeti, te su populacije povezane. Dakle banijski, kordunski sa Srbima dalmatinskog zaleđa, Like, i onima u Bosni. Izgleda su migracije bile česte. Srbi u Bosni mnogi imaju znane pretke iz područja Like i Krbave, kamo su stigli ranije sa područja od Crne Gore i stare Hercegovine.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 19:49   #348
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
To je sve zbrkano zbog tog naziva krajiški Srbi, tu dolazimo do pojma krajina, bile su dvije vojne krajine, jedna je bila hrvatsko-slavonska i u njoj su katolici činili relativnu većinu, druga tvorevina je bila rsk devedesetih, kako nema pojma krajiški Hrvati, a ako postoje ili bolje rečeno postojali su krajiški srbi, trebali bi valjda i krajiški Hrvati, zaključak je da se radi o političkom, a ne etničkom ili regionalnom pojmu jer ne postoji takva regija.
Mene sad zanima ako je bilo genetsko istraživanje krajiških srba, postoji li razlika između Srbina iz sjeverne dalmacije i srbina iz baranje ili Korduna.
pogledaj haplotip R1a Z280...

R1a- ..Z280> CTS1211> CTS3402> Y2613> Y2609> Y2608> FGC15007
329032 Jakov Jarić, b. 1830 and d. 1910 Croatia R-CTS3402
351765 Jakov Jarić Croatia R-CTS3402
351862 Vasilj Galjen Croatia R-CTS3402
327912 Benko Stojic Croatia R-Z283
97870 Soccotta 1600s Zadar County Dalmatia

https://www.familytreedna.com/public/R1a?iframe=ymap

imaš tu na mapi stisni na počeku (all) znači (sve) i pokazat će ti sve haplotipove R1a u svijetu..povećaj područje hrvatske i imaš zadarsko područje...Jakov Jarić....točnije gračac ruišta...

kolko sam sada doznao taj jakov jarić je takozvani srbin....ima isti R1a haplotip kao i šokota sa pašmana koji je vjerojatno hrvat i anto kukurin iz rijeke itd.....

R1a- ..Z280> CTS1211> CTS3402> Y2613> Y2609> Y2608>

znači imaju isti haplotip, istog daljnjeg zajedničkog pretka negdje u bijeloj hrvatskoj, južna poljska....kako može jedan biti hrvat drugi srbin....samo ako se jedan posrbi....nema druge....čitao sam o tom području i kao ti jarići dolaze sa turskog područja a da im austrougarska daje zemlju..

ne kaže se točno od kuda dolaze već da su dobili zemlju prije 300 godina....međutim pretpostavljamo da su došli po srpskim mitovima iz crne gore, južne srbije, kosova, istočne hercegovine..

prema tome genetika jarića ne pokazuje da dolazi iz navedenih područja već da ima gen sličan ili isti sa autohtonim hrvatima tog područja...slijedom istog možemo zaključiti da je on posrbljeni hrvat u srcu bukovice...

znači postoji mogučnost da je on naseljen sa hrvatske strane ili iz područja bosne kao pravoslavni hrvat...biti će toga sve više i više...

Zadnje uređivanje hrvat222 : 15.08.2015. at 20:05.
hrvat222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 20:04   #349
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja do sad uspio vidjeti, te su populacije povezane. Dakle banijski, kordunski sa Srbima dalmatinskog zaleđa, Like, i onima u Bosni. Izgleda su migracije bile česte. Srbi u Bosni mnogi imaju znane pretke iz područja Like i Krbave, kamo su stigli ranije sa područja od Crne Gore i stare Hercegovine.
pa povezani su i sa hrvatima, logično jer su dijelom posrbljeni hrvati...imaju i vlaških gena koji ne pripadaju izvorno srbima...
hrvat222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 22:51   #350
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
(...)
Ispričat ću ti priču koju mi je ispričao jedan stari Srbin iz srpskog sela u blizini Ogulina. Do 70.-tih godina 20. tog stoljeća, iz Srbije, preko Bosne do ogulina dolazili su stočari sa ovcama, pješke cijeli taj put. I Srbi, naseljeni oko Ogulina, njih su nazivali Vlasima. No, Hrvati su ove domicilne Srbe nazivali Vlasima, makar oni sami sebe nisu nikad nazivali tako, već su se nazivali Srbima. Istovremeno, ti domicilni Srbi su te iste Hrvate oduvijek zvali Kranjcima. Riječ je o kajkavskim Hrvatima.

Eto, pa ti vidi, na ovom istinitom primjeru koja konfuzija oko pojmova i etniciteta je vladala.
Nije vladala nikakva "konfuzija oko pojmova i etniciteta". Na svakodnevnoj razini, ljudi su se u tim svojim pojmovima savršeno snalazili.

Škoti, i scots (koji je druga verija engleskoga) kao i gaelic govoreći, a također i Irci, Engleze su nazivali "Sasima". A npr. kad bi svi spomenuti ratovali između sebe, u svim mogućim kombinacijama neprijateljstava, nikad to nije bilo zbog terminologije, nego zbog nečega drugoga.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 05:10   #351
Quote:
djubrex kaže: Pogledaj post
imao sam priliku pročitati knjigu. On morlacima naziva SVO stanovništvo dalmacije i zaleđa (ama baš svo), uključujući i Hrvate!
I meni tako izgleda ,nikad se ne referira da se radi o romanskom stanovništvu koje je tu prije slavena.To bi znacilo da u slavenskom jeziku riječ vlah označava strance a ne govornike romanskog jezika.Bodulima su oni bili stranci.Dok Moro je pridjev crni ,boduli su cesto plavokosi npr Pag,Brac,dok zaleđe pretežno crne kose.I stoljece prije ove knjige su zivjeli u razlicitim državama boduli u Mletackoj republici ,vlasi u ottoman empire,dok Mlecani nisu pomaknuli granicu koja je i dan danas na Dinari.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bosans...00._godine.png
Btw nigdje spomena ni hrvata ni srba u ovoj knjizi u engleskoj verziji na google book.
dariom2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 16:31   #352
Izgleda da se slabo čitalo Fortisa

Ja nisam upamtio spomen krajine ili Krajine u ikakvom obliku, ne spominje Srbe, jedini spomen Hrvata je koliko ja znam kad piše o nekim povijesnim ostacima vezanim uz hrvatsko kraljevstvo. Koliko sam ja shvatija on Morlocima naziva ono što danas nazivamo kolokvijalno "Vlajima", bez obzira jeli riječ o katolicima ili pravoslavcima. Inače, Fortis je vrlo kritičan i prema katoličkoj i pravoslavnoj crkvi, tj svećenicima u Dalmaciji i optužuje ih za iskrivu vjere, iskorištavanje i zaglupnjivanje stanovništva i sl. Kad to napiše jedan svećenik to zaista ima težinu, bojim se da se nije mnogo promijenilo u ovih 250 godina

Neke zanimljivosti o Fortisu, da ne bude stalne iste glupe razmirice tipa da li su Vlasi Hrvati ii Srbi i sl. Fortis je nekako zaključio da je drevno ilirsko stanovništvo zapravo bilo slavensko, tj da su Rimljani ratovali s Slavenima koje su i pokorili!! To su teze poput Šarićevih, iznosi neke zaključke po imenima toponima u rimska vremena i u njegovo doba, pa sad

Druga zanimljivost nema nikakve veze s politikom, poviješću, hrvatsko-srpskim razmiricama i sl. Fortis je bio vrlo svestran čovjek, bavio se s nizom znanstvenih, društvenih i ekonomskih disciplina, ali ja bi najprije rekao da je prvenstveno bio biolog i geolog. Čitanjem ovog djela jasno je da je on tada zastupao da je naš planet mnogo stariji nego što se mislilo, da se reljef zntno mjenjao kao i živa bića, da su neke vrste izumrle i sl. Tada se Darwin ni rodio još nije, Fortis je nepriznati znanstveni genije
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 16:35   #353
Quote:
dariom2 kaže: Pogledaj post
I meni tako izgleda ,nikad se ne referira da se radi o romanskom stanovništvu koje je tu prije slavena.To bi znacilo da u slavenskom jeziku riječ vlah označava strance a ne govornike romanskog jezika.Bodulima su oni bili stranci.Dok Moro je pridjev crni ,boduli su cesto plavokosi npr Pag,Brac,dok zaleđe pretežno crne kose.I stoljece prije ove knjige su zivjeli u razlicitim državama boduli u Mletackoj republici ,vlasi u ottoman empire,dok Mlecani nisu pomaknuli granicu koja je i dan danas na Dinari.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bosans...00._godine.png
Btw nigdje spomena ni hrvata ni srba u ovoj knjizi u engleskoj verziji na google book.
Jesi li ikda bio u Dalmaciji??? Tolike krupne razlike izmedju stanovništva Zagore i otoka su totalna glupost!!! Morlaci nisu ljudi crne puti nego ljudi koji gotovo isključivo nose crnu odjeću što Fortis baš tim izričajem spominje
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 16:44   #354
Morlaci su doseljenici iz Zahumlja u Dalmaciju nikakvi romani nego slaveni.Nije ih Fortis prozvao morlaci nego boduli,a to s odjecom je njegovo nagađanje.Katolici se zvali bunjevci ,ciji identitet se zadrzao u Vojvodini.U mletackoj republici nije bilo vojne krajine ali je srba bilo na Bukovici i ne spominju se nego pravoslavce zove šizmatici .
Btw Pervan vojvoda od Kokorića pokraj Vrgorca.
Odakle titula vojvoda,da to nije kneževina paganija,krajina
dariom2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 16:48   #355
Quote:
dariom2 kaže: Pogledaj post
U mletackoj republici nije bilo vojne krajine
Zapravo je pod Venecijom u Dalmatinskoj Zagori na snazi bilo nešto jako slično Vojnoj krajini, dakle sistem u kojemu seljak dobiva od države zemlju da je obrađuje a zauzvrat je dužan plaćati desetinu i davati vojnu službu kad zatreba, što su Francuzi ukinuli. Pisao je o tome Stijepo Obad u knjizi Dalmatinsko selo u prošlosti.
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 21:22   #356
Quote:
hrvat222 kaže: Pogledaj post
pogledaj haplotip R1a Z280...

R1a- ..Z280> CTS1211> CTS3402> Y2613> Y2609> Y2608> FGC15007
329032 Jakov Jarić, b. 1830 and d. 1910 Croatia R-CTS3402
351765 Jakov Jarić Croatia R-CTS3402
351862 Vasilj Galjen Croatia R-CTS3402
327912 Benko Stojic Croatia R-Z283
97870 Soccotta 1600s Zadar County Dalmatia

https://www.familytreedna.com/public/R1a?iframe=ymap

imaš tu na mapi stisni na počeku (all) znači (sve) i pokazat će ti sve haplotipove R1a u svijetu..povećaj područje hrvatske i imaš zadarsko područje...Jakov Jarić....točnije gračac ruišta...

kolko sam sada doznao taj jakov jarić je takozvani srbin....ima isti R1a haplotip kao i šokota sa pašmana koji je vjerojatno hrvat i anto kukurin iz rijeke itd.....

R1a- ..Z280> CTS1211> CTS3402> Y2613> Y2609> Y2608>

znači imaju isti haplotip, istog daljnjeg zajedničkog pretka negdje u bijeloj hrvatskoj, južna poljska....kako može jedan biti hrvat drugi srbin....samo ako se jedan posrbi....nema druge....čitao sam o tom području i kao ti jarići dolaze sa turskog područja a da im austrougarska daje zemlju..

ne kaže se točno od kuda dolaze već da su dobili zemlju prije 300 godina....međutim pretpostavljamo da su došli po srpskim mitovima iz crne gore, južne srbije, kosova, istočne hercegovine..

prema tome genetika jarića ne pokazuje da dolazi iz navedenih područja već da ima gen sličan ili isti sa autohtonim hrvatima tog područja...slijedom istog možemo zaključiti da je on posrbljeni hrvat u srcu bukovice...

znači postoji mogučnost da je on naseljen sa hrvatske strane ili iz područja bosne kao pravoslavni hrvat...biti će toga sve više i više...
Zanima me na kojem broju stanovnika je odrađen uzorak ?
I ako već govorimo o Vlasima, postoji li distinkcija između romanskih Vlaha ( nenaturalizranih stanovnika za vrijeme Rimskog Carstva) i onih Vlaha koji su bili formirani kao zasebna zajednica iz Vlaške, točnije iz Makedonije do Zete pa preko nje u Hum..Dakle, onih Vlaha martologa koji su došli za vrijeme Osmanske najezde..?
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 21:24   #357
Quote:
dariom2 kaže: Pogledaj post
Morlaci su doseljenici iz Zahumlja u Dalmaciju nikakvi romani nego slaveni.Nije ih Fortis prozvao morlaci nego boduli,a to s odjecom je njegovo nagađanje.Katolici se zvali bunjevci ,ciji identitet se zadrzao u Vojvodini.U mletackoj republici nije bilo vojne krajine ali je srba bilo na Bukovici i ne spominju se nego pravoslavce zove šizmatici .
Btw Pervan vojvoda od Kokorića pokraj Vrgorca.
Odakle titula vojvoda,da to nije kneževina paganija,krajina
Ali, naziv Morlaci dolazi od latinskog; Morro Vlachii (Crni Vlasi)...
I, postoji arhiv koji upućuje na vlaške katune u Humu. Dakle, postoji zajednica Vlaha. Mislim da se spominju u 14.stoljeću.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 21:34   #358
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Ali, naziv Morlaci dolazi od latinskog; Morro Vlachii (Crni Vlasi)...
I, postoji arhiv koji upućuje na vlaške katune u Humu. Dakle, postoji zajednica Vlaha. Mislim da se spominju u 14.stoljeću.
U jednoj recenici Fortis kaže da romani u primorskim gradovima nisu povezani s tim vlasima u zaleđu.Spominje da je njihov jezik više slican iz podrucja Raške(tu vjerovatno misli na pravoslavce)
Dokaz ti je i Bunjevci da su oni bili romani zar ne bi bili govornici romanskog danas u Vojvodini,ili ako su se asimilirali bili bi ekavicom pricali ali oni pricaju ikavicom.
I oni vlasi iz vlaškog statuta https://hr.wikipedia.org/wiki/Vla%C5%A1ki_statuti
su ih kajkavci zvali vlasi jer ih nisu razumjeli jer nema nijedan zapis na romanskom jeziku u tom podrucju oko bjelovara.
Za slavene su vlasi i drugi slaveni ako im ne razumiju jezik.
dariom2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2020., 16:46   #359
Quote:
dariom2 kaže: Pogledaj post
Morlaci su doseljenici iz Zahumlja u Dalmaciju nikakvi romani nego slaveni.Nije ih Fortis prozvao morlaci nego boduli,a to s odjecom je njegovo nagađanje.
Ako uzmemo u obzir očiglednu činjenicu da stanovništvo Dalmatinske zagore nije nešto naročito tamnoputo, kako drugačije objasniti nego s tom crnom odjećom
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2020., 17:16   #360
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Ako uzmemo u obzir očiglednu činjenicu da stanovništvo Dalmatinske zagore nije nešto naročito tamnoputo, kako drugačije objasniti nego s tom crnom odjećom
Pa dobro nije toliko ni bitan taj pridjev moro nego jezik kojim govore.Ja nisam mislio da su boduli plavi kao šveđani,ali dosta je njih na Bracu,Krku itd koji imaju svjetlu kosu, kod žena se to istice više.
Vratimo se na jezik,ako je Fortis ovo pisao krajem 18st, u 19st dolazi austrougarska vlast u Dalmaciju,zar svaka logika ne nalaže da bi bilo zapisa o romanofonom stanovništvu u zaleđu.
Drugo ako bi bilo miješano slavensko i romansko stanovništvo u zaleđu zar ne bi bila politika mletaka da romanizira slavene a ne slavenizira romane.

I da idemo nevezano uz ovu temu u 14st opet je termin vlah bio sinonim za stočare ne nužno romanofone stočare.
Koliko je stočarstvo bilo važno za vlaško stanovništvo govori činjenica da je ime Vlah postalo sinonim za stočara.
https://bs.wikipedia.org/wiki/Vla%C5%A1ki_katun
dariom2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:27.