Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2009., 02:49   #41
hmm..imam pitanje u vezi prezimena Boltižar...navodno da isto vuce korijene iz mađarskog...mozete mi reci nesto o tome?
chikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 09:04   #42
Quote:
chikica kaže: Pogledaj post
hmm..imam pitanje u vezi prezimena Boltižar...navodno da isto vuce korijene iz mađarskog...mozete mi reci nesto o tome?
Boldizsár (čita se boldižar). Često prezime i rijetko muško ime u Mađarskoj.

Boldizsár = Baltazar (jedan od tri kralja u Bibliji)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 12:00   #43
Pozdrav za svakoga !
Jedan poznanik izgleda za svoje rođake, koji su živjeli Vukovara, Lovasu 1991 Opatovcu. Njihovo ime: Gozovic Mihael, Gozovic Ilonka, G.Sivija, G.Verica, G.Andzelko.

Tko je vrh usjek pomoc!
Zahvala Vama.

Wolfline( Madarska)
wolfline1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 13:24   #44
Quote:
Shain kaže:
Velikaško prezime Korođi neki hrvatski povjesničari pišu Kružići, ali mi se čini da je to ili pučka etimologija ili kroatiziranje stranog prezimena. (Korođi su porijeklom iz Hersfelda u Njemačkoj).
Jel ima Petar Kružić ikakve veze s njima?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 14:02   #45
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post

Je l' ima Petar Kružić ikakve veze s njima?
Mislim da nema. Oni su bili gospodari Osijeka i dijela istočne Slavonije i Baranje. Imali su visoke dužnosti na mađarskom dvoru, bili su banovi u Bačkoj (Stjepan i Ivan) a jedan je od njih (Ladislav) bio biskup u Pečuhu. Posljednji iz porodice bio je Gašpar de Korogi (Kružić), koji je poginuo u borbi s Turcima 1472.

Petar Kružić službovao u Klisu četrdeset godina kasnije. Bio je kliški knez i senjski kapetan, a Korogi su bili baruni porijeklom iz Njemačke.

Ovi njemački Kružići nazvani su, po mome mišljenju, tako što je riječ "korog" shvaćena da je isto što i "krug", pa je od toga načinjeno prezime.

Ili je bilo obratno, da su Mađari (ili Nijemci) kružnu tvrđavu koja se mogla zvati *Krug, izgrađenu blizu Osijeka, preoblikovali u "Korog", i odatle izveli prezime "de Korog".

U svakom slučaju, u Njemačkoj je tim velikašima prezime bilo Keled, a prezime Korog dobili su u Slavoniji.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 14:23   #46
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ili je bilo obratno, da su Mađari (ili Nijemci) kružnu tvrđavu koja se mogla zvati *Krug, izgrađenu blizu Osijeka, preoblikovali u "Korog", i odatle izveli prezime "de Korog".
Kórógy (korođ) nema nikakve veze s krugom. Kórógy je čest toponim u Mađarskoj.
Kóró znači korov + nastavak 'gy' (=> mjesto s korovima).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 23:39   #47
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Boldizsár (čita se boldižar). Često prezime i rijetko muško ime u Mađarskoj.

Boldizsár = Baltazar (jedan od tri kralja u Bibliji)
hvala.
chikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 22:09   #48
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Tudjmanov dejd (ili pradjed) je bio prekrsteni madjarski Zidov.

Oringinalno prezime je: Tugyman.
Magore jel postoji ovo prezime?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 08:44   #49
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Magore jel postoji ovo prezime?
Ne postoji.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 16:03   #50
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Ne postoji.
I mislio sam...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 12:47   #51
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post

Baltazar (jedan od tri kralja u Bibliji)
Imena kraljeva nisu autentična, nego su izmišljena mnogo kasnije (a i ne radi se o kraljevima, nego o magima). Najstariji zapis o njihovim imenima datira tek iz 8. st. u dokumentu "Excerpta latina barbari", u kojemu se spominju Bithisarea (Baltazar), Melichior (Melkior) i Gathaspa (Gašpar).

U 5. st. "pronađeni" su njihovi posmrtni ostaci. Friedrich Barbarossa iz Italije ih je otpremio u Koeln, gdje se čuvaju i danas.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 07:14   #52
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post

Beroš je najčešće prezime u Bratusu kod Makarske, i mislim da oni nemaju veze s Mađarima.
Beroš je hrvatsko prezime. To je ime od milja a nastalo je od Berislav ili Berivoj, kasnije pretvoreno u prezime.

Slična su imena (prezimena) Radoš od Radoslav, Radomir, Bratoš od Bratoljub, Bratimir, Miroš od Miroslav, Miroljub, Dragoš od Dragoslav, Dragoljub, Bjeloš od Bjeloslav, Bjelimir, Jaroš od Jaroslav, Jaromir i sl.

U području Makarske živi oko 350 osoba s prezimenom Beroš.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 08:10   #53
Tudjman

Primetio sam da je gosp. Magor strucnjak za Madjarsku i sve madjarsko. Pa me zanima da li Tudjman je madjarsko prezime ili ima neke veze sa madjarskom?
__________________
Ko rano rani, dve sreće grabi.
NoNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 09:23   #54
Nije mađarsko.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 07:14   #55
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Dakle Horvat je Hrvat, to svi znamo. Je l' mora to prezime biti mađarsko ili imamo i domaću verziju Horvat?
Horvat je mađarski oblik koji je ušao u hrvatski jezik, i ostao u njemu. Zabilježen je u 16. st. a vjerojatno je stariji. Od njega su i prezimena Horvatić, Horvatović.

Isto je tako Slavonija mađariziran naziv. Izvorni slavenski naziv je Slovinje a od njega je u mađarskom latinitetu nastalo "Slavonia". "Slavonia" je bio latinski službeni naziv od 13. do 16. st., i tako ga imamo i danas. Mađarski službeni naziv je Totorszag, kao i za Slovačku. (U 18. st. se kod nas pisalo i Šlavonija prema mađarskom izgovoru.).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 09:01   #56
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
(U 18. st. se kod nas pisalo i Šlavonija prema mađarskom izgovoru.)
Prema mađarskom izgovoru također Slavonia. (Szlavónia, čita se: Slavonia, sz = s)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 10:12   #57
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

U 18. st. se kod nas pisalo i Šlavonija prema mađarskom izgovoru.
"Šlavonija" je hrvatski lokalni oblik prema mađarskom čitanju, piše Petar Skok u "Etimologijskom rječniku ..." (1973). Također se govorilo "Šlavonac", "Šlavonka", "šlavonski". Danas su ti oblici zastarjeli.

"Šlavonija" je vjerojatno mađarsko arhaično ili dijalektalno čitanje (kojega nema po današnjem mađarskom standardnom izgovoru)?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 09:33   #58
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
"Šlavonija" je vjerojatno mađarsko arhaično ili dijalektalno čitanje (kojega nema po današnjem mađarskom standardnom izgovoru)?
Sigurno nije.

Istina, parovi sp (šp), st (št), sl (šl) su česti u mađarskom jeziku (šport, špenot, španjol, štrand, štrofa, mešter, šlag, šlager itd.), ali je Slavonija drugi slučaj.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 13:15   #59
Magore:

1. Nije li Tuđman hrvatska varijanta mađarske riječi "tudomanyos", što bi valjda značilo nekog učenog čovjeka, čovjeka od nauke ili obrazovanja?

2. Kako se uspiješ pojaviti na svakom postu gdje je riječ o Mađarima?

Kad bih otvorio neki post o pticama pjevicama i napisao da se neka vrsta uzgaja u Mađarskoj, ja sam 99% siguran da bi se ti pojavio na tom threadu već isti dan! Svaki put kad bi netko spomenuo Mađarsku, eto odmah i tebe. Kako to postižeš?
Ero s onoga svijeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 08:58   #60
Quote:
Ero s onoga svijeta kaže: Pogledaj post
Magore:

1. Nije li Tuđman hrvatska varijanta mađarske riječi "tudomanyos", što bi valjda značilo nekog učenog čovjeka, čovjeka od nauke ili obrazovanja?
Nije, naime tudomány (č. se: tudomanj, znači znanost) je nova riječ iz XVIII-XIX. st. Mislim da je ona postojala tijekom modernizacije mađarskog jezika.

Quote:
Ero s onoga svijeta kaže: Pogledaj post
2. Kako se uspiješ pojaviti na svakom postu gdje je riječ o Mađarima?

Kad bih otvorio neki post o pticama pjevicama i napisao da se neka vrsta uzgaja u Mađarskoj, ja sam 99% siguran da bi se ti pojavio na tom threadu već isti dan! Svaki put kad bi netko spomenuo Mađarsku, eto odmah i tebe. Kako to postižeš?
Nema tu tajne. Često čitam forum, mada samo nekoliko tema (politika, povijest, društv. znanosti, gospodarstvo, sport, gastronomija i turizam).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:26.