Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2010., 14:26   #1
Arrow Satelitske i zemaljske antene i prijem signala - part II

Imam Rotomax antenu. Nabavio sam i prijamnik Nytro Box 4001 T. Nekako sam uganjao odašiljač Borinci i sada imam mada ne baš jako dobar, ali imam digitalni signal. Da bih imao i analogni i digitalni prijam povezao sam NB prijamnik sa TV i scart i RF kabelom. Pitanje je slijedeće i molim stručnjake da mi pomognu: Želio bih još jednu krovnu antenu (logaritamsku ili zvanu Riblja kost) koju bih usmjerio samo na odašiljač Borinci. Rotomax bih koristio za analogni prijam drugih TV kuća, npr. lokalne u Brčkom, FTV, BHT1, TK i sl. Koju antenu kupiti i postaviti na krovni nosač (cijev) i na koji način spojiti na jedan dovodni kabel koji ide u NB prijamnik, obzirom da je Rotomax sa pojačivačem signala a eventualno logaritamska (riblja kost ILI SLIČNA) nije. Spajanje bih morao napraviti negdje pod krovom jer ne mogu i nemam mogućnosti provlačiti kroz bužir cijev još jedan antenski kabel. Šta mi je sve potrebno. Kako nisam veliki znalac u ovom pogledu molim pomoć i iscrpnije objašnjenje (ako moguće potkrijepljeno i slikom svega što mi je potrebno).
Prijatelji, unaprijed vam se zahvaljujem za svaku pomoć!:
Možda ova tema i postoji ali u mnogo tema koje sam do sada isčitavao nisam našao odgovor, pa stoga mi nemojte zamjeriti na ovom postu. Hvala ljepa!
__________________
Slabo se snalazim!
aimcs.bc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 16:41   #2
Lightbulb Povezivanje antena???

POSTOJI LI TA MOGUĆNOST I KAKO, AKO POTOJI?
DA LI NETKO ZNA?????
__________________
Slabo se snalazim!
aimcs.bc is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 07.02.2010., 18:03   #3
Dvije antene,jedan tv.
http://mke.hr/shop/index.php?cPath=1...87015f8o7u7ff6
Pošto kod vas u BH,takođeruskoro kreće digi. signal i to mpeg4,trebao si odmah kupiti i takav digi. receiver.U Hr ide signal u mpeg2,a to podržava NB,a mpeg4 ne na tvoju žalost moračeš kupiti još jedan kad kod vas krene dig.signal.
Uzmi normalnu antenu riblja kost.

Zadnje uređivanje darge : 07.02.2010. at 18:08.
darge is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 18:56   #4
Lightbulb Pitanje za poštovanog Darge

Quote:
darge kaže: Pogledaj post
Dvije antene,jedan tv.
http://mke.hr/shop/index.php?cPath=1...87015f8o7u7ff6
Pošto kod vas u BH,takođeruskoro kreće digi. signal i to mpeg4,trebao si odmah kupiti i takav digi. receiver.U Hr ide signal u mpeg2,a to podržava NB,a mpeg4 ne na tvoju žalost moračeš kupiti još jedan kad kod vas krene dig.signal.
Uzmi normalnu antenu riblja kost.
Poštovani Darge, dok digitalni signal dođe u BiH ja ću do tada nabaviti LCD sa ugrađenim mpeg4. Ali nije niti važno jer mi ovdje u Brčkom 90% gledatelja pratimo HRT1, HRT2, RTL i NOVU, a ponajmanje RTRS, FTV, TVB1. Analogni prijem mi je potreban za našu lokalnu TV (zvana HIT) kao i za TV Tuzlanskog kantona (županije), te ponekada čuti šta se zbiva u Srbiji (za ne daj Bože).
Vidim da si znalac na ovome području pa
sada Te molim uputi me što bih trebao nabaviti i kako spojiti Rotomax i riblju kost i čime, sa ovoga linka koji si mi dao.. Imam prijatelja u Rijeci koji će uskoro doći (ako ništa drugo onda za Uskrs) pa da mi to nabavi i donese.
Malo smo ovdje oskudni u nabavi, ali možda i postoji u Tehno Mag-u, pa ako bude možda neće imati potrebe da mi to prijatelj nabavlja.
Hvala ti mnogo unaprijed. Srdaćan pozdrav iz Brčkog.
__________________
Slabo se snalazim!

Zadnje uređivanje aimcs.bc : 07.02.2010. at 19:25.
aimcs.bc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:08   #5
Trebaš jedan razdjelnik sa dvije antene na jedan tv,spojiš svaku antenu konektorom u njen ulaz,a jedan konektor s kablom na tv.
darge is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:20   #6
Quote:
darge kaže: Pogledaj post
Trebaš jedan razdjelnik sa dvije antene na jedan tv,spojiš svaku antenu konektorom u njen ulaz,a jedan konektor s kablom na tv.
Hoće li biti problema, obzirom da Rotomax ima pojačivač signala u sebi a riblja kost to nema. I mogu li razdjelnik postaviti pod krov (pod zaštićeno mjesto od kiše i snjega). Odatle bi bio več postoječi kabel koji vodi kroz bužir do izlaza iz zida. Taj bi trebao biti spojen na dvb-t prijamnik zar ne a odatle RF kabelom na TV kao i scart kabelom. Hoću li gubiti na digi signalu i ako hoću šta bih trebao napraviti. Daj mi malo to pojasni.
__________________
Slabo se snalazim!
aimcs.bc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 21:48   #7
Antena zvana Riblja kost ti je preslaba za uhvatiti odasiljac Borinci u Brckom bez pojacala, tebi je potrebna UHF antena a najbolje da uzmes Iskra 91x jer se pokazala kao najbolja i onda provuci poseban kabel do digitalnog receivera.

Koliko ja znam, lokalni odasiljaci ce digitalni signal emitirati kao i njihov izvor, dakle ti bi se trebao orjentirati na Drenovce na kojima bi trebale biti iste frekve kao sa Borinaca.

Ako ti je buzir preuzak i ne mozes provuci jos jedan kabel, potrazi po trgovinama koax kabel od 4 mm i onda ces sigurno moci provuci dva komada.

Moguce je spojiti dvije antene tako da na jednoj bude pojacalo a na drugoj ne, potrebno je samo blokirati napajanje sa ispravljaca da ide na tu natenu, ja sam nekad za to prepravljao one zute razdjelnike jer se mogu otvoriti i onda samo na izlaz (tj ulaz) koji zelis blokirati stavis kondenzator i problem rijesen ali svako spajanje antena slabi signal i mijesa signale iz razlicitih smjerova.

Ako ne znas to sam odraditi onda potrazi strucnu pomoc ali ti je bolje rjesenje provuci direktno kabel na digitalni receiver, to mozes odraditi sam.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 14:15   #8
Arrow Satelitske i zemaljske antene i prijem signala - part II

Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Za ono kaj meni treba je već taj spomenuti nb6002 savršeno dobar, zapravo, a ne govorim o basic fta recu, znači gledam sav sport na satelitim koje vidim bez smrzavanja koja bi bila do reca a ne do lajne ili net konekcije..elem, ako čovjek kreće od nule, linux rec za 1200 kn nikako nije preslab...kad se upozna i nedajbog, navuče, tražit će možda nešto još moćnije...čak nitko niti nije spominjao rec za 500 kn, čini mi se

@cesc: za gore pobrojano ti znači može i ovaj bijedni rec kojeg ja imam, najvažnije ti je antena, njeno vidno polje i dobre lajne
Ok. Priznajem.
Ako čovjek kreće od nule.. takav rec mu je dovoljan.
Moje ostale izjave su bile na temelju forumaša koji taj receiver smatraju top receiverom - mislim da to meni ipak nije dovoljno jer ga imam i ne koristim. Taj uređaj je dobar za nekoga tko se uči ili nekoga tko ne očekuje perfekciju od slike ili rada uređaja.

Quote:
Antem kaže: Pogledaj post
Znači ti receiver od 3500 kuna uparia sa triax 88 antenom od 150 kuna koja je na motoru ček ti to stvarno, a ja bubnuo bezveze

Definitivno si u pravu, običan user svakako nisi
A daj mi molim te reci... Što bi ti i zašto stavio na motor? Što ja to ne mogu gledati sa Triax 90 na STAB motoru? Možda je spor? Ali je točan.
Svi važni sateliti i transponderi su gledljivi. Zašto misliš da to nije dobro rješenje?
Zar misliš da ja prebacujem programe sa 30W pa na 75E svakodnevno?
pa najčešće se gleda 13 19 28.. možda 1W.. a to vrlo brzo odradi.
Ne razumijem što želiš reći? Zašto bi bio glup što imam neku osnovnu antenu..? na motoru?
zato što neki program uhvatim par sekundi kasnije negoli ti na multifeedu?
ili?
velim.. ne razumijem.

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 25.08.2015. at 20:39.
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:29   #9
@Cesc, evo kolega je dao linkovlje sa sat.opremom pa treba vidjet opcije.

Quote:
Antem kaže: Pogledaj post
Može se složit sistem za relativno male novce, a da bude dobar...

antena t-90 http://www.sat-basic.hr/satelitska-a...efrontier-t90/

na gotovinu 10 posto dolje, znači 720 kn

lnb 10 komada http://www.zed.hr/index.php?mod=katalog&aid=1144

kad se registriraš kod zeda dobiješ popust na opremu, cijena sa popustom je 25 kuna x 10 komada = 250 kuna.

diseqc sklopka http://www.zed.hr/index.php?mod=katalog&aid=1228

sklopka za 10 lnb-a sa popustom cca 100 kuna

neznam koliko ti triba kabela, ali to opet nije previše...ugrubo ovaj antenski dio do receivera za opremu iznosi 1100 kuna...montaža iznosi od 200-500 kuna...ovisi kako i s kim se dogovoriš.

Receiver obavezno enigma2, šta ti znači ili http://engelaxil.hr/proizvodi/antens...-receiver-670/ ( sa popustom u dućanu 700 kuna ili vu+ zero koji je cca 1000 kn , ali treba ga naručit izvana.)

znači za ovu kombinaciju ti je trošak materijala 1800 kuna...ali dobiješ vrhunsku multifeed antenu sa 10 lnb-a...plus šta ova sklopka ima uncommited ulaze šta bi značilo ako ti ikad u budućnosti padne na pamet nadogradit sustav sa još jednom antenom i motorom...samo motor zakačiš na jedan ulaz tako da imaš sve satelite na jednom tuneru, a motorom pokrivaš ove slabije ( udaljenije).

Moja preporuka satelita je 42 - 39 - 28 - 23 - 19 - 16 - 13 - 9 -0.8w - 4/5w jer je tu većina onoga šta tražiš, a to je zapravo i maximum koliko ova antena t-90 pokriva.

A ako bi tia odma i motor uzmeš ovo http://www.zed.hr/index.php?mod=katalog&aid=1215 350 kuna

i antenu gib 105 ili triax 110 šta ti je još cca 300-400 kuna

znači za antena+motor cca 750 kuna dodatno i onda si satelitte proof
T90 je odličan tanjur za te široke multifeed sustave i na jednom tanjuru istovremeno možeš imat sportske kanale na turksatu 42E i na 4/5W zapadno. 10 lnb-a je sasvim dovoljno za višegodišnju uporabu, ispada skuplje je od normalnih tanjura no ima puno prednosti, a nedostaci su da osim skuplje cijene treba i drukčiji nosač, tanjur je puno teži (prek 20kg) i montaža je zahtjevnija i skuplja (nisam monter al svatko tko se kuži u ovu tematiku zna da su te T90 zayebane )
Nedostatak je i da je dobitak manji na T90 neg na npr Gibertini 105 tanjuru, s Gibom na motoru su jači signali neg na T90 a to je bitno kod nekih slabijih satelita i transpondera zato i velim da bi najbolje bilo imat dva tanjura u kombinaciji

@Antem, sve si rekao precizno kao uvijek jedino mislim da si zaboravio spomenut one dodatne nosače za T90, jesu u zed-u isto najjeftiniji, onih 5 u kompletu il po komadu/kn ?

ma tintilinić je specijalac, hehe da imam viška koji Gib 105 poslao bi mu ga free
Blue Corsair is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:37   #10
Da, to sam zaboravia...to je mislim svugdi cca 20 kn po komadu. Pošto sa t-90 dolazi 5 komada treba dokupit još 5 komada šta je još cca 100 kuna. I dobro si napomenuo da treba jedan pravi nosač 60 mm sa debelom stijenkom i dobro učvršćen...po mogućnosti da nije na mjestu jakih udara vitra.

Naravno da je gib105 sa inverto ultra black na motoru najbolje...ali ima i trenutno šaltanje kanala na t-90 svojih prednosti za nestrpljive ko ja

No kako ti uvik kažeš...ko ima mista i financija uz multifeed još jedan gib105 na istu sklopku ili na drugi tuner u recu i kompletan si

je, ovi tintilinic je baš maskota, jadan se čoek istrošija sa duo2 pa nema za pjat predlažem da se skupi nas nekoliko pa da mu doniramo ili gib105 ili triax110 da ga može stavit na svog sporog staba120
Antem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:44   #11
Mada, niti amiko mi se ne čini nešto posebno brz...da li to možda ima veze s voltažom, jer postoje dvije koje podržava, 14V i 18V, i sad ne znam da li popljuvani mi nb6002 uopće podržava ovu veću, vjerojatno ne jer nigdje ne nađoh tu opciju ...
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:46   #12
Ma tintilinic je za sve vas tu doktor koliko vidim. Vama samo da je inverto Black i to je to. Ništa kontra Splita

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:47   #13
Quote:
Antem kaže: Pogledaj post
VU+ duo2 je teški overkill za običnog usera.
Vu+Duo2 je rec za mene
Meni solo2 ima premalo tunera

al da za Duo2 je čak i sistem poput mojeg preslab...
a pazi ja imam T90 sa 4 LNB-a na MSW koji ima 8 izlaza + 12 single LNB-a + Gib125 na aktuatoru sa pozicionerom...
I da to je debelo preslab sistem za VU+Duo2, jer koji će ti klinac rec sa 4 tunera, ak na njemu na kraju imaš samo 13.0, 16.0, 19.2 i 28.2 na sva 4 tunera + 12 LNB-a na jednom tuneru + sve satelite na još jednom tuneru

Mislim može to proč
al svejedno bi mi falil bar još jedan Gib125 za 27.5W fiksno i još jedan gib125 na 0.8W fiksno ili bar još jedan Channel master 2.4 za 28.2E

tintilinic100 ti si hitil lovu u bunar...kupil si duo2 a efektivno imaš solo2

Realno moj solo2 se koristi bar 2 puta više nego tvoj duo2, a takaj imam 2 tunera ko i ti...
samo s razlikom da ja istovremeno mogu gledat i snimat BBC HD, snimat onboard na Red Buttonu (sve na 27.5W), na PiP-u vrtit Sky F1 i istovremeno ga i snimat...
E sad da imam duo2, onda bi usput snimal i sve onboard bolide sa Sky active kanala...

A usput Solo2 radi tak da streama sve kanale putem DLNA na sve televizore/MK809 plus...i tu bi takaj jako dobro došli 3 i 4 tuner...

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 25.08.2015. at 16:06.
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:55   #14
Ja nisam uzimao duo2 radi 4 tunera. ....već radi hardwerskog transcodinga. Radi mogućnosti spajanja i velikog i malog hdd. Radi više memorije. Plugina itd. Display u boji je također jako simpa gadget
Ma dobri su i solo2 i duo2


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:04   #15
Solo2 i duo2 su u osnovi potpuno isti, razlika je samo u broju tunera...
dakle platil si pun kufer više da bi imal 4, a ne 2 tunera i na kraju koristiš 2 tunera, a čak ni ta 2 ne kak se spada

Tebi bi idealno bilo da se s nekim menjaš za Solo2 - znam jednog
da ti taj usput proda i mesh antenu sa multifeedom za 13.0, 16.0, 19.2, 28.2 ili samo menjate ključ za ključ solo2 + multiholder za 4 satelita + giba 105 da ga staviš na motor...

Jest da je malo zajebano postavit tunere tak da imaš sve na oba tunera, no može se...
u toj kombinaciji možeš imat fiksno na:
- tuner 1: 13.0, 16.0, 19.2 + recimo na fiksno 28.2 (na manjoj anteni) i sve ostale satelite na tom tuneru
- tuner 2: fiksno 13.0, 16.0, 19.2, + sve ostalo na motoru
S tim dobiješ neke dodatne TP-e na 28.2 na tuneru2 + imaš glavne satelite fiksno.
A to definitivno nije neka lova...dapače čak može bit i za badava ak se oprostiš od Dua2 u zamjenu za Solo2+gib105+multiholder
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:14   #16
njemu je onaj frizbi triax 88 zakon kaj ti je

Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
bar još jedan Channel master 2.4 za 28.2E
premalo je to, za stabilni signal najmanje 300-350cm za uk beam 2G-E-F

Antem, a znači može i po komadu ić? mislim da nema nigdje po toj cijeni 20kn/kom to je povoljno. jel imaš možda njihov cjenik u pdf-u il slično?

Myt, pa imaš podatke za brzinu vrtnje, vertikala i horizontala treba vidjet točno koliko je.
Blue Corsair is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:19   #17
Ništ onda nema druge nego da odem frendu na posel popalit jednu mrcinu od cca 7m
Jedino nemam pojma kak da ju skrijem u dvorište, a da ju ne skuže
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:19   #18
F1

Znam da znaš ali:
Duo2 ima 2GB rama a solo2 ima 1GB rama
duo2 ima 1 GB flasha a solo2 ima samo 256MB
Duo2 ima WiFi 802.11n(up to 300Mbps) - solo2 nama - to mi je stvarno potrebno radi udaljenog routera.
Imam 3.5incha disk - solo ima samo mogućnost 2.5incha.
Imam externi esata disk koji koristim za presnimavanje itd.. to mi isto treba..
Gadget display..

tako da .. cijenim tvoje antenske mogućnosti.
Ali nekako se trenutačno nebih mijenjao hvala na ponudi
sasvim dovoljno za potrebe sporta imam full hd sliku svih događanja.. ne treba mi ništa više.
I redovito ono što želim gledati i snimati nalazi se na istom satelitu

Malo jesam uzeo bolji receiver negoli mi treba.. ali neke opcije stvarno koristim i zbilja mi treba duo2
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:33   #19
@ Blue bilo ih je u zeda, ali sad ih ni ja ne mogu naći...ako ih nema u zeda ima ti ih u sat bašića po cijeni 20 ili čak 18 kuna sigurno...i moš na komade sigurno uzet.

inače da ne ispadne da reklamiram firmu zed...ljudi su stvarno susretljivi, ove cijene koje navodim su za sve koje se registriraju...znači na njihovoj web stranici to napravite, i dobit ćete pregled stranice sa sniženim cijenama. Nemaju ono klasičan pdf cjenik nego se te cijene vide direktno u browseru.

@ TBF1D nedavno sam bia u prilici uzet dreambox 7080hd za cca 500 ojra, ako si zainteresiran mogu ti pitat ako te bude zanimalo. Ipak je ovo kralj svih recova i vrh vrhova za takve sat fanatike kao što si ti

https://www.dream-multimedia-tv.de/en/dm7080-hd
Antem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:39   #20
Antem znam, prije su imali one klasične pdf cjenike, no sa tim popustima bi trebalo stalno updejtat pa je onda razumljivo..znači npr Gibertini 125 alu 800kn za cash?

ma TBF1D ti čeka ovaj stroj

piše da available now! al zgleda da ih je strah napisat cijenu
Blue Corsair is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.