Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2003., 10:35   #1
Question CT snimanje

U ozujku cu ici na CT, pa me zanima koliko CT zraci u odnosu na klasican rengen. Malo me zabrinulo kada sam procitao da pregled moze trajati od 2 min (kod novijih uredjaja) do 20 minuta kod starijih !!!! Koliko bi vremenski trajao CT jetre?
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 00:49   #2
Da, to i mene zanima. Kirurg mi je rekao da ct zrači neznatno u odnosu na rentgen, a nedavno mi je radiolog rekao da zrači puno više od rentgena . Kome vjerovati? Btw. meni je ct lumbalnog dijela kralježnice trajao oko 5 min. (minuta više-manje)
mali zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 08:05   #3
Hmm.... mozda bi ovo bilo pitanje za "Znanost"?
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 22:44   #4
Meni je doc rekao da CT zrači između 15 i 20 puta više nego rengen. A sad kome vjerovati?
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 00:42   #5
Ne znam puno o tome, ali nama su na predavanju spominjali da zraci puno vise od konvencionalnog rtg-a. A i logicno je buduci da se slika u slojevima.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 05:37   #6
Stvar postaje relativna ako uzmes u obzir da vecina obicnih rtg aparata ima nekoliko desetaka godina.

CT aparati su uglavnom nove masine koje minimalno zrace, naravno - nesto vise nego klasicni rtg.

Da, CT zraci vise nego obican rtg aparat. Ne bi bilo dobro biti trudna i ne bi se trebalo izlagati vise nego jednom u sest mjeseci. Detalje ne znam, ali se mogu saznati kod rendgenologa.

Mislim da se ne moras bojati tog zracenja.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 22:47   #7
Da,CT puno više zrači od rendgena jer slika u više slojeva , za svaki sloj po sliku.
Može trajati duže i kraće,vjerojatno ovisi o dijelu koji se slika i koliko je doktorima potrebno za nalaz.
cvio14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 16:32   #8
Vidiš...meni je svojevremeno jedna liječnica rekla, nakon CT-a....da se postedim toga (bez potrebe) do kraja zivota zbog zracenja....
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 22:15   #9
A sad...CT bez dvojbe zrači ali je to i tako daleko od toga da ćeš biti ne znam kako opako ozračen.
Npr. jedan neurokirurški bolesnik za mjesec dana boravka u bolnici može proći i do 5-6 CT pretraga i nitko ne postavlja pitanje zračenja. Osim toga, neupredivo više od bilo koga u svom radnom vijeku zračenju su izloženi RTG inženjeri bez obzira na mjere zaštite. Pa opet nisam čuo da je u toj populaciji zabilježen porast nekakvih oboljenja vezanih uz zračenje.
Da skratim, svi RTG uređaji zrače, neki više neki manje, ali mislim da je sve to skupa daleko od nekakve opasnosti za zdravlje čovjeka koji se snima.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2024., 14:38   #10
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
A sad...CT bez dvojbe zrači ali je to i tako daleko od toga da ćeš biti ne znam kako opako ozračen.
Npr. jedan neurokirurški bolesnik za mjesec dana boravka u bolnici može proći i do 5-6 CT pretraga i nitko ne postavlja pitanje zračenja. Osim toga, neupredivo više od bilo koga u svom radnom vijeku zračenju su izloženi RTG inženjeri bez obzira na mjere zaštite. Pa opet nisam čuo da je u toj populaciji zabilježen porast nekakvih oboljenja vezanih uz zračenje.
Da skratim, svi RTG uređaji zrače, neki više neki manje, ali mislim da je sve to skupa daleko od nekakve opasnosti za zdravlje čovjeka koji se snima.
Jeste sigurni da 2 ili 3 obavljena CT-a obdomena s kontrastom unutar 3 godine nemaju nikakav utjecaj na zdravlje čovjeka u budućnosti?
Tikkytaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2024., 18:26   #11
Je radiologija, nije ionizirajuće

Ako se magnet snimi po protokolu za AS a na njemu je trebalo vidjeti i da li je nekakva promjena u odnosu na stari , da li se iz njega moze vidjeti vise od AS?
Stari nalaz:
"Na presjecima kroz lumbalnu kralježnicu vidljiva alordoza primjereno visokih trupova koji su osim promjena po tipu Modic 2 nivoa L3-L4 urednih intenziteta signala uz održanu dorzalnu interkorporalnu liniju.
Vidljiv prekid dorzalne interkorporalne linije nivoa L3-L4 zbog retropozicije L3 za oko 2 mm.
Primjerena širina i.v. prostora uz uredan intenzitet signala i.v. diskova.
L3-L4 dorzalna desnostrana subartikularna protruzija i.v. diska bez neuralne kompromitacije.
L4-L5 bulging diska bez neuralne kompromitacije.
Konus vidljiv u nivou L1.
Ne uočavam intra niti ekstraduralnog TM procesa.

Na presjecima kroz torakalnu kralježnicu vidljiva održana arkoarna kifoza primjereno visokih trupova koji su urednih intenziteta signala uz održanu dorzalnu interkorporalnu liniju.
Uredna širina i.v. prostora s vidljivim desikacijama diskova u kranijalnom dijelu torakalne kralježnice bez vidljive hernije diska.
Medula spinalis urednih intenziteta signala. Ne uočavam intra niti ekstraduralnog TM procesa."


Trebao je biti djelomicno kontrolni, da se vidi da li postoji nesto radi cega se ukocim u svakom i najkracem mirovanju i boli me u mirovanju.
(Inace se ukocim kad se umorim tj.vise se krecem. Sad primarno kad mirujem)

Jel se iz tih snimki da nesto ocitati (i za komparaciju s ovim nalazom iz 2018.) ili cu morati opet cekati godinu dana na novi magnet, jer su na nuklearnoj odlucili napravit mi po AS protokolu (nije bilo radiologa) i sad nemam pojma jel jos nesto otislo u diskus herniju, i u kojoj fazi je sve. A dosta mi je lošije nego 2018.

(Nalaz za AS je OK, ocito AS nemam)
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 08:53   #12
Moj odgovor osobi koja je zabrinuta na X-ray na pluca!

Perhaps surprisingly, radiation is a natural part of our environment. None of us can avoid being exposed to radiation. We are exposed to it all the time, everywhere we go. This naturally occuring radiation is known as "background radiation".

In the UK, the majority of the background radiation we absorb comes from radon gas (roughly 58 per cent), which seeps out of the ground. Another 16 per cent comes directly from rocks in the ground, while 14 per cent streams down on us from cosmic rays and the final 12 per cent comes from the food we eat.

To put the risks of radiation from X-rays into perspective: a four-hour airline flight will expose you to the same amount of radiation (from cosmic rays) as from a simple chest X-ray. This is the same as the amount of radiation we would be exposed to naturally (from background radiation) over 10 days.

These days high-quality X-ray pictures can be produced from very small doses of radiation. This helps to minimise the risk of developing cancer as much as possible.



Ukratko radijacija plucne slike je kao exposure za desed dana na zemaljske radijacije ili kao avionski let 4 sata ,koji nas expoza radijaciji cosmickih zraka.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 20:42   #13
Meni je danas doktorica rekla da se uopće ne treba zabrinjavat oko zračenja.
cvio14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 00:18   #14
Post Radiološke pretrage i ionizirajuće zračenje - izloženost i rizici

Uocio sam jednu zanimljivu stvar. Razni lijecnici vole slati pacijente na rendgenska slikanja. Kao da zele sto prije isplatiti rendgenske uredjaje koje su kupili.

Osim toga ponekad (recimo prvi posao nakon faksa) trazi se bezvezno slikanje pluca bez ikakvih medicinskih indikacija, nego radi neke administrativne fantazije.

Zasto se uopce koristi rendgen a ne recimo ultrazvuk, MRI, termografija, sto vec, samo da je neskodljivo? Je li rengden fakat toliko jeftiniji ili je to samo uhodano, tradicionalno, dijagnosticko sredstvo?

Pitam se koliko je slikanje na rendgenu stetno i koje su alternative? Ima li netko dobrih informacija?
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 02:29   #15
nisam primijetila da vole slat pacijente na rtg.

Quote:
Kao da zele sto prije isplatiti rendgenske uredjaje koje su kupili.
rtg aparat u dječjoj bolnici kantrida je, ako nisu kupili novi otkad sam zadnji put bila tamo, donacija franza jozefa tako da sigurno nije ovo
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 03:08   #16
Mene je skola poslala na RTG cisto eto da se uslikam prije nego sto su me upisali.
perokreco is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 09:05   #17
e vidish i ja se to pitam koliko je rtg shtetan... jer mene moja doc stalno govori kak me nebi na rtg slala, ne voli mlade ljude slat...

a ja sam u zadnjih 2 mj napravio 8 snimaka... i josh chu koju ochito trebat... (prvo zbog kichme, pa bubrezhni kamenci)...

zaista, na shto i kako shteti rtg?
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 16:18   #18
Ajmo ovak:
Rendgen emitira zrake (rendgenske zrake) koje prolaze kroz tebe da bi vidjeli kaj se u tebi dogadja. Svojstva tih zraka su dobra u toliko sto mogu jako dobro prikazati sto se u tebi dogadja, i to je jedini ili medju jedinim nacinima da se otkriju neka sranja u tjelu, recimo mamografija na zenskim dojkama nije nis drugo nego rendgen, a lose su jer su to ionizirajuce zrake.

Laickim nestrucnim jezikom, radioaktivne zrake, one koje imas u nuklearki, Cernobilu, atomskoj bombi...

No, tocnije i strucnije: To su meke Rendgenske zrake, koje prolaskom kroz tvar ioniziraju atome te tvari, jer je energija tih zraka dovoljno velika da izbije elektrone ili pak poremeti jezgru. Drugim rijecima, prolaskom kroz ljudsko tjelo, isto tako radi stetu u stanicama, te se moze desiti da poremeti DNK pa se stanice pocmu cudno ponasati: Citaj Rak, karcinom, ciste, sterilnost...

No, ajmo sad kako stvari stoje... Kao i sve ostalo, vazna je kolicina i intenzitet... Pa tako, sve oko nas u prirodi jest radioaktivno, ikao doduse jako malo, betomski zidovi, atmosfera, tlo, to je tzv prirodna radioaktivnost... Sunce, svemir...

I ljudsko tjelo se naucilo boriti protiv toga... Razni stanicni mehanizmi, vise ce znati biolozi itd... No vece kolicine zracenja tijelo ne moze izljeciti pa nastaju sranja...

Rendgen u jednom snimanju ne stvara velike kolicine zracenja, "stotinjak" puta vece od prirodnog ***(sto nije puno, jer razlicita mjesta na zemlji imaju do 1000 puta razlicita prirodna zracenja, dok atomska bomba recimo ima 10na9 puta veca od prirodnog), i sansa je da nesto napravi otprilike 1:100000. No svako slijedece slikanje na rendgenu povecava rizik i sanse.

Bitna je stvar da je utjecaj zracenja na svakog pojedinog covjeka je drukcija, i racuna se postotno tj u vjerojatnosti.

Netko ce prezivjeti bez problema tri atomske explozije, dok ce drugog ubiti tri rendgenske snimke... !!!karikirano!!!


*** definirana je maximalna godisnja kolicina zracenja koja veli koliko je max dopusteno zracenje koje covjek u jednoj godini moze primiti a da mu nis nije, i tako iz godine u godinu kroz zivot. Recimo, od prilike, da sad ne bacam tocne brojke i mjerne jedinice, ali tri do pet rendgenskih snimaka jednako je max godisnjoj dozi... To ne znaci da nakon pet snimaka covjek bude zivio godinu krace, vec da svakim dodatnim snimanjem unutar te godine, rizik da se desi sranje postaje veci... Velim, ne znam tocno, ali koga zanima nek pogleda na netu...

keywords: Sievert, rad, max. radiation dosage.........
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 16:48   #19
Quote:
gogo111 kaže:
No, ajmo sad kako stvari stoje... Kao i sve ostalo, vazna je kolicina i intenzitet... Pa tako, sve oko nas u prirodi jest radioaktivno, ikao doduse jako malo, betomski zidovi, atmosfera, tlo, to je tzv prirodna radioaktivnost... Sunce, svemir...
Negdje sam cuo da je odredenu dozu gore primati polako i konstantno, nego odjednom. Navodno, da se tijelo lakse oporavi od zracenja iste doze, veceg intenziteta u proporcionalno kracem vremenu. Zna li netko koliko je istine u tome?
I sto to onda znaci za mobitele, njihove antene i ostale izvore zracenja?
__________________
Live with a man 40 years, share his house, his meals, speak on every subject. Then tie him up and hold him over the volcano's edge. And on that day you will finally meet the man.
Shan Yu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 16:57   #20
Quote:
Shan Yu kaže:
Negdje sam cuo da je odredenu dozu gore primati polako i konstantno, nego odjednom. Navodno, da se tijelo lakse oporavi od zracenja iste doze, veceg intenziteta u proporcionalno kracem vremenu. Zna li netko koliko je istine u tome?
I sto to onda znaci za mobitele, njihove antene i ostale izvore zracenja?

Donekle tocno... Ionizirajuce zracenje se akumulira u organizmu. Neionizirajuce ne.

Mobovi ne zrace ionizirajuce zracenje!!!
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:50.