Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2011., 10:57   #1
legalizacija bespravnih objekata

http://www.index.hr/vijesti/clanak/l...i-/553771.aspx

Quote:
"Noćna mora velikog broja građana koji strepe za svoju budućnost, a koji su u gradnju uložili znatna sredstva, tako će biti završena", rekla je Kosor dodajući kako su oni u te objekte uložili "veliki rad".
ima li kraja ovoj sumanutoj teti :-) dakle poruka je slijedeca, sagradi u (primjer) zelenoj zoni viletinu po mogucnosti kao slovenci po cijeloj istri - nema frke, drzava ce ti sve ozakoniti uz vjerojatno simbolicnu naknadu. kvragu i ovaj bedasti blacanin, kvragu i ona njegova prethodnica - izgleda da nitko nema snage usprotiviti se jadranki kad ova radi po diktatu iz europske unije.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 11:33   #2
K vragu i oni bedasti građani koji su svoje građevine izgradili na pošten način, uza sve dozvole, plativši sva davanja...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 10:53   #3
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
K vragu i oni bedasti građani koji su svoje građevine izgradili na pošten način, uza sve dozvole, plativši sva davanja...
nemoj biti baš previše siguran, legalizacija je bar 3 puta skuplja (i to ako su placana uredno sva davanja šta se tice raznih naknada) ....
uostalom nisu svi imali mogucnost graditi bar u onom sistemu na "pošten" nacin...pa, ako je netko bio zakinut onda su to ti ljudi a, ne oni koji su kao gradili "pošteno"
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 11:02   #4
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
uostalom nisu svi imali mogucnost graditi bar u onom sistemu na "pošten" nacin...pa, ako je netko bio zakinut onda su to ti ljudi a, ne oni koji su kao gradili "pošteno"
uvijek se moglo graditi na za to predvidjenim mjestima, nije se moglo kako treba upisati pa sad imamo mnogi problema s uporabnim dozvolama no i to se sredjuje. ovi na koje se zakon odnosi bojim se da su oni isti koji su bili onako glasni kad se vir trebao rascictit i oni koji godinama toleriraju da se medvednica smanjuje i reze da bi se gradili apartmani.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 11:18   #5
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
...uostalom nisu svi imali mogucnost graditi bar u onom sistemu na "pošten" nacin...pa, ako je netko bio zakinut onda su to ti ljudi a, ne oni koji su kao gradili "pošteno"
U kojem sistemu?
Moji su gradili kuću kasnih 70tih i rekli da tada nisi mogao zabiti lopatu u zemlju a da ti ne dođe kontrolor svih dozvola.
Ne znam nikog tko je tada (u onom sistemu) gradio kuću bez dozvole ili su vrlo, vrlo rijetki.
Ta moda je malo novijeg datuma.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 11:50   #6
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
U kojem sistemu?
Moji su gradili kuću kasnih 70tih i rekli da tada nisi mogao zabiti lopatu u zemlju a da ti ne dođe kontrolor svih dozvola.
Ne znam nikog tko je tada (u onom sistemu) gradio kuću bez dozvole ili su vrlo, vrlo rijetki.
Ta moda je malo novijeg datuma.
pa i nije baš, 70-tih si imao (govorim o zgb-u) kvartove u kojima je vecina zemljišta bila nacionalizirana što znaci da nisi ni mogao dobiti dozvolu a, gr.inspekcije nisu dolazile jer su svi gradili na isti nacin pa nikom nije bilo u interesu zaribati susjeda. ostali su dopuštali takvu gradnju jer im je bilo u interesu ubirati lovu kroz razne komunalne, vodoprivredne naknade, prikljucke, poreze itd a, da pritom u slucaju izmjena prostornog plana nemaju nikakvu odgovornost.....
danas ti nemreš dobiti legalno niti jedan prikljucak ak, nemaš dozvolu,(koliko mi je poznato) ako ga dobiješ to je vec drugi par rukava
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 11:59   #7
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
U kojem sistemu?
Moji su gradili kuću kasnih 70tih i rekli da tada nisi mogao zabiti lopatu u zemlju a da ti ne dođe kontrolor svih dozvola.
Ne znam nikog tko je tada (u onom sistemu) gradio kuću bez dozvole ili su vrlo, vrlo rijetki.
Ta moda je malo novijeg datuma.
I te kako se gradilo bez dozvola. Najveća devastacija prostora divljom gradnjom potječe iz 70-tih i 80-tih, barem za područje Splita. Istina inspekcija bi došla (na marendu ), a kako mi jedan od ondašnjih graditelja na crno kaže, napisala bi kaznu, ali ujedno zatrašivši osobnu naknadu za trud koji će oni uložiti kako do rušenja ne bi došlo. I tako taraca po taraca, marenda po marenda i naknada po naknada - gotova kuća.
Velikim dijelom je kriva ondašnja vlast koja nije dovoljno brzo, a u nekim slučajevima uopće donosila odgovarajuće planove, tako da legalna gradnja nije bila ni moguća, a s druge strane je rastao pritisak na bilo kakvu gradanju jer nisu svi mogli dobiti (društvene) stanove.

Stanje na Viru zadnjih godina je preslik prije opisanih obrazaca i više nastavak paradigme nego presedan. Općina nema adekvatne planove, ali ljudi 'na terenu' upućuju vlasnike zemljišta da nastave gradnju jer već će se to, tj oni (inače nema ni marende ni kuvertice) će to riješiti.
fibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 13:34   #8
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
U kojem sistemu?
Moji su gradili kuću kasnih 70tih i rekli da tada nisi mogao zabiti lopatu u zemlju a da ti ne dođe kontrolor svih dozvola.
Ne znam nikog tko je tada (u onom sistemu) gradio kuću bez dozvole ili su vrlo, vrlo rijetki.
Ta moda je malo novijeg datuma.
U Istri prije devedesetih niti čuo nitko nije za bespravnu gradnju.

Ako netko nešto napravio izvan dozvole, odmah bi mu susjedi pozvali inspekciju, a za dobiti rješenje o zadržavanju objekta u prostoru kazne su bili itekako visoki (plus što je trebalo platiti komunakni doprinos)
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 13:38   #9
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
U Istri prije devedesetih niti čuo nitko nije za bespravnu gradnju.

Ako netko nešto napravio izvan dozvole, odmah bi mu susjedi pozvali inspekciju, a za dobiti rješenje o zadržavanju objekta u prostoru kazne su bili itekako visoki (plus što je trebalo platiti komunakni doprinos)
I ja mislim da je bum bespravne gradnje započeo 90tih.
Evo me uvjeravaju u suprotno
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 11:36   #10
umjesto da se napravi detaljna revizija izdanih građevinskih dozvola, za koje se zna da su bile jedno od najvećih legla korupcije, ne, mi idemo legalizirati i sve ono što je izgrađeno protivno zakonu i zdravoj pameti.

fuj. nema poteza od ove vlade tako niskog da bi iznenadio, ali ovo je prestrašno. nadam se da neće stići do izbora to napraviti, da postoji neka ozbiljna snaga u ovoj državi koja će spriječiti provođenje tog zakona na bilo koji način.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 11:41   #11
ovo je pritisak iz slovenije, kao onomad iz madjarske kad je marina matulovic dropulic slala bagere na vir. slovenci imaju stotinjak tisuca i vise bespravno sagradjenih vikendica u istri, kosorica misli da ce ih ovime odobrovoljiti, a ne zna da je ovo samo jedan u nizu zahtjeva/ucjena.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 11:48   #12
ne, to je predizborna kampanja - nada da će sad svi koji će legalizirati svoje bespravno izgrađene objekte glasati za hdz

nema to sa slovencima veze :/
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 11:54   #13
ima, ima, svake godine prije spice sezone salju prosvjedne note kad hrvatska makne jednu ili dvije nepropisno postavljene slovenske kamp kucice. te se kucice zatim vrate, lokalni stanovnici moraju sutit, a jadranka se i dalje nada da se u eu ulazi na koljenima skinutih gaca. ovi nasi sto grade po zelenim pojasevima primjerice ispod medvednice - oni su cvrsto podijeljeni na hdz i sdp, njih ne mozes preokrenut - to su vec geni u pitanju.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 12:27   #14
Koji je ovo put da HDZ legalizira bespravnu gradnju koju je kao vladajuća stranka trebao sankcionirati? Nesposobni su upravljati prostorom, nesposobni su zaraditi novac, i onda ga zarađuju legalizirajući sranja nastala njihovom nesposobnošću. To Monty Python ne bi smislio.

Zanimljivo je da su te legalizacije mahom prije izbora. Fantastično. Za joint ideš u zatvor i dobivaš dosje, ali ako izgradiš cijelu uvalu bez dozvole onda si poduzetnik.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 13:50   #15
Ja bi rušila i neke objekte koji imaju dozvolu.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 13:59   #16
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ja bi rušila i neke objekte koji imaju dozvolu.
definitivno podsljemenska zona za pocetak, o obali bolje ni ne pocinjat - kad vidim fasade zelene i crvene boje uz more sve mi se cini da sam u alpama :-)
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 16:09   #17
Znači ja i svi oni koji su za gradnju svoje kuće prije početka gradnje ishodili sve potrebne dozvole i platili sve potrebne pristojbe, namete i naknade i izgubili hrpe živaca sa administracijom smo budale, a eto Rojs i slična ekipa su pametni.

Živo me zanima koliko je među tih 150.000 objekata vikendica, obiteljskih kuća, stambenih zgrada, obrtničkih i poduzetničkih objekata....živo me zanima podjela po tim parametrima.


Sve je ovo još jedan korak za ulazak u EU jer opće je poznato da se nakon ulaska u EU ništa ne može ni kupiti ni prodati ako nema vlasničkog lista i uporabne dozvole.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 13:49   #18
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
definitivno podsljemenska zona za pocetak, o obali bolje ni ne pocinjat - kad vidim fasade zelene i crvene boje uz more sve mi se cini da sam u alpama :-)
To sto se tebi cini tvoj je problem. O ukusima se ne raspravlja.
Moje je misljenje da bi bilo svrsishodnije jednostavno ukinuti gradjevinske dozvole i urbanisticke planove jer isti na kraju krajeva nemaju nikakav praktican efekt na gradnju. Objekt koji se ne uklapa u planove lako se ili gradi bez dozvole ili se plan iznenada mijenja (pitam se koja li je motivacija nagle promjene).

Dovoljno je prosetati po Zagrebu i okolici pa cemo vidjeti konglomerate obiteljskih kuca, stambenih i poslovnih zgrada. Pokraj povijesnih kuca nicu novogradnje totalno drugacijeg izgleda i gabarita. Saka u oko poput HoTo monstruma na Cvjetnom nije iznimka, vec sve vise pravilo (pogledajmo samo Vrbane gdje nicu 2 povezana nebodera u kvartu obiteljskih kuca, a s druge strane prema Jarunu prevladavaju stambene zgradurine. Nije to ni novo, npr. Ferimportova (sad rusevna zgrada) ko HNK ili onaj ruzni neboder (sad obnovljen) na Trgu.

Nekakvo odvajanje poslovnih i stambenih kvartova je SF, tako da se redovito u prizemljima stambenih objekata otvaraju bucni kafici, odnosno nije problematicno imati npr. bravariju u stabmenom kvartu. Ne cijenimo mir i tisinu, nego pohlepno mijesamo sve zajedno kad smo nesposobni planirati i prelijeni otici na kavu 3 ulice dalje.

Na kraju krajeva smijurija je kako setaju "markice" na kojima se smije graditi po parcelama, bez da postoji ikakva logika, pa su na kraju kuce porazbacane naokolo, ovisno o vremenu gradnje.

Legalizacija je dobra ideja, uz pretpostavku sredjenog vlasnistva. Nije nam cilj da rusimo kuce po Hrvatskoj, nego da gradjanima olaksamo da se skuce, bar bi tako trebalo biti.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 00:20   #19
Ovim potezom ADZ dobiva i ovce (glasove bespravnih graditelja) i (njihove) novce.

Na gubitku su jedino pošteni hrvati.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 14:26   #20
Sramota...


Bespravno izgrađene objekte treba satrat buldožerom i bez pardona. Rušit sve.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.