Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2011., 18:41   #1881
i ja bih trebala malo pojašnjenje u vezi anemije
prije dvije i pol godine slučajno sam otkrila da mi je željezo sniženo na 7.
pila sam heferol 6 mj i diglo mi se na 14.
nakon dvije godine molila sam doktoricu za kontrolu i bilo je opet 7.
podiglo se na 11 nakon 4 mjeseca heferola.
dobila sam još jednu kutiju pa pijem i dalje.

e sad ono što me muči je to što ne znam uzrok anemije.
doktorica je govorila da će me poslati na daljnje pretrage ukoliko se ne podigne, ali sad smatra da to nije potrebno.
hemoglobin je uvijek dobar, a feritin i tibc nisam radila.

ne znam da li da inzistiram na daljnjim pretragama ili nema razloga za brigu ?
margoth. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 22:28   #1882
Quote:
margoth. kaže: Pogledaj post
i ja bih trebala malo pojašnjenje u vezi anemije
prije dvije i pol godine slučajno sam otkrila da mi je željezo sniženo na 7.
pila sam heferol 6 mj i diglo mi se na 14.
nakon dvije godine molila sam doktoricu za kontrolu i bilo je opet 7.
podiglo se na 11 nakon 4 mjeseca heferola.
dobila sam još jednu kutiju pa pijem i dalje.

e sad ono što me muči je to što ne znam uzrok anemije.
doktorica je govorila da će me poslati na daljnje pretrage ukoliko se ne podigne, ali sad smatra da to nije potrebno.
hemoglobin je uvijek dobar, a feritin i tibc nisam radila.

ne znam da li da inzistiram na daljnjim pretragama ili nema razloga za brigu ?
Poštovana,

Po svemu sudeći, kod Vas se, barem zasad, ne radi o anemiji (vrijednosti su hemoglobina, a pretpostavljam i eritrocita uredne), ali vjerojatno je posrijedi sideropenija, tj. neki stupanj smanjene količine željeza u organizmu.

No, da bi se to pouzdanije moglo utvrditi, potrebno je još odrediti i feritin i TIBC (pretpostavljam da je MCV učinjen?) te savjetujem da to i učinite.

Žene nerijetko imaju manje zalihe željeza zbog gubitka krvi menstruacijom zbog čega su im dnevne potrebe za željezom dvostruko veće od muškaraca, a prehrana im je često manjkava.

Trebalo bi svakako otkriti koji je razlog suboptimalnih razina serumskog željeza koje se kod Vas registiriraju kroz dulji vremenski period (ispitati obilnost menstruacija, vidjeti imate li pojačane potrebe za željezom - na osnovi dobi, eventualnih prethodnih trudnoća, dojenja i sl., napraviti uvid u prehrambene navike, saznati kakva je situacija sa probavnim sustavom itd.) te utvrditi kako stojite sa zalihama željeza u organizmu (feritin, TIBC).

Na temelju ovih i drugih podataka trebalo bi donijeti odluku je li potrebna daljnja obrada i u kojem opsegu.

Treba jasno utvrditi o čemu se radi, koliki je manjak željeza uopće i zašto do njega dolazi.

Savjetujem da se o navedenom obvezatno konzultirate sa svojom obiteljskom liječnicom.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 23:10   #1883
na što ukazuje ako je u krvi hemoglobin uredan a MCV i MCH sniženi (blago).
ostala krvna slika uredna




i gdje se može kontrolirati prisustvo olova u organizmu?
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 01:09   #1884
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
na što ukazuje ako je u krvi hemoglobin uredan a MCV i MCH sniženi (blago).
ostala krvna slika uredna




i gdje se može kontrolirati prisustvo olova u organizmu?
Poštovana,

Bitno je koliko vrijednosti MCV i MCH odstupaju, radi li se tek o neznatnom odstupanju ili većem.

U svakom slučaju, moguće je da ovakav nalaz, usprkos urednom hemoglobinu i broju eritrocita, bude jedan od ranijih pokazatelja smanjene razine željeza u organizmu. Naglašavam, smanjene razine željeza a ne anemije jer se anemija definira na temelju vrijednosti hemoglobina i broja eritrocita.

Inače, sniženi MCV govori o eritrocitima manjeg volumena, koji se nazivaju mikrociti, a stanje se označuje kao mikrocitoza. Najčešći joj je uzrok upravo smanjena razina željeza, a rjeđe i neki drugi.

Stoga ne bi bilo loše nadopuniti ove nalaze s feritinom, serumskim željezom i TIBC-om kako bi se stekla potpunija slika, naravno, ukoliko Vaš liječnik procijeni da je to potrebno, a ovisno o vrijednostima MCV i MCH, odnosno o tome koliko one zaista odstupaju.

Na drugi dio pitanja ne znam odgovoriti. Ono što znam jest da se kroz medicinu rada vrše obvezatni periodički pregledi radnika koji su profesionalno izloženi olovu i kod njih se, mislim, određuje olovo u krvi i d-DALK. Možda bi bilo dobro da nazovete neku ordinaciju medicine rada pa se raspitate detaljnije u kojem bi laboratoriju mogli izvršiti takva mjerenja i uz koje indikacije.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 15:01   #1885
hvala puno
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 15:39   #1886
Molila bih za pomoć, vadila sam hormone štitnjače, i dobila nalaz. Ako mi netko može reći da li je nalaz uredan?Meni se čini da su sve vrijednosti u granicama normale, ali zaista bih bila zahvalna na tumačenju od strane stručnijih osoba. Hvala!


T3 - 2,1 (ref. 1,3 - 3,1 )
T4 - 121 (ref. 59 - 154 )
TSH - 1,21 (ref.0,27 - 4,2 )
__________________
Viktore, moj Viktore
black kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 18:44   #1887
ako nije problem,moze li mi netko protumaciti nalaze koje sam dobila za hormone stitnjace....
TSH 2.00 (0.27-4.20)
T4 86.92 (66.0-181.0)
T3 1.93 (1.30-3.10)

Unaprijed hvala!!
Wey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 20:15   #1888
U redu su vam nalazi od hormona.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 14:42   #1889
Quote:
jockerr kaže: Pogledaj post
Poštovani,
radio sam nalaz urina pa vas molim pojašnjenje i komentar sljedećeg:

Pretrage u mokraći:

leukociti:25 /μl; + ref. interval:neg.
pH:9.0 ref.interval:5.0-9.0
glukoza:norm. ref.inerval:neg.


Sediment urina:

eritrociti:/ ref. interval:0-2
leukociti:2-3 ref.interval:0-2
cilindri:/
kristali:/
stanice:1-2 pločastog epitela
dosta bakterija
dosta sluzi
nešto soli amorfnih fosfata


Unaprijed zahvaljujem na tumačenju nalaza


rekli ste da nalaz ukazuje na infekciju urinarnog trakta,e sad pošto ja nemam nikakvih simptoma i poteškoća nisam išap dr. po eventualnu terapiju, nego pijem CITROFIT- nadam se da je to dovoljno....

hvala
jockerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:27   #1890
Ljudi pomoć... 2.8. sam vadila krv i dođem ja ujutro u dom zdravlja u 7h naravno nisam jela niti pila i trebam provjeriti željezo. Popodne nema mog nalaza, odem u labaratorij i kažu mi da mi nisu mogli pronaći željezo tj uređaj navodno ne registrira jako malu količinu, zatim mi oko 14h ponovo izvade krv, radi krvne slike i ona je zadovoljavajuča, rubrika za Fe opet prazna-navodno odustali jer je svaki put bezuspješno...iskreno, ja za takvo nešto još nisam čula...i odem ja do doktora, pita on mene:"i.... šta ćemo sad?" Ja ga blijedo gledam i kaže on meni kao treba jesti ciklu...bla,bla bla... I šta sad, da odem ponovo vaditi krv? Usput, imam problema sa željezom...
__________________
...Neki su rođeni za maske,neki statiraju do daske,ja sam pozitivno-negativan lik...
character is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:46   #1891
Quote:
jockerr kaže: Pogledaj post
rekli ste da nalaz ukazuje na infekciju urinarnog trakta,e sad pošto ja nemam nikakvih simptoma i poteškoća nisam išap dr. po eventualnu terapiju, nego pijem CITROFIT- nadam se da je to dovoljno....

hvala
ne, nije dovoljno!! bez obzira imali vi simptoma ili ne, nalaz morate nositi liječniku koji će ili dati primjerenu terapiju ili slati na dodatne pretrage ako je potrebno! velika je glupost uzimat terapiju na svoju ruku!!
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:52   #1892
Quote:
character kaže: Pogledaj post
Ljudi pomoć... 2.8. sam vadila krv i dođem ja ujutro u dom zdravlja u 7h naravno nisam jela niti pila i trebam provjeriti željezo. Popodne nema mog nalaza, odem u labaratorij i kažu mi da mi nisu mogli pronaći željezo tj uređaj navodno ne registrira jako malu količinu, zatim mi oko 14h ponovo izvade krv, radi krvne slike i ona je zadovoljavajuča, rubrika za Fe opet prazna-navodno odustali jer je svaki put bezuspješno...iskreno, ja za takvo nešto još nisam čula...i odem ja do doktora, pita on mene:"i.... šta ćemo sad?" Ja ga blijedo gledam i kaže on meni kao treba jesti ciklu...bla,bla bla... I šta sad, da odem ponovo vaditi krv? Usput, imam problema sa željezom...
da, očito je da imate problema sa željezom.... ali sigurno su negdje i gadni simptomi ako je željezo tak jako nisko!! sad ak je stvarno željezo tak nisko baš cikla nebude previše pomogla...hm....
a kakav je feritin, UIBC; TIBC, hemoglobin, hematokrit, eritrociti, MCV, MVH. MCHC?
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:06   #1893
Quote:
ttiiaa kaže: Pogledaj post
da, očito je da imate problema sa željezom.... ali sigurno su negdje i gadni simptomi ako je željezo tak jako nisko!! sad ak je stvarno željezo tak nisko baš cikla nebude previše pomogla...hm....
a kakav je feritin, UIBC; TIBC, hemoglobin, hematokrit, eritrociti, MCV, MVH. MCHC?
Hladne noge, ruke, popucali kapilari na bedrima, nenormalni umor, pospanost, teško buđenje, vrtoglavice pri naglom ustajanju, obilna i tamna mjesečnica... Ne mogu naći nalaz nigdje al znam da mi je hemoglobin bio 128 i to je jedino čega se sjećam i da mi je doktor rekao ako je krvna slika ok onda je i željezo ok bez obzira što ga ne mogu naći. Na svoju ruku sam pila jednu dozu ferita i osjećala sam se puno bolje al na upustvima piše da se nakon jedne doze izvadi krv i da drugu doktor prepisuje pa nisam nastavljala, a moj mi doktor ništa nije rekao.. Usput imam jako nizak tlak, u najboljem slučaju 90 sa 60.
__________________
...Neki su rođeni za maske,neki statiraju do daske,ja sam pozitivno-negativan lik...
character is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 10:03   #1894
svi ti simptomi upučuju na anemiju (i to na srednji ili teži oblik)... tako da mi nije jasno kak liječnik ne traži daljnje analize!!
inaće, kod anemije je bitnija vrijednost feritina nego željeza! feritin pokazuje trenutno stanje, dok željezo stagnira neko vijeme...
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 16:20   #1895
Quote:
ttiiaa kaže: Pogledaj post
ne, nije dovoljno!! bez obzira imali vi simptoma ili ne, nalaz morate nositi liječniku koji će ili dati primjerenu terapiju ili slati na dodatne pretrage ako je potrebno! velika je glupost uzimat terapiju na svoju ruku!!

Poštovana i uvažena gđo. doktor,nemojte me krivo shvatiti moje pitanje nije bilo formulirano na takav način da obezvređujem vaše znanje i stručnost i znam da ja kao laik ne mogu adekvatno sudjelovati u procjeni takovog nalaza i terapije.....

No, želio bi napomenuti svoju situaciju,naime ja nisam upučen od strane doktora na pretrage već sam radi preventive napravio nalaze privatno,,,,,i sad sve je ok,osim urina,koji i nije jako loš...pa sam krenuo sa biljnim pripravkom koji ima antibakterijska djelovanja....

Zato sam postavio takovo pitanje. jer znam iz prakse da puno doktora na takav samo nalaz (kakav je moj) samo odmahuje rukom i veli pij uvin čaj

Hvala Vam na svemu.....
jockerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 10:40   #1896
Quote:
jockerr kaže: Pogledaj post
Poštovana i uvažena gđo. doktor,nemojte me krivo shvatiti moje pitanje nije bilo formulirano na takav način da obezvređujem vaše znanje i stručnost i znam da ja kao laik ne mogu adekvatno sudjelovati u procjeni takovog nalaza i terapije.....

No, želio bi napomenuti svoju situaciju,naime ja nisam upučen od strane doktora na pretrage već sam radi preventive napravio nalaze privatno,,,,,i sad sve je ok,osim urina,koji i nije jako loš...pa sam krenuo sa biljnim pripravkom koji ima antibakterijska djelovanja....

Zato sam postavio takovo pitanje. jer znam iz prakse da puno doktora na takav samo nalaz (kakav je moj) samo odmahuje rukom i veli pij uvin čaj

Hvala Vam na svemu.....
sa obzirom na dosta bakterija, sumnjam da bi samo odmahnuli rukom! pijte onda i dalje taj biljni pripravak, pa opet kroz jedno 2 tjedna napravite nalaz privatno!
nisam dr. nego bacc.med-lab dg.
i nemojte vi mene krivo shvatit, nisam mislila ništa loše samo sam protiv uzimanja terapije na vlastitu ruku, mislim da je bolje da stručna osoba da odgovarajuću terapiju!
moj je savjet ponavljanje nalaza kroz kojih 2tj da vidite da li je došlo do kakvih promjena!
lp
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 18:38   #1897
Quote:
jockerr kaže: Pogledaj post

Zato sam postavio takovo pitanje. jer znam iz prakse da puno doktora na takav samo nalaz (kakav je moj) samo odmahuje rukom i veli pij uvin čaj

Hvala Vam na svemu.....



Igrate vrlo rizičnu igru.
Najgore su bolesti koje niš ne bole!
Uroinfekcije su vrlo tvrdokorne na terapiju (uzrok je slaba prokrvljenost) a neliječene nerijetko postaju kronične.

Potrebna je antibiotska terapija po načinjenom antibiogramu kroz najmanje dva tjedna a nerijetko i duže uz varljiv rezultat za čije obrazloženje nema ovdje prostora.
grgurmali is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 22:26   #1898
bok!

molila bih da mi netko malo pojasni slijedeće nalaze, na što oni ukazuju i hoće li eventualno biti potrebna kakva terapija!

prl 24.6 (4-23)
test uk. 1.8 (0.2-2.6)
test slob. 40.4 (3.5-30)
udio sl.test. 2.2% (0.5-8)
shbg 23 (15-120)
androst. 8.1 (1-12)
dheas 10.6 (2-10)
17 ohp 6.7 (2-15, luteinska faza, meni 22. d.c.)

inače imam pun klinac raznih dijagnoza unatrag 2 godine, ako treba, nadopišem ih, ali zasad samo spominjem hašimoto eutireodan i pcos...

hvala!

edit: od tableta uzimam nexium 20mg, euthyrox 50 i ad Elicea! i imam poprilično kila viška, tako da ne smijem piti anti bebi za pcos
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 20:04   #1899
Molim objašnjenje, ako ga znate dati

Trigliceridi 2.7 mmol/L (preporuka je >1.7)

Kolesterol, i HDL i LDL, su normalni.

Je li ovo nalaz koji zahtjeva neko djelovanje?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 22:22   #1900
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Molim objašnjenje, ako ga znate dati

Trigliceridi 2.7 mmol/L (preporuka je >1.7)

Kolesterol, i HDL i LDL, su normalni.

Je li ovo nalaz koji zahtjeva neko djelovanje?
trigliceridi su povišeni i to zahtjeva neko djelovanje! obićno je i LDL povišen uz trigliceride a HDL smanjen pa bi bilo dobro kroz neko vrijeme ponoviti nalaze da se vidi da li je došlo do kakve promjene!
ali u svakom slučaju potrebno je nešto napraviti u vezi triglicerida!
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:26.