Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2006., 08:40   #1
Question Zadužnica

Molim pomoć. Postoji zadužnica (za fizičke osobe) i bjanko zadužnica za pravne osobe kao sredstvo osiguranja plaćanja.

Zanima me ako se zadužnica šalje za podmirenje tražbine u banku da li se u iznos tražbine upisuje glavnica duga a kmt. teče od datuma tog i tog. ili se u iznos tražbine upisuje iznos duga po zadnjem rn (glavnica + kmt) a kmt teče od datuma računa.

Hvala!
Masami is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 20:57   #2
nisam baš u tome, ali mislim da ipak glavnica, a kamate od dospjeća idu.. tako je inače uobičajeno svuda
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 21:08   #3
Quote:
Masami kaže:
Molim pomoć. Postoji zadužnica (za fizičke osobe) i bjanko zadužnica za pravne osobe kao sredstvo osiguranja plaćanja.

Zanima me ako se zadužnica šalje za podmirenje tražbine u banku da li se u iznos tražbine upisuje glavnica duga a kmt. teče od datuma tog i tog. ili se u iznos tražbine upisuje iznos duga po zadnjem rn (glavnica + kmt) a kmt teče od datuma računa.

Hvala!
treba vidjeti za što je izdana zadužnica , dakle točno precizirati iz ugovora ili računa , jer tu moraš biti oprezan on te može tužiti ako pogriješiš u izračunu kamate ili ako zadužnica nije bila predviđena kao osiguranje naplate i kamata u svakom slučaju nije loše cijeli predmet dati odvjetniku na uvid, jer ti u zadužnici možeš napisati svašta, pitanje je po čemu vršiš naplatu, također ugovor mora precizirati od kada teču kamate .
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 00:15   #4
Quote:
Masami kaže:
Molim pomoć. Postoji zadužnica (za fizičke osobe) i bjanko zadužnica za pravne osobe kao sredstvo osiguranja plaćanja.

Zanima me ako se zadužnica šalje za podmirenje tražbine u banku da li se u iznos tražbine upisuje glavnica duga a kmt. teče od datuma tog i tog. ili se u iznos tražbine upisuje iznos duga po zadnjem rn (glavnica + kmt) a kmt teče od datuma računa.

Hvala!


Meni se čini da se ovdje radi o bianco zadužnici. Mogu je izdati i fizičke osobe.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 00:22   #5
koliko sam ja upucena u to znam da bjanko zaduznicu izdaju fizicke osobe u nju se upisuje iznos kredita.
Naime, u Ovrsnom zakonu je precizirano sto se u nju unosi.
Nadalje pored ugovorne kamate (ovisi od banke do banke a i od plasmana do plasmana) tece jos kamata po dospijecu te zakonska zatezna kamata koja tece prvog dana poslije dospijelosti trazbine.

Zaduznica se aktivira na nacin da se salje na naplatu na svim racunima koje komitent ima otvorene kod poslovnih Banaka u Republici Hrvatskoj.
Ionako cijeli uznos kredita (dospjele a nepodmirene obveze) se jednom radnjom ni ne moze podmiriti vec to ide obrocno.

Ali cilj zaduznice je blokirati racun na nacin da Korisnik istog ne moze slobodno raspolagati seredstvima na racunu.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 00:24   #6
Quote:
lara35zg kaže:
Ali cilj zaduznice je blokirati racun na nacin da Korisnik istog ne moze slobodno raspolagati seredstvima na racunu.

Cilj je da se vjerovnik naplati, a blokada je najčešća posljedica.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 00:33   #7
Quote:
Brazil kaže:
Cilj je da se vjerovnik naplati, a blokada je najčešća posljedica.
postoje zaduznica u ovrsnom zakonu cilj cijelog ovrsnog zakona je namirenje vjerovnikove trazbine a cilj bas eksplicit same zaduznice je:
1.naplatiti vjerovnikovu trazbinu (jeste istina)
2. onemoguciti duznika da raspolaze svojim racunima koji mu napose i sluze kao sredstvo osiguranja naplativosti trazbine.

Znaci dvojak institut
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 00:45   #8
Quote:
lara35zg kaže:
Znaci dvojak institut


Cilj je naplata tražbine što je često nemoguće zbog nedostatka sredstava uslijed čega dolazi do blokade, znači tek podredno. To sigurno nije cilj. Zato se zadužnica smatra sredstvom osiguranja plaćanja, rijetko tko ju naziva sredstvom osiguranja blokade računa.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 09:32   #9
Quote:
Brazil kaže:
Cilj je naplata tražbine što je često nemoguće zbog nedostatka sredstava uslijed čega dolazi do blokade, znači tek podredno. To sigurno nije cilj. Zato se zadužnica smatra sredstvom osiguranja plaćanja, rijetko tko ju naziva sredstvom osiguranja blokade računa.
a sto sam ja gore navela??? citaj!!

uzmi OZ pa pogledaj
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 09:39   #10
uslijed čega dolazi do blokade, znači tek podredno.

to nije točno

čl 183 oz stavak 1.
dužnik može ispravom na kojoj je javno ovjerovljen njegov potpis dati suglasnost da se radi naplate tražbine određenog vjerovnika zaplijene svi računi koje ima kod banaka te da se novac s tih računa u skaldu sa njegovom izjavom sadržanoj u toj sipravi izravno isplaćuje vjerovniku.

dvojak je to institut
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 20:42   #11
Da li je zadužnica zapravo bianco mjenica?
MacaKlinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 09:06   #12
Quote:
MacaKlinka kaže: Pogledaj post
Da li je zadužnica zapravo bianco mjenica?

Zadužnica je izjava o zaplijeni računa odn.jedan od instrumenata naplate potraživanja po svim računima u financijskim institucijama davatelja zadužnice.Vidi:Pravilnik o obliku i sadržaju zadužnice.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 22:57   #13
posjedujem bjanko zaduznicu od 100000 kn orginal od jedne firme koja mi je ostala duzna ima li tko kakvo rijesenje pola pola npr.
joza knezevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 16:18   #14
Lijep pozdrav!

Molio bih za malu pripomoć,tj. znate li neki link gdje se može vidjeti primjer nekakvog memoranduma/opomene/dopisa koji se šalje Firmi koja duguje novac prije puštanja zadužnice na naplatu?

Unaprijed hvala!
moržasto biće is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 01:17   #15
Bok svima!

Sry sto bumpam-stari topic, ali imam jedno pitanje vezano uz zaduznicu.

Naime moja firma je potpisala zaduznicu za jedan kredit (oko 30 000€) jednom zaposleniku koji je kupovao kucu. Zaposlenik je otisao iz firme, vise nigdje ne radi te vjerojatno vise niti nije u Hrvatskoj. Banka nas je kontaktirala u vezi aktivacije zaduznice. Ono sto me zanima je sljedece, sto u banci nisu odgovorili:

Da li se u ovakvim slucajevima cjelokupan dug ODJEDNOM skine s racuna firme (ili bar sve sto ima na racunu), ili se nastavlja naplacivanje u ratama koje je placao zaposlenik? Hvala
__________________
So Exclusive!
Caution757 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:42.