Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2012., 20:27   #81
...i još pri odlasku kod JB na ostavinsku ponesi novaca. dosta. bar 3500 kn,možda ti i ostane nešto sitno, zavisno od vrijednosti ostavnine.

ima trik kako izbjeći toliki trošak.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 11:05   #82
Quote:
10aLEX kaže: Pogledaj post
Smrtni list i smrtovnica su jedno te isto.
Otidjes u opcinu gdje je osoba koja je umrla prijavljena i tamo pitas. Oni ce ti izdati smrtni list a oni i organiziraju javnog biljeznika koji ce obaviti ostavinsku raspravu (moras navesti sto je sve ta osoba posjedovala od nekretnina, racuna u banci,...). Naravno moras jos ici i u mirovnisko da odjavis tu osobu (ako je dobivala penziju). Ne mogu se sada sjetiti je li to sve ali kreni sa tim, pa ces vidjeti hoce li ti reci ovi u opcini jos sto.
**u službama općine ili grada dobije se smrtni list - to odnesete u sud na čijem je području umrli imao prijavljen boravak - sud će dodijeliti predmet nekom javnom bilježniku - koji će dalje komunicirati sa nasljednicima - javnom bilježniku dostavljate popis imovine - knjižice - račune - podatke o vozilu - traktoru - kod zemlje sud će dostaviti podatke iz gruntovnice --UPOZORENJE -ako umrli ima zemlju tražite i podatke u katastru - za ostavinu ne plaćate taksu u katastru .....

***PROBLEM KOD SMRTNOG LISTA ; Hrvatska je iseljeničko - prognanička država -kad je riječ o zemlji imamo podosta zemlje na umrlim osobama sa nepoznatim mjestom i državom u kojoj su umrli . Kao predstavnik udruge građana tražio sam smrtni list u inozemstvu ( Srbija ) za osobe koje nemaju veze sa zemljom od Kraljevine Jugoslavije !!Nismo dobili dokaz niti smrtni list , tako da se 105 parcela u jednom dijelu Slavonije vodi na 2 umrla brata sa nepoznatim mjestom smrti !!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 10:51   #83
Zakonski rok za podizanje smrtnog lista

Pozdrav,

prije mjesec dana umro mi je uži član obitelji u bolnici. Tek sam sad dovoljno pri sebi da pokrenem postupak ostavinske rasprave i trenutno vadim novi rodni list i domovnicu pošto nisam pronašao stare dokumente a da bih mogao podignuti smrtni list. Moje je pitanje, koji je zakonski rok za podizanje tog smrtnog lista i pokretanje ostavinske rasprave.

Hvala.
__________________
Red Dwarf fan...
spyxies is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 10:02   #84
Nakon sto mi je umrla mama 8. listopada o.g. otisao sam u maticni ured opcine Tresnjevka (gdje je mjesto stanovanja roditelja), i tamo dobio Smrtni list (20 kn za biljege). Utorkom i cetvrtkom rade do 18. Sluzbenica me pitala za imovinu mame (radi ostavinske rasprave), a ja sam, misleci na tisucu drugih stvari koje je trebalo napraviti, shvatio da misli na nekretnine tipa stan, zemlja...Ne, mama nije imala nista. Tata je vlasnik stana.
Zaboravio sam na maminu penziju, koja je u medjuvremenu sjela na njenu stednu knjizicu.

Nazvao sam maloprije istu sluzbenicu koja mi je izdala Smrtni list i pitao kako doci do tog novca. Rekla je da trebam pokrenuti ostavinsku raspravu. Nota bene...doci opet u maticni ured.
Prvi me put zena lijepo pitala, ali mi stedna knjizica nije pala na pamet. Da jest, sve bi islo po automatizmu, kako je gore netko pisao...sud...javni biljeznik...poziv na raspravu...
__________________
Rado primam aute na poklon!
crampoos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 22:07   #85
Smrtni list

Kako doći do smrtnog lista za umrlog u Canadi, Vancouver, BC.
__________________
1Maslina1
Maslina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 14:55   #86
Djed mi je ovaj mjesec umro u inozemstvu, a ovdje je imao penziju i sve. Dobili smo sad smrtni list iz te države pa me zanima u kojem roku moramo ga u Hrvatskoj odjaviti?
Korni80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 11:15   #87
3 dana od smrti u matičnom uredu ili se misli i od dobivanja smrtovnice.Osobnu iskaznicu vratit u roku 8 dana.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 22:15   #88
Bok svima. Molim odgovore na slijedeća pitanja:
1.Koliko najranije dana od nastupa smrti se mogu podići Smrtni list i Izvadak iz matice umrlih kod matičara? Ovisi li to o tome je li matični ured već poštom dobio Potvrdu o smrti od bolnice?

2.Nakon koliko dana od podizanja Smrtnog lista i Izvatka iz matice umrlih se vadi Smrtovnica za ostavinsku?

3.Treba li ijedan od ta 3 papira vaditi u više od jednog originala (šteta biljega ako ne treba) ili će i kopije biti dovoljne za sve što bude trebalo?

4.Gdje se još mora otići (u Hzzo radi dopunskog? U Hzmo radi mirovine? U MUP radi poništenja dokumenata? u Poreznu možda radi nečega?) ili to sve ide automatizmom preko Matičnog ureda s obzirom da imamo famozni OIB?
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 20:13   #89
Hajde da sam sebi odgovorim, možda nekome pomogne jer se u prvi tren čovjek ne snađe još i oko birokracije:

1.U Matični ured se može otići čim oni od bolnice poštom prime Prijavu smrti. To bude nakon nekih 5-7 dana.

2.U istom naletu se može izvaditi i smrtni list, izvadak iz matice umrlih i matičar izrađuje smrtovnicu i na kraju radnog dana je šalje na sud.

3. Mup ne traži original, Hzmo isto ne traži. Eventualno ako netko ima životno, treba extra original jer se osiguranja prave pametna.

4. U Hzmo odjaviti mirovinu pa u Hzzo s papirom od Hzmo-a osnovno i dopunsko osiguranje. U Mup-u poništiti putovnicu, osobnu i vozačku (sve probuše) i to je to.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 09:23   #90
Ja sam prvo odjavila zdravstveno i dopunsko, nisu me tražili papir od mirovinskog. Meni je tamo službenik na šalteru u Klovićevoj rekao da mirovinsko mogu odjaviti i slijedeći tjedan.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 00:04   #91
Meni su svugdje za odjave bile dovoljne kopije smrtnog lista. Nigdje nisu tražili originale. U matičnom uredu Črnomerec su mi rekli da ne treba ići na nikakvo poništavanje dokumenata u MUP. Baš su naglasili da to ne treba. Jedini problem je ta ostavinska rasprava. To treba toliko dokumenata skupiti i to oni očekuju da skupimo za dva tjedna. Za pola tih dokumenata niti ne znam gdje treba ići. Trebali su dati barem rok od mjesec dana.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 16:56   #92
da zna netko kako doci do smrtnog lista? osoba je umrla u BIH, a ja sam iz Zagreba pa me zanima kako do njega bez puta. Hvala!!
Gimme more is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 23:12   #93
Exclamation

Quote:
Maslina1 kaže: Pogledaj post
Kako doći do smrtnog lista za umrlog u Canadi, Vancouver, BC.
Ovo i mene zanima.
emilyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 09:41   #94
Hellou

Treba mi dedekov smrtni list (radi nečega) Mislim, mogla bih pitati baku, no to bi za sobom povuklo milijun i sto pitanja, znate kakve su bake I sad, moram u matični ured? Okej, odem tamo i kaj mogu tek tako, kao njegova unuka, tražiti smrtni list?


Prijavljena sam na adresu na kojoj je bio i on (ako to išta znači )
Mislim to potražiti među papirima, no baka ih ima pravu gomilu


Imam li kakve šanse da dobijem taj papir?!1 Zahvaljujem


Btw. već sam gledala u fasciklu s rješenjem o ostavinskoj. Ali nema.
Ili nisam bila dovoljno temeljita. Probat ću opet. A i tko zna kamo je to moja baka spremila.
LoL.

EDIT!

Našla sam! "Potvrda o smrti", je li to ta smrtovnica? Ja bih rekla da je!
Može li mi netko reći je li to TO???! (iako sam sigurna da je, nema kaj drugo biti.)
Ahe, ne. Evo, ima i "Izvadak iz matice umrlih" - to je valjda to!

Zadnje uređivanje Depeche E. : 23.02.2015. at 09:54.
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 10:25   #95
a koji je problem sa "bakicom" - niste u dobrim odnosima? il ti treba za nasljedstvo???
tu mi nešto smrdi???
zakaj _TEBI treba potvrda a ne njoj ili u vezi nje što bi onda imalo smisla da ona ima ili izvadi....????
project zwo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 10:33   #96
Quote:
project zwo kaže: Pogledaj post
a koji je problem sa "bakicom" - niste u dobrim odnosima? il ti treba za nasljedstvo??? :nog ica:
tu mi nešto smrdi???
zakaj _TEBI treba potvrda a ne njoj ili u vezi nje što bi onda imalo smisla da ona ima ili izvadi....????
Haha, nee! Ne, baka i ja smo super

Ne bih u detalje, no radi se zakašnjeloj prijavi nečega , a ovjerenje o smrti bi bilo valjan razlog za naknadnu prijavu, sick Ali dobro. Našla sam Lakše je tako nego slušati bakin monolog. Ukratko, ne želim da sazna za moj problemčić ako isti mogu ispraviti !!! KOMPLICIRANO je. To su mi ponudili kao jednu od opcija kada sam zvala da mi kažu imam lli šanse prijaviti to nešto
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:40   #97
aha...bakine prodike...
project zwo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 21:02   #98
Je li točno da se isprave iz državnih matica sada mogu podići u bilo kojem gradu, neovisno o mjesu upisa? Dakle, to bi trebalo vrijediti za rodni list, smrtni list itd.

Ovdje tako piše, a to je članak iz 2012:

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...t-mjeseci.html

Konkretno, mene zanima mogu li smrtni list (ili kako se već službeno zove) podići u matičnom uredu u gradu Zagrebu ako je osoba umrla u drugom mjestu u Zagrebačkoj županiji (gdje je i prijavljena smrt), ali bila prijavljena (stalno boravište) u Zagrebu i isto tako mogu li u istom matičnom uredu podići rodni list osobe ako je rođena u drugom gradu (ukoliko treba priložiti i rodni list, a vjerojatno treba).

Nadam se da sam bila relativno jasna. Hvala unaprijed.

I još nešto: šalju li sada automatski iz matičnog ureda obavijest o smrti u HZMO i HZZO i sl. ili to čovjek (obitelj umrloga) mora sam osobno nositi?

Treba li se u matični ured nositi kopija Potvrde o smrti ovjerena kod javnog bilježnika (tako sam nešto čula, ali to nigdje na netu ne nalazim) ili je dovoljno donijeti original na uvid?
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 18:18   #99
Da sama odgovorim: umreženi su i isprave iz državnih matica se mogu podići u bilo kojem matičnom uredu. Nakon što se podigne smrtni list ne treba ništa ići odjavljivati (ni HZMO, ni HZZO, ni dopunsko, niti nositi osobnu na MUP da se poništi kao što je bilo nekad). Sve to ide automatski i nema više hodanja okolo.
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 07:24   #100
Znači, smrtni list se osobno podiže uz osobnu iskaznicu, rodni list i srmrtovnicu umrlog?
Ostalo ništa ne treba, već se samo čeka poziv za ostavinsku?
trnoruzica2005 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:46.