Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2007., 08:31   #1
Jedinstveni jezik

Što je u stvari jezik?
Skup glasovnih kombinacija koje predočuju neki pojam. Određeni splet zvučnih vibracija koje odgovoraju nekom sadržaju u svijesti. Kako je svijest slojevita, izgovorene riječi odgovaraju pojmovima i predodžbama preko kojih čovjek opaža okolinu. Iza svakog pojma ili predodžbe postoji i određeno stanje svijesti. Tako su neki jezici napredniji od drugih jer sa što manje riječi predočuju ono što čovjek poima iza pojma, ono stanje svijesti koje neka osoba prenosi u okolinu.
Postavlja se pitanja postoji li jezik čija je zvučna vibracija riječi analogna vibraciji valova svijesti, odnosno postoji li jezik u kojem riječi ili slova predstavljaju stvari kakve jesu u biti?
Navodno je napravljen eksperiment s malom djecom koja su bila izolirana od okoline te koja nisu znala još govoriti. Pitalo se kojim će jezikom međusobno progovoriti. Riječi kojima su ta djeca progovrila bile su arhaična verzija hebrejskog. Glede hebrejskog jezika zanimljiv je rad matematičara Stan Tennena koji je ustanovio da uvodne riječi Knjige Postanka generiraju matematički oblik torusa. Po tome bi hebrejska slova predočavala određeno stanje procesa u dinamici torusa koji je osnovni oblik gibanja svemira. To je što se tiče oblika slova, ne znam predočuju li glasovne vibracije tih slova i stanje procesa u dinamici torusa, odnosno postoji li jednakost oblika i vibracije?
Drugi jezik koji pretendira da bude univerzalni jezik jest sanskrt koji je usko povezan s vedskim učenjima. Riječi spomenute u Vedama su mantre a glede mantri postoji i nauka o njima, mantrka. To je nauka o zvuku, odnosno o nastajanju mantri. Mantra predstavlja riječ čijim se izgovaranjem čovjek prenosi u viša stanja svijesti. Same Vede pisane su tako da čitajući ih čovjek automatski usvaja Znanje, odnosno postaje to što čita. Vede uče da svaki čovjek ima svoju mantru, svoju posebnu vibraciju. Egipćani su tvrdili da svaki čovjek ima svoje tajno ime koje može uništiti osobu ako se zlorabi. Ta osobna mantra je u stvari način intoniranja općih mantri prilagođen pojedinoj osobi. To je razumljivo i s naučne strane, jer ako je sve valne prirode tako ćete sa svojom suštinom rezonirati najbolje kroz val u kojem jeste. Pojam rezonancije poznat je iz priče kako vojska stupajući po mostu može uništiti most ako se poklope frekvencije mosta i stupanja. Izgovaranjem mantri proizvodite frekvenciju koja se treba uskladiti s vašom nutrinom te tako usklađeni postajete dio ritmičkog gibanja cijelog univerzuma, odnosno prosvjetljujete se.

Proces evolucije svijesti u polju manifestacije završava kada subjekt spozna svoju bit i pravu narav to jest kada se val svijesti dotičnog subjekta poklopi s temeljnim valom polja svijesti u tom trenutku, odnosno bolje rečeno, kada subjekt evolucije svijesti rezonira temeljni val polja svijesti u točki polja u kojoj se upravo nalazi. To je u stvari rezonancija sa samim sobom, jer ta točka u kojoj se nalazi jest upravo taj subjekt. (Buđenje, 2002.)

Mantre imaju i svoj trodimenzionalni prikaz-yantre. U novoj grani nauke kimatici se izučava kako zvuk ostavlja oblik u materiji. Rađeni su pokusi i dokazano je da intoniranje mantre Om kroz cijev na površini s pijeskom ostavlja oblik poznat kao Sri Yantra. Dakle, postoji direktna veza između zvuka i oblika, i moglo bi se zaključiti da u sanskrtu postoji veza između riječi i stvari kakve jesu.
No, što je to stvar kakva jest?
Na forumu je raspravljano o tome kako nastaje Sri Yantra. Moj sugovornik Borut je došao do zaključka da je ta mantra u stvari mnogo složenija nego što jest, odnosno da se radi o trodimenzionalnom prikazu gibanja nekog vala. Taj val je u biti val svijesti koji se giba unutar nekog cilindričnog prostora. Znakovito je da čovjek kada umire prolazi kroz tunel, i često pri uzdizanju svijesti dolazi do tunelskog doživljaja. To je shvatljivo zašto, jer sva dinamika svemira odvija se slijedeći dinamiku torusa, koji pošavši od centra razvija taj tubularni oblik.
Najsvetija riječ Veda Om i najznačajnija yantra predstavljaju izlaženje svijesti iz dinamike torusa jer nas navode da se gibamo po vanjskoj strani. Kako smo „zarobljeni“ unutar nekog vala koji je predstavljen torusom, to je proces oslobađanja. Zanimljivo je i to da horizontalni presjek torusa daje kružnicu na kojoj se također mogu pratiti gibanja kroz nauku koja se danas previše profanizira-astrologiju ili Jyotish. Panditi, poznavatelji Jyotisha, znaju kako generirati osobnu mantru na osnovu vremena rođenja.
Detaljnijim i ozbiljnijim proučavanjem ove problematike, spajajući spomenutu tradiciju i matematiku i fiziku, moglo bi se doći do jedinstvenog modela, nauke o valovima svijesti. Ta nauka bila bi oslobođena svog šarlatanstva koje zna pratiti tradicionalna učenja.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 11:43   #2
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
Što je u stvari jezik?

Postavlja se pitanja postoji li jezik čija je zvučna vibracija riječi analogna vibraciji valova svijesti, odnosno postoji li jezik u kojem riječi ili slova predstavljaju stvari kakve jesu u biti?
Naravno da ne postoji, jer percepcija stvari ovisi od razine svijesti(točke gledišta) iz koje se percipira.Ako dva entiteta percipiraju istu stvar iz različitih točaka gledišta, oni uvijek percipiraju dvije različite stvari, mada toga uglavnom nisu svjesni i misle da pričaju o istoj.Koliko ljudi, toliko univerzuma.
oliver_haddo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 13:37   #3
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
Postavlja se pitanja postoji li jezik čija je zvučna vibracija riječi analogna vibraciji valova svijesti, odnosno postoji li jezik u kojem riječi ili slova predstavljaju stvari kakve jesu u biti?
Složio bih se s Oliverom. Ljudi različitih stanja svijesti proizvoljno upotrebljavaju jezik, tj. uvijek je na isti pojam vezano nekoliko stanja svijesti. Bitno je stanje svijesti, a ne sam jezik.

To je kao da se pitaš: da li postoji glazbeni instrument koji će svi moći jednako i najljepše svirat. Ne postoji.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 15:48   #4
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
Što je u stvari jezik?
Navodno je napravljen eksperiment s malom djecom koja su bila izolirana od okoline te koja nisu znala još govoriti. Pitalo se kojim će jezikom međusobno progovoriti.
jao.. pa tko bi tako nešto jadnoj djeci napravio? strašno

inace i sama ideja mi ne drži vodu... da su ta djeca progovorila hebrejski, i na drugim krajevima svijeta druga djeca progovorila isti jezik to bi vec bilo nesto ali to bi bilo veliko otkrice, za naslovnice. ali takav jezik sigurno nebi izumro do danas nego bi se nametnuo.

to mi smrdi na neki senzacionalistički experiment vjerskih fanatika koji su htjeli dokazat da su zidovi zbilja bozji narod i da je njihov jezik od boga il sta ti ja znam... ali tko god izolira djecu od rodjenja radi takve gluposti nemoze imat nikakve veza zdravim razumom pa to samo po sebi kompromitira bilo kakve rezultate takvih testova

Quote:
Glede hebrejskog jezika zanimljiv je rad matematičara Stan Tennena koji je ustanovio da uvodne riječi Knjige Postanka generiraju matematički oblik torusa.
..vješt matematičar će iz bilo kojeg velikog uzorka izvuc neku funkciju koja ce naizgled imati smisla... npr pretkazat se vece dogadjaje kroz povjest iz moby dicka ili rata i mira, pa takve stvari su unaprijed sumnjive.
__________________
The poison of your life
fills my glass and I...
I drink, I die
Glamdring is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 21:08   #5
Slažem se da na ovoj razini kada se misli žele predočiti u govor ne postoji jedinstveni jezik, no ja sam mislio na razinu ispred misli, kada samo stanje svijesti želiš izraziti riječju. Primjerice, izjava ljubavi: Volim te, ne odražava u potpunost stanje svijesti onoga tko to izgovara. Zanima je u ovom primjeru možeš li ljubav imenovati jednom riječju koja će biti isto jaka kao i stanje ljubavi. Na putu od stanja do riječi mnogo toga se razvodni. Ja sam mislio na mantričke kvalitete riječi. U Indiji jako pridaju važnost mantrama, i navodno su one taj univerzalni jezik, zapravo sanskrt na kojem su pisane.
Drugim riječima, proširujući ovu temu, pitam se, djeluju li mantre bez obzira na to znao ja što one znače ili ne znao...
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 22:19   #6
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
Drugim riječima, proširujući ovu temu, pitam se, djeluju li mantre bez obzira na to znao ja što one znače ili ne znao...
Hmm ... ne poznajem baš indijske običaje, pa ne mogu iz tog kuta ništa pametno pokušati reči.

Misliš, kao neka komunikacija stanja svijesti preko izgovaranja određenih glasova. Mislim da je ovako teoretski moguće. Naravno, podrazumijeva određenu disciplinu i vježbanje da bi se to postiglo. Sa druge strane, sumnjam da bi netko mogao izolirati jedan aspekt svoje svijesti i pretočiti ga u niz glasova. Naravno, pretpostavka je i da je druga strana spremna primiti tako nešto.

Ukratko, mislim da bi takva komunikacija bila nešto što bi mogli nazvati nekakvom nadnormalnom ljudskom sposobnošću. I mislim da bi bila prilično individualna ili efektivna na točno određen skup ljudi. Tj. ne vidim da ima smisla raditi neku općenitu nauku (tj. model) od toga.

To bi mogla biti nuspojava određene 'duhovne discipline'.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 08:31   #7
priča je neistinita.
naime, smatalo se (jos od srednjeg vijeka) da ako se djecu ostavi bez znanja jezika da ce spontano poceti pricati starohebrejski.
no, u navedenom eksperimentu se to nije desilo, djeca jednostavno nisu pocela pricati takav ili neki odredjeni jezik.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 13:12   #8
Tražiti jedinstveni jezik na glasovnoj razini jednako je traženju univerzalnog čovjeka, osobe koja bi u cijelosti očitovala sve aspekte Boga u relativnom svijetu.
Taj famozni jedinstveni jezik postoji, on je dijalog između Boga i osobe. No, prije svega osvrnut ću se logički i razumski na cijeli problem.

Najnovija istraživanja u znanosti potvrđuju da je cijeli svemir sastavljen od istog medija. Taj medij možemo zvati i energija, fluktuacija nulte toče vakuuma, kako god. U sebi taj medij percipiramo kao život, svijest u pokretu. Za potrebe ovog članka možemo reći da je medij postojanja svijest.
Ako bismo svu dinamiku tog medija postojanja željeli sebi vizualno predočiti dobili smo matematički model torusa. Slikovni prikaz modela neprestanog stvaranja možete pogledati na ovom linku: http://www.meru.org/contin.html

U tom prikazu Bog je ona točka iz koje sve izvire i u koju sve uvire, točka umirenja, nepokretni pokretač. Iz svega se zaključuje da je svo događanje, na bilo kojoj razini postojanja, dinamika te nulte točke, ili religijski rečeno, život Boga.
Svijest kao medij postojanja pojavljuje se tek odmakom procesa, odvajanjem od Boga. Kao medij postojanja svijest se javlja u stanjima, raznim nivoima. Iz jedinstvene točke očitovanja nastaje mnoštvo raznolikosti. Interakcija tih raznolikosti stvara valove, valove polja svijesti. Ti se valovi različito vide na različitim nivoima te će se neki val s više razine na ovoj našoj materijalnoj razini pojaviti i kao zvučni val, i kao pomak materije, i kao toplinski efekt i kao elektromagnetsko zračenje....Koliko je moćno zadiranje odozdo vidi se na primjeru atomske bombe gdje se s najniže razine razbija jedan val više razine.

Ti valovi koji nastaju međusobnim odnosima stanja svijesti su u stvari gibanje svemira, „uzburkani ocean mlijeka“ iz vedske tradicije. Da bi se to bućkanje dovelo skladu, umirenju, potrebno je da svi nivoi vibriraju u skladu, da se čuje harmonija sfera koju je tražio Kepler, i mnogi sredjovjekovni mističari. A taj sklad postoji u ispravnom odnosu očitovane točke i nepokretne točke, bića i Boga. Iz tog odnosa javlja se savršeni jezik. Jer, svako biće mora vibrirati u skladu cjeline, inače ispada iz sklada te taj nesklad doživljava kao turbulenciju, patnju, nemir...Sve ovo je rečeno subjektivno, iz pozicije čovjeka koji to može proživiti, no isto tako sve je objektivno i znanstveno provjerljivo, samo su drugi termini i izrazi u upotrebi. Kao inženjer tehničke struke mogao bih ovdje i teži rječnik upotrijebiti, no to nije svrha ovog članka.

Dakle, vratimo se na problem jedinstvenog jezika. Po ovim činjenicama jedinstveni jezik na glasovnoj razini ne postoji. Ako želimo tražiti oslobađajuće mantre koje su u stvari glasovni zapis ispravnog odnosa s Bogom tada ih moramo tražiti u riječima osobe koja je predana Bogu. Svaka mantra, svaka riječ je toliko moćna ukoliko je nabijena energijom. Ta energija se dobiva između onoga tko izgovara i onoga tko sluša, ona je preneseni sadržaj komunikacije s Bogom, tako da onaj koji daje mantru postaje bitni čimbenik u izgovaranju mantre. Oko tradicionalnih sanskrtskih mantri postoji veliko vjerovanje u njihovu moć, u moć same zvučne vibracije. No, kao što smo vidjeli zvučna vibracija ništa ne znači, bitan je izvor, matrka, iz koje dolazi mantra. Te tradiconalne mantre dane su od Boga, kažu. Jesu, ja se slažem. Ali od Boga u čovjeku, od osoba kao što su bili devni sastavljači vedskih spisa koji su gledali Boga, koji su te mantre nabili energijom. No, snaga mantre ovisi i o slušaču, odnosno o tome kako ju prima. Zato se u nauci o mantrama govori o ispravnom izgovaranju mantre. Svaka osoba ima svoju mantru, svoju vibraciju pojedine mantre a taj osobni ures neke poznate mantre dolazi upravo od toga kako ta osoba ima odnos s Bogom i s onim od koga dolazi mantra. Stoga, mantra kao riječ Božja, riječ koja čovjeka pročišćuje može postojati u bilo kojem jeziku. Postoje tajne riječi i u hebrejskom jeziku, i sufiji imaju svoje riječi...Te svete riječi, baš poput svega svetog, ne smiju se profanizirati jer gube svoju moć.

Kao zaključak slijedi da ne postoje riječi koje će same po sebi nekoga prosvjetljivati, nema tu magije ni instant rješenja.
Mantre mogu postojati i na hrvatskom jeziku, ukoliko se primjene ova pravila.

Stoga, blaženstvo, mir, spokoj, snaga tišine mogu se sažeti u bilo koju riječ. Bitan je odnos i povjerenje koje se uspostavlja između tri strane, onoga tko izgovara, onoga tko sluša i Boga....
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 14:39   #9
Činjenica jest da je ono što nazivamo jezikom u uobičajenom smislu skup znakova koji služe za međuljudsku komunikaciju. Mi najčešće komuniciramo glasovima, dakle posredstvom zvučnih valova, ali može se komunicirati i pismom, i znakovnim jezikom, i sistemom morzeove abecede i telepatijom (teoretski, jer ne poznajem nikoga tko bi morzeovu abecedu ili telepatiju koristio za normalnu međuljudsku komunikaciju).
Mantre i zvukovi, nama čujni ili nečujni, mogu biti vrlo moćni - oni su vibracije, a čini se da sve oko nas vibrira i usklađuje se na raznim nivoima po tom principu. Meni su vrlo zanimljivi oni eksperimenti s vodom u japanu koja je prije zaleđivanja bila izložena raznim riječima i prema tome se na razne načine zamrznula a kristali su bili promatrani pod elektronskim mikroskopom. Premda, možda se tamop radi o energiji ljudske misli, a ne o vibraciji riječi koja je prenosi. Možda i misli vibriraju, ne bi me začudilo kad bi tako nešto bilo otkriveno.

Tema je vrlo zanimljiva, samo bih onu pričicu s početka malo iskritizirala - djeca koja ne čuju jezik u prvih godinu - dvije života, kasnije nisu u mogućnosti normalno savladati nijedan jezik, a često su i mentalno retardirana, na intelektualnom planu sigurno. Mi smo socijalna bića i naši moždani centri u potpunosti se razvijaju samo u dodiru s drugim ljudskim bićima, a u tome jezik igra vrlo važnu ulogu. Čini se naime da apstraktno razmišljanje koje je potrebno da bi se jezik uopće mogao govoriti ovisi o tom jeziku i govoru - kroz razne oblike govora i komunikacije koja može biti i neverbalna (gluha djeca) dolazi do ispravnog razvoja dijelova mozga koji se naknadno u starijoj dobi više ne mogu razviti. Poznato je da su tzv. vučja djeca koju su (kao u priči o Mogliju) othranili vukovi ili neke druge životinje, kasnije gotovo nesposobna za međuljudsku komunikaciju, a jezik gotovo i ne mogu naučiti na nivou uporabe, naprosto nemaju te tjelesne mogućnosti. Otkad to znam žalim što priča o Mogliju nije sasvim istinita...
__________________
Živi i pusti druge da žive!
svjetloisjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 17:07   #10
ja cu definirati sto je to mantra, sa mojeg gledista..

jednom prilikom je jedan djecak pitao svog tatu (inace poznatog fizicara) kako se cuo veliki prasak... ovaj mu nije znao odgovoriti, pa se bacio na racunanje, jer je i njega to zaintrigiralo...

uglavnom, nakon nekog vremena je izracunao da to nije bio prasak, eksplozija ili slicno, nego je bila jedna ravnomjerna frekvencija koja se spuštala sve sporije (kao logaritamska funkcija).
no, ono što je meni zapelo prilikom čitanja tog članka, jest da bismo na isti način mogli opisati riječ om.

dakle, biblijski 'u početku bijaše riječ' bismo mogi reći 'u početku bijaše om'.


dakle, om je univerzalna frekvencija, te se njenim iskljucivo pravilnim izgovaranjem ljudska svijest svodi ka višljem.
no, kako razvoj ide postepeno, vjerojatno da je potrebno više različitih mantri za više tipova svijesti kako bi se ona polako razvijala.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 22:18   #11
Quote:
svjetloisjena kaže: Pogledaj post
Mantre i zvukovi, nama čujni ili nečujni, mogu biti vrlo moćni - oni su vibracije, a čini se da sve oko nas vibrira i usklađuje se na raznim nivoima po tom principu. Meni su vrlo zanimljivi oni eksperimenti s vodom u japanu koja je prije zaleđivanja bila izložena raznim riječima i prema tome se na razne načine zamrznula a kristali su bili promatrani pod elektronskim mikroskopom. Premda, možda se tamop radi o energiji ljudske misli, a ne o vibraciji riječi koja je prenosi. Možda i misli vibriraju, ne bi me začudilo kad bi tako nešto bilo otkriveno.
...
Da!
Napisao sam da je u tonoskopu intoniranje oma proizvelo 2D prikaz Sri Yantre. Odnosno da intoniranje tradicionalnih mantri stvara i pripadajuće yantre. No, zanima me, ako bi čovjek u svijesti imao stanje koje stoji uz Om, a da izgovori Be, bi li isti efekat ostao na testnoj površini?
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 22:20   #12
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
dakle, om je univerzalna frekvencija, te se njenim iskljucivo pravilnim izgovaranjem ljudska svijest svodi ka višljem.
no, kako razvoj ide postepeno, vjerojatno da je potrebno više različitih mantri za više tipova svijesti kako bi se ona polako razvijala.
To ja ne sumnjam! Om je nosiva frekvencija svih ostalih mantri koje iz nje proizlaze. No ostaje pitanje što ona fizikalno predstavlja. Spomenuo sam svoju raspravu s Borutom, gdje je on ustanovio da je Sri Yantra u biti malo složenija nego što se čini, odnosno da je jedan kut gledanja na nešto što se događa u 3D...
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 23:11   #13
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
Da!
Napisao sam da je u tonoskopu intoniranje oma proizvelo 2D prikaz Sri Yantre. Odnosno da intoniranje tradicionalnih mantri stvara i pripadajuće yantre. No, zanima me, ako bi čovjek u svijesti imao stanje koje stoji uz Om, a da izgovori Be, bi li isti efekat ostao na testnoj površini?
Da, to i mene zanima. Već sam razmišljala što bi bilo s onom vodom da je riječ ljubav izgovorena na hrvatskom ili nekom drugom jeziku, ne na japanskom. Nekako vjerujem da bi bilo ista. Ali om je nekako ipak poseban slučaj.
__________________
Živi i pusti druge da žive!
svjetloisjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 18:27   #14
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
To ja ne sumnjam! Om je nosiva frekvencija svih ostalih mantri koje iz nje proizlaze. No ostaje pitanje što ona fizikalno predstavlja. Spomenuo sam svoju raspravu s Borutom, gdje je on ustanovio da je Sri Yantra u biti malo složenija nego što se čini, odnosno da je jedan kut gledanja na nešto što se događa u 3D...
om ne predstavlja nikakav oblik, to nije njegova funkcija.
on je frekvencija svemira oko nas, ili cega god vec.

no, samo pitanje o prirodi oma je pogresno, te vodi u zabludu.
nasa prava priroda nije materijalna, te nista materijalno samim time nemoze biti potpuno istinito, jednako kao sto ni najostrija sjena ne moze odavati prirodu nekog tijela.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.