Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2002., 12:34   #1
Egipat

... pa me zanima imate li kakva iskustva o kolicini novaca potrebnoj za trosenje... znaci nekakav normalan prosjek za 9 dana prebivanja u Hurghadi (imamo polupansion...), tj hrana, ulaznice, izleti i sl.

I da, kako nositi novce? Gotovinu? I koju, us dolare ili eure? Ili se osloniti na Amex (prema webu nema nijednog ATM-a?), Maestro (ima) i Visa Electron (isto ima bar jedan u Hurghadi) za podizanje gotovine po potrebi?


Thnx
PeRRo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 09:53   #2
Talking odi u Egipat i vrati se

ali sa sobom uzmi;

dovoljno love ak hoćeš buran noćni život
ak hoćeš uživati u njihovoj hrani i piću-probaj vino
ići na izlete
snimati kamerom arheološke sitove
podmičivati "turističku" policiju
kupovati suvenire od zlata i poludragog kamenja


ne smiješ propustiti trbušnu plesačicu, sukove, da ti noge tomu u vrući pijesak, uličnu trgovinu i nadmudrivanje u kupnji, čaj u lokalnoj birtiji i igru domina, šišu-ako pušiš ali zaboravi na šit nije to Maroko, kolače i čevape, zvukove rababe i darabuke

ma naravno ako stigneš pogledaj pokoju piramidu

želi ti ugodan boravak u toj zemlji, i ne zaboravi; keš je na cijeni pa
zaboravi kartice-osim u skupim dučanima

Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 09:14   #3
Hm ma da znam to, ali pitam da li da nosim gotovinu i drzim ju sa sobom ili u hotelu ili gdje vec, ili da se pouzdajem u Visa karticu i dizanje gotovine kad mi zatreba sa bankomata?
PeRRo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 11:48   #4
još malo o lovi

Quote:
PeRRo kaže:
Hm ma da znam to, ali pitam da li da nosim gotovinu i drzim ju sa sobom ili u hotelu ili gdje vec, ili da se pouzdajem u Visa karticu i dizanje gotovine kad mi zatreba sa bankomata?
Zakon svih svjetskih putnika je keš uvijek u džepu, kartica sa strane, i adresa ambasade ili konzulata svoje domovine.

Ja zato imam remen koji sa unutrašnje strane ima džepić dovoljan za sakriti lovu. Isto tako lovu ne držiš svu na istom mjestu već je rasporediš po džepovima hlača.

Da ti se ne dogodi kao mojem frendu u Maroku kad su ga treći dan opelješili u Rabatu jer je genijalac svu lovu nosio na jednom mjestu. U roku od 20 tek sekundi ostao je suh, i da ne biješe dobrih duša bio bi gladan.

Apropo bankomata ne vidjeh ga u pustinji, možda zato što me nije zanimalo.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 16:07   #5
PeRRo, nevezano za Egipat, ali vezano za lovu i sigurnost na putu: kao sto je N.D. pametno primijetio lovu nikad nemoj nositi na jednom mjestu. Ako ikako mozes, iznajmi sef u hotelu, jer bez obzira na to koliko kosta, uvijek se isplati, pogotovo u zemlji kao sto je Egipat. U sef spremi veci dio love, putovnicu i avionske karte.

Zatim, kupi si pojas za lovu i dokumente koji ide ispod hlaca. Taj pojas proizvodi Samsonite i kosta 13 eura (barem vani). Vjerojatno ga rade i drugi proizvodjaci. Tu drzi vecinu love i kreditne kartice, a samo manji dio stavi u novcanik. Iz novcanika prije puta izvadi sve nepotrebne stvari ~ hrvatsku osobnu iskaznicu, zdravstvenu iskaznicu, prometnu dozvolu, i sl. Ono sto ti treba su putovnica i vozacka dozvola, ako mislis rentat auto. Ako ikako mozes, plati si putno osiguranje. Nije skupo, a isplati se.

I konacno ~ savjet njujorskih policajaca: uvijek nosi sa sobom dva novcanika, pravi i 'lazni'. U lazni stavi dvadeset-trideset dolara u sitnim papirnatim novcanicama, stare krednitne kartice koje vise ne vrijede ili telefonske kartice koje po obliku podsjecaju na kreditne. Ako te netko zaustavi na ulici i trazi od tebe novcanik, daj mu lazni. Lopov koji te presrece na ulici nema vremena provjeravati sadrzaj novcanika, eventualno ce ga otvoriti i povrsno pogledati, i tako na brzinu ce vidjeti nesto novcanica i par kartica. A tebi ce ostati tvoj pravi novcanik.

Eh, da ~ fotokopiraj putovnicu (i policu putnog osiguranja, ako ga imas). Za slucaj da ti ju netko ukrade, mnogo lakse ces srediti papire ako imas fotokopiju.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 17:19   #6
Princeza ti je dala odlicne savjete u vezi sigurnosti na putovanju i tu se sasvim slazem s njom, a posto sam prije 2 godine bio u Egiptu, evo par osobnih iskustava...

Prvo, sto se tice vremena... ako ides na krstarenje Nilom, NI U LUDILU nemoj ici 6.-8. mjesec jer ces riknuti od vrucine, sparine, komaraca i sl. Idealno vrijeme za Egipat je 4. i 10. mjesec. Ja sam bio krajem 4. u Kairu je bilo ugodno toplo, navecer za traper jaknu, na Crvenom moru sam se uredno kupao, spavao navecer ko beba, a u pustinji je bilo podnosljivih cca 35 C.

Ja sam tada jos imao studentska prava koja sam iskoristio na lokalnim putovanjima... vlak od Kaira do Luxora (preko 500km) me kostao reda velicine 50-ak kuna i to 2. razred, sasvim solidno, usudio bih se reci luksuznije od HZ-a. Bus od Luxora do Hurghade (crveno more) isto tu negdje, kao i bus natrag do Kaira.

Luxor je super, ali probaj prije nego odes pronaci informacije sta sve ima i sta tovcno zelis vidjeti. Imaju jedan glupi sistem da se na ulasku u Dolinu Kraljeva kupuju ulaznice za svaku grobnicu posebno (neke su besplatne), a to se moze sakupiti. Naravno, od ulaza do pojedinih grobnica ima i sat i vise pjesacenja pa ti se nece dati vratiti do ulaza kupiti ulaznicu.

Nadalje, (opcenito za cijeli EG), ne nasjedaj na "povoljne" ponude taksista i samozvanih vodica... one koji ti pridju odmah odbij bez razmisljanja, ali zapamti ponudjenu cijenu - realna cjena je otprilike 1/10 od prve ponudjene i za nju se cjenkaj.

U Hurghadi se isplati otici na ronjenje, ili ako nemas polozen ispit (kao ja), barem na ronjenje maskom... cjelodnevni izlet na kojem dobijes rucak, obidjes par koraljnih grebena i dobijes masku i dihalicu (ponesi neku vlaznu maramicu za dezinfekciju, just in case) ti je reda velicine 50-ak Kn.

U ambasadi u ZG kad ces kupovati vizu, probaj nabaviti cca 20-30 egiparskih funti (1LE = cca. 2,2Kn) da imas za taxi od aerodroma do hotela. U principu, 20 bi trebalo biti dosta, 30 ako ti se bas ne da cjenkati. Za taxi vrijedi pravilo: prvo dogovori cijenu, a onda ulazi. Kad stignes, izadji iz auta i tek onda plati (i imaj uvijek spreman tocan iznos). U hotelu pitaj portira koliko je otprilike fair price za odredjenu lokaciju i tolio plati. Arapi su zajeban iznaju da u EG ne dolaze turisti bez para i oderati ce te gdje stignu. Moras biti cvrst kod cjenkanja.

Jos jedan savjet: muzej u Kairu radi CIJELI DAN. Meni je jedan tip prodao foru da je od 12-14 zatvoren za individualne posjete i usjerio me da "iskoristim vrijeme kod njegovog kuma koji ima ducan s papirusima, odmah preko puta"... naravno, da sam se opustio, dosao bi doma sa hrpom papirusa na koje bi potrosio cijeli budzet... jer je "bas taj dan specijelni popust jer se gazdi udaje sestra". Uglavnom, NISTA ne kupuj na prvu loptu... solidne papiruse ces naci za cca 15-ak LE (formata A4). Jeftinije od toga je smece, skuplje ne vrijedi para. Cjenkaj se sa svima i sve pokusavaj kupovati na jednom mjestu da ih nategnes za dodatni popust.

Svakako posjeti Al Khalili trznicu u Kairu... tamo ces obaviti najboji shopping sto se tice suvenira. Pazi da ti pod papirus ne uvale bananu... papirus ima trake sirine cca. 1cm, a banana je siroka oko 3. To odmah vidis.

Uglavnom, pazi novce, zene nek pae da se ne odjevaju preopusteno (to je gradjanska drzava, ali su ipak muslimani u vecini... u Hurghadi postoje posebne plaze za strance na kojima mozes biti u badicu, ali ni slucajno ne hodaj gradom u badicu jer imas sanse zavrsiti u buksi zbog remecenja javnog reda i mira. A, ne zelis u badicu u Egipatski pritvor, vjeruj.

Eto... mozda se sjetim jos necega.
Dav is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 08:05   #7
Mala ispravka Dav-a naime Nacionalni muzej u Kairu ima radno vrijeme koje je u skladu sa mjesecom Ramazana (kad je Ramazan), tj. radi od 9-16.30. Za razgledavanje se mora odvojiti najmanje tri sata i to neće biti dovoljno.

Kad sam bila prvi put onda nije bilo Ramazana ali se sjećam da je muzej radio dvokratno.

Btw. i "papirusi" koje kupiš na placu nisu loši, osim što su napravljeni od banane i štampani. Kupili smo pedesetak i podijelili frendovima, koji su bili oduševljeni.

Inače se šoping obavlja u Asuanu, jer je jeftinije nego u Kairu, a i blesavo je vuči suvernire tisuću kilometara sa sobom.

Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 08:16   #8
Unhappy

i
ja
bih
u
Egipat...
Antonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 09:29   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Mala ispravka Dav-a naime Nacionalni muzej u Kairu ima radno vrijeme koje je u skladu sa mjesecom Ramazana (kad je Ramazan), tj. radi od 9-16.30. Za razgledavanje se mora odvojiti najmanje tri sata i to neće biti dovoljno.
Hvala na ispravci... Mislio sam reci da radi non-stop i da nema nekog posebnog vremena kad je zatvoren za individue, a otvoren samo za grupne posjete, tak da covjeka ne upecaju na foru ko mene.
Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Kad sam bila prvi put onda nije bilo Ramazana ali se sjećam da je muzej radio dvokratno.
To ne znam... ja sam bio u doba Uskrsa. Ali svakako, mislim da je najbolji savjet - idi pa vidi i ne vjeruj ulicnim pametnjakovicima koliko god posteno izgledali.
Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Btw. i "papirusi" koje kupiš na placu nisu loši, osim što su napravljeni od banane i štampani. Kupili smo pedesetak i podijelili frendovima, koji su bili oduševljeni.

Inače se šoping obavlja u Asuanu, jer je jeftinije nego u Kairu, a i blesavo je vuči suvernire tisuću kilometara sa sobom.
Ja sam prije puno godina dobio na poklon te "papiruse" od banane od frenda koji je dosao iz Egipta i tada su mi bili super. No, kasnije sam vidio da takvih papirusa na placu mozes dobiti (ako si dovoljno dugo "neodlucan" ) za 1LE 10 komada... (1LE = cca. 2,2Kn) medjutim, one koje sam ja kupio bili su dosta skuplji (15 komada je bilo jedno 60LE), ali oni od banane su u usporedbi s njima izgledali kao crtez djeteta predskolskog uzrasta. Osim toga, 130Kn za 15 papirusa (= 15 suvenira po 9kn/kom) i nije neki izdatak. Stanu na dno bilo kojeg kofera da gotovo i ne zauzimaju prostor.

Nemoj me krivo shvatiti, ne znam kakvi su ti tvoji, no hocu reci da u Eg ne ides svaki dan i da se za neke stvari ne isplati kupiti najjeftinije. Papirusi koje sam ja vidjao na placu su imali vidno losije grafike na sebi. Ja sam isto kupio "nastampane" (doduse, pofarbane rukom... to im je valjda neka fora, valjda daju klincima umjesto bojanke i onda podaju ) u jednoj radnji na Al Khaliliu i velim... osjetno kvalitetnije su izgledali od onih na bananama.

U Asuanu nisam bio... to cu u slijedecoj rundi.
Dav is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 10:51   #10
Sve ovisi o kvaliteti tiska banana, kada sam bila prvi put bile su lošije od onih štampanih koje sam pazarila kasnije.

Originalni papirus je preskup- a i za to se moraš cijenkati i gubiti vrijeme za to- banane su privatljivije ima ih raznih dimenzija i dobro su napravljene.

Tko voli figurice ima na raspolaganje replike svih božanstva od kamena "soap stone" koje su solidno izrađene, i zgodne su kao poklon. Usto nisu teške kao alabaster (koji je precjenjen).

Ipak najbolji poklon sebi koji si možeš priuštiti je da osjetiš bilo te zemlje, ljudi, hrana, piće, običaji.
Bili smo u lokalu obojenog sa lokalnim koloritom, normalno jedini stranci, uz pevaljku i trbušnjake.
Tamo su navračali i bogati Saudijci, pili viski i vabili noćne dame, i bacali dolarske novčanice na pozornicu.
Pravi dernek. Kasnije smo saznali da je to ozlogašeno mjesto
gdje dolaze oni koji su na rubu zakona.

Nema luđih ljudi od ludih turista.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 14:31   #11
Sto se cini s tim papirusima?
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 15:06   #12
Uokviris i stavis na zid.

Dosta su dekorativni.
Dav is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 14:44   #13
Bio ja na bračnom putovanju nekih 8-9 dana. Davno je to bilo, pred 15 godina.

Što se prtljage tiče ne treba ti baš ništa, što smo mi provjerili jer nam nije stigla prtljaga na aerodrom u Kairo. Tamo su krpe dovoljno jeftine. Kupiš majice i hlače na placu za badava. Poslije mi je bilo drago što nismo morali tegliti prtljagu. (Čekala nas je na aerodromu kad smo se vraćali)

Kad nešto kupuješ nikad (NIKAD!) ne prihvaćaj ponuđenu cijenu. Nema smisla kupovati bez cjenkanja. Slobodno budi drzak i reci deset puta manje. Kad tip veli da definitivno ne može, samo odi dalje, velika je vjerojatnost da će te pozvati i reći - ajd može.

Ja sam imao aranžman koji je uključivao posjete svim egipatskim znamenitostima, od piramida, spavaćih kola do juga, svih onih gradova do Asuana i Abu Simbel. Mislim da bez aranžmana i vodiča ne bih ništa vidio. Nakon dva dana mislio sam da sam dolje proveo najmanje deset dana, toliko je slika, impresija, mjesta. Svakako otiđi do Abu Simbela! Jest da je dalje, ali je nezaboravno. Neki lete od Asuana do tamo, mi smo vozili nekim busićem bez klime koji je crko usred pustinje(!), pa su nas srećom pobrali neki Nijemci. Taj put kroz 2-300 km čiste prazne pustinje je mrak. Rekao bi dosadno, no uz klimu i muziku iz Paris-Texas to je vrhunski doživljaj. A onda dođeš u taj Abu Simbel... ah, ni na Marsu valjda nije čudesnije.

Mislim da smo nas dvoje imali 1000-1500 DEM love u kešu. I bilo nam je dosta. Ali imali smo taj aranžman koji pokrivao spavanje i dio klope.

Oboružaj se stvarčicama za snimanje imat ćeš što snimati.

Blago tebi.
Dante is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 23:34   #14
Egipat? Sharm El Sheikh?

Muž, deca i ja išli bi ove godine na ljetovanje u Egipat, Sharm El Sheikh. Njih troje rone.
Ako netko ima kakvih iskustava sa ljetovanjem i ronjenjem u tom mjestu, prosim lijepo da nešto napiše.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 04:42   #15
Hmmm....bio je moj bivsi tamo ove zime. Mogu njega nazvat sutra pa ga pitat da mi malo izdivani.
Sto te tocno zanima???
Ja se samo sjecam da je reko da je ronjenje izvrsno.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 08:46   #16
idi u x mjesecu, i ponesi nesto protiv sracke
__________________
ma girando la mia terra, io mi sono convinta che, non c'e odio, non c'e guerra, quando al letto l'amore c'e...
angelo eros is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 09:08   #17
Ja se spremam tamo na ronjenje, ali su me mnogobrojne informacije onih koji su bili dosta obeshrabrile. Naime, sve je izbetonirano i nema neki morski feeling, ronjenje nije sa camca neg drito od ispred hotela. Kroalji i ribe su dakako pa se zbog tog isplati. Preporucujem dive cruise tjedan dana po Crvenom Moru. Ja mozda odoh na to u 11. mjesecu. I mislim da ti sad tam nije sezona - poumirat cete od vrucine.

Inace ak ti trebaju informacije o Faraonskom Egiptu Aswan, Luxor, Kairo - sam se javi.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 09:59   #18
Re: Egipat? Sharm El Sheikh?

Quote:
polly kaže:
Muž, deca i ja išli bi ove godine na ljetovanje u Egipat, Sharm El Sheikh. Njih troje rone.
Ako netko ima kakvih iskustava sa ljetovanjem i ronjenjem u tom mjestu, prosim lijepo da nešto napiše.

Predivno mjesto, ljudi super ljubazni (za razliku od ovih po Dalmaciji i Istri, gdje te je i strah nešto priupitati)
Samo pođite bit će ti to ljetovanje za sjećanje

 
Odgovori s citatom
Old 11.07.2003., 12:02   #19
Baksis baksis daj mi baksis
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 10:03   #20
10 i 11 mjesec otpadaju zbog dece, škola je.
Zanima me sve. Kako je tamo, kakvo je jelo, sve o ronjenju. Ako je ronjenje organizirano samo sa plaže to baš i nije zgodno.
Indi, piši o faraonskom egiptu. I to mi je interesantno. Meni više od ronjenja.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.