Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2006., 23:23   #1
Isus Novog Zavjeta nije pravi Isus!?

OKEEEE, valjda je nekakva ovakva tema bila jer smo svi ovo znali i odavno, no ja evo imam kabelsku (da se pofalim, ne!? ) i urezala mi se jedna konstatacija naratora te emisije o religijama sa početka kršćanstva koja je glasila mislim otprilike ovako: "Isus iz Novog zavjeta nije pravi Isus". To nije bilo nikakvo pitanje, već konstatacija i to vrlo dobro potkrijepljena dokazima.

Što su dokazi? Dokazi su bili nađena druga evanđelja (mislim u Egiptu) negdje 40-tih godina 20-og stoljeća koja su u neke ćupove strpali gnostici.
Treba se znati da je u samome početku kada je Isus postao popularan postojalo puno ogranaka kršćanstva sa puno evanđelja od svih učenika valjda koja su u srednjem vijeku spaljena i jedan svećenik je odlučio što će činiti zapravo Novi zavjet.
U tim ostalim evanđeljima je Isus prikazan realnije, ljudskije (čak se smije kada propovijeda čega nema u Novome zajvetu), čak se vidi da je Marija Magdalena imala puno veću ulogu, nego što bi se reklo iz Novoga zavjeta, te piše da je Isusu bila najdraža učenica i iz nekih bi se rečenica moglo zaključiti da mu je bila i žena (no definitivno ne sa stopostotnom sigurnošću). Ima još toga jako puno. Sva ta evanđelja su kršćani na početku koristili na svojim misama, no crkva je s vremenom potamanila sve gnostike (pretpostavljam da su ih ubijali i mučili na najgore načine kako samo pravi ljubitelji ljubavi to znaju).

Mene sada zanima vas koji se smatrate velikim vjernicima da li vas zanimaju i ta druga evanđelja jer se tu ipak radi o našem Isusu ili ćete odmah početi prodavati drekarije kako su sve to vragecova posla i tvrditi ćete kako je jedino Novi zavjet valjan?

Jednostavno me zanima koliko ste ograničeni ili koliko niste! No hard feelings!
Cijanid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 23:30   #2
Što, zar ovaj zgodni tip duge, lagano zakovrčane plave kose i blagih plavih okica nije pravi Isus?
Pa kakav je on to Židov?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 23:47   #3
Quote:
arna kaže:
Što, zar ovaj zgodni tip duge, lagano zakovrčane plave kose i blagih plavih okica nije pravi Isus?
Pa kakav je on to Židov?

Pa Isus iz Novog zavjeta je jedna od verzija Isusa ili pravilnije reći da je to samo jedan izvadak njega jer ti isti koji su pisali evanđelja su napisali još mnoga evanđelja o Njemu koja su uništena od strane crkve, tj. većina evanđelja je uništena.
To je zbilja jebena šteta nešto takvo uništiti neprocjenjive vrijednosti zbog vlastite gluposti.
Cijanid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 19:58   #4
1.pogledajte šta sveti Pavao govori o plagijatima svojim poslanicama.

2. Evanđelje=radosna vijest. U svim ostalim "evanđeljima" odstupa se od prave Kristove misije... Npr Judino "evanđelje" priča o hijerarhiji anđela..blabla...koja nemaju veze sa pravim evanđeljem..
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 01:04   #5
cek, znaci, ako netko kaze nekaj drugo o isusovoj misiji, odmah to spale? jer nije bitno? ili zele nekaj sakriti?
MORBID_ANGEL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 01:29   #6
naravno, ta skupina pravovjernih racionalnih ljudi je bila nemilosrdno progonjena od strane prevarene većine, koja se pak usudila biti progonjena i umrijeti za običnu laž (da je Krist uskrsnuo i da je on spasitelj svijeta)... stvar vjere je hoćete li vi vjerovati Novom zavjetu ili pak gnostičkim spisima. samo je glupo kad se pokušava evanđelja dopuniti gnostičkim evanđeljima kako bi se dobila "realnija" slika o Isusu. velika je razlika između njih. u čovjeku zasićenom kršćanstva i crkve javlja se želja za nečim egzotičnim, pa tako je popularnija ideja da je zapravo juda provoditelj Isusovog dobro smišljenog plana, da je MM zapravo Isusova žena itd... ne smetaju mi ta evanđelja jer ne mogu poljuljati moju vjeru (kao i velike većine kršćana), ali smeta mi kada se jednu sektu gnostika smatra superiornima tadašnjim kršćanima i njihove spise velikom dugo skrivanom istinom. a jasno je da je Crkva puno toga što je radila radila iz političkih razloga, da bi mogla manipulirati narodom kako želi, i svaki spis koji bi uzdrmao njene temelje bi bio odmah spaljen. ali ta činjenica nimalo ne umanjuje izvorni Kristov nauk
no da rezimiram. pročitao sam neke dijelove judinog evanđelja, i mogu ti reći da se ne radi o baš racionalnom objašnjenju Isusove povijesti. a gnostička evanđelja toliko proturječe kanonskima da je bilo kakvo dopunjavanje suvišno. tko voli nek izvoli
Imhotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 01:41   #7
imam pitanje, o onom dokumentarcu o judinom evandelju, kako to da je njegovo drevno, a ostala nisu? to mi je bilo cudno sto su to izjavili, a kasnije su rekli da je nastalo poslije...
MORBID_ANGEL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 11:19   #8
Quote:
MORBID_ANGEL kaže:
imam pitanje, o onom dokumentarcu o judinom evandelju, kako to da je njegovo drevno, a ostala nisu? to mi je bilo cudno sto su to izjavili, a kasnije su rekli da je nastalo poslije...


Koliko sam upućen, Biblijska evanđelja su nastala uglavnom oko 50 godina nakon Isusove "smrti", a ovo Judino negdje oko 200 godina nakon Isusove "smrti" ako se koliko toliko dobro sjećam, što ne znači da nije prepisano i da je možda nastalo puno prije.
Uostalom ne bih se upuštao u rasprave o tome jer zbilja ne mogu tvrditi nešto što baš i ne znam.
Cijanid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 11:32   #9
da, to mi je bilo cudno, ono, novije a drevno, a ono starije nije...
MORBID_ANGEL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 12:05   #10
o judinom evanđelju govori Irenej oko 180.godine, znači da je u to vrijeme već postojalo. kanonska evanđelja su nastala od 60.godine pa nadalje (naravno po mišljenju skeptika u drugoj polovici 2.stoljeća), ali ako bi Irenej osuđivao gnostička evanđelja 180.godine, mora da je njegova nauka utemeljena na nečemu što već odavno postoji
Imhotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 17:18   #11
Quote:
MORBID_ANGEL kaže:
imam pitanje, o onom dokumentarcu o judinom evandelju, kako to da je njegovo drevno, a ostala nisu? to mi je bilo cudno sto su to izjavili, a kasnije su rekli da je nastalo poslije...
da drevno je...s obzirom da se objesio kad je izdao Krista...gluposti..
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 17:24   #12
da, tako mi je rekao i profesor iz vjeronauka, da tako kazu, zbog vece gledanosti i sl. ah, ti novinari i filmasi... neznas tko bolje laze
MORBID_ANGEL is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 15:12   #13
Quote:
Imhotep kaže:
o judinom evanđelju govori Irenej oko 180.godine, znači da je u to vrijeme već postojalo. kanonska evanđelja su nastala od 60.godine pa nadalje (naravno po mišljenju skeptika u drugoj polovici 2.stoljeća), ali ako bi Irenej osuđivao gnostička evanđelja 180.godine, mora da je njegova nauka utemeljena na nečemu što već odavno postoji
evanđelja tj. tekstovi u kojim se opisuje rađanje,smrt i preporađanje božanstva tj. svjetla svijeta i borbe s tamom postoje još prije naše ere a preko egipatskih misterija a kasnije gnostika,sofista i dr. oni početkom drugog stoljeća iz prenesenog značenja putem učenja različitih sekti postaju doslovna i smatrana povijesnim.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 15:55   #14
...ma jok..nije Isus iz novog zavjeta pravi Isus, s obzirom da je ispunio oko 300 proročanstava, a šanse da neko ispuni samo 8 od tih su1 : 10^28
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 16:12   #15
Quote:
ursamajor kaže:
evanđelja tj. tekstovi u kojim se opisuje rađanje,smrt i preporađanje božanstva tj. svjetla svijeta i borbe s tamom postoje još prije naše ere a preko egipatskih misterija a kasnije gnostika,sofista i dr. oni početkom drugog stoljeća iz prenesenog značenja putem učenja različitih sekti postaju doslovna i smatrana povijesnim.
da, ozirisovo rađanje i umiranje stvarno ima toliko veze s evanđeljima koliko i donošenje hrvatskog proračuna sa arhitekturom inka u pretkolumbovskoj americi. evanđelisti nisu bili ništa drugo nego najobičniji plagijatori koji su svoje misli crpili u neiscrpnoj riznici drevnih civilizacija, samo najveći luzer može povjerovati u povijesnost izvještaja evanđelista
Imhotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 16:30   #16
Quote:
Imhotep kaže:
da, ozirisovo rađanje i umiranje stvarno ima toliko veze s evanđeljima koliko i donošenje hrvatskog proračuna sa arhitekturom inka u pretkolumbovskoj americi. evanđelisti nisu bili ništa drugo nego najobičniji plagijatori koji su svoje misli crpili u neiscrpnoj riznici drevnih civilizacija, samo najveći luzer može povjerovati u povijesnost izvještaja evanđelista
oziris je horus-karast tj. krist tj. pomazanik a on i otac su jedno ,on oca tj. lazara (mumiju u povojima) svake godine iz pećine oživljava,njega rađa izida tj. izis-meri 25.12 ali danas zbog precesije zviježđe djevice porađa mladog boga tek oko mjesec dana kasnije,dvanaest njegovih učenika tj. ostala sazviježđa imaju svaki svoju priču tj. evanđelje a njegov je glavni pisar mateu.
zviježđe djevice izide kraljice nebeske i majke horusove je na 15.8 bivalo uzneseno u božji sjaj a 7.9 pojavljivalo se iz tog sjaja.sredinom drugog stoljeća irenej uzima samo četiri sazviježđa tj. učenika tj. evanđelja a ostala odbacuju itd. itd.
dakako da je ozirisova priča ista ona adonisova,atisova,tamuzova,herculesova..........
još su petsto godina prije naše ere ovi s nila slali morem čamčiće(kao danas flaše) onim u palestini i obratno sjećajući se raskomadanog i uskoro uskrslog ozirisatj. tammuza,adonisa itd.

http://www.theosophical.ca/AncientEgyptAppendix.htm
ako si dobar s engleskim pročitaj ovu knjigu i neće ti biti žao.
http://www.theosophical.ca/AncientEgyptIntroduction.htm

al da se vratim temi, isus tj. u prijevodu spasitelj tj. jahvino spasenje jehoshua je dugo očekivani spasitelj svijeta(barem još od perzijanaca i zaratustre) o tome kad je on živio i jel uopće se lome koplja tako poznati branitelj vjere epifanije iz 4. st. smatra da je živio sto godina prije naše ere,clement alexandrijski smatra da su ga viđali krajem prvog stoljeća,neki drugi su opet imali neke druge mesije, tako kuranski krist je isus tj. joshua od 1000 g. pr. n.e.koji je židove uveo u obećanu zemlju a marija je mojsijeva sestra.

Zadnje uređivanje ursamajor : 24.08.2006. at 17:27.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 17:28   #17
tnx, pročitat ću. ali samo moram dodati da ta dva datuma koja spominješ su nastala puno kasnije od evanđelja i svi koji su malo istraživali shvaćaju da imaju pogansko porijeklo. to nimalo ne umanjuje poruku evanđelja
Imhotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 17:45   #18
Quote:
Imhotep kaže:
tnx, pročitat ću. ali samo moram dodati da ta dva datuma koja spominješ su nastala puno kasnije od evanđelja i svi koji su malo istraživali shvaćaju da imaju pogansko porijeklo. to nimalo ne umanjuje poruku evanđelja
svi su datumi poganskog porijekla pa tako i božić i uskrs i svi sveti itd.
naravno da to poruku evanđelja ne umanjuje ali sigurno onim koji to žele vidjeti baca drugo svjetlo.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 22:38   #19
Quote:
ursamajor kaže:
tako kuranski krist je isus tj. joshua od 1000 g. pr. n.e.koji je židove uveo u obećanu zemlju a marija je mojsijeva sestra.
Daj ursamajore, ne lazi....... Boga ti!
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 07:35   #20
Quote:
Bosanka kaže:
Daj ursamajore, ne lazi....... Boga ti!

u vrijeme nastajanja kurana još uvijek su postojali oni izbjegli od carigrada koji su se smatrali sljedbenicima esse oca davidovog i on im je bio praotac očekivanog mesije,postojale su i mnoge druge židovske sekte koje su utjecale na kuran npr. oni čiji je mesija bio joshua(isus) nasljednik mojsijev.

u kuranu je marija tako znana kao sestra harunova(aronova) 19:28-29 i kćer imranova(amranova) 66.12 ,a amran je po starom zavjetu otac arona,mojsija i njegove sestre miriam(marije) , stoga i ona moja rečenica.
vidljivo i iz Sura 3:35-36
ima još takovih primjera gdje su uključena učenja sekti npr. onih iz židovskih legendi(midraš rabbah)
Sura 21:58-69 abraham je živio za nimroda(pra-praunuka noe)
npr. u ovom gdje su mariju neke sekte npr. kolirižani izbjegle u arabiju smatrali dijelom trojstva po uzoru na izidu-horus-ozirisa i ostala trojstva s božicama (a ona će uskoro i postat najmoćnije biće pod nebom u bizantu krajem sedmog stoljeća)

And behold! Allah will say: "O Jesus the son of Mary! Didst thou say unto men, 'Take me and my mother for two gods beside Allah'?" He will say: "Glory to Thee! Never could I say what I had no right (to say). Had I said such a thing thou wouldst indeed have known it. Thou knowest what is in my heart, though I know not what in Thine. For Thou knowest in full all that is hidden. [Qur'an 5:116]


ili npr. sura 3:35-47(zaštitnik nakon puberteta) uzeta iz pseudo evanđelja po mateju (apokrif) i po jakovu ili (19:27-28) kad su saznali za trudnoću, kojih nema u kanonskim evanđeljima itd.

Zadnje uređivanje ursamajor : 25.08.2006. at 08:47.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:09.