Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2006., 11:48   #21
na jednoj drugoj temi je već postavljeno pitanje, al može i ovdje.
nisu li ljudi stvoreni voljom božjom, a ne voljom svojom? dakle, može li čovjek, ako ne želi postojati, odbaciti svoje postojanje?
ne može, jer čak i ako počini samoubojstvo, opet dolazi na sud!
čovjek je prisiljen da živi. bog ga je prisilio. religija kaže- dao mu je izbor: s bogom, ili bez boga!
ali ga nije pitao, želi li taj izbor! NAMETNUO MU GA JE!
čovjeka je dakle bog prisilio da bira hoće li živijeti po božjem ili po svome. što ako čovjek taj izbor ne želi? što ako uopće ne želi život u kojem mu je to jedini izbor? taj mu izbor, ako je vjerovati religiji, bog nije dao!
onda čovjek nije slobodan! onda bog nije pravedan!
ta nismo ga tražili taj život, u kojem nam je izbor "s bogom, ili bez njega", već nam je nametnut!
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 11:51   #22
suprotno, čovjek bira živjeti u bilo kojem obliku...kad umreš, imaš izbor...možda ti se sada tvoj izbor ne sviđa jer ne znaž, tj. ne sječaš se zašto si ovo odabrao/la. a što se tiće života opčenito, ne materijalnog...tu ti ne treba izbor, kao što nikada nisi razmišljao/la mijenjati tijelo...to si ti i to je tako
 
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 12:01   #23
ja sam govorio sa stanovišta religije. onda nas uči da smo stvoreni i da imamo izbor živijeti "kako bog želi" ili "kako sami želimo". ovaj prvo nam se ne sviđa, ali tobože ima dobre posljedice na kraju, a ovaj drugi nam se sviđa, ali ima loše posljedice. ja ne želim ni jedno. mogu li nepostojati? religija uči da ne mogu, jednom kad sam stvaren, prisiljen sam da biram.
a opet, život u kojem nam je to jedini izbor, nismo tražili.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 13:12   #24
Quote:
FW190 kaže:
Lijepo.
Jedno pitanje, jesu li Božja djeca i pripadnici ostalih religija, kao i ateisti?

Jesu.
Ali srećom ne potpadaju pod ovaj sud. On je rezerviran samo za kršćane (barem one puritanistički nastrojene).
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 13:15   #25
Ne verujem u Sud.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 13:54   #26
Bog je ljubav. Posve sam sigurna da će to biti svima nama glavni argument u trenu smrti, kada stupimo u Njegovu prisutnost i doživimo osobni sud. A kada dođe kraj neba i zemlje i opći sud... e... to mi je preapstraktno. Bog je ljubav!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 14:08   #27
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Bog je ljubav. Posve sam sigurna da će to biti svima nama glavni argument u trenu smrti, kada stupimo u Njegovu prisutnost i doživimo osobni sud. A kada dođe kraj neba i zemlje i opći sud... e... to mi je preapstraktno. Bog je ljubav!

Definicija da je Bog ljubav nema realne podloge i ostaje samo misao za koje se kače vjernici jer podilazi vlastitim emocijama koje su temelj vjere ali ne i spoznaja što je bog za nas.
Bog nije niti dobar niti zao, ono-ona-ono JESTE. Mi smo skloni dati mu tu kvalitetu ali i oduzimati istu kad nam se dogodi neko zlo.

Ljudi pate a bog ih voli jer je ljubav, pate li ljudi zato što je bog zao ili dobar ili pate jer kusaju posljedice svoji djela koje mogu biti zle ili dobra naravi???


Tvrdnja Bog je ljubav pada čim otovrimo prozor i pogledamo svijet oko sebe jer se ta ljubav ne emanira na nas, samo stvaramo svoj predznak bez obzira koliko nas voli bog.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 14:33   #28
gle, ovak ti ja mislim, svatko ima SVOJU apokalipsu, svi cemo prije ili kasnije umrijeti, samo je pitanje kada... a SVI ljudi su bozja djeca, bez obzira na religiju, na svakoga bog gleda jednako... samo, mogu se kladiti da ce hrv. politicari pitati, kome mogu dati eure da mimoidu sud...
MORBID_ANGEL is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 15:04   #29
Quote:
Fazlija kaže:
da si ti bio cijelo vrijeme u pravu?! Proci ce ti cijeli zivot u tim bajkama, a smak svijeta nece doci.
Ovo je vrlo vjerojatno, naime, da će mu (nam) život proći a da nećemo dočekati nikakav smak svijeta.

Ali ipak, ne kužim taj izraz 'proći će ti život'. Pa naravno da će mu/nam proći. Život prolazi, čime god da se baviš. I tebi, i svima drugima život prolazi i proći će. Koja je poanta?

Zapravo, da se ne pravim blesav, čini mi se da je očita implicitna poanta. Mogla bi se izreći u jednoj jednostavno maksimi: uživaj dok možeš. Kao što reče onaj:

"Kratkovijek je i tužan život naš i nema lijeka kad čovjeku dođe kraj i još nije poznat tko bi se iz Podzemlja izbavio. 2 Mi smo djeca pukog slučaja i kasnije ćemo biti kao da nikad nismo ni bili, jer samo je dim ono čime dišu naše nosnice, a misao je tek iskra od kucaja našega srca. 3 Kad se ona utrne, pretvorit će se tijelo u pepeo, a duh će se rasplinuti kao lagan zrak. 4 Ime će nam se s vremenom zaboraviti i nitko se neće sjećati djela naših; i život će nam proći kao pramenje oblaka i nestat će ga kao magle što je gone zrake sunčane i pritiskuje žega njihova. 5 Jer život naš kao sjena odmiče, iz naše smrti nema povratka, zapečaćeno je i nitko se ne vraća. 6 Zato hodite ovamo! Uživajmo dobra sadašnja, koristimo se stvorovima sa žarom mladosti. 7 Nauživajmo se odabranih vina i mirisa i neka nas ne mimoiđe ni jedan cvijet proljetni, 8 okrunimo se ružama prije no što uvenu. 9 Neka svaki od nas sudjeluje u pijanki našoj, ostavimo svuda znake našeg veseljenja: to je naš dio i to je naša baština."

Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 15:26   #30
Quote:
divizija kaže:
na jednoj drugoj temi je već postavljeno pitanje, al može i ovdje.
nisu li ljudi stvoreni voljom božjom, a ne voljom svojom? dakle, može li čovjek, ako ne želi postojati, odbaciti svoje postojanje?
ne može, jer čak i ako počini samoubojstvo, opet dolazi na sud!
čovjek je prisiljen da živi. bog ga je prisilio. religija kaže- dao mu je izbor: s bogom, ili bez boga!
ali ga nije pitao, želi li taj izbor! NAMETNUO MU GA JE!
čovjeka je dakle bog prisilio da bira hoće li živijeti po božjem ili po svome. što ako čovjek taj izbor ne želi? što ako uopće ne želi život u kojem mu je to jedini izbor? taj mu izbor, ako je vjerovati religiji, bog nije dao!
onda čovjek nije slobodan! onda bog nije pravedan!
ta nismo ga tražili taj život, u kojem nam je izbor "s bogom, ili bez njega", već nam je nametnut!
ovo je presubjektivno i prejednostavno razmišljenje i to ne bi trebalo biti uopće upućeno Bogu nego tvom (ne nužno tvom ali ostati ćemo na tom) mami i tati...ako želiš jednostavan odgvovor oni su te željeli, a Bog im je to omogućio...

ako ne želiš živjeti, tvoja stvar...onda si potcjenio život i zavrjeđuješ smrt, jer darovi se moraju cijeniti a ne odbacivati

a postoji još jedan veći DAr a to je Vječni Život koji isto možeš odbaciti, i opet prijeći u smrt

ti govoriš o izboru postojanja u nepostojanju što je paradoks

oni koji odbacuju Boga koji ih ljubi i koji je umro kao čovjek zbog njih, izabrali su đavla koji je pobunjenik od početka i pravedno je da žive s njim
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 15:29   #31
Quote:
Fazlija kaže:
Odrices se zivota i prizeljkujes smrt!
ne, ja priželjkujem život a ne smrt...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 15:41   #32
Quote:
-Daniel- kaže:

oni koji odbacuju Boga koji ih ljubi i koji je umro kao čovjek zbog njih, izabrali su đavla koji je pobunjenik od početka i pravedno je da žive s njim


Strašno je kad bogovi silaze i umiru a ljudi ih još odbacuju...a sve je kriv stari katalizator vjerske drame, Vrag glavom i bradom. kao deux ex machina.

Daniele tu dramatiku piju samo djeca na mlijeku.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 16:37   #33
Quote:
Daniele tu dramatiku piju samo djeca na mlijeku.
o kako smo pametni sami sebi...takvih kao tebe je pakao pun

ponizi se
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 17:02   #34
Quote:
-Daniel- kaže:
o kako smo pametni sami sebi...takvih kao tebe je pakao pun

ponizi se
Prvo mi pokaži gdje je pakao
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 14:31   #35
Quote:
-Daniel- kaže:
ne, ja priželjkujem život a ne smrt...
Ne prijatelju. Ti si samo zamijenio pojmove. Odbacujes ovaj zivot koji ti se odvija sada ispred nosa, i prizeljkujes neki drugi, bolji, koji nastupa (koje li sitnice) tek nakon smrti. Medjutim, bez obzira sto smrt zoves vjecnim, boljim, pravim zivotom, ona jos uvijek ostaje samo smrt. Tako i otrov mozes nazvati vjecnom, pravom, boljom... kiflom, ali te to nece spasiti ako ga pojedes (uvjeravajuci se da je to kifla).

Na taj nacin vi postajete slijedbenici smrti i razaranja, a da toga niste niti svjesni. Sto se vise zatvarate od zivota, to vas vise smrt obuzima, a kljuc kojim ste se zakljucali je upravo kljuc kojim ona ulazi.

Postavlja se pitanje od kuda smrt i razaranje u vasim vjerovanjima? Pa od dogmi i praznovjerja kojima su izvorno ucenje duhovnosti zatrovali razliciti polupismeni popovi koji su tijekom povijesti nadopisivali Bibliju u skladu sa svojim sebicnim interesima i ocekivanjima.

Problem je i u tome sto tebi slicni imaju samo takvo ograniceno i iskrivljeno iskustvo duhovnosti, pa ga se boje odbaciti cak i onda kada naslucuju da nesto nije posve u redu. Grcevito ga se drze misleci da nista drugo u svijetu duhovnosti ne postoji, osim povratka u krutu materijalnost neduhovnog zivota.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 16:05   #36
Quote:
arna kaže:
Jesu.
Ali srećom ne potpadaju pod ovaj sud. On je rezerviran samo za kršćane (barem one puritanistički nastrojene).
oh, znači ako nisi kršćanin puritanac onda si pošteđen/a suda. pa onda se baš i ne isplati biti kršćanin je li? mislim, ako se dobije neko suđenje, koje ne izgleda baš blagonaklono... s obzirom da je popis grijeha maltene beskrajan ...
zephir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 16:33   #37
Quote:
Fazlija kaže:
ona jos uvijek ostaje samo smrt.
kako znaš...pretpostavljaš to jer te tvoja dogma i doktrina naučila da je samo ovaj materijalni život u svoj nepravednosti svijeta - onaj pravi

u svakom slučaju samo se ti bavi ovim nepravednim životom i misli da su to što kršćani vjeruju samo bajke, kada se probudiš biti će kasno, a kada je kasno nema više povratka

do tada se samo zakukulji i onu ispraznost ovoga života što nazivaš nekom jogom i takvim ostalim stvarima, i nemoj zaboraviti pozitivno razmišljati jer to će te "spasiti" zar ne?

evo što Biblija kaže o ovim vremenima:

3 Jer doći će vrijeme kad ljudi neće podnositi zdrava nauka nego će sebi po vlastitim požudama nagomilavati učitelje kako im godi ušima; 4 od istine će uho odvraćati, a bajkama se priklanjati. (2 Tim 4)
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 17:51   #38
i sad zato što to piše u nekoj prepravljanoj knjizi tvoje uvjerenje je u pravu a neko drugo nije, daniel ti se trebaš probuditi i pogledati svijet oko sebe a ne gledati samo u jednom smjeru, odgovori su svugdje oko nas a ne u jednoj tupastoj knjizi napisanoj od tupastih popova
GameDeveloper is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 18:17   #39
Quote:
GameDeveloper kaže:
i sad zato što to piše u nekoj prepravljanoj knjizi tvoje uvjerenje je u pravu a neko drugo nije, daniel ti se trebaš probuditi i pogledati svijet oko sebe a ne gledati samo u jednom smjeru, odgovori su svugdje oko nas a ne u jednoj tupastoj knjizi napisanoj od tupastih popova
ne prijatelju, tvoje uvjerenje da si ti probuđen i da vidiš je krivo, svijet nema odgovore, svijet ima samo laži, takav je svijet, pokvaren, lažan, podmukao, nepravedan, ako želiš tražiti odgovore u svijetu naći ćeš samo odgovore pune laži

a sad ako ti misliš da odgovori postoje u ovom svijetu u kojem živimo, a da je biblija prepravlejna od popova koji i da su bili najpametniji na sviejtu ne bi bogli tako prepraviti Bibliju da se sve savršeno uklapa a ipak popovi nisu vidjeli neke tako očite kontradikcije na prvi pogled, kada bi netko prepravljao bibliju onda bi vjerojatno otklonio ono što bibliju čini na neki način kontradiktornom

tvoja logika ja takva kakva je, ti vjeruješ da su prorci pogodili sve događaje zbog nekog veliog satelitskog tanjura na sjevernom polu

znači kao što ti vjeruješ da je to - istina...tako ja vjerujem da je Biblija - istinita

oba dvoje imamo vjeru...a sad pošto ti misliš da će tebe tvoja uvjerenja spasiti - tvoja stvar, uzmi taj čip koji će se nuditi i živi još par godina, i gledaj kako nas odvode kao ovce na klanje
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 18:53   #40
Danijel danijel, davno sam ja govorija da istina ne postoji već je to misao u umu pojedinca i to je tako.
Ja ne mislim da će mene moja uvjerenja spasiti....ja nemam mentalitet žrtve kojoj treba nekakav spasitelj, ja imam svoju borbu i svoje načine borbe i nemoj mi o čipovima jer ljudi poput mene koji se bave time su prvi otkrili takve stvari, da takvih nije bilo....nebi vi sad znali skoro ništa a vjeruj mi neznaš skoro ništa šta se zapravo dešava i što se radi.
Krajnje što se tiče čipa, ti ćeš ga dobiti....htio ti to ili ne.....osim ako neuspijemo nešto napraviti prije toga....a to je teško jer su ljudi ovce.
GameDeveloper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:52.