Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2006., 12:26   #1
Štovanje Marije

Nisam čest posjetitelj foruma, tako da ne znam, da li se možda slična tema već pojavljivala, ali ...
Zanima me, zašto se kod nas (u svijetu isto) toliko štuje Marija-Isusova majka. Kojim spisom je to opravdano štovanje. Katolik sam, ali dobio sam od poznanika takvo pitanje, te nisam s potpunom sigurnošću mogao odgovorit na isto.

Hvala i Bog vas blagoslovil.
wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 14:00   #2
Quote:
wonder kaže:
Nisam čest posjetitelj foruma, tako da ne znam, da li se možda slična tema već pojavljivala, ali ...
Zanima me, zašto se kod nas (u svijetu isto) toliko štuje Marija-Isusova majka. Kojim spisom je to opravdano štovanje. Katolik sam, ali dobio sam od poznanika takvo pitanje, te nisam s potpunom sigurnošću mogao odgovorit na isto.

Hvala i Bog vas blagoslovil.

ako te interesira neka prijašnja tema možeš koristiti tražilicu na forumu ili googlu(super je i google groups za pretraživanje news grupa godinama unazad).

bilo je naravno i na ovom forumu sličnih diskusija o mariji.
majka božja kao božanski aspekt trojstva (otac,majka,sin) star je desetke tisuća godina i kao takav doživljavao je i evoluciju ovisno o kulturi i vremenu.
u tori(starom zavjetu) ona je sophia tj. duh mudrosti koja zove da se pokuca na njena vrata da se otvore i koja zove na sakrament vina i kruha i ona porađa sina. kršćani u trećem i četvrtom stoljeću pod utjecajem platonske i egipatske ideje trojstva izbacuju pojam majke(sad se naziva izričito duh sveti) a majka svoje mjesto polako zauzima kad poganska vjerovanja i običaji starih naroda (božič,uskrs,farbanje jaja,kićenje bora,sveti nikola,ivanovo,velika i mala gospa,svi sveti itd. naravno prije pod drugim imenima božanstava ) postaju prekršteni tj. ozakonjeni kao kršćanski običaji.
vrhunac je štovanja majke božje kao najvišeg bića (iznad svih sila i anđela) uveden u sedmom stoljeću kao odgovor na širenje islama(i poslanikovo uzdignuće na nebo) i zabranu ikonografije u bizantskom carstvu(opet se počinju punit zabranom ispražnjeni trezori). tako od osmog stoljeća anatema čeka one koji prvo ne štuju svetu majku božju koja je iznad svih nebeskih sila i ne priznaju da je sveta i vazda djevica marija stvarna majka božja viša nego sva vidljiva i nevidljiva bića i ne moli sa istinskom vjerom za njeno zauzimanje (poradi njenog neusporedivog položaja) kod našeg od nje rođenog boga.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 11:08   #3
Wander, si ti siguran da si katolik? Da jesi ne bi pitao takvo pitanje. Opet nam se uvaljuje netko od protestanata ko mora malo uzdrmati nesigurno tlo papske katolicke tvrdjave. Pa dajte se skrasite! Nemojte bar lagati! Pa u redu, ako ti ne vjerujes u Mariju kako vjeruju katolici, pa pusti ih na miru, kaj moras provocirati? Nema nista lose u postovanju Marije koja je bila dostojna roditi Bozjega sina. Jedina od svih zena na svijetu. Meni se ponekad zeludac okrece kad cujem u raznim protestantskim crkvama kako se Marija obezvredjuje, banalizira i vrijedja i to sve u ime nekakve Biblijske istine koja ide nasuprot katolicanstvu. Groznno!
__________________

Gospon Vesper
Gospon Vesper is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 11:44   #4
Hm,
Grozno je da čovjek gleda neke stvari kao prijetnju, a to ti radiš.
Nisam protestant, a nisu oni jedini koji tako nešto govore.
Pitanje sam postavil iz tog razloga, da bi dobio argumente vezane za štovanje, tj, našao sam se u društvu koji nisu štovatelji Marije, a ja nisam imao takve argumente za objašnjavanje (smatraj to mojim neznanjem).
jer... ne mogu nekome objasniti što znači imati vjeru u nekoga, ako on to sam ne vidi ili osjeti. Dobrim argumentima ili činjenicama mogu barem nekog "nevjernika" potaknuti na razmišljeje, a sve je ostalo na Božijoj volji.
Da li je sve to kušnja? ...



Zahvaljujem Ivanu na dobroj riječi!
wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 13:39   #5
Quote:
wonder kaže:
Nisam protestant, a nisu oni jedini koji tako nešto govore.
Eto, nisam ni ja, ali imam velike rezerve spram ovakvog štovanja Marije.
Zašto se Marija kod nas štuje kao da je Bog?
Pođimo od pretpostavke da je rodila Božjeg sina, ali ona NIJE Bog.
Zašto moramo trpjeti tu stalnu idolatriju i zaklinjanje na Mariju?
Boga se u svemu tome zaobilazi.
Kršćanstvo ne vjeruje u Mariju, ono vjeruje u Isusa Krista.
Ne moram vjerovati u nekakvo supermoćno biće koje se postavlja kao posrednik između Boga i ljudi.
Zašto su nam stavili toliko posrednika, a na kraju još i vrhovnu supervizoricu?

Svaki put kada vidim njene kipove i slike kada ih iznose u procesiji, svaki put mi padnu na pamet dijelovi Biblije o obožavanju zlatnog teleta, onog koje se je postavilo između Boga i ljudi.
Ne znam, možda griješim.
ro rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 13:51   #6
[QUOTE)=ro rob]Svaki put kada vidim njene kipove i slike kada ih iznose u procesiji, svaki put mi padnu na pamet dijelovi Biblije o obožavanju zlatnog teleta, onog koje se je postavilo između Boga i ljudi.
Ne znam, možda griješim.[/QUOTE]

ne griješiš, moj prijatelju to je tako...

a zašto ju nose, zato što jedna slika nije izgorila u požaru????

zamisli da recimo nose onoga čovjeka kojeg je Bog ozdravio od smrtonosne bolesti tako po ulici i njemu se klanjaju...

zar to ne bi bilo isto...

možda je čak i ovo sa predmetom i gore
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 07:37   #7
Quote:
ro rob kaže:
Boga se u svemu tome zaobilazi.
Kršćanstvo ne vjeruje u Mariju, ono vjeruje u Isusa Krista.
E, i tu sam te pronašla (ja sam ona ista s teme Bog je silan). Tamo kažeš kako briga Boga za nas ljude. Hups, zar ovdje nisi napisao nekako obrnuto-Bog se u svemu tome zaobilazi.
Ljubav ne sadrži komponentu samilosti. Milost i samilost nije isto, zar ne? Baš sam rano jutarnja...pozdrav
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:40.