Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2009., 14:47   #41
gdje god sam ja bila, pisalo je dole sitnim slovima da su usluga i couvert već uračunati u cijenu.. a prošla sam stvarno restača i restača.. sjećam se da smo u jednom super restoranu u veneciji dobili grisine prije jela, al hrana je bila toliko skupa da je to definitivno bilo uračunato

drugdje se nigdje ne sjećam da sam dobila nešto za prigrist prije nego dođe jelo koje sam naručila.. al nigdje mi koliko se sjećam nisu ni naplatili couvert na, kak je neko rekao - stolnjak, beštek i kruh.. osim kaj je u jednom restoranu u gorskom kotaru (vrata) kruh, obični, najobičniji, 2 i pol kn po šniti i posebno se naplaćuje..

dok znam da od boljih restorana u kojima sam osobno bila (npr.millenium) dobiješ prefini friško pečeni kruh, tj.male lepinjice, i nit je hrana extra skupa, nit se dodatno ikakav couvert naplaćuje.. al zato takvima s guštom ostaviš koju kunu viška i bez da to piše sitnim slovima
__________________
Albumčić 1 :) ili malo prošireno u Albumčić 2 ;) Moguć dogovor!
iwoncha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 19:31   #42
prvi put čujem da je taj kuvert kruh, stolnjak i beštek

kod nas po restoranima daju riblju paštetu i kruh, prvo pitaju hoćeš li pa onda donesu, ako nećeš ni ne naplate ti
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 10:08   #43
U Gračanki imaju odličan, iako već dugo nisam bila ne znam kako je sad. Uglavnom, dobiš neke alge i neka riba u lisnatom ne sjećam se točno ali bilo je fino.

Kolko znam to se uvijek uračuna u cijenu.
Nanidia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 13:53   #44
u black rocku smo dobili pjenicu od gljiva i tartufa s još nekim povrćem i pecivom --> 6 kn po osobi

u hellasu uz predjelo i glavno jelo obvezno donesu pite i kruh s nekim začinima --> 6 kn pite i 6 kn kruh

u mex cantini se dobije tortilla chips s 2 vrste umaka: bijeli i od rajčice --> gratis
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 23:58   #45
Quote:
iwoncha kaže: Pogledaj post
dok znam da od boljih restorana u kojima sam osobno bila (npr.millenium)
btw., gdje je millenium o kojem tipkas?
Transporter_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 14:36   #46
u Carambi u Frankopanskoj couvert tj. tortilje i tri vrste umaka je 10 kn po osobi, nemam nista protiv da mi naplate couvert samo se najedem tih tortilja ko blesava pa mi ostane pola glavnog jela
Inače, dok je Lenuci na Zrinjevcu bio mex restoran dogodilo mi se da su mi od 5 puta koliko sam tamo jela 3 puta naplatili tortilje i umake a nisu ih donijeli. Prvi put sam platila jer nisam gledala račun - po osobi 15 kn a bilo nas je četvero, drugi i treći put sam obratila pažnju i tražila da mi smanje račun
hannah024 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 21:00   #47
i ja sam konobario ali protiv toga sam svakako
ako je kola u dućanu 4 kn a ti ju prodajes za 15 sta nije u to uključena usluga?
mislim da je to bahačenje i raslojavanje gostiju po platežnoj moći.
to nema veze s vešerajem i to su bajke.
čisti lopovluk
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2009., 14:34   #48
Quote:
Transporter_zg kaže: Pogledaj post
btw., gdje je millenium o kojem tipkas?
evo ga

http://www.ugo-petricevic.hr/millenium.htm

__________________
Albumčić 1 :) ili malo prošireno u Albumčić 2 ;) Moguć dogovor!
iwoncha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 20:09   #49
koje su to gluposti...dođem iz restorana, pogledam račun i vidim da mi je uračunao neki couvert 10 kn.... neće me više vidjet tamo...koji su to lopovi...nek se napuše jorgovana.
The Angel of Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 10:41   #50
bzvz mi je naplaćivanje couverta,

ali imam velikih problema sa škrtim gostima, a posebno španjolci i francuzi, ja ne znam kako to ide u njihovim zemljama, ali ovde gdje ja radim sve se fino pojede, pitam ih uredno jeste bili zadovoljni hranom, uslugom,
mahom ne ostave ništa, manče variraju od 0.1 do 1 % od računa, a ima jako puno velikih računa i hrana je u redu, malo skuplja, al za njih to ne bi trebalo biti presudno. ne kužim šta koja je priča? jel se kod njih naplaćuje couvert i stolovi i to sve, pa ovdje uživaju šta ne moraju platit ništa. ovo je toliko učestalo s njima, da sam morao ovdje napsiat, možda netko zna o čemu se radi točno.
lovačkagozba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 13:39   #51
Quote:
lovački kaže: Pogledaj post
bzvz mi je naplaćivanje couverta,

ali imam velikih problema sa škrtim gostima, a posebno španjolci i francuzi, ja ne znam kako to ide u njihovim zemljama, ali ovde gdje ja radim sve se fino pojede, pitam ih uredno jeste bili zadovoljni hranom, uslugom,
mahom ne ostave ništa, manče variraju od 0.1 do 1 % od računa, a ima jako puno velikih računa i hrana je u redu, malo skuplja, al za njih to ne bi trebalo biti presudno. ne kužim šta koja je priča? jel se kod njih naplaćuje couvert i stolovi i to sve, pa ovdje uživaju šta ne moraju platit ništa. ovo je toliko učestalo s njima, da sam morao ovdje napsiat, možda netko zna o čemu se radi točno.
U Francuskoj nije uobicajeno ostavljati napojnicu u restoranima.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 13:55   #52
Ja u zadnje vrijeme umjesto da ostavim napojnicu, vratim račun natrag konobaru. I njima i meni to više odgovara.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 16:21   #53
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
U Francuskoj nije uobicajeno ostavljati napojnicu u restoranima.
Šteta šta nema botuna da lajkujem ovaj post!

: cicija škrta:

grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 16:37   #54
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Šteta šta nema botuna da lajkujem ovaj post!

: cicija škrta:

To je zato sto je vec 15% napojnice uracunato u cijenu. Neki dan sam platio faux filet s krumpirom i graskom 17 eura, da im ne bih jos i napojnicu dao.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 16:40   #55
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Šteta šta nema botuna da lajkujem ovaj post!

: cicija škrta:

+1

:cicija škrta2:

Ne znam, moj mentalni sklop je takav da ne vidim razloga za napojnice. Radije svoje kune utrošim na ljude koje volim, nego nekome preplaćujem uslugu za koju je sam odredio cijenu.
Ako sam zadovoljna, vratit ću se i preporučiti dalje. Ako nisam, neću.
Tako kod svega, pa i restorana/kafića.

: seli u francusku:

edit: IMHO ako je netko nezadovoljan plaćom/poslom to se rješava promjenom posla ili razgovorom sa šefom, a ne očekivanjem napojnica

Zadnje uređivanje Orphea : 25.08.2011. at 16:46.
Orphea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 16:41   #56
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
To je zato sto je vec 15% napojnice uracunato u cijenu. Neki dan sam platio faux filet s krumpirom i graskom 17 eura, da im ne bih jos i napojnicu dao.
aha, ajde ondan. ja sam u Americi sve naručivo "take away", pička ti materina tebi i tipovanju, pa imam HR plaću oklen da te tipujem đubre jedno! (ovo je išlo amere jelte)
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 18:58   #57
što se zapravo dogodi ako u Americi odbiješ ostaviti napojnicu?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 19:12   #58
napojnice su ustaljeni dio ugostiteljstva, i kad je već tako, uredno je da se ostavi nekakav postotak konobaru, ne mora biti nužno 10 %, ali kako sam već spomenuo francuzi i španjolci mi stvaraju velik problem, svi radimo za napojnice i trudimo se, uslijed ovakvog ponašanja pati i jedna i druga strana, mislim da bi se trebali informarati pri dolasku u neke destinacije, ovako riskiraju labav odnos.
nije da nemaju novca, od mladih ljudi koji dijele 1 pizzu itd i ne očekujem ništa, ali pri velikim računima s raznom ribom i ostalim već dolazi do sramotnih situacija pri naplati.
lovačkagozba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 19:23   #59
Couvert na francuskom, doslovno znaci pribor za jelo (zlica,viljuska,nož)
Negdje prije 30god naplacivali su couvert i vise to ne radi nitko; Moguce da je taj couvert u drugim zemljama deformisao se i eto naplacuju i grickalice ili kruh koji donesu a nisi ga ni trazio ali stave tako stranu rijec da bi djelovalo profesionalno
Estelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 19:31   #60
Quote:
lovački kaže: Pogledaj post
svi radimo za napojnice
zašto bi ugostiteljstvo bilo drugačije od ostalih poslova?
ja u svojem poslu ne dobijam ekstra novce, mislim da i sve ostale profesije tako funkcioniraju
ako ti neko želi ostaviti više, to je u redu s njegove strane, ali očekivati od svih gostiju da ostavljaju napojnice - to je potpuno krivi stav
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.