Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2018., 08:12   #1
Nedostatak na nekretnini

Kupila sam kucu. Uselili smo prije 2 tjedna a prije otprilike mejsec dana krenuli s radovima. I cijelo vrijeme nam nesto ne stima dok nismo krenuli s odvodima. Na snimci kamerom se idi da su sve glavne odvodne cijevi pukle na nekoliko mjesta:
- pod mokar ispod parketa (odvodna cijev kuhinje curi)
- mokri zidovi - puknut odvod pod prozorom
- smrad - zdrobljena cijev u dvoristu - na tom smo mjetu nasli loncanicu stavljenu na mjesto rupe u tlu...
Susjedi nam sad kazu da su prije tri godine staru vlasnicu molili da rijese odvodnju (jer je to bila i njihova cijev) ali se ona oglusila na to i oni su radili neke drugacije preinake.
Moje pitanje - da li je ona "kriva" sto nam nije rekla? I sto poduzeti?
Josipal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 12:16   #2
Quote:
Josipal kaže: Pogledaj post
Kupila sam kucu. Uselili smo prije 2 tjedna a prije otprilike mejsec dana krenuli s radovima. I cijelo vrijeme nam nesto ne stima dok nismo krenuli s odvodima. Na snimci kamerom se idi da su sve glavne odvodne cijevi pukle na nekoliko mjesta:
- pod mokar ispod parketa (odvodna cijev kuhinje curi)
- mokri zidovi - puknut odvod pod prozorom
- smrad - zdrobljena cijev u dvoristu - na tom smo mjetu nasli loncanicu stavljenu na mjesto rupe u tlu...
Susjedi nam sad kazu da su prije tri godine staru vlasnicu molili da rijese odvodnju (jer je to bila i njihova cijev) ali se ona oglusila na to i oni su radili neke drugacije preinake.
Moje pitanje - da li je ona "kriva" sto nam nije rekla? I sto poduzeti?
Zakon o obveznim odnosima

Skriveni nedostaci
Članak 404.
(1) Kad se nakon primitka stvari od strane kupca pokaže da stvar
ima neki nedostatak koji se nije mogao otkriti uobičajenim
pregledom prilikom preuzimanja stvari, kupac je dužan, pod
prijetnjom gubitka prava, o tom nedostatku obavijestiti
prodavatelja u roku od dva mjeseca računajući od dana kad je
nedostatak otkrio, a kod trgovačkog ugovora – bez odgađanja.
(2) Prodavatelj ne odgovara za nedostatke koji se pokažu pošto
proteknu dvije godine od predaje stvari, a kod trgovačkog
ugovora šest mjeseci.
(3) Kod prodaje rabljenih stvari ugovorne strane mogu ugovoriti
rok od jedne godine, a kod trgovačkih ugovora i kraći rok.
(4) Ugovorom se mogu produljiti rokovi iz stavka 2. i 3. ovoga
članka.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 15:58   #3
traži povrat sa predračunom firme, a ostalo ako ne prihvaća, sud . Rekao bi:"prodaja građevine sa skrivenom manom ili čak grubo- prevara"
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 16:42   #4
Duplic
Rossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 16:44   #5
Zar se starogradnja od privatne osobe ne kupuje "na viđeno"?

Nama je kupac za kucu dosao sa staticarom i dva majstora koji su ostali cijelo poslijepodne pregledavajuci kucu. Nakon toga je pitao smije li doci sa poznanikom koji ima krovopokrivacku firmu koji je isao s dugackim ljestvama na krov i sve i odozgora pregledao.
Neki prodavatelji ne bi pristali na to, nije bas ugodno da ti tak po krovu hodaju,a pojma nemas jel budu kupili ili ne.

Pokazalo se da krov pusta na prijelazu na dimnjak i jos neke stvari koje mi pojma nismo imali.

Taj kupac je na kraju kucu i kupio.

Kako dokazati da je prodavatelj znao za nedostatke?
Zato u Americi zovu vjestake koji naprave home inspection pa imas crno na bijelo. To kosta, al ovako kosta jos i vise.
Rossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 23:40   #6
prodavačica je svjesno maskirala probleme sa kućom: "- smrad - zdrobljena cijev u dvoristu - na tom smo mjetu nasli loncanicu stavljenu na mjesto rupe u tlu...
Susjedi nam sad kazu da su prije tri godine staru vlasnicu molili da rijese odvodnju (jer je to bila i njihova cijev) ali se ona oglusila na to i oni su radili neke drugacije preinake"
Ipak to je prevara-prodaja sa skrivenom manom
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 07:17   #7
Hvala.
Tako sam i ja nešto mislila. Po zakonu - čak i ako nije znala odgovorna je!
Jer kuća je stvar. Kupiš perilicu pa se pokvari i serviser dođe o trošku prodavatelja.
Josipal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 08:13   #8
Quote:
Josipal kaže: Pogledaj post
Hvala.
Tako sam i ja nešto mislila. Po zakonu - čak i ako nije znala odgovorna je!
Jer kuća je stvar. Kupiš perilicu pa se pokvari i serviser dođe o trošku prodavatelja.
Perilicu kupis novu s racunom i garancijom i svim specifikacijama,sve to platis u cijeni nove perilice.
Ajde kupi polovnu perilicu preko njuskala pa trazi poslije da ti se popravi kvar.

Namjeru ces jako tesko dokazati, sve je rijec protiv rijeci.
Zao mi je , znam koji je stres i kupnja i majstori,sve smo to prosli, i uvijek postoji mogucnost neugodnog iznenađenja,da ste ne znam kako pregledali.
Kupnja stare kuce je macak u vreci,daleko veci nego kod npr.stana,valjda ste toga bili svjesni.

Ja bih energiju i novac sad usmjerila na rjesavanje problema, a ne na natezanje s prodavateljem s vrlo upitnim ishodom.
Rossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 08:27   #9
da ti pomognem ti si potrošač. Postoji odluka EK broj 1999/44EC o zaštiti potrošača. Čak i rabljen uređaj mora biti ispravan
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 09:04   #10
ODGOVORNOST ZA MATERIJALNE NEDOSTATKE

Materijalni nedostaci za kaje prodavalac odgovara
Prodavalac odgovara za materijalne nedostatke stvari koje je ona imala u času prijelaza rizika na kupca, bez obzira na to da li mu je to bilo poznato.
Prodavalac odgovara i za one materijalne nedostatke koji se pojave nakon prijelaza rizika na kupca ako su posljedica uzroka koji je postojao prije toga.
Neznatan materijalni nedostatak ne uzima se u obzir.

Kad postoje materijalni nedostaci
Nedostatak postoji:
1) ako stvar nema potrebna svojstva za njezinu redovnu upotrebu ili za promet;
2) ako stvar nema potrebna svojstva za naročitu upotrebu za koju je kupac nabavlja, a koja je bila poznata prodavaocu ili mu je morala biti poznata;
3) ako stvar nema svojstva i odlike koje su izričito ili prešutno ugovorene odnosno propisane:
4) kad je prodavalac predao stvar koja nije jednaka uzorku ili modelu, osim ako su uzorak ili model pokazani samo radi obavijesti.

Nedostaci za koje prodavalac ne odgovara
Prodavalac ne odgovara za nedostatke iz točke 1) i 3) naprijed navedene ako su u času sklapanja ugovora bili poznati kupcu ili mu nisu mogli ostati nepoznati.
Smatra se da nisu mogli ostati nepoznati kupcu oni nedostaci koje bi brižljiva osoba s prosječnim znanjem i iskustvom osobe istog zanimanja i struke kao kupac mogla lako opaziti pri uobičajenom pregledu stvari.
Ali, prodavalac odgovara i za nedostatke koje je kupac mogao lako opaziti ako je izjavio da stvar nema nikakve nedostatke ili da stvar ima određena svojstva ili odlike.

Pregled stvari i vidljivi nedostaci
Kupac je dužan primljenu stvar no uobičajeni način pregledati ili je dati na pregled, čim je to prema redovnom toku stvari moguće, i o vidljivim nedostacima obavijestiti prodavaoca u roku od osam dana, a kod ugovora u privredi bez odgađanja, inače gubi pravo koje mu po toj osnovi pripada.
Kad je pregled izvršen u prisutnosti obiju strana, kupac je dužan svoje primjedbe zbog vidljivih nedostataka saopćiti prodavaocu odmah, inače gubi pravo koje mu po toj osnovi pripada.
Ako je kupac otpremio stvar dalje bez pretovara, a prodavaocu je pri sklapanju ugovora bila poznata ili morala biti poznata mogućnost takve daljnje otpreme, pregled stvari može biti odgođen do njezina prispijeća u novo odredišno mjesto, i u tom slučaju kupac je dužan prodavaoca obavijestiti o nedostacima čim je po redovnom toku stvari mogao za njih doznati od svojih klijenata.

Skriveni nedostaci
Kad se nakon primitka stvari od strane kupca pokaže da stvar ima neki nedostatak koji se njime mogao otkriti uobičajenim pregledom prilikom preuzimanja stvari (skriveni nedostatak), kupac je dužan, pod prijetnjom gubitka prava, o tom nedostatku obavijestiti prodavaoca u roku od osam dana računajući od dana kad je nedostatak otkrio, a kod ugovora u privredi - bez odgađanja.
Prodavalac ne odgovara za nedostatke koji se pokažu pošto protekne šest mjeseci od predaje stvari, izuzev kad je ugovorom određen dulji rok.

Rokovi u slučaju popravka, zamjene i sl.
Kad je zbog nekog nedostatka došlo do popravka stvari, isporuke druge stvari, zamjene dijelova i slično, rokovi iz prethodna dva člana počinju teći od predaje popravljene stvari, predaje druge stvari, izvršene zamjene dijelova i slično.


Dakle,i u ovome ima jako puno prostora za tumacenja jer se sve svodi na dokazivanje je li kupac u trenutku prodaje znao ili nije znao za nedostatke. Rijec protiv rijeci i prostor za zaradu odvjetnicima.
Rossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 22:34   #11
Izvrsno Rossa
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2018., 00:53   #12
Da, to je tako u zakonu i na papiru, dakle. U praksi je to parničenje min. 5 godina. Sretno!
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2018., 00:54   #13
Da, to je tako u zakonu i na papiru, dakle. U praksi je to parničenje min. 5 godina. Sretno!
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:46.