Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2014., 11:58   #1881
Ako sam dobro shvatila, 02.10. ste imali tu naknadnu isplatu zaostale plaće za 8.mj. i tada ste trebali imati šifru 0051, takav Joppd nema nikakvih zaduženja, na stranici A treba biti samo iznos poreza i prir. na dohodak, a na strani B podatke od neto plaći, osob.odbitku, por.osnovici i iznosu poreze i prireza, da ne duljim,ima primjer na stranicama porezne. Meni se čini da ste tu nešto zbrljali i da morate slati ispravak tog Joppda od 02.10.
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 12:05   #1882
Vjerojatno ste ovaj drugi poslali sa oznakom primitka 0001 i svim popunjenim rubrikama, ako je tako onda ispravi na način kako ti je bensa opisala. Prvim obrascem 30.09. ste zadužili sve doprinose, sada idu samo porez i prirez i neto plaća.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 15:38   #1883
hvala, kužim. a što mijenja ako doprinosi nisu plaćeni kako su trebali biti 30.09.? ili svejedno podnosim obrazac kao da su plaćeni?
neznamništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 18:24   #1884
Quote:
neznamništa kaže: Pogledaj post
hvala, kužim. a što mijenja ako doprinosi nisu plaćeni kako su trebali biti 30.09.? ili svejedno podnosim obrazac kao da su plaćeni?
Ako placa nije isplacena doprinosi obavezno trebaju biti zaduzeni zadnji dan u mjesecu sa sifrom 0041. Tada bi trebali biti i placeni ali... ako nema novca za placanje to nista ne mijenja u vezi obaveze slanja obrasca. Na zaduzene doprinose se slaze kamata sve do trenutka kad budu placeni. Placaju se sa oznakom joppd na kojem su zaduzeni.
Kad se izvrsi isplata neto place (02.10.) onda ide novi joppd sa zaduzenjem poreza i prireza i oznakom primitka 0051. Na njemu nisu i ne smiju biti ponovo zaduzeni oni isti doprinosi od 30.09. premda si ih taj dan platila kako sam ja shvatila. Virmani za porez i prirez nose broj ovog novog joppd.
Isto tako, kamate koje su se nakupile na racunu za II.stup mirovinskog trebaju biti rasporedjene po svakom radniku jer njima pripadaju.Kad se one plate treba napraviti novi joppd ili ih prikazati u onom od 02.10. ako su taj dan placene, njihov virman nosi oznaku tog novog joppd obrasca.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 10:56   #1885
pozdrav. radniku sam obračunao satnicu do 21.09. umjesto do 30.09. I plaća je isplaćena kao da je radio do 21.09. Da li radim novi joppd sa dodanim satima rada s obzirom da onda ide ponovo uplata plaće za razliku? I da li mogu ponovo koristiti osobni odbitak?

hvala na odgovoru
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 10:19   #1886
Ako smo djelatniku odbili od plaće kredit, te pripadajući dio uplatili na njegov tekući račun a kredit na račun banke kod koje je otvoren kredit, da li u JOPPD obrascu prikazujemo puni iznos plaće prije odbijanja kredita?
I što ide u poziv na broj zaduženja kod isplate kredit 67 OIB-JOPPD-0 ili neki drugi broj?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 13:45   #1887
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Ako smo djelatniku odbili od plaće kredit, te pripadajući dio uplatili na njegov tekući račun a kredit na račun banke kod koje je otvoren kredit, da li u JOPPD obrascu prikazujemo puni iznos plaće prije odbijanja kredita?
I što ide u poziv na broj zaduženja kod isplate kredit 67 OIB-JOPPD-0 ili neki drugi broj?
-da, puni iznos neto plaće, ni jedan odbitak se u JOPPDu ne prikazuje
-ja u pozivu na broj platitelja kod uplate rate kredita ništa ne upisujem
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 14:02   #1888
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
-da, puni iznos neto plaće, ni jedan odbitak se u JOPPDu ne prikazuje
-ja u pozivu na broj platitelja kod uplate rate kredita ništa ne upisujem
Moraš upisivati.
http://www.porezna-uprava.hr/hr_prop...spx#id=pro1103

2) Elementi navedeni u stavku 1. ovoga članka obvezno se upisuju na nalog za prijenos (bezgotovinsko plaćanje) i onog dijela plaće kojeg poslodavac pri isplate plaće obustavlja iz plaće i doznačuje trećim osobama u postupku ovrhe ili na zahtjev odnosno uz suglasnost samog radnika radi ispunjenja njegovih ugovornih obveza kao i kod isplate neoporezivih primitaka ukoliko se taj primitak iskazuje u istom retku s plaćom u Obrascu JOPPD.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 09:49   #1889
pozdrav!

imam odjavu radnika, znači radila je do 14.10.2014. te smo je odjavili s 15.10.2014.g. Sigurno je glupo pitanje, al muči me izgled obračunske liste za 10/14
Pod razdoblje na koje se plaća odnosi pišem: mjesec 10, dani u mjesecu od 1.-14. ili od 1.-31.??
Planirani fond sati: pišem normalno 184h i dalje normalno sate koliko je radila u 10/14.....

hvala
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 11:17   #1890
Quote:
nova28 kaže: Pogledaj post
pozdrav!

imam odjavu radnika, znači radila je do 14.10.2014. te smo je odjavili s 15.10.2014.g. Sigurno je glupo pitanje, al muči me izgled obračunske liste za 10/14
Pod razdoblje na koje se plaća odnosi pišem: mjesec 10, dani u mjesecu od 1.-14. ili od 1.-31.??
Planirani fond sati: pišem normalno 184h i dalje normalno sate koliko je radila u 10/14.....

hvala
pišeš 01.10.-14.10.
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 12:03   #1891
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Moraš upisivati.
http://www.porezna-uprava.hr/hr_prop...spx#id=pro1103

2) Elementi navedeni u stavku 1. ovoga članka obvezno se upisuju na nalog za prijenos (bezgotovinsko plaćanje) i onog dijela plaće kojeg poslodavac pri isplate plaće obustavlja iz plaće i doznačuje trećim osobama u postupku ovrhe ili na zahtjev odnosno uz suglasnost samog radnika radi ispunjenja njegovih ugovornih obveza kao i kod isplate neoporezivih primitaka ukoliko se taj primitak iskazuje u istom retku s plaćom u Obrascu JOPPD.
hvala, a prolazilo mi je bez poziva na broj, već sam ispravila

(2) Elementi navedeni u stavku 1. ovoga članka obvezno se upisuju na nalog za prijenos (bezgotovinsko plaćanje) i onog dijela plaće kojeg poslodavac pri isplate plaće obustavlja iz plaće i doznačuje trećim osobama u postupku ovrhe ili na zahtjev odnosno uz suglasnost samog radnika radi ispunjenja njegovih ugovornih obveza kao i kod isplate neoporezivih primitaka ukoliko se taj primitak iskazuje u istom retku s plaćom u Obrascu JOPPD.
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 08:27   #1892
što napraviti kod pogrešnog obračuna plaće iz 5/14? znači, uplaćeno je premalo poreza i doprinosa jednoj radnici koja je bila odjavljena u 5/14..trebalo bi ispraviti joppd i doplatiti doprinose i razliku plaće..kako to sad najbezbolnije ispraviti??
nisam nikad imala ispravak joppd pa ne znam kak se to ni radi..ak netko zna, molim pomoć.

hvala
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:36   #1893
Quote:
nova28 kaže: Pogledaj post
što napraviti kod pogrešnog obračuna plaće iz 5/14? znači, uplaćeno je premalo poreza i doprinosa jednoj radnici koja je bila odjavljena u 5/14..trebalo bi ispraviti joppd i doplatiti doprinose i razliku plaće..kako to sad najbezbolnije ispraviti??
nisam nikad imala ispravak joppd pa ne znam kak se to ni radi..ak netko zna, molim pomoć.

hvala
Ispravak nosi isti datum kao i izvorni obrazac.

Na stranici B, unosis ispravne podatke, kakvi su trebali izgledati u izvornom obrascu, a nisu.
Redni broj sa stranice B izvornog obrasca i redni broj ovog obrasca trebaju biti jednaki (npr. radnica je na izvornom obrascu nosila redni broj 34 i sada u obrazac ispravka upisujes broj 34).

Drugim rijecima, obrazac ispravka "gazi" ranije predana podatke tog radnika.

Sve drugo iz izvornog obrasca ne upisujes u obrazac ispravka.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 11:49   #1894
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ispravak nosi isti datum kao i izvorni obrazac.

Na stranici B, unosis ispravne podatke, kakvi su trebali izgledati u izvornom obrascu, a nisu.
Redni broj sa stranice B izvornog obrasca i redni broj ovog obrasca trebaju biti jednaki (npr. radnica je na izvornom obrascu nosila redni broj 34 i sada u obrazac ispravka upisujes broj 34).

Drugim rijecima, obrazac ispravka "gazi" ranije predana podatke tog radnika.

Sve drugo iz izvornog obrasca ne upisujes u obrazac ispravka.
Hvala, apis. poslala sam ispravak jučer i odmah uplatila razlike po doprinosima i porezima..obrazac je storniran i unešen je ispravak..sad naravno imam kamate za platiti..kad ih uplaćujem poziv na broj stavljam isti broj JOPPD kao i izvorni?
ujedno trebam poslati jOPPD za kamate za MIO-II. da li mogu danas poslati kao DOPUNU (vrsta izvješća 3) s istom oznakom i datumom izvješća kao i ispravak ili mogu danas normalno s današnjim danom poslati JOPPD i uplatiti tu kamatu? muči me jedino na str.B. oznaka 10.1. i 10.2. razdoblje obračuna - što se tu piše??
hvala
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 13:11   #1895
Možeš poslati i kao dopunu ili kao novi obrazac. Razdoblje je godina.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 09:13   #1896
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Možeš poslati i kao dopunu ili kao novi obrazac. Razdoblje je godina.
muči me još jedna stvar.
ta radnica je imala doplatu za MIO-II i za plaću i za naknadu plaće (2 retka u izvornom joppd), a ukupno su joj kamate 0,70 kn..ja bi trebala dopunu napraviti sa dva retka, posebno za plaću i posebno za naknadu plaće za go, a ne znam koliko je kamata za svaki doprinos posebno??
dal može samo jedan redak s ukupnim kamatama i gotovo??
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 09:33   #1897
Quote:
nova28 kaže: Pogledaj post
muči me još jedna stvar.
ta radnica je imala doplatu za MIO-II i za plaću i za naknadu plaće (2 retka u izvornom joppd), a ukupno su joj kamate 0,70 kn..ja bi trebala dopunu napraviti sa dva retka, posebno za plaću i posebno za naknadu plaće za go, a ne znam koliko je kamata za svaki doprinos posebno??
dal može samo jedan redak s ukupnim kamatama i gotovo??
Kamata se razdjeljuju ovisno o iznosu doprinosa na koji se odnosi, izračuna se postotak. To u ovom slučaju nije važno jer cijeli iznos kamate pripada istoj osobi. Jedan redak.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 10:35   #1898
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Kamata se razdjeljuju ovisno o iznosu doprinosa na koji se odnosi, izračuna se postotak. To u ovom slučaju nije važno jer cijeli iznos kamate pripada istoj osobi. Jedan redak.
hvala ani08!
nova28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 23:37   #1899
Ne mogu vjerovati što su sve u stanju objaviti. Da nije istinito, dobro bih se nasmijala,... ali ovako mi je prisjelo.
Pročitajte pa sami prosudite!

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19130

Cijenjena ekipa ne zna što je narav, a bome i troškovi iskazani s PDV-om su posebna poslastica.
Shvatila bih da to napišu članovi neke male udrugice, koji se nikad nisu sretali s PDV-om, ali službenici ministarstva financija, ..... jao!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 01:09   #1900
Pa ako ja ovo dobro kužim to i nije tak suludo...
Radi se o iskazivanju cestarine po onome koliko teoretski košta, a ne stvarno...
U biti dakle kad imaš ENC a cestarina za dionicu ti košta 10 kuna (ako plaćaš gotovinski) onda ti na HAC-ovoj stranici di vidiš prolazak vozila piše 10 kuna...
No u stvarnosti to u sezoni košta:
10.00 - 10% = 9.00 - PDV (/1.25) = 7.2 kn
A ako se radi o cestarini van sezone onda je:
10.00 - 33,48% = 6,65 - PDV (/1.25) = 5,32
a sad si zamisli zavrzlamu preračunavanja i računanja osnovice kod ENC-a, ma milina od posla...specijalno još kad imaš autoceste sa i bez PDV-a, sa i bez popusta...ili još i bolje daj si zamisli inspektora kak to on preračunava kod kontrole
Bokte kod firmi di se često putuje bi jadan samo to računal danima

a ionak mi se čini da je ta priča tu samo za inspektore tak da te mogu doć kontrolirat i tražit upravo taj izlist HAC/ENC prolaska na kojem se fino vidi kad si krenuo i kad si se vratio
To bu im garant nova fora
Nebumo više maltretirali babe po placu, nego bumo zajebavali po firmama nek vade ta vremena i objašnjavaju zakaj se neko nije vratil u firmu od naplatnih kućica do sjedišta u roku od 59 sekundi
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.