Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2011., 14:28   #41
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Govorim iz primjera čovjeka koji je nedavno bio u Iranu.

Uostalom, zakoni neke države i vjerske obveze nisu isto. To je lijepo objasnio Sabur ovdje:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...2&postcount=16
Postoje li kakve sankcije za one koji nameću više od službeno propisanog?
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:40   #42
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Postoje li kakve sankcije za one koji nameću više od službeno propisanog?
Ma kakve ba sankcije, više je bolje...

Inače, gledao sam negdje neki dokumentarac o Iranu, i upalo mi u oko da su im žene, one obične na cesti, nikakve glumice ili manekenke, prave bombe...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:44   #43
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Inače, gledao sam negdje neki dokumentarac o Iranu, i upalo mi u oko da su im žene, one obične na cesti, nikakve glumice ili manekenke, prave bombe...
Iran ima najviše plastičnih operacija po broju stanovnika.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:51   #44
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Iran ima najviše plastičnih operacija po broju stanovnika.
Zanimljivo.... A šta operiraju, jer žene su im zbilja prekrasne, ono, koliko se moglo vidjeti po facama, baš moj tip. Ja bi jednu za po doma, ali jbg, islam mi neda. I onda ne'š bit' protiv islama...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:53   #45
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Zanimljivo.... A šta operiraju, jer žene su im zbilja prekrasne, ono, koliko se moglo vidjeti po facama.
Kljuke...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:54   #46
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Postoje li kakve sankcije za one koji nameću više od službeno propisanog?
Nisam siguran Agice na što točno misliš, pretpostavljam da pitanje ide onih koji npr. naređuju pokrivanje svega osim očiju, što nije obveza prema islamu. Ne postoji formalna kazna, i to zavisi od zakona svake države (nemaju sve islamske zemlje iste zakone).

No ono što je bitno istaknuti je da (u krajnjoj liniji) nitko nema pravo nametati ženi da nosi bilo što na glavi. To što je netko sa ili bez marame na glavi je stvar njenog izbora, u vjeri (kako Kur'an kaže) nema prisile. Znači, probat ću formulirati zdravoseljački, Kur'an kaže "odjevajte tako i tako, radi samih sebe", jednako kao što poziva da ljude da se ne opijaju alkoholom, ali ljudi to moraju sami shvatiti i doći do toga, a ne da im se to nameće izvana, silom. Naravno, praksa je drugačija od idealne slike: npr., u društvu tipa Saudijska Arabija će nenošenje marame biti označeno kao devijantno i nemoralno, no to je tako svigdje u svijetu (samo o drugim stvarima). Svaka kultura ima stav o tome što je "normalno" a što "devijantno", kao što je recimo općepoznata stvar da se čovjek na zapadu, da bi našao posao, mora dobro ulickati i srediti jer mu to daje bolje izglede. Eto, moja kolegica sa faksa je padala matematiku jer je imala punk frizuru, i položila je ispit tek kad se "sredila" (bar jedan dan). Želim reći, svaka kultura nameće određeni stil života, a u to spada i odijevanje. Ne bi smjelo biti tako, ali jest tako.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:56   #47
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kljuke...
Aaaa...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 15:44   #48
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
To što je netko sa ili bez marame na glavi je stvar njenog izbora, u vjeri (kako Kur'an kaže) nema prisile. Znači, probat ću formulirati zdravoseljački, Kur'an kaže "odjevajte tako i tako, radi samih sebe", jednako kao što poziva da ljude da se ne opijaju alkoholom, ali ljudi to moraju sami shvatiti i doći do toga, a ne da im se to nameće izvana, silom.
Samo bih se nadovezala na ovo, ako dozvoliš, da kažem da zapravo u vjeru nema prisile

Sve što Kur'an vjernicima propisuje je rad njih samih, ali ako zamislimo društvo uređeno po islamskim principima onda se unutar tog društva određenim mjerama svakako može nametnuti (i sankcionisati) i zabrana prodaje i proizvodnje alkohola, pa i određene norme odijevanja, i štošta drugo.
E sad, koliko je ideja o apsolutnom pokrivanju žena i njeno onemogućavanje da normalno funkcioniše u društvu na tragu izvornih islamskih principa, o tome bi se već dalo.
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 16:40   #49
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Samo bih se nadovezala na ovo, ako dozvoliš, da kažem da zapravo u vjeru nema prisile

Sve što Kur'an vjernicima propisuje je rad njih samih, ali ako zamislimo društvo uređeno po islamskim principima onda se unutar tog društva određenim mjerama svakako može nametnuti (i sankcionisati) i zabrana prodaje i proizvodnje alkohola, pa i određene norme odijevanja, i štošta drugo.
E sad, koliko je ideja o apsolutnom pokrivanju žena i njeno onemogućavanje da normalno funkcioniše u društvu na tragu izvornih islamskih principa, o tome bi se već dalo.
Koji je smisao uopce porkivanja?
Mozda je potpuno pokrivanje samo produbljivanje tog smisla..ne znam nagađam.
Da li ono o muškoj pratnji zene kad ide van (ne znam tocno kak ide) vrijedi i ako vrijedi na koji način to pospješuje njezino normalno funkcioniranje u društvu?

Tko određuje granicu gdje je normalno i u skladu sa izvornim islamskim principima i nenormalnog tj pretjerivanja ?
I jos ako u vjeru nema nema prisile kako se postupa sa otpadnicima?

Pitam jer imam dojam da je islam koliko duhovno uređenje toliko i drzavno- političko uređenje koje ne dopušta velike promjene unutar sebe.


Dakle to su neka pitanja koja me zanimaju..nisam najbolje upucena jer sam samo letimično naletila tu i tam na te rasprave al mi se nije bas dalo bakćat pa eto tko je voljan, moze i drugi netko, neka odgovori u svrhu boljeg shvacanja islama bar s moje strane.

I moram se dotaknut jos neceg..morti malo offotopic al me zanima
Da li je islam u svom izvornom obliku religija rata ili religija mira? Ako je pocela kao religija rata dal je evoluirala u religiju mira? Dal je u širenju islama za vrijeme Muhameda prevladavalo ratno širenje ili mirno tj navjestiteljsko (ako je to prava riječ )
U ovo pitanje ne ubrajam danasnji moderni terorizam koji se veze za islam jer to su vec teze devijacije normalnog ponasanja.


(viš F.Čife kako sam tolerantna )
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 16:48   #50
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Koji je smisao uopce porkivanja?
Mozda je potpuno pokrivanje samo produbljivanje tog smisla..ne znam nagađam.
Ma nema tu nikakvog smisla, tj. jedini smisao je ono što su si muškarci prije 15 stoljeća umišljali koja bi trebala biti uloga žene u društvu.

Ovako recimo moraju igrati iranske nogometašice, bez obzira na vrijeme. Pa neka mi sad neko objasni koliko je zdravo igrati na recimo +40 s takvom odjećom.

Iranski ženski nogometni tim
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 16:53   #51
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
(viš F.Čife kako sam tolerantna )


Samo da se nadovežem, religija po defaultu ne evoluira, moglo bi se reći da se pokušava nositi s pritiskom vremena najbolje što zna, s tim da je recimo kršćanstvo imalo daleko veći pritisak na 'zapadu', razvojem društva, od recimo islama kojeg pravi pritisak tek čeka.

Jasno, to je samo moje mišljenje.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:35   #52
Ono iz cega prozilaze manje vise vecina propisa u islamu je u nastojanju muslimana/vjernika da bude uvijek sa Bogom, to se u islamu naziva tekva, bogosvjesnost/bogobojaznost.
Tek kad covjek u zivotu pokusa se fokusirati na Boga, vidi koliko toga ima sto smeta u zoj konekciji. Iz nastojanja da se otklone ove 'smetnje' dolazi do potrebe za izvjesnim kodeksom oblacenja i ponasanja, koji nece kompromitirati vezu sa Bogom. E sad manje vise lako je duhovno jakim i zasticenim osobama nadici ovaj nivo, iako oni onda imaju iskusenja u drugim stvarima pa i ibadetima-bogosluzju samim ( opasnost npr smatrati sebe boljim od drugoga). No nisu svi, ili barem nije vecina imuna na smetnje iznutra i iz polja, uglavnom princip je da sto je jace prisustvo strasti to su jace stege. Normalo strasti ce uvjek biti tu, pa i obozavanju neminovno je da se jave strasti, ali treba ih nastojati usmjeriti i optimizirati.Neki monasi su sami sebi, svjesni smetnji vanjskog svjeta, odredili osamu i povlacenje od svijeta, ali barem sto se islama tice i to treba da se nadidje...hajde budi maher pa uz sve sto ovaj svijet nosi ostani u tekvi.
Uglavnom ako se izuzme tekva, potreba za stalnom vezom sa Bogom, svi ti propisi gube smisao i snagu, a cesto i kod vjernika postanu predmet 'glodjanja'
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 18:59   #53
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Iz nastojanja da se otklone ove 'smetnje' dolazi do potrebe za izvjesnim kodeksom oblacenja i ponasanja, koji nece kompromitirati vezu sa Bogom.
Jel mi može netko onako zdavorazumski objasniti koje veze ima kodeks oblačenja sa vezom s Bogom. Zar to nije degradacija Boga? Zar stvarno vjernici misle da Boga zanima kako se tko oblači?
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 10:02   #54
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko onako zdavorazumski objasniti koje veze ima kodeks oblačenja sa vezom s Bogom. Zar to nije degradacija Boga? Zar stvarno vjernici misle da Boga zanima kako se tko oblači?
A lijepo ti je Bostan objasnio.

No evo, još jednom: propis je radi nas samih, ne radi Boga, Bogu je takvo što sasvim svejedno. Stvar je u tome što je čovjek biće i suštine i forme, ne samo jedne od tih dviju komponenti. I treba paziti i na jedno i na drugo, jer zanemarivanjem jednog od aspekata vodi ka neravnoteži i skretanju sa srednjeg puta.

Navesti ću konkretan primjer: ima vjernika koji sve polažu na suštinu - ali zato ostavljaju formu po strani u stilu "nije bitno kako se odijevaš, ponašaš, da li pušiš, piješ, itd.", bitno da ti voliš sve ljude oko sebe". Suprotan primjer je odražavanje forme bez suštine - npr. kad čovjek moli ili klanja samo reda radi, ili tradicije radi - ili kad čovjek samo brine o svom tijelu, ali ne i o svom umu ili duhu. Budući da jedno uvijek poteže drugo, bitno je paziti i na jedno i na drugo. U primjeru klanjanja, to nije samo zato da čovjek razgiba mišiće, nego zato da zaista pronađe taj unutarnji mir i povezanost sa Bogom. A opet, ako će taj mir tražiti sjedeći maltene naglavačke, malo teže će se moći zaista smiriti. (I npr. budisti kad kreću meditirati najprije zauzimaju određen fizički položaj, jer jedno vodi drugom, drugo se vraća u prvo itd.)

Eto tu sad dolazimo i do marame - nije stvar u stilu odijevanja, nego u poruci koju to odijevanje šalje ljudima. Je li isto doći na poslovni sastanak u odijelu ili u potkošulji i komandosici? Nije, jer te svijet drugačije doživljava, a drugačije i ti (podsvjesno) doživljavaš sam sebe. U nekom idealnom svijetu to ne bi bilo tako, ali zapovjedi su za ovaj svijet, realni a ne idealni. (U idealnom svijetu nijedna zapovjed ne bi bila potrebna.) Eh, pa tako je i s maramom, odnosno pristojnim načinom oblačenja, njime se šalje drugačija poruka i dojam, od npr. minjaka i topa. I ma koliko god se mi pravili liberalni ili kao da nam je svejedno, činjenica je da će npr. žena u minjaku (namjerno navodim ekstrem radi boljeg shvaćanja) mnogo prije privući pažnju u seksualnom smislu. To je naprosto tako, naš mozak tako funkcionira, ne postoji osoba koja će reagirati apsolutno jednako na pokrivenu ženu i na polugolu (pa ni druge žene). I sve ovo je sa stanovišta psihologije potvrđeno, dapače to je usko povezano sa nagonom za preživljavanjem (kako to evolucionisti zovu).
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde

Zadnje uređivanje dux pessimus : 22.11.2011. at 10:13.
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 10:06   #55
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Samo bih se nadovezala na ovo, ako dozvoliš, da kažem da zapravo u vjeru nema prisile

Sve što Kur'an vjernicima propisuje je rad njih samih, ali ako zamislimo društvo uređeno po islamskim principima onda se unutar tog društva određenim mjerama svakako može nametnuti (i sankcionisati) i zabrana prodaje i proizvodnje alkohola, pa i određene norme odijevanja, i štošta drugo.
E sad, koliko je ideja o apsolutnom pokrivanju žena i njeno onemogućavanje da normalno funkcioniše u društvu na tragu izvornih islamskih principa, o tome bi se već dalo.

Pa u praktičnom smislu se i nameće - to sam obuhvatio sa onim primjerima o raznim kulturama. No ipak treba paziti da čovjek ima pravo se ponašati prema svojoj vjeri i shvaćanju. Npr., zamisli da dođeš u neku zemlju gdje ti je zabranjeno pokrivati se. Je li to u redu? Mislim da nije. E pa tako nije ni u redu nekoga prisiljavati da se pokriva. Naravno, ovo je mnogo kompleksnije jer se tu upliću zakoni, stajališta većine itd.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 13:25   #56
Ecobarbarus, Allah je dao poslo ljudima opomenu, kako se trebaju ponasati, oblaciti, jesti... sve stvari su objasnjene.... a na nama je da se drzimo propisa, ako je Allah nesto zabranio onda je to zabranio za nase dobro, kad malo pogledas sta je sve haram-zabranjeno, vidjeces ako to radimo da cemo se upropastit, On je taj koji brine o nama, koji zna sta je najbolje za nas. Zar ti je fino da zena obuce preusku, prozirnu haljinicu, da bude objekt? u islammu zena nije objekt, nitko na zenu negleda tako, zena je druga polovic amuskatca, kao sto je muskarac druga polovica zene, zasticena je i pazena... A sad neke zemlje izmisljaju kako se treba pokrit, dozvoljeno je ruke i lice otkrit, ovi sta pokrivaju oci namecu teskocu zenama...
bismillah- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 13:28   #57
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Evo, osjećam se direktno pozvanim progovoriti na ovu temu, pošto osobno smatram ženske oči najzavodljivijim i najljepšim dijelom ženskog bića, pa ako se pokrivaju sise, guzice, noge, kosa, zbog onemogućavanja seksualnog uznemiravanja muškaraca, meni je logično, pače nužno, zakriti ženi oči čim debljim zastorom.

Ja bi im zabranio i govoriti, jer me neizmjerno privlače pametne, elokventne, pjesnički nastrojene ženske dušice, i strašno patim čim koja progovori svojim milozvučnim glasom, najbolje svakoj krpu u usta...

Uglavnom, ja bi da su žene nešto u ovom stilu, kao ne bi izazivale bilo kojeg muškarca:



Jadni saudijci, kako to podnose...
\
\

joj, joj.... zeni je grijeh kao i muskarcu da izazovno pogledaju nekoga, jer oci stvaraju preljub, a i milozvucni glas, I RECI ZENAMA DA POGLEDE SVOJE OBORE... znaci da obore poglede, znaci nisu bile pokrivenih ociju, nego samo da ne bulje u nekoga
bismillah- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 13:49   #58
Quote:
bismillah- kaže: Pogledaj post
Zar ti je fino da zena obuce preusku, prozirnu haljinicu, da bude objekt? u islammu zena nije objekt, nitko na zenu negleda tako, zena je druga polovic amuskatca, kao sto je muskarac druga polovica zene, zasticena je i pazena... A sad neke zemlje izmisljaju kako se treba pokrit, dozvoljeno je ruke i lice otkrit, ovi sta pokrivaju oci namecu teskocu zenama...
Da, meni je fino gledati ženu obučenu u preusku, prozirnu haljinicu, i to me uopće ne spriječava da i dalje gledam kao - subjekt.

A ovo drugo, da u islamu žena nije objekt, ne znam koga tu pokušavaš zavaravati, sebe samoga, ili samo ispisuješ neke teoretske postavke kako bi stvari trebale izgledati? Da žene ne gledate kao objekte uopće ne bi imali potrebe omotavati ih.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 13:58   #59
pa ti gledas na zenu kao objekt, sta bi kod svojih dobrih ljudi trebala bit polugola a tu obucena, nerazumjem.... Allah je tako propiso, ne omotava nitko zenu nego ona sama vrsi Allahovu volju
bismillah- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 13:59   #60
Quote:
bismillah- kaže: Pogledaj post
Ecobarbarus, Allah je dao poslo ljudima opomenu, kako se trebaju ponasati, oblaciti, jesti... sve stvari su objasnjene.... a na nama je da se drzimo propisa, ako je Allah nesto zabranio onda je to zabranio za nase dobro, kad malo pogledas sta je sve haram-zabranjeno, vidjeces ako to radimo da cemo se upropastit, On je taj koji brine o nama, koji zna sta je najbolje za nas. Zar ti je fino da zena obuce preusku, prozirnu haljinicu, da bude objekt? u islammu zena nije objekt, nitko na zenu negleda tako, zena je druga polovic amuskatca, kao sto je muskarac druga polovica zene, zasticena je i pazena... A sad neke zemlje izmisljaju kako se treba pokrit, dozvoljeno je ruke i lice otkrit, ovi sta pokrivaju oci namecu teskocu zenama...


Pa dobro al zbog zastite zena ne smije nosit ni jednu obicnu ljetnu haljinu recimo kao na slici. nije je prozirna nit prekratka nit predekoltirana
Nije li to malo cudno
Allah po nekoj prici da bi zastitio zenu od napasnika joj je odredio da se pokrije od glave do pete..zasto nije odredio dress code i za muškarce?
npr da ne pokazuju sexy guze, ak imaju lijepe misice da se ne smiju nazirat ispod odjece, da ne smiju fino mirisat ...itd šta ja znam sta sve moze bit sexy zeni al moze



Da li on negdje postoji? mozda ja ne znam...

ps. Podsjecam na svoja pitanja
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:11.