Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2012., 16:51   #21
Quote:
harbinger kaže: Pogledaj post
kad si vec spomenila politiku, bolje da politiku vodi covjek koji skuplja boce na ulici i koji nezna sklopit 3 pravopisne recenice, jer on zna kako je to kad je lose stanje u drzavi i valjda ima suosjecanja, a covjek koji danas vodi drzavu je nacitan, vrsan govornik ali opet đubre jer prvenstveno gleda vlastite interese umjesto da stavi svoj zivot za domovinu jer mu je to i moralna strana posla i duznost kao drzavniku
koja svrha da imamo obrazovanog čovjeka koji zna govorit,razumije se u zakone,ekonomiju kad možemo imati običnu osobu sa ulice..imaš li takve iste kriterije npr za kirurga,pilota?
Quote:
I ta drzavna matura je najveca glupost u povjesti skolovanja i obrazovanja u zadnjih 10 000 godina.
jesi li to loše prošao na njoj?
Quote:
i npr. sto sad meni znaci sto je segrt hlapic otisao iz kuce (lektra iz 2. osnovne cini mi se) i sto sad meni znaci sto je vlak zapeo u snijegu (lektira 4. osnovne mark twain).
valjda mate lovrak.mark twain je radio huck finna
Quote:
Procitao sam te 2 lektire, u glavi su mi jos ostale u sjecanju povrsno.
Ali me za to zaboli briga, jer neplaniram biti profesor Hrvatskog jezika, a drugo ljudi me razumiju verbalno i pismeno ovako kako pisem tako da nema potrebe da glancam svoju pismenost.
znaš kako kažu-čovjek se uči dok je živ...


Quote:
I btw po biologiji organskog zivota opcenito, svako zivo bice prilagođava svoj nacin zivota (u sto spada i verbalna komunikacija) prema okolnostima, zavicaju i okruzenju u kojem zivi) tako da ja ako govorim splitski, pisem ikavicom, neradim nista sto je lose, zivim kako me moja priroda nosi
pa i ikavica ima svoja pravila,pravopis.

Quote:
postoji 1001. pametnija stvar za raditi (pa cak to moze biti ucenje biologije, zemljopisa, tehnickog, matematike ili bilo kojeg drugog pretmeta u skoli) od citanja praznoumnih lektira), Hrvatski jezik je nesto sto ucenici ionako zanemaruju nakon 6. osnovne, Tj. prepisu domaci, prepisu lektiru samo da izvuku 2 i da se rijese skole
dok si u kontaktu sa ljudima treba ti jezik.



koje knjige iz SF si čitao?
__________________
My Movies na IMDB

Zadnje uređivanje dr mladjo : 07.07.2012. at 17:09.
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 17:08   #22
Quote:
harbinger kaže: Pogledaj post
kad si vec spomenila politiku, bolje da politiku vodi covjek koji skuplja boce na ulici i koji nezna sklopit 3 pravopisne recenice, jer on zna kako je to kad je lose stanje u drzavi i valjda ima suosjecanja, a covjek koji danas vodi drzavu je nacitan, vrsan govornik ali opet đubre jer prvenstveno gleda vlastite interese umjesto da stavi svoj zivot za domovinu jer mu je to i moralna strana posla i duznost kao drzavniku


I ta drzavna matura je najveca glupost u povjesti skolovanja i obrazovanja u zadnjih 10 000 godina.


i npr. sto sad meni znaci sto je segrt hlapic otisao iz kuce (lektra iz 2. osnovne cini mi se) i sto sad meni znaci sto je vlak zapeo u snijegu (lektira 4. osnovne mark twain). Procitao sam te 2 lektire, u glavi su mi jos ostale u sjecanju povrsno. Ali me za to zaboli briga, jer neplaniram biti profesor Hrvatskog jezika, a drugo ljudi me razumiju verbalno i pismeno ovako kako pisem tako da nema potrebe da glancam svoju pismenost.


I btw po biologiji organskog zivota opcenito, svako zivo bice prilagođava svoj nacin zivota (u sto spada i verbalna komunikacija) prema okolnostima, zavicaju i okruzenju u kojem zivi) tako da ja ako govorim splitski, pisem ikavicom, neradim nista sto je lose, zivim kako me moja priroda nosi

postoji 1001. pametnija stvar za raditi (pa cak to moze biti ucenje biologije, zemljopisa, tehnickog, matematike ili bilo kojeg drugog pretmeta u skoli) od citanja praznoumnih lektira), Hrvatski jezik je nesto sto ucenici ionako zanemaruju nakon 6. osnovne, Tj. prepisu domaci, prepisu lektiru samo da izvuku 2 i da se rijese skole



ak vec ucenici idu takvom linijom otpora, nema smisla trosit stotine i stotine godina forsirajuci suprotno, djeca danas evoluiraju sve brze i brze, mnogo potencialnih glazbenika, umjetnika, i raznih inteligentnih umova na svojevrsan nacin nije moglo doci do izrazaja samo zato jer umjesto da ih se gura u onome sto zele, prema cemu pokazuju interes, forsiralo da vrijeme gube citajuci lektire i slicne gluposti






evo amerikanci su vam primjer prefriganih preskolovanih ljudi koji od svoje 3. pa do 20. godine nevide i neprozive nista u zivotu nego ono sto im je po sistemu odgoja, skole, i povezanog odgoja obitelj-skola, pa je vec i ptici na grani jasno da su mladi u toj naciji glupi ka stupovi

i normalno onda s 21 godinu idu u afganistan cvrsto uvjereni da se bore za slobodu, neznaju pokazat europu na karti, a da nekazem koliko su naivni
Meni se sve čini da ti nisi baš upućen u to kako politika funkcionira. Da bi bio političar nije dovoljno samo biti u stanju kukati kako je loše u državi i imati nisku plaću. Uz to što, naravno, moraju raditi u interesu naroda (cough, hrvatska vlada, cough), političari moraju imati stanovito znanje iz svih polja kojih se njihov posao dotiče, a i biti izrazito kulturno obrazovani kao predstavnici jednog cijelog naroda. I što po tvom mišljenju znači "položiti život za domovinu"?

Oh, državna matura je odlična ideja. Učenici su proizvod jednog cijelog sustava (sad ću to prilično pojednostaviti) kojeg se mora staviti na testiranje općeg znanja da bi krenuli u daljnju specijalizaciju u vidu fakulteta. Sad, pitanje je da li sustav dovoljno dobro priprema za maturu i da li je obrazovanje u državi usklađeno što se tiče standarda pojedinih škola, ali to nije problem državne mature. Državna matura je samo tu da osigura da učenici imaju određen postotak znanja koji zadovoljava kriterije postavljene od strane mjerodavnih.

Mark Twain da je pisao Vlak u snijegu?! Mene je sram dok ovo čitam...eto, zato nam služe lektire (među ostalim) - da se ne brukamo pri općoj kulturi i ne izjavimo da je Mark Twain napisao Vlak u snijegu. Mato Lovrak se okreće u grobu
Ne treba ti to da budeš profesor hrvatskog (koji se, inače, piše MALIM slovom) nego da budeš obrazovan o autorima, kako ovog podneblja tako i inozemstva, da razvijaš imaginaciju, da primijeniš kritičko razmišljanje prema i o knjizi, tj. o poruci koju šanje pisac i o njegovom načinu izražavanja te da, naravno, "izglancaš" PISMENOST.

Jasno da se prilagođavaš okolini i tebi nitko ne brani da govoriš ikavicom (osobno govorim prilično "purgerski") i nitko ti neće ništa napraviti ako si nepismen. Osim što te neće gledati s velikim poštovanjem niti će ti biti voljni u određenim situacijama dati određene šanse. Nitko te ni na što ne obvezuje, ali sam snosiš posljedice.


To što učenici izbjegavaju hrvatski kao predmet je vjerojatno stvar pristupa,a ne predmeta. Ali predmet sam po sebi je iznimno važan te to izbjegavanje koje spominješ nam nikako ne ukazuje na dobro, ne slažeš li se?
Ja se slažem da sustav ne potiče ambicioznost u dovoljnoj mjeri, ali to znači da sustav treba proširiti, a ne nametnuti mu restrikcije. Neki kriteriji obrazovanja moraju biti zadovoljeni, ili ćemo završiti kao Amerikanci (koje si spomenuo u sasvim krivom kontekstu) te nećemo znati pokazati Europu na karti Europe.




Amerikanci su sve samo ne preškolovani. Imaju izrazito uskogrudan sistem obrazovanja sa samo tri osnovna i obavezna predmeta te izborne od kojih moraju uzeti određen broj. Njihovo neznanje protiče upravo iz takvog sustava koji ih potiče da rade što ih je volja, a to sigurno nije uzdizanje znanja o općoj kulturi.

A Afganistan je puno zamršenija priča od čitanja lektire...
__________________
"Many that live deserve death. Some that die deserve life. Can you give it to them, Frodo? Do not be too eager to deal out death in judgement. Even the very wise cannot see all ends."
VladimirLenjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 17:48   #23
Quote:
dr mladjo kaže: Pogledaj post
koja svrha da imamo obrazovanog čovjeka koji zna govorit,razumije se u zakone,ekonomiju kad možemo imati običnu osobu sa ulice..imaš li takve iste kriterije npr za kirurga,pilota?

jesi li to loše prošao na njoj?
valjda mate lovrak.mark twain je radio huck finna
znaš kako kažu-čovjek se uči dok je živ...


pa i ikavica ima svoja pravila,pravopis.

dok si u kontaktu sa ljudima treba ti jezik.



koje knjige iz SF si čitao?

1. pa evo imas obrazovane politicare (kao sto je sanader, on je vrsan govornik skolovan i obrazovan covjek) pravi politicar, pravi covjek naroda, pravi Hrvat nema sta , svaka mu cast, skidam mu kapu sto je od hrvatske napravio velesilu, sto je unaprijedio i sto je rijesio problem nezaposlenosti, smanjio porez i smanjio cjenu goriva, vrlo castan politicar...............i skolovan covjek (al opet bitno da je "dobio diplomu" i da je "kvalificiran" - samo na papiru) hhahahahaha

2. nisam polagao drzavnu maturu, iduce godine cu je polagat, a posto mi nije problem sist i nabubat par dana, to nebi trebao bit problem, nabubam , napisem, prođem i da mi to ostane iza leđa, matura i sve sta je u njoj


3. sorry , kao sta sam reka, ostalo mi je malo u sjecanju, a i lijen sam da surfam po googleu da bih trazio auteticnost svake sitnice u koju nisam siguran 100%

4. covjek uci dok je ziv "stvari koje on hoce, koje mu se sviđaju i prema kojma pokazuje interes i ambiciju, sto automatski cini covjeka vise individualnim, i svojevrsnim, zamisli ljude kao da su na proizvodnoj traci, zamisli da svi znaju iste stvari i da svi neznaju iste stvari, nikad nebi napredovali tako


5. ikavica ima svoja pravila i pravopis, ali kao sto si moga primjetit, ni danasnji splicani nepricaju kao oni prije 100 godina, zato jer se normalnim govorom, govor izvija, savija, formira i deformira. (skracenice, deformacije u rjecima, uzrecice i otuđenice iz engleskog jezika su sve cesca stvar) dok se cak i klasicno zavicajno psovanje i vulgarizam smatra primitivnim (sto mi je u neku ruku i drago)

6. u kontaktu sam s razno raznim ljudima, sa ekipom pricam kao da sam najveci splitski tovar, dok s policijom, profesorima i ljudima s kojima vodim prepirke i diskusije vodim strucne argumentirane filozofske razgovore, sto se tice nacina komuniciranja ne da sam dvolican, nego tristolican (da tek vidite kako dobro glumim izgubljenog turista iz texasa) cak je jedan maerikanac popusio bazu da sam iz texasa xD


7. SF, star wars sve epizode (prvu i 4. epizodu nisam do kraja bas), mass effect comics autobiografiju Verner von Brauna, i jednu njegovu knjigu o njegovim vizijama sto se tice svemirskog istrazivanja,

od ostaih knjiga sam procitao mein kampf (izdanje iz 1926. sam kupio na ebayu tako da budem siguran da citam original a ne neku novoizdanu izmjenjenu zidovsku propagandu)

biografiju guns n roses, i slash autobiografiju..... u995, janes weapon systems 1980-1989, i djelomicno par stvari sto citam u vezi psihologije na internetu, nista konkretno nego procitam tu i tamo stvari koje me zanimaju specificno





djecu treba uciti od malena sto je lojalnost, pozrtvovnost, hrabrost, odanost, disciplina, nepokolebljivost, stvaranje svoje politike, svog zakona, da ih knjige i skola uce da budu sami svoji majstori.




danas zavrse skolu pa slusaju jelenu rozgu (bezumne pjesme) gledaju twilight i sapunice (bezumni mediji), igraju farmvile i texas holdem (bezumne igrice) i citaju klik , playboy i teen magazine (bezumni casopisi).........znam ih puno, tj. 90% hrvatske populacije, a od tih 90%, 90% njih se nacitalo skolskih lektira, i cemu im sve to kad su glupi ko kurac sad s 18-19 godina


kakva ti korist od takve bagre od ljudskog roda

i btw primitivan covjek gleda i ocjenjuje nekoga po gramatickoj i verbalnoj prefriganosti na skolski nacin


pravi covjek postuje nekoga tko je isto posten, dobar, lojalan, i ko je spreman nesto uciniti za nekoga (cak sam si mislio istetovirat i na leđa frazu "semper fidelis" ) ako znas sto to znaci, znat ces o cemu pricam i sto smatram da je najbitnije u zivotu i po cemu se ljudi gledaju


vladimire, istina da su amerikanci glupi djelom zbog toga sta rade sto ih je volja, ali njihova volja je dosta slicna volji nasih mladih, besposlicarit, neradit nista, zabavljat se, jebat okolo po klubovima, radit kao pizza boy ili u mcdonaldsu, ili zavrsit fakultet i trulit u nekom uredu za kompom iducih 45 godina, (a u tjelu i mozgu im se krije 101 nerazvijeni talent)

Zadnje uređivanje tisi : 08.07.2012. at 14:28. Reason: spajanje dva posta u nizu
harbinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 18:11   #24
Quote:
harbinger kaže: Pogledaj post
1. pa evo imas obrazovane politicare (kao sto je sanader, on je vrsan govornik skolovan i obrazovan covjek) pravi politicar, pravi covjek naroda, pravi Hrvat nema sta , svaka mu cast, skidam mu kapu sto je od hrvatske napravio velesilu, sto je unaprijedio i sto je rijesio problem nezaposlenosti, smanjio porez i smanjio cjenu goriva, vrlo castan politicar...............i skolovan covjek (al opet bitno da je "dobio diplomu" i da je "kvalificiran" - samo na papiru) hhahahahaha

Quote:
2. nisam polagao drzavnu maturu, iduce godine cu je polagat, a posto mi nije problem sist i nabubat par dana, to nebi trebao bit problem, nabubam , napisem, prođem i da mi to ostane iza leđa, matura i sve sta je u njoj
eto vidjet ćemo onda iduče godine

Quote:
3. sorry , kao sta sam reka, ostalo mi je malo u sjecanju, a i lijen sam da surfam po googleu da bih trazio auteticnost svake sitnice u koju nisam siguran 100%
zar se mora iči na google da se shvati kako je vlak u snijegu djelo domačeg autora?osobito za lektiru koja se obično i gleda kao film

Quote:
4. covjek uci dok je ziv "stvari koje on hoce, koje mu se sviđaju i prema kojma pokazuje interes i ambiciju, sto automatski cini covjeka vise individualnim, i svojevrsnim, zamisli ljude kao da su na proizvodnoj traci, zamisli da svi znaju iste stvari i da svi neznaju iste stvari, nikad nebi napredovali tako
to se više odnosilo na jezik,kako trebaš unaprijeđivat svoj jezik kako postaješ stariji,pametniji,..

Quote:
5. ikavica ima svoja pravila i pravopis, ali kao sto si moga primjetit, ni danasnji splicani nepricaju kao oni prije 100 godina, zato jer se normalnim govorom, govor izvija, savija, formira i deformira. (skracenice, deformacije u rjecima, uzrecice i otuđenice iz engleskog jezika su sve cesca stvar) dok se cak i klasicno zavicajno psovanje i vulgarizam smatra primitivnim (sto mi je u neku ruku i drago)
nisam ni mislio na pravopis od prije 100g

Quote:
6. u kontaktu sam s razno raznim ljudima, sa ekipom pricam kao da sam najveci splitski tovar, dok s policijom, profesorima i ljudima s kojima vodim prepirke i diskusije vodim strucne argumentirane filozofske razgovore, sto se tice nacina komuniciranja ne da sam dvolican, nego tristolican (da tek vidite kako dobro glumim izgubljenog turista iz texasa) cak je jedan maerikanac popusio bazu da sam iz texasa xD
znači ti možeš pisat kao netko visoko obrazovan ali nemaš volju?

Quote:
7. SF, star wars sve epizode (prvu i 4. epizodu nisam do kraja bas), mass effect comics autobiografiju Verner von Brauna, i jednu njegovu knjigu o njegovim vizijama sto se tice svemirskog istrazivanja,
i to je tvoj cjelokupni SF opus?samo to?

Quote:
od ostaih knjiga sam procitao mein kampf (izdanje iz 1926. sam kupio na ebayu tako da budem siguran da citam original a ne neku novoizdanu izmjenjenu zidovsku propagandu)
zašto imam osječaj da ćeš uskoro otkrit any rand i nietzsche?

Quote:
biografiju guns n roses, i slash autobiografiju..... u995, janes weapon systems 1980-1989, i djelomicno par stvari sto citam u vezi psihologije na internetu, nista konkretno nego procitam tu i tamo stvari koje me zanimaju specificno
i samo to si pročitao u osnovnoj i srednoj?
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 18:17   #25
djelo hrvatkog autora, kojeg sam citao u 2. ili 3. osnovne, a nesjecam se ni sto sam proslog vikenda jeo za rucak i veceru a ka moli ime tamo nekog pisca neke djecje knjige. i btw film je sranje, posto sam ja u tim godinama gledao stvari poput "spasavanje vojnika rayana, apollo 13, (cak sam gledao philosophy of a knife kad su se moji vršnjaci zgrožavali kad bi vidjeli krvavu porezotinu na malom prstu) tako da za mene obicni djecji vlak u snijegu nije znacio nista)


i od tih stvari sta sam naveo sam PROCITAO u potpunosti, ima jos 100 stvari gdje sam citao samo poglavlja i djelove koji me zanimaju, stephen hawkinga sam isto povrsno citao, a one gluposti space odysey ili kako se vec zove i one smjesne literature id 40-tih, i 50-tih godina koje su pisane jos dok se nije znalo 1% o svemiru i dok je sve pisano bajkovito bez neke realne znanstvene podloge i cinjenica.........takve stvari mi se nije dalo citat a 80% sci-fi literatura se sastoje od takvih smjesnih starih nerealnih stvari


dok nisam otkrio youtube i dokumentarce, otkako sam poceo gledati dokumentarce, poceo sam i razmisljati na engleskom jeziku , misliti na engleskom, i cak bi bolje neke stvari
opisao na engleskom nego na Hrvatskom

nekako mi je gledanje dokumentaraca, znanstvenih emisija bilo kasnije puno prakticnije i kvalitetnije od citanja knjige




i da mogu se ja strucno profinjeno i gospodski izrazavat, ali mi to vise lici na verbalno uvlacenje ljudima u dupe i postizanje postovanja i reputacija na racun nicega,


kad se svađam s ljudima, onda koristim strucne filozofske argumente, na takav nacin ljude dovedem do ludila, bijesa i agresija, a ja ostajem smiren i ispaljujem svoje turboprovokativne argumente..............obozavam prizor kad se ljudi ljute i nerviraju i prepustaju psovkama kao zadnje beskorisno oruzije dok ih ja sa blagim osmjehom i kombinacijom filozofije,provokacije i hladnokrvnosti prosto receno "jebem u mozak"

dok drugi upisuju tecajeve, citaju puste knjige



ja samo u google ili youtube upisem "how to...." "what is...." "what does it mean" sto god e zanima u bilo kojem trenutku,

malo napredniji i evoluiraniji nacin samoukog obrazovanja nece nikome skoditi



stariji ljudi jedino mogu biti opravdani, jer u njihovo vrijeme je citanje knjiga bilo kao danas gledanje youtube-a, tako da se njih nesmje i netreba forsirati da se prilagođavaju danasnjem standardu ucenja i obrazovanja osim ako to sami nezele, a svaka im cast ako zele)

Zadnje uređivanje tisi : 08.07.2012. at 12:56. Reason: spajanje dva posta u nizu
harbinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 18:56   #26
Quote:
harbinger kaže: Pogledaj post
djelo hrvatkog autora, kojeg sam citao u 2. ili 3. osnovne, a nesjecam se ni sto sam proslog vikenda jeo za rucak i veceru a ka moli ime tamo nekog pisca neke djecje knjige. i btw film je sranje, posto sam ja u tim godinama gledao stvari poput "spasavanje vojnika rayana, apollo 13, (cak sam gledao philosophy of a knife kad su se moji vršnjaci zgrožavali kad bi vidjeli krvavu porezotinu na malom prstu) tako da za mene obicni djecji vlak u snijegu nije znacio nista)
svejedno se trebalo zapamtit da je domaći film,knjiga i autor

kad se male ruke slože

Quote:
i od tih stvari sta sam naveo sam PROCITAO u potpunosti, ima jos 100 stvari gdje sam citao samo poglavlja i djelove koji me zanimaju,
to se ne računa.ni za film ne govoriš da si po pogledao ako si gledao samo 5 minuta

Quote:
stephen hawkinga sam isto povrsno citao, a one gluposti space odysey ili kako se vec zove i one smjesne literature id 40-tih, i 50-tih godina koje su pisane jos dok se nije znalo 1% o svemiru i dok je sve pisano bajkovito bez neke realne znanstvene podloge i cinjenica.........takve stvari mi se nije dalo citat a 80% sci-fi literatura se sastoje od takvih smjesnih starih nerealnih stvari
i na kraju si pročitao 10ak knjiga u 10ak godina?


Quote:
i da mogu se ja strucno profinjeno i gospodski izrazavat, ali mi to vise lici na verbalno uvlacenje ljudima u dupe i postizanje postovanja i reputacija na racun nicega,
ali opet to je tvoje mišljenje da možeš/znaš tako pisat,bez ikakvih dokaza.trebaš to i dokazat,zar ne?
Quote:
kad se svađam s ljudima, onda koristim strucne filozofske argumente, na takav nacin ljude dovedem do ludila, bijesa i agresija, a ja ostajem smiren i ispaljujem svoje turboprovokativne argumente..............obozavam prizor kad se ljudi ljute i nerviraju i prepustaju psovkama kao zadnje beskorisno oruzije dok ih ja sa blagim osmjehom i kombinacijom filozofije,provokacije i hladnokrvnosti prosto receno "jebem u mozak"
ti shvačaš da je to na kraju samo tvoja riječ,za koju nemaš dokaze.
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 22:30   #27
Quote:
VladimirLenjin kaže: Pogledaj post

"Some books are to be tasted, others to be swallowed, and some few to be chewed and digested"
- Sir Francis Bacon

Knjigu treba iskusiti, o njoj promisliti te svoje mišljenje iznijeti i argumentirati i to je u suštini svrha lektire.
a ja se ne sjećam da se ikada na taj način obrađivala lektira...

nije li to grozno?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 10:47   #28
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
meni se čini kako će djeca rado čitati i tražiti odgovore na sve i svašta IZ KNJIGA ako ne postoji PRISILA kao i to da u knjigama postoje raznorazne spoznaje... koje ih mogu razvedriti, pomoći im...

Obaveze i zadače su u načelu logične, ali kome su drage??
Koji postotak s veseljem pristupa nekom zadatku, a tako i lektiri?
U čemu je problem? U forsanju?
obaveze nikome nisu pretjerano drage, ni djeci, a ni nama odraslima. no mi odrasli ih ipak napravimo zato jer smo odgovorni, znamo da to moramo i znamo da neće to nitko umjesto nas napraviti.
postoje stvari koje nas vesele i koje rado činimo, i postoje one koje nas malo manje vesele i koje činimo zato jer moramo, jer smo odgovorni.
ima djece koja ne samo da ne vole lektiru i ne da im se pisati zadaće, nego ne vole baš ići u školu. pa ih roditelji ipak neće ispisati iz škole jer djecu škola ne veseli.
zato je bitno da i djecu učimo da budu odgovorni, pišući svoje zadaće i svoje lektire, a ne da mi preuzimamo odgovornost jer je to njima mrsko i ne veseli ih.
bit je učenje odgovornog ponašanja.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 13:43   #29
Quote:
VladimirLenjin kaže: Pogledaj post
Mark Twain da je pisao Vlak u snijegu?! Mene je sram dok ovo čitam...eto, zato nam služe lektire (među ostalim) - da se ne brukamo pri općoj kulturi i ne izjavimo da je Mark Twain napisao Vlak u snijegu. Mato Lovrak se okreće u grobu
Lako za Lovraka. Kako li se tek okreće Twain, koji je bio daleko vrsniji pisac od pretjerano didaktičnog Lovraka?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:54   #30
ne ne sad sam sje sjetio, pustolovine toma sawyera i hucka finna, i jos se sjecam da sam naprezao svaku mozdanu vijugu u glavi da bi skuzio neke sitne zagonetke i logike u nekim djelovima knjige, dok je u knjizi vecinom lagano stvoriti jasnu mapu, sliku i okruzenje kakvo se u knjizi opisuje, cas je prica zajebancija, cas je ozbiljna, cas je napeta jos u i mogu reci da djelo izgleda dosta realno i smisleno


za razliku od vlaka u snjegu koja je po meni apsolutno besmislena, beskorisna lektira koja nikome nema nikakvu svrhu u zivotu, ravno onim pussyshit bambi, kralj lavova, twilight sranjima, takva djela nemaju nikakvu znanstvenu, dusevnu, psiholosku, religioznu...(ubiti religija je isto bolest), politicku, moralnu pouku ni znacaj.


btw najdraza knjiga koju sam procitao u osnovnoj mi je "mi djeca s kolodvora zoo" jedina knjiga a da se neradi o znanstvenim stvarima da me doista zanimala i da se doista ticala realnog zivota jedne stvarne osobe u nekim realnim i stvarnim "down to earth" okolnostima zivota





a za bajke, bajkovite romane i 95% skolskih lektira jedan veliki LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

Zadnje uređivanje harbinger : 08.07.2012. at 17:02.
harbinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 22:44   #31
Ajme meni! Sad, kad čitam neke od postova, uviđam koliko je lektira potrebna. Ne pisanje lektira, nego čitanje i odgoj za čitanje.

Ali ne ovakvo kakvo je sada.

Svatko je od nas drugačiji, već od rođenja, no sigurno za svakoga postoji stotinjak knjiga koje bi volio pročitati tijekom školovanja. Ako su to birane knjige, baš za osobu kojoj se preporučuju, nema nikakva izgleda da se osoba ne zarazi čitanjem... Ako je još i pristup čitanju adekvatan, sigurno smo nekoliko koraka bliže dobroj komunikaciji na svim razinama.

Strahovito mi je žao da je neke od vas mimoišlo zadovoljstvo i dobrobit čitanja. Krivi su vaši roditelji i učitelji. Slobodno ih optužite za gadnu stvar koju su vam učinili. To je slično kao da vam netko ogadi seks ili uživanje u hrani tražeći od vas da se seksate s nekim tko vam se uopće ne sviđa ili da vas tjera da jedete ono što smatrate odurnim splačinama, a pritom još traže da to opišete, ispripovijedate, specificirate...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 23:32   #32
da napokon stavim ovu sliku u pravi topik


http://i.imgur.com/3IbmA.jpg
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 08:03   #33
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Ajme meni! Sad, kad čitam neke od postova, uviđam koliko je lektira potrebna. Ne pisanje lektira, nego čitanje i odgoj za čitanje.

Ali ne ovakvo kakvo je sada.

Svatko je od nas drugačiji, već od rođenja, no sigurno za svakoga postoji stotinjak knjiga koje bi volio pročitati tijekom školovanja. Ako su to birane knjige, baš za osobu kojoj se preporučuju, nema nikakva izgleda da se osoba ne zarazi čitanjem... Ako je još i pristup čitanju adekvatan, sigurno smo nekoliko koraka bliže dobroj komunikaciji na svim razinama.

Strahovito mi je žao da je neke od vas mimoišlo zadovoljstvo i dobrobit čitanja. Krivi su vaši roditelji i učitelji. Slobodno ih optužite za gadnu stvar koju su vam učinili. To je slično kao da vam netko ogadi seks ili uživanje u hrani tražeći od vas da se seksate s nekim tko vam se uopće ne sviđa ili da vas tjera da jedete ono što smatrate odurnim splačinama, a pritom još traže da to opišete, ispripovijedate, specificirate...
Joj joj, nije to bas tako. Nije istina da su ucitelji i roditelji krivi, iako postoji odredjeni postotak ljudi kojima je knjiga ogadjena lektirama ali oni u pravilu kasnije ipak otkriju knjigu.
Ja sam knjiski moljac, oduvijek sam obozavala knjige. Covjek bi rekoa da je zasluzna moja mama koja mi je uzasno puno citala. Ali moja sestra nije procitala 3 knjige u zivotu. A mama je jednako citala, tj pokusavala citati. Jednostavno ju nije zanimalo. Mm je isto takav, naprosto ne voli knjige i citanje.
Buduci da smatram da je pametan decko i da ja kao zakleti obozavatelj pisane rijeci tesko mogu shvatiti kako netko ne voli knjigu, pokusala sam ga "uknjiziti". Bezuspjesno
Njemu su knjige naprosto slova na papiru. Rijeci koje cita ali ne vidi.
Cak i kad je knjiga zanimljiva, njemu su to slova na papiru a ne carobni novi svijet u koji ulazi kad otvori korice.
to nije nesto sto mozes nauciti, ili mozda mozes jos u djetinjstvu ali ne tako da ti se daju knjige koje su bas za tebe
Iako mislim da je to jednostavno nesto, sto imas ili nemas.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 12:36   #34
Quote:
VladimirLenjin kaže: Pogledaj post

Amerikanci su sve samo ne preškolovani. Imaju izrazito uskogrudan sistem obrazovanja sa samo tri osnovna i obavezna predmeta te izborne od kojih moraju uzeti određen broj. Njihovo neznanje protiče upravo iz takvog sustava koji ih potiče da rade što ih je volja, a to sigurno nije uzdizanje znanja o općoj kulturi.

A Afganistan je puno zamršenija priča od čitanja lektire...
i bez obzira na taj i takav americki sustav, njihovi rezulatati su u vecini saveznih drzava bolji od hrvatskih.pisa.

a lektira...kultura citanja se razvija kod kuce i u skoli...citati treba svaki dan, roditelji djeci i djeca roditeljima, ucitelji djeci, u vrticima itd....kod nas se citanje i pisanje odgadja..pa tako i citanje knjiga.

zadati lektiru je najlakse...tamo nekom klincu od 10 godina...pogototvo ako vecina nikad nije ili ne mora citati...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 12:59   #35
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
.
to nije nesto sto mozes nauciti, ili mozda mozes jos u djetinjstvu ali ne tako da ti se daju knjige koje su bas za tebe
Iako mislim da je to jednostavno nesto, sto imas ili nemas.
slažem se s tobom, neki jednostavno ne vole čitati (iako ja to iz perspektive knjigoljupca teško mogu razumjeti ) i nikako ih se ne može natjerati da zavole čitanje.
mislim da niti nije smisao lektire da se nekog nauči/natjera da voli čitati. lektira je dio predmeta književnosti i primarna svrha joj je da djecu obrazuje u tom polju. isto kako na satu glazbenog djeca slušaju određena djela, tako u sklopu književnosti trebaju pročitati određena djela, koja se pak biraju po ključu njihove važnosti u povijesti književnosti.
a tu su još onda i stvari o kojima smo već pisali, učenje vlastitog ili stranog jezika, učenje pismenog izražavanja, učenje kritičkog razmišljanja, sinteze, analize, razvijanje mašte...
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 14:04   #36
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
mislim da niti nije smisao lektire da se nekog nauči/natjera da voli čitati. lektira je dio predmeta književnosti i primarna svrha joj je da djecu obrazuje u tom polju. isto kako na satu glazbenog djeca slušaju određena djela, tako u sklopu književnosti trebaju pročitati određena djela, koja se pak biraju po ključu njihove važnosti u povijesti književnosti.
ja recimo imam velik problem sa nastavom hrvatskog jezika, tj tim pricipom učenja povijesti književnosti.
meni je to kompletna nebuloza, i ne vidim uopće razloga zašto je to tako, osim što program očito propisuju dr.sc. iz povijesti književnosti

naravno da je povijest književnosti vrijedna. ali što je sa suvremenošću? koliko ste djela suvremenih autora, i naših i stranih, čitali i/ili obrađivali na satovima hrvatskog jezika?

nije li logično da će ta djela, koja oslikavaju ono što danas živimo, biti bliža i zanimljivija mladima?

zašto netko sa 15 godina mora čitati Ilijadu, sa 16 Decameron, sa 17 klasicističke drame, da bi sa 18, u četvrtom srednje, jedva i spomenuo par autora iz polovice 20.st, od kojih ne čita ništa, jer je kraj srednje i svi su u pripremama za maturu?

ja sam voljela čitati, tj volim čitati, pa mi je većina lektira bila grozno dosadna muka.
pročitala bih (većinu), uvijek sam znala "što je pisac htio reći", uvijek bez problema 5 iz hrvatskog, ali da - odabrane lektire su koma.

odabrane lektire kod onih koji ne vole čitati samo potvrđuju da su knjige dosada koju treba izbjegavati. oni koje vole čitati znaju da postoji čitav jedan zanimljiv svijet van školskog programa, pa ovo većinom pretrpe.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 14:09   #37
ja mislim da bi trebalo razgraniciti nekako osnovnu i srednju skolu s lektirama. u osnovnoj bi se trebnalo raditi po suvremenim knjigama, djeci zanimljivima, i na njima savladati sve sto treba savladati pa onda u srednjoj krenuti s djelima koja "se trebaju procitati"
s time da bio ja i tada dopustala djeci nesto ne procitaju do kraja ukoliko argumentirano znaju objasniti zasto im je to dosadno i zasto im se ne svidja
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 14:23   #38
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja mislim da bi trebalo razgraniciti nekako osnovnu i srednju skolu s lektirama. u osnovnoj bi se trebnalo raditi po suvremenim knjigama, djeci zanimljivima, i na njima savladati sve sto treba savladati pa onda u srednjoj krenuti s djelima koja "se trebaju procitati"
s time da bio ja i tada dopustala djeci nesto ne procitaju do kraja ukoliko argumentirano znaju objasniti zasto im je to dosadno i zasto im se ne svidja
ja bih radije sažela povijest književnosti u 2 godine (ili čak samo jednu ), a 1 ili 2 (ovisno o trajanju srednje škole) pustila za suvremenu književnost. tako nekako.

mislim, zašto je dosadno. jer me boli k za Držićeve probleme i patnju Ane Karenjine i njezinu pljusku ruskoj aristokraciji
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 20:37   #39
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
i bez obzira na taj i takav americki sustav, njihovi rezulatati su u vecini saveznih drzava bolji od hrvatskih.pisa.

a lektira...kultura citanja se razvija kod kuce i u skoli...citati treba svaki dan, roditelji djeci i djeca roditeljima, ucitelji djeci, u vrticima itd....kod nas se citanje i pisanje odgadja..pa tako i citanje knjiga.

zadati lektiru je najlakse...tamo nekom klincu od 10 godina...pogototvo ako vecina nikad nije ili ne mora citati...
Zato što oni u kasnijem obrazovanju imaju sistem krajnje specijalizacije u kojoj ne znaju ništa osim jednog uskog, najužeg područja - ali kod nas je opće znanje bolje.

Istina, a i škola je tu da to potiče, na način na koji sam već naveo.
__________________
"Many that live deserve death. Some that die deserve life. Can you give it to them, Frodo? Do not be too eager to deal out death in judgement. Even the very wise cannot see all ends."
VladimirLenjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 20:53   #40
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja recimo imam velik problem sa nastavom hrvatskog jezika, tj tim pricipom učenja povijesti književnosti.
meni je to kompletna nebuloza, i ne vidim uopće razloga zašto je to tako, osim što program očito propisuju dr.sc. iz povijesti književnosti
a tko bi bio bolji za raditi program nastave iz književnosti i za biranje lektire negoli prof.dr.sc. književnosti?
nemojmo relativizirati stvari. tako možemo propitkivati i nastavu drugih predmeta i smisao postojanja obveznog školovanja, ali to nikamo ne vodi.
Quote:
naravno da je povijest književnosti vrijedna. ali što je sa suvremenošću? koliko ste djela suvremenih autora, i naših i stranih, čitali i/ili obrađivali na satovima hrvatskog jezika?
suvremena književnost je mali segment čitave povijesti književnosti i ostavljena je za zadnje razrede. to što su učenici tad okupirani maturom je drugi par rukava.
Quote:
ja sam voljela čitati, tj volim čitati, pa mi je većina lektira bila grozno dosadna muka.
pročitala bih (većinu), uvijek sam znala "što je pisac htio reći", uvijek bez problema 5 iz hrvatskog, ali da - odabrane lektire su koma.
ja sam voljela čitati, pročitala sam većinu lektira, lektire mi nisu koma. sto ljudi, sto ćudi.
Quote:
odabrane lektire kod onih koji ne vole čitati samo potvrđuju da su knjige dosada koju treba izbjegavati. oni koje vole čitati znaju da postoji čitav jedan zanimljiv svijet van školskog programa, pa ovo većinom pretrpe.
oni koji ne vole čitati, neće čitati kakogod okreneš. oni koji vole, hoće, i lektiru i druge stvari.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.