Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2017., 11:45   #161
Ako su ti sve koje si probala dosta kisele, onda ili nešto krivo radiš ili ti okusni pupoljci nisu baš prilagođeni za kavu (bez uvrede!).
Prije nego što ti preporučim, npr. Zlatnu džezvu, koju si možda i probala, bilo bi dobro da napišeš točan postupak kojim radiš kavu.
Ja recimo prelijem kavu u džezvi s kipućom vodom (iz kuhala), malo promiješam, stavim na vatru da provrije, ugasim, ostavim 10ak minuta i onda točim u šalicu. Nikada mi turska nije bila kisela jer kiselost inače dolazi radi podekstrakcije, što se kod sitno mljevene turske kave prilično rijetko događa. A valjda nije da radiš tursku s krupno mljevenom kavom? Koje si probala?
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 05:36   #162
Quote:
BigDaddy kaže: Pogledaj post
Ako su ti sve koje si probala dosta kisele, onda ili nešto krivo radiš ili ti okusni pupoljci nisu baš prilagođeni za kavu (bez uvrede!).
Prije nego što ti preporučim, npr. Zlatnu džezvu, koju si možda i probala, bilo bi dobro da napišeš točan postupak kojim radiš kavu.
Ja recimo prelijem kavu u džezvi s kipućom vodom (iz kuhala), malo promiješam, stavim na vatru da provrije, ugasim, ostavim 10ak minuta i onda točim u šalicu. Nikada mi turska nije bila kisela jer kiselost inače dolazi radi podekstrakcije, što se kod sitno mljevene turske kave prilično rijetko događa. A valjda nije da radiš tursku s krupno mljevenom kavom? Koje si probala?

oh, vole moji okusni pupoljci kavu
nikako sa krupno mljevenom

imam isti postupak kao i ti, osim 2 stvari: prije nego prelijem kipućom vodom stavim džezvu sa kavom na vatru, da se malo ''preprži'' (ali vrlo kratko....i kad prelijem vodom provrije i digne se oko 3x.
Kava iz Gvatemale mi recimo najviše paše. Nisam kupovala iz dućana već po čajanama.
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 11:26   #163
Te single origin kave su često light roast tj. slabije pečene kako bi origin karakteristike više došle do izražaja, a takve kave imaju tendenciju biti kiselkaste uslijed nepravilne pripreme/skladištenja, ali rijetko se to događa s pravilno mljevenom turskom kavom tj. iz džezve. To se jedino može dogoditi ako je prekrupno mljevena ili ako se prekratko ostavi da ekstrahira nakon kuhanja (ili ako su stare/nepravilno skladištene). Melješ doma ili ti samelju u dućanu?
Probaj uzeti neku komercijalnu iz dućana - Barcaffe ili Zlatnu džezvu - pa vidi da li ti više paše.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 05:25   #164
Quote:
BigDaddy kaže: Pogledaj post
Te single origin kave su često light roast tj. slabije pečene kako bi origin karakteristike više došle do izražaja, a takve kave imaju tendenciju biti kiselkaste uslijed nepravilne pripreme/skladištenja, ali rijetko se to događa s pravilno mljevenom turskom kavom tj. iz džezve. To se jedino može dogoditi ako je prekrupno mljevena ili ako se prekratko ostavi da ekstrahira nakon kuhanja (ili ako su stare/nepravilno skladištene). Melješ doma ili ti samelju u dućanu?
Probaj uzeti neku komercijalnu iz dućana - Barcaffe ili Zlatnu džezvu - pa vidi da li ti više paše.
u dućanu mi samelju

probam Zlatnu dž., hvala na preporuci
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 05:47   #165
Quote:
BigDaddy kaže: Pogledaj post
Probaj uzeti neku komercijalnu iz dućana - Barcaffe ili Zlatnu džezvu - pa vidi da li ti više paše.
samo da zahvalim na preporuci

upravo pijem Zlatnu džezvu
finog je okusa, nije mi kisela
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 17:47   #166
se može u Zagrebu kupiti Doncafé?
probala u Srbiji i odlična je!
http://doncafe.rs/proizvodi/doncafe/tradicionalna-kafa/

Preporučam i ''strong '' i ''moment'' verziju

__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:01   #167
Cvilio sam par mjeseci i sad sam dobio konačno starinski mesingani mlinac za kavu

Pače&poglavito, čak dva komada
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:30   #168
Taj mesingani mlinac namjeravate koristiti u dekorativne svrhe ili stvarno namjeravate s njim mljeti kavu?

Mesingani mlinci brzo "patiniraju", teško ih je čistiti o nekoj mogućnosti preciznih postavki mljevenja da ne pričamo. Ja sam si kupio Hario https://www.amazon.co.uk/Hario-MSS-1.../dp/B001804CLY čisto solidan mlinac za sitniš od nekih 20ak eura.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:48   #169
Oba su funkcionalni mlinci za kavu i služit će narodu
A kava će biti izvrsna

Jedan je vjerojatno preko 50god star, drugi nešto mlađi, još nisam bio kod meštra (restauratora).
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:26   #170
Džabe t mlinac ak neš peć (sirovu) kafu u rerni i spravit je od početka.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:35   #171
i ne ju mljeti nego tucati u avanu
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:21   #172
Naravno. Nakon toga poslužiti u fildžanu & bakrenoj džezvi uz rahatlokum i šećer kocke
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 22:27   #173
Kupio sam Lidlov Belarom u zrnu (piše arabika), za vježbu
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2018., 18:05   #174
probao Zlatnu džezvu, nije mi ništa posebno a vi ju nahvalili
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2018., 19:55   #175
Ja sam je nedavno probala i mogu ti reći da se i meni čini da je mnogo lošija nego što je bila kad sam je ja ovdje hvalila.

Ili se pokvarila ili sam ja postala još veći seronja nego inače
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2018., 16:11   #176
tim gore jer ju uspoređujem sa standardnom Barcafe u pakiranju od pol kile koju inače trošim
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2018., 19:40   #177
Trebalo bi je opet probati kupiti u Bosni pa usporediti jer kad sam je prvi put probao bila je bosanska, onda sam je s osmjehom našao na našim policama pa je bila nešto lošija. Sad pošto je baš jako dugo nisam pio moguće da se još dodatno pokvarila. Ali budimo relani, nije to neka top kava, ali od ovih već mljevenih narodskih bila je među boljima.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2018., 05:54   #178
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Trebalo bi je opet probati kupiti u Bosni pa usporediti jer kad sam je prvi put probao bila je bosanska, onda sam je s osmjehom našao na našim policama pa je bila nešto lošija. Sad pošto je baš jako dugo nisam pio moguće da se još dodatno pokvarila. Ali budimo relani, nije to neka top kava, ali od ovih već mljevenih narodskih bila je među boljima.


ozbiljno je druga proizvodnja?
sad mi je žao što nisam uzela zalihe pri nedavnom BiH posjetu

Džezva mi je ok kad nemam moju omiljenu Doncafe

Barcafe je jako kisela
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2018., 14:23   #179
Quote:
bug_lady kaže: Pogledaj post
Barcafe je jako kisela
nisam primjetio inače mi kod Zlatne džezve smeta što je previše prepržena... istinizavolju ne osjeti se gorčina od spaljenog zrna kakva bi se mogla očekivati, ali mislim da se sa previše prženja uništi dosta aroma
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2018., 05:57   #180
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
nisam primjetio inače mi kod Zlatne džezve smeta što je previše prepržena... istinizavolju ne osjeti se gorčina od spaljenog zrna kakva bi se mogla očekivati, ali mislim da se sa previše prženja uništi dosta aroma
meni prženja nikad dosta
ja još zapečem malo prije nego dolijem vode
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.