Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 19:24   #41
Kupi Bitcoin...sad je povoljno.

Sent from my LG-H960 using Tapatalk
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 22:02   #42
Neno, zašto opet beton.Za neki pritojan stan u Zg valja platit 90.tiseu, ako ga iznajmimo za 3-4tis kn, to je 50tisgod,odbij troškove održavanja i popravje cca 20% to ti je 40tis god,povrat tek za 20 godina zato mi je to smješno-žalosno. Ne isplati se, život je kratak....narod se smanjuje,50tis ljudi godišnje iseli iz RH, potražnja za nekretninama neće biti neki bum narednih godina, ima ih 40tis neprodanih. Beton mi se ne čini prihvatljivo.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 07:53   #43
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Neno, zašto opet beton.Za neki pritojan stan u Zg valja platit 90.tiseu, ako ga iznajmimo za 3-4tis kn, to je 50tisgod,odbij troškove održavanja i popravje cca 20% to ti je 40tis god,povrat tek za 20 godina zato mi je to smješno-žalosno. Ne isplati se, život je kratak....narod se smanjuje,50tis ljudi godišnje iseli iz RH, potražnja za nekretninama neće biti neki bum narednih godina, ima ih 40tis neprodanih. Beton mi se ne čini prihvatljivo.
Zašto u beton?

-jednostavno poslovanje, ne trebaš biti pravna osoba niti voditi knjigovodstvo
-nema rizika, beton uvijek ostaje beton
-ne znam koji bi to neki drugi biznis bio niskorizičan uz bolji povrat
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 14:57   #44
Mislila sam da ima što originalnije sa povratom od 6-8% godišnje.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 15:59   #45
Povrat od 6-8% godišnje je nešto što se na duži rok može obezbjediti samo aktivnim investiranjem - sopstvenim obrtom (npr. aktivno traženje gostiju za apartman, čišćenje i sređivanje itd.), pravovremenim ulascima i izlascima u investicije, specijalističkim investicionim znanjima itd. Drugim riječima, takav povrat se mora zaraditi. Ne postoji ulaganje koje ima povrat 8% godišnje po principu 'uloži i zaboravi', inače bih i ja i mnogi ljudi koje poznajem sjedili negdje na plaži, ispijali koktele i trolali po forumima iz čistog zadovoljstva.

Kratkoročno je moguće bez problema pronaći investiciju sa povratom mnogo većim od 10% na uloženo, ali obično takve investicije prije ili kasnije dožive veliki pad pa se može izgubiti više novca nego što se zaradi na duži rok.

Inače je preporuka da se investicije podijele u više različitih grupa, recimo po 20% ulaganja u nekretnine, deonice, obveznice-štednja u banci, zlato, rizična ulaganja. No s obzirom na gore navedenu sumu od 50 tisuća, vjerovatno da je najbolja opcija ulaganje u mali stan (sa što manjim fiksnim troškovima) + nekih 10-tak tisuća u zlatu za pričuvu. Prinose od stana ulagati u sopstvenu izobrazbu-usavršavanje.
mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 16:05   #46
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
No s obzirom na gore navedenu sumu od 50 tisuća, vjerovatno da je najbolja opcija ulaganje u mali stan
Najbolja opcija ulaganje u stan u zemlji iz koje stanovništvo masovno bježi?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 16:37   #47
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Najbolja opcija ulaganje u stan u zemlji iz koje stanovništvo masovno bježi?
Iseljavanje nije jednosmjerna ulica koja se završava totalnim kolapsom i nestankom države. Što se više ljudi iseli, to će rasti pritisak da se poboljšaju uslovi za one koji ostaju i time se prije ili kasnije dolazi do nekog ekvilibrija.

Ipak nekretninu treba obazrivo birati, mala garsonjera sa minimalnim fiksnim troškovima će se uvijek moći izdati, ako su se mogle izdavati za 120 ondašnjih DEM u Beogradu u vrijeme hiperinflacije, placa od 50 DEM, sankcija i polu-ratnog stanja tokom 90'tih, moći će se izdati i u Zagrebu sa manjim brojem stanovnika za koliko-toliko pristojan novac.
mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 16:44   #48
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Iseljavanje nije jednosmjerna ulica koja se završava totalnim kolapsom i nestankom države. Što se više ljudi iseli, to će rasti pritisak da se poboljšaju uslovi za one koji ostaju i time se prije ili kasnije dolazi do nekog ekvilibrija.

Ipak nekretninu treba obazrivo birati, mala garsonjera sa minimalnim fiksnim troškovima će se uvijek moći izdati, ako su se mogle izdavati za 120 ondašnjih DEM u Beogradu u vrijeme hiperinflacije, placa od 50 DEM, sankcija i polu-ratnog stanja tokom 90'tih, moći će se izdati i u Zagrebu sa manjim brojem stanovnika za koliko-toliko pristojan novac.
Nisam niti tvrdio da će doći do nestanka države. Nego da bi mu se moglo dogoditi da ulupa 50 000 eura u investiciju sa povratom od 1% godišnje. Sad je trenutačno tržište nekretnina u Zagrebu opet u fazi napuhavanja, ali nisam baš siguran da je to dugoročno održivo.

Usporedba s Beogradom za vrijeme sankcija i poluratnog stanja je pogrešna. Zato što građani Srbije u to doba nisu imali pristup tržištu rada EU, kakav stanovnici Hrvatske imaju danas. Osim toga, Beograd u Srbiji ima mitski status, po kojem nešto vrijediš samo onda ako živiš u Beogradu. Znači, najamnine su bile toliko visoke i zbog te činjenice.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 16:48   #49
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Neno, zašto opet beton.Za neki pritojan stan u Zg valja platit 90.tiseu, ako ga iznajmimo za 3-4tis kn, to je 50tisgod,odbij troškove održavanja i popravje cca 20% to ti je 40tis god,povrat tek za 20 godina zato mi je to smješno-žalosno. Ne isplati se, život je kratak....narod se smanjuje,50tis ljudi godišnje iseli iz RH, potražnja za nekretninama neće biti neki bum narednih godina, ima ih 40tis neprodanih. Beton mi se ne čini prihvatljivo.
Povrat od 20 godina na investiciju u stan za rentanje se smatra rentabilnim. Doduše, taj rok spada u neku gornju granicu isplativosti, ali se još uvijek smatra isplativim.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 17:17   #50
Ja nisam neki pretjerani ljubitelj ulaganja u nekretnine, i smatram da one na ovim prostorima uživaju neopravdano fetiš status. Problem je međutim što alternativa gotovo i da nema. Samo u US ima preko 12.000 milijardi dolara na racunima banaka, depoziti u Njemačkim bankama su oko 4.000 milijardi eura. Drugim riječima, novca-kapitala ima jako puno, i time njegova cijena (kamata na pozajmicu) pada, te je gotovo nemoguće naći ulaganje koje donosi bilo kakav ozbiljan prinos bez rizika.

Da postoji ulaganje koje donosi 5-6% bez rizika, da li bi Amerikanci držali 12.000 milijardi dolara ili Nijemci 4.000 milijardi eura u bankama sa 0.5% ili manje kamate? Jednostavno nekretnina je trenutno jedna od najmanje loših alternativa, mada vjerovatno je da ima boljih mjesta za ulaganje od Hrvatske. Imam poznanike koje imaju 7-8% godišnje na ulaganje u nekretninu u Budimpešti, no oni su uletjeli kada su tamo nekretnine bile na dnu oko 2013. godine.
mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 17:30   #51
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Ja nisam neki pretjerani ljubitelj ulaganja u nekretnine, i smatram da one na ovim prostorima uživaju neopravdano fetiš status. Problem je međutim što alternativa gotovo i da nema. Samo u US ima preko 12.000 milijardi dolara na racunima banaka, depoziti u Njemačkim bankama su oko 4.000 milijardi eura. Drugim riječima, novca-kapitala ima jako puno, i time njegova cijena (kamata na pozajmicu) pada, te je gotovo nemoguće naći ulaganje koje donosi bilo kakav ozbiljan prinos bez rizika.

Da postoji ulaganje koje donosi 5-6% bez rizika, da li bi Amerikanci držali 12.000 milijardi dolara ili Nijemci 4.000 milijardi eura u bankama sa 0.5% ili manje kamate? Jednostavno nekretnina je trenutno jedna od najmanje loših alternativa, mada vjerovatno je da ima boljih mjesta za ulaganje od Hrvatske. Imam poznanike koje imaju 7-8% godišnje na ulaganje u nekretninu u Budimpešti, no oni su uletjeli kada su tamo nekretnine bile na dnu oko 2013. godine.
Nisi me razumio. Nisam se obrušio na ulaganje u nekretnine generalno, nego na ulaganje u nekretnine u Hrvatskoj.

Za Amerikance ne znam, ali za njemačke štediše u bankama je katastrofa ovo kaj im Draghi radi.

Daju im mizerne kamate na štednju, koje su puno manje od stope inflacije eura, a istovremeno su stanovi u Njemačkoj poskupili za nekih 50% u zadnjih pet godina.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 00:45   #52
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Najbolja opcija ulaganje u stan u zemlji iz koje stanovništvo masovno bježi?
Ali broj stanovnika u Zagrebu raste. U Zagreb se stalno doseljavaju stanovnici iz ostalih djelova zemlje.

Smanjuje se broj stanovnika u selima i cak nekim gradovima ali u Zagrebu raste.

Tako da nije isto uložiti u nekretninu u Zagrebu ili nekom drugom djelu Hrvatske koji umire.
__________________
Zemljani
tiasara is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 01:30   #53
Quote:
tiasara kaže: Pogledaj post
Ali broj stanovnika u Zagrebu raste. U Zagreb se stalno doseljavaju stanovnici iz ostalih djelova zemlje.

Smanjuje se broj stanovnika u selima i cak nekim gradovima ali u Zagrebu raste.

Tako da nije isto uložiti u nekretninu u Zagrebu ili nekom drugom djelu Hrvatske koji umire.
Ako baš silom želi kupiti i rentati stan, onda mu je bolje da ga kupi u Zagrebu, nego u npr. Vinkovcima.

Rast Zagreba je stao. Što nije ni čudno, jer su provincijalci mudro zaključili da im je puno isplativije emigrirati u neku uređenu EU zemlju, nego preseliti u Zagreb. Kad već odlaze od kuće, jel.

Da ne spominjem da su se oni koji imaju neku dobro unovčivu struku, ili nemaju vezu za posao u državnoj ili gradskoj službi, počeli iseljavati i iz samog Zagreba.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 18:13   #54
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post

Rast Zagreba je stao.
Vidjet ćemo po slijedećem popisu stanovništva dal je stao
__________________
Zemljani
tiasara is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 22:33   #55
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Neno, zašto opet beton.Za neki pritojan stan u Zg valja platit 90.tiseu, ako ga iznajmimo za 3-4tis kn, to je 50tisgod,odbij troškove održavanja i popravje cca 20% to ti je 40tis god,povrat tek za 20 godina zato mi je to smješno-žalosno. Ne isplati se, život je kratak....narod se smanjuje,50tis ljudi godišnje iseli iz RH, potražnja za nekretninama neće biti neki bum narednih godina, ima ih 40tis neprodanih. Beton mi se ne čini prihvatljivo.
Slazem se! Uzmi jos i veliki sistemski rizik kao sto su porezi i slicno. Birokratski despotizam i financijska represija su tek poceli!!!!
varufakis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 23:39   #56
Quote:
tiasara kaže: Pogledaj post
Vidjet ćemo po slijedećem popisu stanovništva dal je stao
http://prntscr.com/gmso2o

Ne znam što ti nije jasno, ali rast od 11k u 10 godina i nije rast, nego stagnacija.

Problem je što se taj podatak prati tek svakih 10 godina, pa se ne zna je li nakon 2008., recimo, bio pad broja stanovnika ili ne.

Ovako tek čekaš 2021. Misliš da će imati preko 800k stanovnika?

Ovako izgleda grad koji ima rast broja stanovnika:

http://prntscr.com/gmsp66
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 08:56   #57
Quote:
varufakis kaže: Pogledaj post
Slazem se! Uzmi jos i veliki sistemski rizik kao sto su porezi i slicno. Birokratski despotizam i financijska represija su tek poceli!!!!
A koji je to legalan posao a da nije oporezovan? Štoviše baš kod betona je najmanje sistemskog rizika.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 13:56   #58
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Nisam niti tvrdio da će doći do nestanka države. Nego da bi mu se moglo dogoditi da ulupa 50 000 eura u investiciju sa povratom od 1% godišnje. Sad je trenutačno tržište nekretnina u Zagrebu opet u fazi napuhavanja, ali nisam baš siguran da je to dugoročno održivo.
1) 1% povrat?
Ako mi nadjes stan za 50kE (dakle manji dvosoban ili veci jednosoban) za 500E / godisnje najma, reci, uzimam odmah, placam 10 godina unaprijed.

2) Trziste nije u fazi napuhavanja nego euro vrijedi manje, i vise ga je na trzistu pa su cijene nekretnina narasle malo sto dovodi do tocke 3:

3) Nekretnina zadrzava vrijednost u inflaciji. Dakle - jednosoban stan u ZG za 20 godina kad ces u penziju nece kostati 200E ko danas. Nego pola minimalca koliko kosta i danas... Dakle za 20 godina ako ce minimalac biti nekih 600E - stan ce se iznamljivati za 300E...

Beton cuva vrijednost i zato ga ekipa voli. Na istoku (dalekom) je to standardna penzija - starceki imaju 2-3 stana koja su zaradili tokom rada ili naslijedili od svojih roditelja i rentaju za penziju...

U zapadnim zemljama je sasvim normalno da roditelji kad odu u penziju odsele iz vecih kuca i stanova u manje, jeftinije stanove. Ali im djeca (ili tko vec treba veliki stan) placaju najamninu za taj veci stan, pa im nakon rente za manji ostaje extra kesha. Dakako - to je stvar odgoja i kulture pri cemu i djeca znaju da nis nije badava, a ljudi koji su mukom zaradili taj stan nisu na prosjackom stapu kad vise ne mogu raditi.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 16:26   #59
Znači beton!
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 08:36   #60
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
1) 1% povrat?
Ako mi nadjes stan za 50kE (dakle manji dvosoban ili veci jednosoban) za 500E / godisnje najma, reci, uzimam odmah, placam 10 godina unaprijed.

2) Trziste nije u fazi napuhavanja nego euro vrijedi manje, i vise ga je na trzistu pa su cijene nekretnina narasle malo sto dovodi do tocke 3:

3) Nekretnina zadrzava vrijednost u inflaciji. Dakle - jednosoban stan u ZG za 20 godina kad ces u penziju nece kostati 200E ko danas. Nego pola minimalca koliko kosta i danas... Dakle za 20 godina ako ce minimalac biti nekih 600E - stan ce se iznamljivati za 300E...

Beton cuva vrijednost i zato ga ekipa voli. Na istoku (dalekom) je to standardna penzija - starceki imaju 2-3 stana koja su zaradili tokom rada ili naslijedili od svojih roditelja i rentaju za penziju...

U zapadnim zemljama je sasvim normalno da roditelji kad odu u penziju odsele iz vecih kuca i stanova u manje, jeftinije stanove. Ali im djeca (ili tko vec treba veliki stan) placaju najamninu za taj veci stan, pa im nakon rente za manji ostaje extra kesha. Dakako - to je stvar odgoja i kulture pri cemu i djeca znaju da nis nije badava, a ljudi koji su mukom zaradili taj stan nisu na prosjackom stapu kad vise ne mogu raditi.

I.
beton je debelo precijenjen, ali i tome će doći kraj. Kad se zatvori pipa
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.