Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2016., 21:07   #281
imam 39 godina i sumnjam na pocetak klimaksa unatrag par mjeseci imam pojacano lupanje srca i nocno znojenje. koje hormone bi trebala prekontrolirati da budem sigurna da se radi o predmenopauzi?
anakonda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 11:26   #282
Quote:
Jedina_Mama kaže: Pogledaj post
Dižem malo temu.
Jel netko možda pio Femarelle tablete? Mislim da me hvata predmenopauza, imam 45 godina, noću se počinjem znojiti, danju me ponekad hvata nervoza, menstruaciju imam i dalje, ali nije više tako redovita. Kaže moja frendica koja je nešto starija da je to početak veselja :-)
Ne bih htjela piti hormonske tablete nego kakav biljni pripravaka da malo smiri situaciju. Ako netko ima iskustva s Femarellom, molim neka napiše. Hvala!
Bokić! Ja sam prije 4 godine, sa svojih 45 godina i urednim ciklusom imala operaciju -radikalnu histerektomiju radi sumnje u zloćudni tumor (hvala Bogu nije bio), i tada mi je ginekolog koji me operirao sugerirao Femarelle umjesto HNT za koju je rekao da mi ne bi preporučio. Pila sam ih jedno dvije godine, pa odustala,ali nemam neko objašnjenje radi čega. Ne znam kako bi bilo bez njih, ali i s njima sam imala valunge i noćna budjenja, ostalo je bilo podnošljivo. Od tada ne pijem ništa po tom pitanju,i mogu reći da spavam ko beba, valunzi su s vremenom postali sve rjeđi i slabiji, iako ih još uvijek imam, tako da već puno lakše živim. Kod mene je situacija dodatno komplicirana jer nije išlo prirodnim putem, nego sam preko noći prebačena u klimakterij. U svakom slučaju Femarelle nisu opasne , a mogu pomoći, tako sam ja barem sebi protumačila. Pozz
angelguardian is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 11:40   #283
I prođe godina

najgora u životu.

U trenutku kad sam se prvi put javljala, dok sam onoliko ispisala, znači da sam dobra bila.

Bacila sam pilule koje je ginekolog propisao jer 1) - ne smiju se davati ženama bez uterusa
2) udeljbala sam se strašno nešto, 10 kg u 6 mjeseci, što me dodatno ubija u pojam a svi simptomi su se jedno 10 puta pojačali.
(Znojenje, drhtavice, nesanica, bol u mišićima, zglobovima... hodam "po doktorima" više od pola godine zbog lijevog lakta i ramena, ne može se izdržati...)

Od lipnja prošle godine (2015), obavila sam "čišćenje" limunadom (strogo, 15 dana), nakon čega sam do kraja godine bila doslovno, ali baš doslovno na svježoj hrani (prijesno povrće i voće, blender, dodatak koječega što "spriječava znojenje" - kadulja, vrkuta, sve sam probala).

Kad ni to nije dalo rezultata (pa ipak, 6 mjeseci nije šala, ni jaje nisam pojela, ni komadić ribe, ništa - jedino odstupanje je bilo ujutro probiotik sa žlicom mljevenog lana i chia sjemenki).

Izvadila hormone, ne kužim se, nemamo endokrinologa - ugl. imam vrijednost (nije papir pri ruci) totalno off charts - normala je nekih 2-3 nečega, a u mene 19, ostale da ni ne gledam.
Pritom obavim i pregled štitnjače (uvećana, čvorići, bla bla), hiper, ne da liječnica ništa nego prvo probati s Kelp algom (evo pijem od siječnja, ništa, isto guta stoji na vratu... zabranila mi soju i macu, jer navodno nisu OK kod poremećenog rada štitnjače...)

Ljudi ja i dalje 10 kg nosam na sebi, ispatiše se koljena. Jastuka dovoljno nemam da ih mijenjam po noći, i dnevni i noćni valunzi traju po 15-ak minuta, to je dugo, stalno sa sobom nosim 5 presvlaka, kvasim ručnike, najgore na poslu, ljudi trapaju pored mene non-stop (sama sam s 14 muških, oni su OK ali ne da se izdržati to sve).

Po preporuci ginekologice u bolnici počela sam nedavno piti nekakav Feminal, od one crvene djeteline, navodno od 2 tjedna korištenja smanjuju se simptomi.

Ima li itko iskustva s tim?

Znam da je postotak žena koje baš jako udara menopauza mali u odnosu na one koje prođu relativno bez problema (omjer je sretan, 80% s lakšim i 20% s teškim problemima). A kod mene se sastavili svi.

Još ću posao izgubiti, slabi mi koncentracija bez obzira na ishranu, pješačenja od po 10-12 km triput tjedno, orbitrek sat vremena triput tjedno, pa dođe mi da se ranjavam.

I kad će sreća, pored svega toga me još zavali i upala kamena u žuči (otkud mi?), hitna operacija i žučna dijeta koja mi nikako ne odgovara ... aaaa
MaxPoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 12:38   #284
Quote:
anakonda kaže: Pogledaj post
imam 39 godina i sumnjam na pocetak klimaksa unatrag par mjeseci imam pojacano lupanje srca i nocno znojenje. koje hormone bi trebala prekontrolirati da budem sigurna da se radi o predmenopauzi?
Ne mora biti, ali može.
Ginekolog bi trebao tražiti točno koje hormone i kada (ima čudo nekih uvjeta na listi, pred OV, poslije OV tralala), a pošto se neki simptomi (ginekološki) hormonalnih promjena preklapaju s poremećajima štitnjače, nije zgorega i to provjeriti (lupanje srca, znojenje, isto su tipični kod poremećaja štitnjače).

Ja navijam da ti nije ništa - ne znam što je meni gore od ovo dvoje, kad je praktično isto
MaxPoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 12:17   #285
Mislim da sam i ja na početku klimaksa, kasni mi menzes više od 20 dana, noću mi bude nenormalno vruće, to su ti valjda noćni valunzi, užas.
Imala sam namjeru ići tek u 9mj u ginekologa, ali vjerujem da ću i prije ako mi nastavi biti ovako...ni mater a ni sestra mi nisu imale nikakve probleme u menopauzi, al bojim se da će mene satrat.
Udrit ću za sad po kikirikiju, lanu i ostaloj hrani koji sadržavaju estrogen, možda ublažu ove noćne napade vručine
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 16:08   #286
Quote:
MaxPoe kaže: Pogledaj post
Ne mora biti, ali može.
Ginekolog bi trebao tražiti točno koje hormone i kada (ima čudo nekih uvjeta na listi, pred OV, poslije OV tralala), a pošto se neki simptomi (ginekološki) hormonalnih promjena preklapaju s poremećajima štitnjače, nije zgorega i to provjeriti (lupanje srca, znojenje, isto su tipični kod poremećaja štitnjače).

Ja navijam da ti nije ništa - ne znam što je meni gore od ovo dvoje, kad je praktično isto
Ginekologica me pregledala (UZV) i rekla da je sve normalno, ali da to nista ne mora znaciti. obzirom da trenutno nisam u periodu planiranja trudnoce rekla je da me ne bi slala da vadim hormone nego mi je preporucila ulje nocurka za ublazavanje simptoma. takodjer, dala mi je da napravim samo tsh za stitnjacu sto je ispalo normalno... napominjem da sam zadnjih mjeseci bila pod uzasnim stresom, al znala sam biti i ranije pa mi se ovo nije dogadjalo
ono sto mene zanima, a nazalost nisam tad pitala ginekologicu, dal je normalan tsh dovoljan da se iskljuci stitnjaca? dal se nadomjesna hormonska terapija moze pocet uzimati prije zvanicnog prestanka menstruacije?
anakonda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 20:13   #287
Patnja Isusova..imam 51 g i jos uvijek imam menstruaciju, samo sto sad se to svelo na ono da nema vise ni pmsa ni olaksanja nakon sto dodje nego stalno ista napetost, par mj mi je se bila prorijedila pa sam se ponadala da ce konacno prestat al , onda ,nakon sto mi je preskocilo mjesec,, trajala je 7 dana,. jednostavno sam pukla skoro od toga, osim sto sam i inace prolupala, ovo ce me valjda dokrajcit, depresija me ubija a slabost od tim menstruacija snizuje mi tlak koma, da ne govorim o tresavici stalno i neraspolozenju, jbg ako ovo prezivimo bice super,ja se stalno molim i nadam da ce konacno prestat al nikako, nalazi su svi ok , osim sto imam male miome, sve ostalo ok ..eto ovo malo za utjehu mladim damama da vide sto ih ceka, a mozda i ne, netko prodje tako lako
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:28   #288
Quote:
MaxPoe kaže: Pogledaj post
najgora u životu.

U trenutku kad sam se prvi put javljala, dok sam onoliko ispisala, znači da sam dobra bila.

....

I kad će sreća, pored svega toga me još zavali i upala kamena u žuči (otkud mi?), hitna operacija i žučna dijeta koja mi nikako ne odgovara ... aaaa
Pila sam te sa crvenom djetelinom ništa mi nisu pomogle.
Možete pokušati trošiti i piskavicu, žuti lan je bolji od smeđeg za estrogen.

Imala sam isti zahvat kao i vi. Meni su dali Estrofem 1mg.
Prestali su mi ti valovi vrućine, a inače sam spavala na -15 pored otvorenog prozora. Lupanje srca je prestalo. Kosa mi je u 25 godina prvi put prestala opadati. Nekvalitetna je ali ne opada kao nekada.

Ujedno Estrofem smanjuje šansu od osteoporoze.
Uz njega se samo prsa redovito pregledaju i ultrazvuk vena.

Ja neću izbjeći lijek dok mi ga daju, želim kvalitetan život. Uz njega ga imam kao da je sve normalno. I nesmije se pušiti uz te lijekove i treba pripaziti na biljne preparate.
Koristim i Linoladiol kremu po potrebi.
Od biljnih preparata Cicatridina vag., Multi-Gyn Liquigel, Cystinol tablete od medvjetkinog lista ( nekad i sodu bikarbonu pijem iz istog razloga), i po potrebi vitamine.
Uzimala sam magnezij, vitaminn d...te od Solgara vit A i B kompleks. Prema preporukama onih što testiraju po apotekama. Ponekad i riblje ulje.

U našim godinama treba što više zelenjave, kelj i raštika..Što više sirovog povrća.

Kilograma sam dobila i 14, ali nisam prešla najvišu kilažu koju sam imala u životu. Inače sam imala u jednom životu PCOS pa pretpostavljam da je otuda ta bitka sa kg od puberteta. Zbog mioma sam imala hister..
Puno problema dolazi od kilaže, na žalost naši dr ne vide u tom problem i ne rješavaju ga kad je trebalo. Od tih viška kilograma i dolaze svi problemi, i od naše pogrešne prehrane kroz život.

Sad sam se udebljala jer sam baš žderala. Imam dva razloga ovu godinu za izgubiti 15 kg, jedan događaj i novčana oklada.
Javim ako uspijem i kako. S tih 15 kg ću biti u idealnoj težini. Ulijenila sam se sa vježbanjem, ali i to ćemo srediti i natjerati se.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 11:16   #289
Zanima me koliko vam je vremenski trajalo od prvih simptoma do zadnje menge? Da li se radilo o dvije godine- pet godina ili par mjeseci?
Imam 43 i počele su mi valunge- menga mi je preskočila za sada dva puta- zanima me koji je vremenski prosjek do menopauze?
Swantastic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 12:32   #290
Quote:
Swantastic kaže: Pogledaj post
Zanima me koliko vam je vremenski trajalo od prvih simptoma do zadnje menge? Da li se radilo o dvije godine- pet godina ili par mjeseci?
Imam 43 i počele su mi valunge- menga mi je preskočila za sada dva puta- zanima me koji je vremenski prosjek do menopauze?
ista smo godina proivodnje.
prije neke dvije godine uhvatili me valunzi koji su se povukli nakon par mjeseci. "Gospođa" je tada počela štekati. ak je nije bilo 2-3 mjeseca, ja ginekologu. pregled, ultrazvuk i uvijek isti odgovor - sve je u redu, jajnici rade svoj posao samo nema krvarenja. i eto, došao je i taj dan. bila sam kod ginekologa prošli tjedan i kaže mi ginekolog da jajnici više ne rade, dakle gecrkt. da dođem za tri mjeseca, da se može desiti da se vrate u život.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 22:49   #291
Evo još jedne s istom godinom proizvodnje

Swantastic, meni su te valunge i oskudnije menstruacije počele prije 7 godina (u 36.g.) i stanje je svaki mjesec isto. Ne primjećujem neke pomake ni na bolje ni na gore. Čak sam uspjela i zatrudniti i roditi u tom periodu.

C71, joj, kaj već? Meni je mama ušla u menopauzu u 52.g., nadam se da ja neću još barem par godina
__________________
Istina je kao i voda, uvijek negdje probije.
Yamas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 10:14   #292
Malo dižem temu..nekoliko godina živjela sam pod velikim stresom. Bolest člana obitelji (demencija) me toliko iscrpila čega, naravno, dugo nisam bila svjesna. Potom smrtni slučaj tog člana što je za mene značio prvi gubitak u životu. Prošla sam faze žalovanja. Gubitak se dogodilo prije nešto više od godinu dana. Svo to vrijeme sam uzimala leksaurin navečer da lakše mogu zaspati, kad zaspem spavam dobro, najveći problem mi je opustiti se i utonuti u san. Prije dva mjeseca sam osjetila veliku bezvoljnost, probudio mi se strah za zdravlje. Kao da me opalio žestoki pms kojeg sam oduvijek osjećala a i teškoće usnivanja mi se pojačaju kad mi treba doći menzis. I onda mi je menzis došao 23. dan ciklusa pa 20. dan. Menstrualni ciklus se značajno skratio, osjećam valove vrućine noću, a potreba za mokrenjem me probudi nakon čega opet mogu zaspati. Krvarenje je kraće (3-4 dana) ali puno obilnije. Čitala sam dosta o klimaksu pa me zanima da li su teškoće pri usnivanju rezultat divljanja hormona kao i osjećaji velike zabrinutosti i pesimizma koji nestaju kad dođe menzis. Počela sam smanjivati tablete za smirenje (benzodiazepini) i istovremeno piti čaj od matičnjaka koji mi se super sviđa i godi...Kakva su vaša iskustva? Da li se trebam bojati depresije koja se tako često spominje u vremenu kad žena prolazi kroz menopauzu ili se ta depresija javlja kod osoba koje su prije imale problema sa psihom? Kako ste riješile problem usnivanja? Hvala unaprijed na vašim razmišljanjima.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 15:39   #293
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Prije dva mjeseca sam osjetila veliku bezvoljnost, probudio mi se strah za zdravlje. Kao da me opalio žestoki pms kojeg sam oduvijek osjećala a i teškoće usnivanja mi se pojačaju kad mi treba doći menzis. .............i...Kakva su vaša iskustva? Da li se trebam bojati depresije koja se tako često spominje u vremenu kad žena prolazi kroz menopauzu ili se ta depresija javlja kod osoba koje su prije imale problema sa psihom? Kako ste riješile problem usnivanja? Hvala unaprijed na vašim razmišljanjima.
Ja sam prije više od deset godina imala problema s anksioznošću, kraće vrijeme sam uzimala i ad, a sad mi se opet nešto javlja...isto tako grozan pms, koji od prošlog mjeseca nije ni prestao...kad sam pitala liječnicu kod koje sam bila na pregledu zbog bolova u trbuhu i leđima (te napada tjeskobe zbog straha od bolesti), pitala sam je zašto mi se to događa. Ona mi je rekla da se u tim godinama mijenjaju i spolni hormoni i preporučila mi antidepresive. Ja ih nisam počela uzimati...stalno mislim da ću moći nekako bez njih. Vidjet ću, ako bude preteško, uzet ću ih. Voljela bih znati je li netko uspio radom na sebi odagnati tjeskobnost i anksioznost. Mislim da ti tijelo javlja da treba nešto mijenjati: odnos prema sebi, odnos prema tijelu,..
onaona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 12:30   #294
Quote:
onaona kaže: Pogledaj post
Ja sam prije više od deset godina imala problema s anksioznošću, kraće vrijeme sam uzimala i ad, a sad mi se opet nešto javlja...isto tako grozan pms, koji od prošlog mjeseca nije ni prestao...kad sam pitala liječnicu kod koje sam bila na pregledu zbog bolova u trbuhu i leđima (te napada tjeskobe zbog straha od bolesti), pitala sam je zašto mi se to događa. Ona mi je rekla da se u tim godinama mijenjaju i spolni hormoni i preporučila mi antidepresive. Ja ih nisam počela uzimati...stalno mislim da ću moći nekako bez njih. Vidjet ću, ako bude preteško, uzet ću ih. Voljela bih znati je li netko uspio radom na sebi odagnati tjeskobnost i anksioznost. Mislim da ti tijelo javlja da treba nešto mijenjati: odnos prema sebi, odnos prema tijelu,..
I ja sam nakon tatine smrti bila 6 mjeseci na seroxatu i to sam povezala sa žalovanjem. Posjetila sam nedavno i psihijatricu koja mi je rekla da je protiv toga da LOM ordinira AD, i da imam sve simptome klimakterija.. (srce se zna uzbuditi, nakon velike sekiracije mi zna ploča stajati na prsima..).
Otkako sam počela piti čaj od matičnjaka i vrkute, i uzimati magnezij, b kompleks i sirup od gospine trave, bez problema navečer zaspim.
Psihijatrica mi je spomenula i higijenu spavanja: promjenila sam krevet, tako da tijelo prepozna taj krevet koji isključivo sa sobom u kojoj je prepozna samo za spavanje.
Dakle, za sada je problem usnivanja rješen, a helex sam smanjivala postepeno.
Što se psihe tiče...mnogo žena po mom mišljenju je cijeli život orjentiran na djecu i muža koji se pretvori u dijete. Kad djeca postanu samostalna i dođu u dob da se brinu sama o sebi, onda se žene koje su zapostavile sebe i svoje hobije i preokupacije nađu u problemu i krenu padati u depresije. Zato možemo pročitati da treba u klimaksu napraviti promjenu na sebi i u svom životu. Primjetila sam da mi se ništa neda, izgubila sam interes za dosta stvari, prije me glazba zanimala, dobar film...a sad mi je sve postalo rutina: posao, pa trči doma, sredi stvari za sutra, od ručka pa nadalje i tako iz dana u dan. Ubitačna rutina..strah od budućnosti, neizvjesnosti, nesigurnosti...pa se mislim zašto takva razmišljanja: nisam siromašna, radimo i ja i suprug, djeca super za poželjeti...ne znam kako je drugima ali trenutno imam osjećaj da je svaki dan isti i da ću ovako dosadno dok ne umrem...
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 12:06   #295
Imam 46. i zadnjih par mjeseci sam mislila da mi se razbuktao sindrom iritabilnog kolona, no sad mi se čini da se ipak radi o divljanju hormona u perimenopauzi. Zadnjih nekoliko godina mi se događalo da mi se skrati ciklus, a krvarenja su definitivno sve slabIja i slabija. Prošle godine sam dva puta bila kod ginića, na sistematskom i privatno i sve u najboljem redu. Nikakav komentar na račun jajnika ili maternice. Zato sam i mislila da grčeve, nadutost i proljeve imam od IBS-a. No, ciklusi su definitivno podivljali i desni jajnik me uglavnom zna boliti. Skužila sam i da mi je najlošije u vrijeme ovulacije...kao da želučanu virozu imam!!!
Tu su još i noćna znojenja, napadi bijesa, a ni dlake na nogama ne moram brijati tako često kao nekad.
Osjećam se kao totalna zbrka i fizički i psihički. Hormonski status kao lutrija, nikad ne znam kakav će mi dan biti
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 09:23   #296
Zene, mengu imam već skoro dva tj. svjetla krva kao krvarenje probojno par dana zadnjih . Sto da radim ?
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 09:48   #297
Quote:
paullaa kaže: Pogledaj post
Zene, mengu imam već skoro dva tj. svjetla krva kao krvarenje probojno par dana zadnjih . Sto da radim ?
Koliko imaš godina? Jesi posjetila ginekologa?
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 22:34   #298
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Koliko imaš godina? Jesi posjetila ginekologa?
usla u 50. g. zivota, znam da je to početak : u biti , imala sam neku čudnu mengu plus gripa , četri dana temperatura, zavrsila kod doktora jer sam u stranoj zemlji , privremeno jos tri tjedna, i taman zavrsila i gripa i menga , vodila ljubav i od onda krvarenje, napete grudi, ogroman libido opet prokrvarila , sad već se smanjuje: već sam planirala otići ovdje ginekologu ili zvati svoga .
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 13:08   #299
Quote:
paullaa kaže: Pogledaj post
usla u 50. g. zivota, znam da je to početak : u biti , imala sam neku čudnu mengu plus gripa , četri dana temperatura, zavrsila kod doktora jer sam u stranoj zemlji , privremeno jos tri tjedna, i taman zavrsila i gripa i menga , vodila ljubav i od onda krvarenje, napete grudi, ogroman libido opet prokrvarila , sad već se smanjuje: već sam planirala otići ovdje ginekologu ili zvati svoga .
To je po meni kasna menopauza jer sa 50 g. žene u prosjeku izgube menzis. Perimenopauza kreće 3-5 godina prije 50-te.
Mora se ginekologu jer nepravilna krvarenja mogu značiti polipe, tumore i sl. pa se ta sumnja mora otkloniti. Ako je sve ginekološki u redu, onda su hormoni što je prirodno i normalno.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 14:20   #300
Žene, je li tko od vas imao palpitacije u perimenopauzi? Ja više ovo podnijeti ne mogu, čim se malo emocionalno uzbudim, bilo pozitivno ili negativno, srce mi počne nepravilno raditi. Bila sam kod kardiologa, provela detaljan pregled, on smatra da nije do srca i da je ono zdravo. Hormoni su mi u banani, svi niski osim FSH koji ukazuje na početak menopauze... štitanjaču još nisam radila. Imam 44 godine.

Čitala sam da su palpitacije jedan od simptoma menopauze, pa eto, ako je netko od vas imao iskustva s time, kako je to uspio prevladati, jer meni strašno narušava kvalitetu života.
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:08.