Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2016., 13:42   #821
Ima li smisla pisati maturu na jesenskom roku ako se zelim upisati na RGN?
Drugim rijecima, je li ostane slobodnih mjesta za upis u devetom mjesecu?
Molim vas netko da odgovori, hvala!
Mamba25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 12:51   #822
Unhappy

Quote:
Mamba25 kaže: Pogledaj post
Ima li smisla pisati maturu na jesenskom roku ako se zelim upisati na RGN?
Drugim rijecima, je li ostane slobodnih mjesta za upis u devetom mjesecu?
Molim vas netko da odgovori, hvala!
Teško ja sam to isto pokušao prošlu godinu no nije urodilo plodom, bio sam 57 na listi a upisuje se 55, ima mala šansa da neko od ovih 55 ne dođe na upise i otvori se mjesto, ali neznam dali se uzima sljedeči na listi (56,57...) ili se čeka jesenski...
Koji bi smjer i koji si na rang listi?
__________________
There is some good in this world, and it's worth fighting for.

Zadnje uređivanje Haradrim : 18.07.2016. at 14:02.
Haradrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 15:39   #823
pozdrav,

zanima me da li je netko upisivao rgn, diplomski primjerice a da je dosao sa drugog faksa.. upisao bih "odlaganje i zbrinjavanje otpada" ali vidim da se trazi neki prosjek, pa me sad zanima da li se toga fakultet "strikno" drzi ?

hvala
Enes isStranke is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 16:56   #824
Quote:
Enes isStranke kaže: Pogledaj post
pozdrav,

zanima me da li je netko upisivao rgn, diplomski primjerice a da je dosao sa drugog faksa.. upisao bih "odlaganje i zbrinjavanje otpada" ali vidim da se trazi neki prosjek, pa me sad zanima da li se toga fakultet "strikno" drzi ?

hvala
Da
Zaspan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 21:23   #825
Pozdrav,
Kakva je perspektiva Naftnog rudarstva te kakva je traženost tog zanimanja u HR ali i u inozemstvu? Hvala.
markocrnko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 00:01   #826
Angry rudarstvo li geol.inž. pitanje je sad?!

Upadam na RGN smjerove rudarstvo i geol.inž pa
me zanima koji bi mi smjer preporučili studenti ovog faks i ako netko zna koje su mogućnosti za zaposlenje bolje s obzirom na ova dva smjera? Je li faks težak? Završio sam opću gimnaziju.
hvala
Brzi Gonzalez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 11:22   #827
Bok! Zna li netko moram li sad, ako upisujem smjer na RGN-u prvi put, ali već sam bio student na nekom drugom fakultetu, troškove participacije platiti odmah na upisu u kompletnom iznosu (8400kn) ili u dvije rate? Hitno mi je, hvala!
treps is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 12:19   #828
Činjenice o naftnom rudarstvu

Dragi studenti naftnog rudarstva i svi koji to planirate postati htio bih vam skrenuti pozornost na neke činjenice za donošenje prevažne odluke izbora budućeg zanimanja. Sve što ću navesti u svojem postu govorim isključivo iz vlastitog iskustva jer sam i ja nadobudno 1993 upisao i 1998. diplomirao na nafti i cijeli dosadašnji radni vijek proveo u struci. Čitajući postove na ovoj temi nisam mogao ne reagirati na mnoge zablude koje se konstantno recikliraju:

Teorija 1:

Naftni inženjeri sa RGN-a su vrlo tražena roba na stranom tržištu

Realnost:

samo djelomično točno - prošla su vremena kad su kompanije zapošljavale inženjere bez iskustva ne gledajući njihovo porijeklo. Primjer su u našoj blizini OMV i MOL koji popunjavaju svoje potrebe sa svojih fakulteta. Primjeri na bliskom istoku - sve zaljevske zemlje imaju svoje naftne fakultete koji školuju ljude za svoje nacionalne naftne kompanije.

Danas se prioritetno zapošljavaju lokalni inženjeri i radna snaga dok se samo u vršnim razdobljima (nafta iznad 100$/bbl) dovode ljudi iz vana i to uglavnom kao experti sa iskustvom. Sve ovo ima isključivo veze sa troškovima.

Teorija 2:

Naftni inženjeri sa RGN-a se mogu zaposliti u Hrvatskoj na raznim poslovima u Ini i Croscu te drugim kompanijama

Realnost:

ove godine je INA zaposlila do 5 naftnih inženjera, Crosco niti jednog, realno nije baš da ih i treba uzimajući u obzir da trenutno buše prvu bušotinu u HR ove godine (promotrite kvartalna i godišnja izvješća dostupna na https://ina.hr/investitori/financijs...taji-9702/9702), također bilježi konstantan pad rezervi i broja zaposlenika. Znakovito je za promotriti i isčitati značaj informacije koja ne bi smjela proći nezamijećeno niti jednom naftnom inženjeru: http://www.nacional.hr/mol-opet-prov...imiru-sikonji/

za razmišljanje: 1993. godine se je primalo 20(+5) studenata naftnog rudarstva što treblo pokriti godišnje potrebe, 2017. se prima 50(+5) studenata naftnog rudarstva. Kad se ovaj podatak preklopi sa godišnjim izvješćima glavnog potencijalnog poslodavca INA-e trebale bi se upaliti neke crvene lampice u mnogim glavama.

Naftna industrije je podložna ciklusima i trenutna kriza traje od kraja 2014. i ne nazire joj se kraj. U krizi se firme prvo rješavaju stranaca koji ih više koštaju. Nema emocija, nema bolji fakultet već samo brutalne brojke koje najčešće nisu u našu korist. Krizom su nestle tisuće radnih mjesta i mnoga koja su bila na sistemu rotacije gdje inženjeri provode dio vremena na terenu dio doma su također iščezla.


Teorija 3:

Naftno rudarstvo je u rangu sa FSB-om i građevinom

Realnost:

potpuna zabluda - nažalost najznačajni problem RGN-a jesu nastavnici (čast izuzecima, koji su tamo došli zbog kojekakvih drugih razloga....) koji nisu proveli niti dana u firmama iz naftne branše i time niti su svjesni niti su na odgovarajući način upoznati sa najmodernijom tehnologijom koja postoji - sve to je značajan uzrok zaostajanja

Što se pak tiče strojarskih a i djelomično građevinskih inženjera oni su najčešće puno zapošljiviji ne samo u naftnoj industriji već i u puno drugih industrija i u prednosti su pred naftnim

(moj primjer: - kad sam dobio svoj prvi posao u grupi nas je bilo 3 naftna inženjera i dva strojara i svi smo radili potpuno iste poslove) tako da su nam strojari izravna konkurencija)

Sve se može sažeti i na svima jasniji način: "No pain, no gain" koji nije baš prihvatljiv našem mentalitetu, ali morate biti itekako spremni na to načelo vi sa ambicijom rada u inozemstvu.

Mogao bi o ovoj temi pisati danima ali "bottom line" je: dobro razmislite i pogledajte oko sebe prije nego donesete odluku o upisu studija naftnog rudarstva. Oprezno sa željama da ne bi bilo cijeli život !!!

Sretno
petroleumeng is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 21:44   #829
U potpunosti realan komentar i objektivno sagledana situacija, no mene zanima što bi Vi savjetovali generacijama koje su već na faxu kao čovjek sa višegodišnjim iskustvom?
KiloG45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 01:17   #830
Može netko reći koja je fb grupa za brucoše i 2016/2017 godinu?
Serengeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 11:01   #831
Quote:
KiloG45 kaže: Pogledaj post
U potpunosti realan komentar i objektivno sagledana situacija, no mene zanima što bi Vi savjetovali generacijama koje su već na faxu kao čovjek sa višegodišnjim iskustvom?
Teško je dijeliti savjete jer je svatko u nekoj svojoj specifičnoj situaciji iz koje mu se neke stvari čine drukčije nego što stvarno jesu. Generalno za sve one koji nemaju siguran ulaz u INU, Crosco, Plinacro, ministarstvo i sl. vrijedilo bi preispitati realne mogućnosti zaposlenja. Najbolji pokazatelj stvarnog stanja i izvor informacija su kolege koji su u zadnjih par godina diplomirali jer će biti upoznati iz prve ruke sa izazovima pronalaženja posla sa diplomom naftnog fakulteta.

Sretno!
petroleumeng is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 11:43   #832
Quote:
petroleumeng kaže: Pogledaj post
KiloG45 kaže:
U potpunosti realan komentar i objektivno sagledana situacija, no mene zanima što bi Vi savjetovali generacijama koje su već na faxu kao čovjek sa višegodišnjim iskustvom?

Teško je dijeliti savjete jer je svatko u nekoj svojoj specifičnoj situaciji iz koje mu se neke stvari čine drukčije nego što stvarno jesu. Generalno za sve one koji nemaju siguran ulaz u INU, Crosco, Plinacro, ministarstvo i sl. vrijedilo bi preispitati realne mogućnosti zaposlenja. Najbolji pokazatelj stvarnog stanja i izvor informacija su kolege koji su u zadnjih par godina diplomirali jer će biti upoznati iz prve ruke sa izazovima pronalaženja posla sa diplomom naftnog fakulteta.

Sretno!
Kolega je dobro objasnio stanje u industriji a ovo su moji savjeti.

1. digni kredit i odi studirati van. UK fakulteti su na dobrom glasu a ipak ime je ime.
2. Trazi što više praksi vani. Sve firme imaju summer internship. Pokušat treba i sa Croscom ali pod uvjetom da si tamo 3 mj i da radiš rotacije po servisima. Ne znam kako je kod njih to uredeno.
3. razmisljaj o vizama za Kanadu ili Australiju, tamo imaš više šanse.
4. Uči njemački. Njemačka ima potencijala za zapošljavanje ali bez jezika ništa.
5. Promijeni fakultet. Mislim da danas moras prodati dušu da bi došao do suvislog i pravog posla u naftnoj industriji a kad sve sagledaš i nije tako vrijedno na kraju.

Sretno!
bits is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 16:11   #833
Slažem se sa kolegom @petroleumeng. Ja sam završio rudarski smjer i ne radim u struci. Srećom, ovaj sadašnji posao mi je financijski više nego isplativ tako da sam skoro i zaboravio što sam i studirao. Svojedobno u Njemačkoj nisam mogao dobiti niti pripravništvo u više većih tvrtki koje imaju tu opciju za ulazak na tržište rada, iako govorim njemački na razini B1, što je za sporazumijevanje više nego dovoljno. I to govori koliko cijene RGN u inozemstvu. Premalo ima prakse i povezanosti sa ostacima privrede. Na projektima koji se rade na faksu rijetko kada se dogodi da osim profesora i njihovih asistenata rade i studenti.Čuo sam priče da je faks mogao kupiti i jedan kamenolom, gdje bi on kao pravna osoba imao profit, a studenti višemjesečnu praksu za koju ne bi niti trebali biti plaćeni, ali zato bi im to bila zlata vrijedna ulaznica za tržište rada. Naravno interesa za to nije bilo, i to kod ong profesorskog kadra koji nije baš puno vremena, ako je i išta, proveo u privredi. Uglavnom, ako nemaš neku debelu vezu u cijeloj RGN struci moj je savjet bolje je ne upisivati ovaj faks. Znam da je savjete najlkaše dijeliti (da je meni barem imao netko dati savjet u vezi odabira faksa), ali eto kada već pitate...
Još jedan dokaz da su inženjeri strojarstva u boljoj poziciji od inženjera sa RGN-a - izgleda da su jedini inžinjerski kadar kome su Austrijanci sada, znači 01.01.2018., maknuli moratorij na zapošljavanje hrvatskih državljana. A ako se ima koja kuna više zašto i ne otići studirati vani? Ili barem na diplomski studij - otkako smo članica EU lakše je to učiniti.
sorin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 23:20   #834
Quote:
sorin kaže: Pogledaj post
-
Plačeš po ovoj temi kad god je pogledam. Uz to pričaš i besmislice; zašto bi tebe ijedna njemačka firma uzela kad ima više nego dovoljno svojih inženjera koji također traže prakse? O ulasku na strano tržište možemo pričati nakon što skupiš neko iskustvo nakon koje se možeš prikazati kao smislen ulog za vanjske firme. Ovo za kamenolom, pa jesi li ti svjestan koliko bi to koštalo i kakav je to ulog??? Normalno da bi to bilo super, ali nije baš tako jednostavno. Sve u svemu mislim da bi morao ipak imati malo više poštovanja za vlastitu struku unatoč svojem neuspjehu da se snađeš u njoj.

Hrpetina ljudi koje znam uključujući mene se zaposlila sa rudarstvom, i to bez neke veze. Ljudi koji završe rudarstvo dobiju posao većinom jako brzo, UKOLIKO ODLUČE DA ŽELE U STRUKU. Problem je što su radna mjesta koja se nude za početak daleko od onoga što su ljudi zamišljali prije nego su krenuli na faks.

NE upisujte rudarstvo ukoliko:
- Želite dobiti posao u Zagrebu nakon faksa ili isključivo pred kućom
- Želite 10 tisuća kuna plaće i službeni auto prvi dan posla

Ono što možete očekivati nakon završetka Rudarstva, sa poslom u RH:
- Prvi posao će vam vrlo vjerojatno biti izvan mjesta vašeg dosadašnjeg ili željenog stanovanja, i bit će plaćen šugavo
- Ako ste muško velike su šanse da ćete raditi na miniranjima što znači umjereno težak fizički rad
- Nakon 2 godine i stručnog ispita možete dobiti veoma dobre plaće i uvjete ovisno o firmi i poslu
- ukoliko vam to nije bilo jasno prije nego ste upisali, rad je većinom na otvorenom
- Prakse u firmama u Hrvatskoj nije teško dobiti preko ljeta a iskustvo koje dobijete u roku od tjedan-dva u bilokojoj od njih je NEPROCJENJIVO u kontekstu fakulteta koji zaista jest veoma loš u vidu struke i onoga što zahtjeva za prolazak stručnih predmeta
- Znanje i iskustva koje ćete skupiti 95% ovisi o vama samima a 5 o fakultetu
Zaspan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 15:17   #835
Mene zanima koliko bofova je imao zadnje upisani na smjer rudarstvo ako neko zna da mi odgovori... Hvala��
Aaaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 18:16   #836
Bok
Zanima me imate li na izbornim predmetima studente sa drugih fakseva i kako to funkcionira? Ja sam kolegica s FKIT-a i htjela bih sljedeći semestar malo podići prosjek pa me zanima ako imate kakav prijedlog koji izborni nije zahtjevan i da je lako dobiti dobru ocjenu.
Hvala unaprijed
Novedies is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2018., 07:03   #837
Quote:
Zaspan kaže: Pogledaj post
Plačeš po ovoj temi kad god je pogledam. Uz to pričaš i besmislice; zašto bi tebe ijedna njemačka firma uzela kad ima više nego dovoljno svojih inženjera koji također traže prakse? O ulasku na strano tržište možemo pričati nakon što skupiš neko iskustvo nakon koje se možeš prikazati kao smislen ulog za vanjske firme. Ovo za kamenolom, pa jesi li ti svjestan koliko bi to koštalo i kakav je to ulog??? Normalno da bi to bilo super, ali nije baš tako jednostavno. Sve u svemu mislim da bi morao ipak imati malo više poštovanja za vlastitu struku unatoč svojem neuspjehu da se snađeš u njoj.

Hrpetina ljudi koje znam uključujući mene se zaposlila sa rudarstvom, i to bez neke veze. Ljudi koji završe rudarstvo dobiju posao većinom jako brzo, UKOLIKO ODLUČE DA ŽELE U STRUKU. Problem je što su radna mjesta koja se nude za početak daleko od onoga što su ljudi zamišljali prije nego su krenuli na faks.

NE upisujte rudarstvo ukoliko:
- Želite dobiti posao u Zagrebu nakon faksa ili isključivo pred kućom
- Želite 10 tisuća kuna plaće i službeni auto prvi dan posla

Ono što možete očekivati nakon završetka Rudarstva, sa poslom u RH:
- Prvi posao će vam vrlo vjerojatno biti izvan mjesta vašeg dosadašnjeg ili željenog stanovanja, i bit će plaćen šugavo
- Ako ste muško velike su šanse da ćete raditi na miniranjima što znači umjereno težak fizički rad
- Nakon 2 godine i stručnog ispita možete dobiti veoma dobre plaće i uvjete ovisno o firmi i poslu
- ukoliko vam to nije bilo jasno prije nego ste upisali, rad je većinom na otvorenom
- Prakse u firmama u Hrvatskoj nije teško dobiti preko ljeta a iskustvo koje dobijete u roku od tjedan-dva u bilokojoj od njih je NEPROCJENJIVO u kontekstu fakulteta koji zaista jest veoma loš u vidu struke i onoga što zahtjeva za prolazak stručnih predmeta
- Znanje i iskustva koje ćete skupiti 95% ovisi o vama samima a 5 o fakultetu
A kada dođeš, svake prestupne godine? Što drobiš, kakvo plakanje, kakav službeni auto, kakvih 10 tisuća kuna prvi dan? WTF? Na ovaj pdf rijetko i dolazim jer srećom živim više nego dobro i bez ove RGN struke. Samo ljudima želim reći, ako nemaju vezu za kasnije zaposlenje, mala je vjerojatnost, ne kažem da je nemoguće, da će biti "džabe ste krečili" - neka se okane ćoravog posla.
Kakva crna ljetna praksa? Mjesec dana zajebancije, jer voditelj dolazi u kontrolu samo na mjesta na obali. Praksa od tjedan-dva?!
Koliko ljudi niti stručno osposobljavanje ne može dobiti, a i oni koji ga dobiju podosta njih, ne svi, daju otkaz nakon par mjeseci. Znači toliko se ozbiljno radi.
Znam likove koji su padali godine na RGN-u, i onda bez dana radnog iskustva dobiju posao u struci u Zapadnoj Europi. Vezaši? Ma neee.... I ti onda ljudima soliš pamet kao, zašto bi mene uzeli bez radnog iskustva u Njemačku? Niti na pripravništvo, na terenu? Ajde bježi!
U naftnom rudarstvu, ako ne znate nikoga, ista priča. Ako i dođete u neku tvrtku kao bolji student, radit ćete i za sebe i za uhljebe - MOL je ista priča kao i INA.
sorin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 21:04   #838
Gle nikog nije briga za tebe i kaj ti delaš u ovoj temi koja je o RGN-u. Iz tvojih postova ide samo hejt i ja dobijam dojam da si razočaran i ljut jer se nisi snašao. To je razumljivo ali nema potrebe za tolikim prosipanjem žuči. Također ne moraš bit ljubomoran na svoje kolege koji su uspjeli u životu. Prolazak ispita nema nikakve veze sa inteligencijom i inženjerstvom, baš zato što većina profesora i asistenata na faksu nemaju nikakve veze sa inženjerima.

Ne kažem da je nemoguće dobiti praksu u inozemstvu, već veoma teško zbog ioanko velikog broja domaćih inženjera koji se također trgaju za te iste prakse kojih sigurno nema puno. Ali tko zna? Osobno nisam probao pa ne mogu više komentirati. Iz mog iskustva, 90% ljudi koji pohađaju RGN neznaju engleski a kamoli njemački, a i ako znaju jezik, ne znaju 5 stručnih pojmova jer nisu u životu pogledali stručnu literaturu izvan skripte za ispite. Kako takav može očekivati da dobije ikakvu praksu? Čak i na praksama se očekuje da nešto znaš, bar teoriju.

Ljetna praksa - ne govorim o obaveznoj ljetnoj praksi, već da se studenti osobno jave firmama na ljeto na pripravništvo. TU opet dolazimo do onog OSOBNOG TRUDA I ZALAGANJA.

A obavezna ljetna praksa je mjesec dana zajebancije većini, pa zato i ta ista većina završetkom faksa shvati poražavajuću istinu da ne znaju ništa, nemaju kontakata i nemaju pojma kaj će radit jer su mislili da će se sve magično rješiti samo od sebe kad dobiju diplomu.

Ti u 2-3 ljetne prakse po većim firmama em stvoriš kontakte, em naučiš, em vidiš i već imaš neku bazu za dalje.
Samo kažem, moraš htjet nešto naučit, a ne očekivat da će to sve samo. Ovo nije takvo zanimanje.
Zaspan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 17:09   #839
Pozdrav svima! Zanima me ima li tko kakve materijale ili savjet vezano uz kolegij "Opća Geologija" kod Pavelića. Kako izgleda ispit uopćeP
QueenOfBlades is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2018., 13:49   #840
Demian

Pozdrav svima, zanima me rudarski smjer, nakon klasične gimnazije u Pazinu, upisao bi rudarski na rgn-u ima li netko tko vec ide, da mi posalje par savjeta, sta mogu očekivati na prvoj godini, kojih predmeta se trebam posebno potruditi, kakvo je polaganje, koliko se u prosjeku uci dnevno, hvala unaprijed.
demianbajor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.