Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2017., 22:48   #661
Da, na rješenju je, ali treba provjeriti tko može podnijeti zahtjev za brisanje negativne zabilježbe i upis pozitivne.

Možeš pitati na ovoj temi: https://www.forum.hr/showthread.php?t=428787&page=106 ili nazovi sutra gruntovnicu.
Za područje sjevernije od Save je u NSK, a za južno od Save (Novi Zagreb) je u Sopotu.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:33   #662
Pozdrav,

Imam pitanje glede upravnog tijela koje zaračunava naknadu; na stranici Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja piše sljedeće:

"Tko vrši izračun naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru?
ODGOVOR: Izračun naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru vrši upravno tijelu jedinice lokalne samouprave."


Koje je to upravno tijelo i kako doći do njih tj kako ih se može kontaktirati?
oribyko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 06:03   #663
Quote:
oribyko kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam pitanje glede upravnog tijela koje zaračunava naknadu; na stranici Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja piše sljedeće:

"Tko vrši izračun naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru?
ODGOVOR: Izračun naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru vrši upravno tijelu jedinice lokalne samouprave."


Koje je to upravno tijelo i kako doći do njih tj kako ih se može kontaktirati?
Ako živiš u zagrebu onda to radi zagreb, ako živiš npr u karlovcu onda to radi grad Karlovac i sl. a tijelo je nadležni ured za graditeljstvo
tomtom12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 05:39   #664
imam kucicu 50 m 2 na poljoprivrednom zemljistu u Istri.Predao sam svu dokumentaciju na vrijeme.Za vrijeme snimke bila je kucica od samo 20 m2 na temeljima od 80m2.Na nagovor referentice povukao sam zahtijev.Rekla je da me oni nikad nece prijaviti,a ako posaljem dokumente u ZG i oni me odbiju da automatski ide rusenje.Ovih nekoliko godina puno sam o tome razmisljao i vidio puno situacija gdje je legalizacija prosla iako nije bilo nicega ili samo temelji.Razmisljam da ponovo predam dokumentaciju i posaljem direktno u ZG ,dali netko ima slicnih iskustva, neku preporuku.Hvala
merlin70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:02   #665
Nastavak moje legalizacije

Dragi moji,
evo mene nakon dugo vremena. Predala sam projektnu dokumentaciju za legalizaciju. Prije neki dan je bila referentica na terenu na mojoj čestici da usporedi projekt sa stvarnim stanjem, na očevidu. Tu su bili i moji susjedi koji su obaviješteni da će se provesti očevid na terenu zato što su predali podnesak kao zainteresirana stranka u postupku, budući da smo međaši, a želimo se dogovoriti oko zamjene nekih kvadrata terena i budući da je jedan kantun naše kuće u blizini međe. Dakle, susjedi žele biti obaviješteni o tijeku naše legalizacije na što imaju pravo.
Pri završetku očevida susjedi su dali svoju izjavu na zapisnik i taj zapisnik smo svi potpisali.
Općenito: kakav pravni učinak u ovoj stvari uopće ima susjed?
Npr. ako moja legalizacija bude pozitivno riješena, da li se susjed može žaliti na moje rješenje? Ili ako je susjed (budući da sam ja tu bila prisutna i nisam čula ništa negativno po mene osim da nam je kuća blizu međe) dao nekakvu izjavu koja bi mogla rezultirati odbijanjem zahtjeva za legalizaciju? Molim stručno mišljenje.

p.s. @Fitz pozdrav tebi!
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:45   #666
Zna li netko koji je postupak kad dobijem Rješenje o izvedenom stanju, a građevina mi je već upisana u katastar u tom gabaritu koji ozakonjujem?

Onda samo s tim i katastarskim izvatkom u gruntovnicu ili nešto drugo?

Hvala
__________________
Je suis Imunološki
intergalaktickapic_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 16:07   #667
Odradio sam sve po pitanju legalizacije kuće, dijelom je građena do '68 plus kasnija dogradnja. Dakle sve sređeno, plaćeno i stiglo Rješenje o Izvedenom stanju.

E sad to treba ucrtati u katastar i gruntovnicu. Mogu li to sam obaviti ili mora preko geodeta?
Jer platio sam mu već 3000 kn dok je to išlo u leglizaciju, mislio sam da je to to, međutim sad traži još 2500 da se to ucrta/upiše u gruntovnicu i katastar, pa bih to sam ako je moguće.
marinkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 16:24   #668
Pa ako imaš opremu, softver i znaš napraviti elaborat, napravi ga i nađi nekog da ti ga poštambilja i da ovjeriti u katastru...



Ne, sad ozbiljno, ne možes ništa sam ako ti je izrađena geodetska snimka izvedenog stanja.



Ako si bio među prvima i izrađen ti je geodetski elaborat koji je ovjeren od katastra, tada možeš predati zahtjev u katastar da ga provedu.



Ps. Nemaš neki rok u kojem moraš dati evidentirati objekte...
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 19:14   #669
Postovanje,
Imam upit u vezi legalizacije pa ako netko moze pomoci.
Planiram izgraditi novu garazu na istoj cestici gdje je vec kuca koja je legalizirana sa svim urednim papirima i vodi se kao jednostavna zgrada.
Zanima me sada dali poceti raditi pa ganjati papire poslije zavrsetka izgradnje ili odma rjesavati papire pa onda tek poslije raditi.
Jedna stvar koja me jos vise zanima jest ta dali raditi garazu u okviru do 50kvadrata 8m x 6m da mi ta garaza prode pod pomocnu zgradu tj da se veze za kucu koja se vodi kao jednostavna zgrada ili raditi kako mi teren omogucava da je napravim 12.5m x 6m tj 75 kvadrata.
Garaza ce biti biti ta cista povrsina od bez ikakvih pregradenih prostorija u sebi bez prozora bez struje vode i biti ce samo jedan otvor 3m x 2.5m tj garazna vrata. Zasto bez struje vode zato sta je lokacija Dalmatinska zagora i postojeca kuca je dimna kuzina sa par prostorija za drzanje poljoprivrednog alata isto bez struje i vode. Na toj istoj cestici ima par poljoprivrednih zemalja koje obradivan pa bi garaza bila za ostaviti traktor sa pripadajucom opremom i eventualno auto parkirati unutra. Visina garaze bi bila 2.5m.
Zanimaju me otprilike cijene legalizacija objekta oba tipa kad bi bila do 50kvadrata ili ova druga solucija kad bi bila od 75 kvadrata.

Zadnje uređivanje s3ri000us : 28.10.2017. at 19:26.
s3ri000us is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 19:35   #670
Legalizirati se mogu objekti koji su sagrađeni do ljeta 2011. godine...

Za ovo tvoje postoje 2 mogućnosti, ili pomoćna zgrada do 50m2 za koju treba glavni projekt, legalni izvođač, nadzor i na kraju uporabna dozvola ili veća zgrada za koju treba građevinska dozvola (pa onda ovo isto kao za pomoćnu).
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 19:44   #671
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Legalizirati se mogu objekti koji su sagrađeni do ljeta 2011. godine...

Za ovo tvoje postoje 2 mogućnosti, ili pomoćna zgrada do 50m2 za koju treba glavni projekt, legalni izvođač, nadzor i na kraju uporabna dozvola ili veća zgrada za koju treba građevinska dozvola (pa onda ovo isto kao za pomoćnu).
Hvala
Znaci raditi je kao pomocnu zgradu do 50m2 jer je puno manje papirologije samim time jeftinije.
s3ri000us is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 21:09   #672
Quote:
s3ri000us kaže: Pogledaj post
Hvala
Znaci raditi je kao pomocnu zgradu do 50m2 jer je puno manje papirologije samim time jeftinije.
Projekti se rade jednako. Jeftiniji je jer se ne plaća građevinska dozvola kao ni doprinosi.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:21   #673
Imamo obiteljsku kuću s 3 etaže, prizemlje, prvi kat i potkrovlje. Svaka etaža ima vlastiti ulaz i drugog vlasnika (3 brata s obiteljima). Prizemlje i 1. kat imaju građevinsku i uporabnu dozvolu, potkrovlje nema ništa. Stanovi u prizemlju i 1. katu imaju mala odstupanja u odnosu na projekat (proširenje balkona i dogradnja male prostorije). Ja živim u potkrovlju i želim legalizirati taj stan. Bila sam kod inžinjera građevine koji kaže da nije moguće raditi samo legalizaciju jednog kata već da se mora raditi za cijelu zgradu bez obzira što postoje papiri za druga dva kata. ako se ne radi za cijelu kuću da nije moguće etažiranje. Stanari druga dva kata kažu da ne žele jer smatraju da imaju sve riješeno. Može li mi tko napisati dali mogu ja samo za naš stan pokrenuti postupak?
kateo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 12:30   #674
Pa ako ova dva kata nemaju značajnih odstupanja, onda će tu i doplata biti mala, pa ako želiš plati ti sve i dobiti ćete rješenje o izvedenom stanju za cijelu zgradu. Probaj vidjeti s tom pričom, ako niste posvađani valjda će pustiti arhitekta ili građevinara da i njihovo izmjere (tako i tako će trebati nacrti ako se misli etažirati). Ako je njihovo po projektu, možda se može samo označiti da je legalno bez da se sad mjeri.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 14:36   #675
Hvala Fitz. Radili bi mi sve sami ali je izmjera cijele kuće oko 11000 kn a mi još moramo platiti one naknade i kaznu za bespravno građenje. Računam da podijelimo barem tih 11000 kn jer i njima je u interesu da se kuća etažira. Što se tiče projekta, to je rađeno da bude podrum i dva kata s unutarnjim skalinima. Naknadno je promijenjeno, precrtan podrum i ucrtane vanjske skaline, i jedno i drugo pečatom ovjereno u nadležnom tijelu (ne znam sad točno kojemu). Kako se sad gleda na to i koliko je to odstupanje od projekta ja ne znam. Znači, svakako trebamo nacrt cijele kuće ako se misli etažirati, jeli tako? Oni meni nešto govore da je u ostavinskoj raspravi pokojneg djeda svakom bratu ostavljen jedan kat i da se oni po tome mogu upisati i da se dalje nasljeđuje. Možda se oni i mogu ali naš je nepostojeći u projektu i ne možemo ništa.
kateo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 14:45   #676
Pokušaj naći jeftiniju ponudu, možda je kuća zaista ogromna ali to bi moralo moći za manje, makar na račun kvalitete samog snimka.
Naknade i kazne se plaćaju na razliku ako je osnovna kuća sagrađena legalno. Ovo neko križanje i potvrđivanje je čudno, ali ako je izvedeno onako kako je nacrtano i takve su etaže bile prije dogradnje, onda plaćaš kaznu samo na razliku kubika, a ona ne bi smjela biti strašna (tako i tako plaćaš za tvoje kubike).

Potraži drugo mišljenje glede cijene, a točan postupak ti može netko reći tek nakon uvida u cijeli slučaj.

Ovo s ostavinskom je neki dokaz ako dođe do nekog suda, ali samo na temelju toga se ne može nitko upisati. Možete ostati upisani u suvlasničkim omjerima (tipa svako ima 1/3), a možete i etažirati, potpisati ugovor kome ime koja etaža i gotovo). Etažiranje je realno overkill za takve kuće, ali ljudi obično zbog nekih familijarnih iskustava to žele obaviti.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:40   #677
Zahvaljujem. Ne znam, ostaje nam da se dogovorimo.
kateo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 18:20   #678
Quote:
chloetoy kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima,
unaprijed se ispričavam ako je ovo već objašnjeno, ako jeste molim uputite me - radi se o legaliziranoj kući na poljoprivrednom zemljištu koja ima 37 m2. Mene zanima postoji li mogućnost dizanja kata pa onda naknadna legalizacija te nadogradnje ili će mi rušiti kat ako to napravim? Zna li netko kakva je tu procedura s obzirom da se radi o poljoprivrednom zemljištu, ali je eto, tih 37 m2 ipak legalizirano. Dakle ako se ne širim u negrađevinsko zemljište, nego samo idem u zrak na tom legaliziranom dijelu, kako ću proći? Hvala najljepša!
I ja imam slični problem, znači legalizirana kućica u poljoprivrednom zemljištu van građevinske zone, da li postoji ikakav način prenamjene zemljišta ili širenja objekta , a da bude legalno...
suki82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 01:10   #679
Uporabna dozvola!

Molim pomoć, neki savjet, probati ću skratiti maksimalno. Na postojećoj kući koja je građena prije 1968 je rađena nadogradnja. 2014 je izvađena građevinska dozvola međutim sa rekonstrukcijom građevine smo počeli tek 4.2016., nado-građeno je 30 kvadrata te je kuća završena u 8.2016. Problem je nastao sada kada mi želimo upisati kuću u katastar. Projektant nam nije rekao da izvođač radova mora imati položen majstorski/stručni ispit, i naravno da naš izvođač radova nema položen. Projektant sada ne želi potpisati da je bio nadzor za vrijeme gradnje, te nam sugerira da nađemo obrtnika koji ima položen majstorski ispit da nam potpiše izjavu. Ali to naravno nije tako jednostavno. Jedva smo našli jednoga, koji traži za to abnormalnu cifru ( što mi je i razumljivo jer zašto bi on sebe dovodio u nezgodan položaj, pa on želi to sve preko papira, on bi napisao dnevnik, i sve što je bilo potrebno za vrijeme gradnje, što je sa druge strane nama potpuno nevažno, nama samo treba potpis). Zanima me što sada, da li će građevinska propasti ako nadogradnju ne unesemo kroz par godina u katastar.
***dada*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 08:15   #680
Ostaje ti da potražiš majstora sa ispitom, nekog drugog, platiš eventualne troškove koje ima na osnovu toga i nekako mu se zahvališ.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.