Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2017., 15:00   #1
Koji motor? Jugoplastika 4.6m pasara

Ekipa, ako bi me mogli uputiti, kupio bih neki polovni motor za navedeni camcic. Koristenje oko 2mj ljeti.

Trenutno imam Mercury 5ks ali zbog krivog odrzavanja itd, on je u dosta losem stanju. Nadam se da ce izdrzat jos ovu sezonu pa bi kasnije uzeo nesto bolje i jace.
Pretpostavljam da je najbolje trazit nakon sezone? Buduci da mi nije hitno mogu ga i zimi kupiti.

Sto bi bio dobar izbor? Na sto trebam paziti? Isao bi na nesto sa 6-10ks. Mislim da preko toga nema smisla, a nije ni potrebno.
Recimo da bi gledao nesto oko 5god starosti.

EDIT: Sad vidim u drugoj temi "Yamaha 6-10ks" se trazi za isto plovilo - zar je stvarno sve preko 5ks bacanje novaca? Nemam bas taj osjecaj sa ovim Mercuryem. Imam feeling da bi dobro isao sa jacim.

Ako ista znaci moja je kompletno restaurirana prije 2 godine. Ko nova je.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 17:07   #2
dvije stvari su bitne; dužina vodene linije i koliko snage (ne samo težine motora već snage koju motor proizvede) može izdržati krmeno zrcalo.

na tu dužinu broda yamaha 6-10 ks je nebo u odnosu na motor (zemlju) kojim ti trenutno ploviš.
meni je yamaha uvijek bila favorit. u slučaju kupnje polovnog motora bitnije je da je dobro održavan i da imaš pouzdan servis u blizini za marku koju bi kupio.

p.s. malo ti je konfuzan post. prejaki motor nema smisla, sam si naveo, jer nećeš dobit ništa, osim veće potrošnje i težeg nošenja na brod i sa broda. brzina neće rast više nego što trup dozvoljava pa i da staviš 150 ks.
__________________
This ain't no Mudd Club, or C. B. G. B.
housesinmotion8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 08:13   #3
Meni je malo konfuzan tvoj odgovor, makar hvala ti na njemu

Kazes prvo da yamaha 6-10ks bude nebo u odnosu na mercury 5 koji je trenutno zemlja. Znaci poboljsanje bi trebalo biti osjetno. A onda kazes da nema smisla stavljat jaci motor?

Kad kazem jaci motor mislim na jaci od trenutnog mercury 5. I naveo sam da bi isao izmedju 6 i maksimalno 10 konja.

A kako da znam koliko snage moze izdrzati krmeno zrcalo? Pretpostavljam da su ovakvi camcici poprilicni cesti na nasem moru pa da ima dosta ljudi koji su probali i imaju iskustva pa eto zato pitam te dvije stvari.

Koliko max konja ima smisla?
Koji motor gledati kao polovni?
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 09:16   #4
Slažem se da je i moj post pitijski. Ovako; svaki brod bi trebao imati deklariranu max snagu za koju je konstruiran. Kad je nov i još čvrst. Ja bi se na tvom mjestu zadržao na 6ks. Ne znam što i kako je rađeno na tvojoj brodici je li raspored težina mijenjan' imašli sidra i lanca u provi? Možeš li posuditi neku pentu jaču od trenutne i vidjeti kako se ponaša?
Ako imaš para za jači motor rađe ih potroši na novi(ji) primjerene snage. Mora biti pouzdan.
__________________
This ain't no Mudd Club, or C. B. G. B.
housesinmotion8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 10:01   #5
Apsolutno se slazem sa tvojom zadnjom recenicom.

I ja mislim da bi zdravih 6ks bilo primjereno. Imam sidro, lanac, i sva ostala oprema bude u provi makar to ne bude neka velika tezina. Mozda bi mogao i posudit ali htio sam to izbjec no vjerojatno je to najbolja opcija.

Thanks
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 07:56   #6
Yamaha 5ks, 2taktna. Strasan motor, nemoguce ga je unistit. Lagan, pa ti ga nece bit problem skidat, snage dovoljno za tu barku.

Moj savjet ti je nikako 4t motor s 1 cilindrom. Jedino ako ces ici na 2cilindra, ali to je vec puno skuplje, teze, i nepotrebno za tu jugoplastiku.

Imao sve te kombinacije pa govorim iz iskustva, ako te jos sta zanima pitaj.
supraaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 00:01   #7
Hvala. A pitanje bi bilo jel moze neki link na taj motor sa specifikacijama i od kad do kad se proizvodio taj konkretni model koji preporucas?

Npr za ovaj svoj Mercury nis ne mogu naci.

PS. Nije mi problem dizat motor svejedno mi je za tezinu :P
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 09:36   #8
https://www.forum.hr/showthread.php?t=454051

jesi li pročitao ovaj topic?

koji god da uzmeš na kraju ljeta ga spremi kako treba i iduće ljeto prst u uho.
__________________
This ain't no Mudd Club, or C. B. G. B.
housesinmotion8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 09:43   #9
Prodajem vanbrodski, dvotaktni motor Yamaha 5 CMHS, malo korišten, kao nov. Kratka osovina. Motor je korišten dvije sezone po 15 dana na gumenjaku.
Uz motor ide i vanjski plastični rezervoar i crijevo za gorivo. Godina proizvodnje 2014. Cijena 1200€.
Razlog prodaje je kupnja novog VB, 20kS.
Molim nazvati na 098-1947911

- sa jednog foruma, datum 03.06.17.

i za orijentaciju oglas iz Nov 16....

Yamaha 5Ks 2T, radila kao pomocni motor, kao nova, garancija.
5.555,55 kn

Nova elika, napravljen servis i generalno pogledana od ovlaštenog servisera.
__________________
This ain't no Mudd Club, or C. B. G. B.
housesinmotion8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 10:44   #10
Treba ti duga osovina za tu jugoplastiku.

I nije ti svejedno za tezinu, jer ce ti krma tonut ako ti je pretezak motor.

Ali nije ni to problem, nego su ti mali 4T motori jednostavno smece s kojim ima beskonacno problema, a jedina prednost je manja potrosnja koja je na tim velicinama ionako zanemariva.

Model je yamaha 5 CMHL
supraaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 22:38   #11
Hvala puno, sad znam sto trazit za iducu godinu
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 22:44   #12
Mislim da na nju ide kratka osovina a više od 6 KS ti ne treba. I opet ako se ne varam te stare Jugoplastike su mogle na sebe stavit 20KS a u ono doba se mislilo na Tomos 18.

Ta ti pasara šta stavija da stavija na krmu ne može preko 6 do 7 NM i to ako tako da sve preko 6 KS nema smisla. Oko mene je bilo dosta tih pasara sa raznom motorizacijom od klasičnog Tomasa 4 i njegovih reinkarnacija preko Tomosa 10 i svih ostalih više ili manje poznatih proizvođača u raznim varijantama snaga i na kraju se to sve svelo da je Tomos 4 došao par minuta kasnije od Tomosa 10 nakon recimo pola sata plovidbe.

Nađi dobro održavani motor sa pouzdanim servisom u blizini i šta uzeo da uzeo od ovih kvalitetnijih proizvođača nećeš se razočarat a pokušaj prije kupnje saznat koliko KS ima na propeli a ne samo koliko mu je deklarirana snaga jer tu zna bit razlika koje mogu imat utjecaja na nekom malo jačem valovitijem moru. Ta pasara je teška preko 330 kg i malo više konja na propeli je ugodnija plovidba ali ne treba pretjerivat jer se u finalu ništa u brzini ne dobiva.

Osnovna priča je da je tvoja pasara deplasmanac i oni plove u pravilu s 1 kS na 100 kg težine brzinom od cca 8/10 svoje dužine. Više od 2KS na 100 kg težine nema smisla jer od horizontalnog uzgona zbog topljenja krme i dizanja prove prelaze u vertikalni uzgon.

Malo sam zakomplicirao ali više od 6KS ti ne treba a ako naletiš i na 8KS u tip top stanju nećeš bit nezadovoljan jer ćeš najbolje plovit na 3/4 gasa.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.

Zadnje uređivanje Cuka : 02.07.2017. at 23:04.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 11:36   #13
Hvala, bas dobro da si zakomplicirao, svidja mi se cut takve detalje

Inace uvijek plovim sa 3/4 gasa, nekako mi je "neugodno" zbog motora ic preko toga, tako da slazem se s tobom.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 14:38   #14
Ja sam imao dugu osovinu, a i s njom je znala uhvatit zrak kod vecih valova, tako da ne znam kako bi isla kratka osovina.

Sto se tice gasa, i ovih 5ks ti je sigurno dovoljno da nikad ne moras vozit na punom gasu. Vec s tim motorom pocinje kopat krmu na fullu tako da nista ne dobivas s vecim motorom. Putna brzina ce ti biti oko 5kn ako se dobro sjecam, a daljnjim dodavanjem gasa se samo dize krmeni val i kopa vise.
Imace ti 2t motori se mogu vozit na full gasu bez ikakvih posljedica za motor osim vece potrosnje.
supraaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 14:51   #15
Definitivno duga osovina...ni ja ne mogu zamislit kako bi to bilo sa kratkom.

Ovaj motor mercury 5 mi nije tako los sto se brzine tice, ali velim, krivo odrzavanje ga je dosta nacelo i ne znam koliko moze jos izdrzat.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.