Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2017., 19:55   #61
svaka guma ti je njegove visine...a dobre gume imaju i plastično dno ,koje se zamisli puni vodom radi balasta,tj dodatne težine u nivou mora ili ispod njega ...to ti ga dođe isto ko one tvoje kamenčine ili hrge željeza

a glede youtube nautičarenja,a kako da ti dokažem da je plovilo nepotopivo i da ga ne jebe opterečenje od 10 ljudi ili kubik vode u njemu?
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 10:26   #62
Quote:
Mahun kaže: Pogledaj post
a glede youtube nautičarenja,a kako da ti dokažem da je plovilo nepotopivo i da ga ne jebe opterečenje od 10 ljudi ili kubik vode u njemu?
Evo ti Boston Whaler:

http://www.boattest.com/images-galle...ation_2015.jpg

Nepotopiv.

I to su ti brodovi za bilo-kakva-mora.

Sto se tice guma sa plasticnim dnom - znaci, lik gleda utility i cijene. Ako uzmes gumu sa plasticnim dnom imas apsolutno iste probleme kao i kada uzmes plasticni gliser ili plasticnu jedrilicu.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 17:59   #63
Quote:
Mahun kaže: Pogledaj post
svaka guma ti je njegove visine...a dobre gume imaju i plastično dno ,koje se zamisli puni vodom radi balasta,tj dodatne težine u nivou mora ili ispod njega ...to ti ga dođe isto ko one tvoje kamenčine ili hrge željeza

a glede youtube nautičarenja,a kako da ti dokažem da je plovilo nepotopivo i da ga ne jebe opterečenje od 10 ljudi ili kubik vode u njemu?
Svaka guma je visa od tog shita. Jel ti uopce znas sto znaci nepotopivost....big deal i moja jedrilica je nepotopiva jer ima nekoliko komora sa pur pjenom. To vjerojatno znaci da mogu ploviti i kad se prevrne? Maloprije je ovdje u Martinscici bio neverin, diglo se more i olujni vjetar u deset minuta, diglo Slovenca na ozbiljnoj gumi i dovukli su ga u lucicu naopacke. Ne znam kako je on prosao, konzola mu je smrskana. Toliko o gumama i gliserima na losem moru i kako mogu brzo pobjeci od nevere. Spore deplasmanske jedrilice su elegantno uplovile u lucicu.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 21:05   #64
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Svaka guma je visa od tog shita. Jel ti uopce znas sto znaci nepotopivost....big deal i moja jedrilica je nepotopiva jer ima nekoliko komora sa pur pjenom. To vjerojatno znaci da mogu ploviti i kad se prevrne? Maloprije je ovdje u Martinscici bio neverin, diglo se more i olujni vjetar u deset minuta, diglo Slovenca na ozbiljnoj gumi i dovukli su ga u lucicu naopacke. Ne znam kako je on prosao, konzola mu je smrskana. Toliko o gumama i gliserima na losem moru i kako mogu brzo pobjeci od nevere. Spore deplasmanske jedrilice su elegantno uplovile u lucicu.
Kakvu je to ozbiljnu gumu imao?
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 21:27   #65
Quote:
Markkonen kaže: Pogledaj post
Kakvu je to ozbiljnu gumu imao?
5,5-6m, more se diglo, naisla tri veca vala, taj treci ga je digao a vjetar bacio naopacke, navodno da je bio sam, ne mogu ni zamisliti da su bila djeca sa njim sto bi moglo biti. Danas su ovdje bila dva neverina u roku sat vremena, ja sam se na vrijeme vezao na sigurno. Zadnjih godina je vrijeme sve nestabilnije, narocito na Sj. Jadranu.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 21:46   #66
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
5,5-6m, more se diglo, naisla tri veca vala, taj treci ga je digao a vjetar bacio naopacke, navodno da je bio sam, ne mogu ni zamisliti da su bila djeca sa njim sto bi moglo biti. Danas su ovdje bila dva neverina u roku sat vremena, ja sam se na vrijeme vezao na sigurno. Zadnjih godina je vrijeme sve nestabilnije, narocito na Sj. Jadranu.
a kojom bzinom je on pičio? jer ak je polomio konzolu nije on s 3-4 milje roknu u val s njom nego malo više. a ak je to bilo ok 19 30,tip je malo previše išao uz obalu a tu je val najjači
-
meni to više liči na neznanje

jedrilice su ko stvorene za loše vrijeme imaju odličan metacentrar tu nema spora...
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:02   #67
Quote:
Mahun kaže: Pogledaj post
a kojom bzinom je on pičio? jer ak je polomio konzolu nije on s 3-4 milje roknu u val s njom nego malo više. a ak je to bilo ok 19 30,tip je malo previše išao uz obalu a tu je val najjači
-
meni to više liči na neznanje

jedrilice su ko stvorene za loše vrijeme imaju odličan metacentrar tu nema spora...
znaci val je najjaci uz obalu....e moj nauticaru
Ne znam sve detalje no ocito je da je brzina bila prevelika za uvjete na moru. Posto je bilo 2 metra vala tu je i par milja na sat prevelika brzina za gumu na olujnom vjetru.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:09   #68
normalno,ak valovi idu prema obali,pličina obale podiže val i energija podizanja i razbijanaja tog vala valja barku na sve strane
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:12   #69
Quote:
Mahun kaže: Pogledaj post
normalno,ak valovi idu prema obali,pličina obale podiže val i energija podizanja i razbijanaja tog vala valja barku na sve strane
E, daj ne mlati vise kruva ti. Da si ikada plovio nebi pisao ovakve gluposti.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 06:37   #70
A šta je s onim tvojim kompanjonom koji ima whalya i granitnu ploču,jel preživio jućerašnju neveru?
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 09:01   #71
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
znaci val je najjaci uz obalu....e moj nauticaru
Ne znam sve detalje no ocito je da je brzina bila prevelika za uvjete na moru. Posto je bilo 2 metra vala tu je i par milja na sat prevelika brzina za gumu na olujnom vjetru.
Dobro ali ako je lik isao nazad da se skloni kad tada mora doci blizu obale sa svojom gumom. Doduse gdje je bio prije nevere? Jel gledao nebo? Jel slusao prognozu? Jel pogledao barometar i njegov nagli pad? Npr ja ga imam na satu - i radi mi graf te me nikad nije izdao, u smislu da znam da ce doci sranje prije nego sto dodje. Izuzetno korisna stvarcica.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 14:43   #72
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Dobro ali ako je lik isao nazad da se skloni kad tada mora doci blizu obale sa svojom gumom. Doduse gdje je bio prije nevere? Jel gledao nebo? Jel slusao prognozu? Jel pogledao barometar i njegov nagli pad? Npr ja ga imam na satu - i radi mi graf te me nikad nije izdao, u smislu da znam da ce doci sranje prije nego sto dodje. Izuzetno korisna stvarcica.
Bilo je vec dugo oblacno ali mirno, ovaj neverin se stvorio vrlo brzo, prevario je mnoge. Lik je isao duzu turu po otvorenom moru, prevrnulo ga je daleko od obale. Sreca da se u blizini naslo dosta plovila koja su uskocila u pomoc. Kakav to imas sat?
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 15:01   #73
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Bilo je vec dugo oblacno ali mirno, ovaj neverin se stvorio vrlo brzo, prevario je mnoge. Lik je isao duzu turu po otvorenom moru, prevrnulo ga je daleko od obale. Sreca da se u blizini naslo dosta plovila koja su uskocila u pomoc. Kakav to imas sat?
CASIO G-Shock Riseman

Znam za to brzo, no ziher sam da je graf barometra naglo poceo padati nesto prije kada bi dobio na vremenu da se sklonis odnosno imao bi vise vremena za to. A ak si fakat jako daleko onda jbga....
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 17:03   #74
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
5,5-6m, more se diglo, naisla tri veca vala, taj treci ga je digao a vjetar bacio naopacke, navodno da je bio sam, ne mogu ni zamisliti da su bila djeca sa njim sto bi moglo biti. Danas su ovdje bila dva neverina u roku sat vremena, ja sam se na vrijeme vezao na sigurno. Zadnjih godina je vrijeme sve nestabilnije, narocito na Sj. Jadranu.
To bi moralo biti plasticno V dno... Ja sam nesto juznije od tebe, tu nije bilo valova od 2 metra... Cak sam jucer dok je bilo mirnije vrijeme prvi put u prolazu vidio lucku kapetaniju, isto sa gumom, mislim da je Ris Marine 850 u pitanju... Ovaj "tvoj" je izgleda nesto gadno zajebao...

BTW isto sam misljenja da je val uz samu ubalu, visi, ali kraci od onog na pucini... Jer uz plicinu imas i val koji se odbija od obale i mijesa sa nadolazecim... Dopplerov efekt?
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 09:26   #75
Dubokovodni i plitkovodni val, granica se uzima 10 visina vala (ako je dubina mora, vode opcenito, veca od 10x visina vala onda je val dubokovodni i obratno), dakle svako val koji ide prema obali kad-tad predje u plitkovodni, promjeni oblik, pocne se lomit ...

Inace pojmovi iz hidrotehnike

P.S. nije doppler nego refleksija i superpozicija dva vala pa kao rezultat imas stojni val cija je karakteristika da na nekim mjestima uopce nema visinu a na nekim je visina zbroj obje komponente.

Analogija sa radiokomunikacijama.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 11:57   #76
Quote:
Markkonen kaže: Pogledaj post
BTW isto sam misljenja da je val uz samu ubalu, visi, ali kraci od onog na pucini... Jer uz plicinu imas i val koji se odbija od obale i mijesa sa nadolazecim... Dopplerov efekt?
a što ćemo sa vjetrom koji puše s obale? je li uz tu obalu val veliki?
ovdje se dosta pojednostavljuju stvari. nije isti val od juga i bure. val otvorenog mora se produbljuje kad nailazi na pličinu (npr. od cadiza prema svetom vici), to je točno. postoji superponirani val. može biti npr. svaki peti. zadnje vrijeme se barata terminom freak wave, val monstrum (npr uz obalu portugala, gdje se sruči sve sa islanda put doli). to je doista zid, a ne val. da to vidiš na filmu rekao bi da je režiser seronja.
rebatajica od obale može stvoriti križano more, kaotični val. val mrtvog mora je pravilan. itd.itd.
prije neki dan od podgore (bonaca teška) do splita me rasturilo na vrulji. val odasvud. vrulja je lijep primjer zeznute zone koji ima mikro klimu,di bura vrti i šizofren je val.
posli vrulje opet ka da ništa nije bilo.
__________________
This ain't no Mudd Club, or C. B. G. B.
housesinmotion8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 14:51   #77
Postoji vise varijacija na temu ali ce generalno uz obalu zbog manje dubine biti manji valovi. Val odredjene amplitude da bi se razvio treba mu energija, dubina i vrijeme. Najocitiji primjer je kada vjetar puse u smjeru crte obale, uz obalu ce uvijek biti manji zbog manje dubine, osim ako nisi na Kornatima gdje je pet metara od obale dubina 30 metara. Svi znaju da kada se zeli mirnija i ugodnija plovidba da se plovi na sigurnoj udaljenosti ali blize obali prateci njezinu crtu. Osim naravno kada vjetar i valovi tuku prema obali. Tada nitko ne plovi da mu valovi dolaze sa boka. Zgodna situacija je u zaljevu Klimno, tamo bura zna posteno derati ali se ne mogu razviti veci valovi zbog relativno male dubine (3-4m). Idealno za gustanje u jedrenju.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 17:56   #78
bura generalno puše paralelno sa površinom mora. pogledajte legendarne fotke senja i karlobaga. pjeni zrak, vala skoro da i nema. tko tu padne sa broda u more uguši se jer ne može disati, ne od velikog mora. fine kapljice, magla od mora lebdi iznad površine.
iz tvog primjera se vidi koliko je sve skupa specifično. od vale do vale, usjeka i ili kanala. to je i bio smisao mog prvog posta na ovu temu. frc ili frb ili mob, da se vratimo na temu, drže more jako dobro. gumiji sa tvrdim dnom. ali jako more ne prašta ni najmanju grešku, trenutak nepažnje.
tu pričamo o profesionalcima, SAR ekipi, tipa aberdeen i sl a ne turističkim rekreativcima.
__________________
This ain't no Mudd Club, or C. B. G. B.
housesinmotion8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 02:26   #79
Svi ste u pravu

Ovo gore o cemu se prica, te sto sam spominjao, prije nekidan je puhalo jugo...

Sto se tice Jadranskog mora, koliko znam kod nas su najvisi izmjereni valovi:

Jugo – Sv. Petar na pucini – 13 m

Bura - akvatorij Silbe – 7 m

Tramontana- Komiza – 8,5 m

Sto se oceana tice 1.1.1995. godine potvrdjene su price o tzv. rouge valovima na Draupner platformi u Sjevernom moru, 160 km od Norveske, kada su izmjerili Draupner/Novogodisnji val, koji je imao vrsnu visinu od 25,6 metara... Od tada je uz jos istrazivanja i mjerenja dokazano da ti rouge valovi koji dosezu i 30 metara nisu tako rijetki kako se mislilo... A mogu nastati cak i na jezerima... Smatra se da se stvaraju tako sto se stjecajem okolnosti (oblik obale, struje itd.) superponira vise valova u jedan veliki... Ovo je sve rijec o valovima nastalim prvenstveno pod utjecajem vjetra, valovi nastali pod utjecajem potresa, vulkana ili nekih drugih poremecaja, tsunamiji, oni su sasvim druga stvar, te mogu biti puno veci i razorniji... Najvisi do sada zabiljezeni megatsunami uzrokovao je val koji je dosegao 520 metara u Lituya zaljevu u Aljasci...

Ali da sada vise ne vadim podatke s wikipedije, houseinmotion je vjerojatno najkvalificiraniji na forumu (i sire), tako da bi mogao danima pricati o moru i valovima...
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 09:52   #80
Quote:
Markkonen kaže: Pogledaj post
Sto se tice Jadranskog mora, koliko znam kod nas su najvisi izmjereni valovi:

Bura - akvatorij Silbe – 7 m
Ne vjerujem u ovaj podatak. Kod 40 čv bure trajekt se za Silbu probijao kroz valove od 3m (na prostoru blizu Škarde, gdje najviše puše). Staza puhanja vjetra oko Silbe je max. 15 NM prema Pagu, i kod 60 čv srednjeg vjetra (malo vjerojatno da bi ovako puhalo) očekivana visina vala bi trebala biti 4m. Uz to, oko Silbe nema mjernih stanica.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:38.