Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2010., 21:55   #81
Što to znači jeftino. Nema ništa jeftinog, jer je to i ne kvalitetnije. Danas sam potpisao ugovor za objekat od površine 260 m2, znači kompletan objekt rohbau sa krovištem za 190eur/m2 i to teren St. Baška. Moj materijal, alat , ruke, smještaj, hrana ,sve. Tko hoće raditi neće tražiti veliku dobit, nego ide na količinu, tj. više gradilišta godišnje i ostvarite solidnu dobit za tvrtku i obitelj. Samo treba raditi. Znam da ima i koji hoće bogatstvo za jedno gradiliš, ali takve odbijete i nađete sebi najpovoljnije, u omjeru cijene i vrste materijala. Normalno ako se radi sa nekim vrhunskim materijalima, u konačnici je i vrhunska cijena. Ali bez obzira na sve to treba poznavati statiku i znati odrediti vrstu i presjek armature za pojedine konstrukcije, da objekt bude siguran. Danas svi zidaju i rade objekte, a nemaju dana rada u nekoj većoj građevinskoj firmi i sve znaju, na žalost.
__________________
bez ugovora, nema kvalitete
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 09:22   #82
Jeftino = povoljno ! Ja još nemam računicu koliko će mene koštati m2 kuće.

No ima caka, ti veliš 190 eur/m2.. ali osnovno pitanje koje sam skužio je... što ulazi u tih 190 eur/m2... ja sam pogodio sa majstorm samo ruke, materijale sam sam nabavljao. Jer kada sam nabavljaš tada biraš kvalitetnije, npr. kod izolacije podruma, majstor mi je V4 ljepio sa preklopom ccca 20 cm, to je bilo strašno, potrošio je garant 10 do 15 rola više (jedna rola cca 130kn), prigovorio sam mu da je tih 20 cm malo previše, kaj nebi mogli 10 cm ili 5, on je reko da je ovako 200% sigurno da na preklopu nebu voda probila i tu je u pravu, no da je V4 bio njegov, nisam siguran da bi tako veliki preklop radio, prije bi bio 5 do 10 cm max i naravno, ne bi ih potrošio 15 kom više od "plana", jer takvo prekoračenje u svim stavkama ne bi mu ni 350 eur/m2 bilo dovoljno. Kod mene je sve najidealnije radio i predlagao (građevinska rješenja), naravno, moj je bio materijal.

Isto tako , meni je zidove podruma prije ljepljenja V4 ožbukao sa WC40, mnogi majstori nebi, no meni je, jer je reko da je to ok, donji rub zida, smo "ožbukali" sa sika nekim hidro-premazom/žbukom, mnogi nebi (ma 99,99% nebi), no meni je rekao (majsto i N.I.) da je to kritični spoj i da nije na odmet, sve spojeve betona smo "brtvili" sika bubrećom trakom, isto tako većina nebi, no .. eto, ispod armature smo stavljali one kolutove i kocke plastične - držače/distancere armature, trošak cca 500kn sve, majstor mi je rekao da on to inače sa kamenjem podstavlja i sve 5, no eto, ja sam želio da to bude po PS pa sam i taj trošak preuzeo. I takvih "sitnica" ima na stotine i tu je razlika, od osnovnog do onog "boljeg - skupnjeg". Svi majstori uglavnom nude osnovno, a kao se želi nekaj "bolje" tada je do VTR ili druga/skuplja ciijena. I to je normalno.

Ja ne velim da ja time nisam dobio super kvalitetu, no to je isto ko i sa kupnjom auta, imaš osnovni paket koji košta 10.000, no sa dodatnom opremom to se penje na 15.000 i siguran sam da ćeš ti (bez uvrede) dati u tih 190eur/m2 osnovni paket, naravno, kvalitetno odrađen, no osnovni !

I tu je caka svih građevinskih pitanja i problema i rješenja !

ZATO je iznimno teško reć "koliko košta m2 gradnje kuće ?", zato jer ju možeš napraviti za 100 eur/m2 a možeš i za 500 !! Naravno, nećemo pretjerivati pa raditi neke nebuloze (pocinčavati armaturu za beton), no postoje osnovne i dodatne verzije i cijene, sve zavisi od aranžmana.


FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !

Zadnje uređivanje FreeFlyer : 17.09.2010. at 09:29.
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 02:41   #83
Slažem se sa zadnjih par postova, kriza je ali mnogi se drže cijena i često kompliciraju.
Ali ako se naleti na onog pravog majstora koji će se primiti i manjeg posla(ili manje kuće, svejedno o čemu se radi) za normalnu cijenu, to je već druga priča.
Niti ja više ne gledam na cijenu po kvadratu, to se tako niti ne može gledati.
Sve ovisi tko nabavlja materijal, što u biti ulazi u sve to, kakva je pogodba s majstorom... baš kako ste i sami opisali.
Ako se ikad okrenem ponovno gradnji, ako se ne proda zemljište, ići ću kao i vi... malo po malo, ali radije nabavljati sama i pogoditi s poštenim čovjekom, nego išta raditi.
Jedino je caka da trebate izgleda nešto i znati o tim materijalima i samom načinu gradnje, kako piše i FreeFlyer, jer ako ste krenuli u to kao neznalica o tim detaljima kod gradnje kao moja malenkost, onda vam svatko može trpati u cijenu što god hoće.
A ništa... morat ću učiti i o gradnji s vremenom, samo da me ne prevare...
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 08:19   #84
Quote:
afra kaže: Pogledaj post
Jedino je caka da trebate izgleda nešto i znati o tim materijalima i samom načinu gradnje, kako piše i FreeFlyer, jer ako ste krenuli u to kao neznalica o tim detaljima kod gradnje kao moja malenkost, onda vam svatko može trpati u cijenu što god hoće.
A ništa... morat ću učiti i o gradnji s vremenom, samo da me ne prevare...
Trebas vidjeti kod mene na kompu i na stolu, hrpa stvari vezano uz gradnju kuce. Ikada sad trebam nesto i pronaci, sada je to vec tesko jer toliko toga imam. Ali sada je manje vise sve gotovo. Useljavam za nekoliko tjedana iako jos nemam podove , sobna vrata, grijanje.....ali sve bi trebalo biti do kraja 10 mjeseca jer je sve u fazi dogovora ili vec izrade. Nadam se i fasada prije zime.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 12:26   #85
Baš mi je drago, želim sretno useljenje u novu kuću!
U svakom slučaju me razveselio forum i ova tema, dali ste mi nade da ako se čovjek može posvetiti, malo potruditi i unjeti u to sebe, da se može proći po nekim normalnim cijenama.
Mislim da je čovjek tad i zadovoljniji jer se i sam potrudio, zna čega je točno ugrađeno i koliko u kuću, od temelja do krova i sudjelovao je u svemu.
Svaka čast svima vama koji ste to uspjeli, ako se ja odlučim kroz godinu do dvije opet ući u te vode, ići ću tim putem. Sporije, ali pametnije.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 19:46   #86
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Jeftino = povoljno ! Ja još nemam računicu koliko će mene koštati m2 kuće.

No ima caka, ti veliš 190 eur/m2.. ali osnovno pitanje koje sam skužio je... što ulazi u tih 190 eur/m2... ja sam pogodio sa majstorm samo ruke, materijale sam sam nabavljao. Jer kada sam nabavljaš tada biraš kvalitetnije, npr. kod izolacije podruma, majstor mi je V4 ljepio sa preklopom ccca 20 cm, to je bilo strašno, potrošio je garant 10 do 15 rola više (jedna rola cca 130kn), prigovorio sam mu da je tih 20 cm malo previše, kaj nebi mogli 10 cm ili 5, on je reko da je ovako 200% sigurno da na preklopu nebu voda probila i tu je u pravu, no da je V4 bio njegov, nisam siguran da bi tako veliki preklop radio, prije bi bio 5 do 10 cm max i naravno, ne bi ih potrošio 15 kom više od "plana", jer takvo prekoračenje u svim stavkama ne bi mu ni 350 eur/m2 bilo dovoljno. Kod mene je sve najidealnije radio i predlagao (građevinska rješenja), naravno, moj je bio materijal.

Isto tako , meni je zidove podruma prije ljepljenja V4 ožbukao sa WC40, mnogi majstori nebi, no meni je, jer je reko da je to ok, donji rub zida, smo "ožbukali" sa sika nekim hidro-premazom/žbukom, mnogi nebi (ma 99,99% nebi), no meni je rekao (majsto i N.I.) da je to kritični spoj i da nije na odmet, sve spojeve betona smo "brtvili" sika bubrećom trakom, isto tako većina nebi, no .. eto, ispod armature smo stavljali one kolutove i kocke plastične - držače/distancere armature, trošak cca 500kn sve, majstor mi je rekao da on to inače sa kamenjem podstavlja i sve 5, no eto, ja sam želio da to bude po PS pa sam i taj trošak preuzeo. I takvih "sitnica" ima na stotine i tu je razlika, od osnovnog do onog "boljeg - skupnjeg". Svi majstori uglavnom nude osnovno, a kao se želi nekaj "bolje" tada je do VTR ili druga/skuplja ciijena. I to je normalno.

Ja ne velim da ja time nisam dobio super kvalitetu, no to je isto ko i sa kupnjom auta, imaš osnovni paket koji košta 10.000, no sa dodatnom opremom to se penje na 15.000 i siguran sam da ćeš ti (bez uvrede) dati u tih 190eur/m2 osnovni paket, naravno, kvalitetno odrađen, no osnovni !

I tu je caka svih građevinskih pitanja i problema i rješenja !

ZATO je iznimno teško reć "koliko košta m2 gradnje kuće ?", zato jer ju možeš napraviti za 100 eur/m2 a možeš i za 500 !! Naravno, nećemo pretjerivati pa raditi neke nebuloze (pocinčavati armaturu za beton), no postoje osnovne i dodatne verzije i cijene, sve zavisi od aranžmana.


FF
U potpunosti se slažem sa Vama, zato kažem da rohbau objekt košta od 180-190 eur/m2, ako nije nešto extra, sve ovisi o projektu i nadzornom inžinjeru, a prava firma ili obrt koji ima završenu srednju školu ili faks neće sigurno šparati na distancerima ili na tim sitnicama.
Čemu žbukati zidove podruma prije H.I. ako su betonirani, glatki i ravni. Spojeve oplate poravnati stručno se kaže dersovati cem mortom i ljepiš. E to je VTR koji nije potrebno izvoditi, ali Vas je izvođač uvjerio.
Preklop varene kjepenke je min. 10 cm.
__________________
bez ugovora, nema kvalitete
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 20:01   #87
Quote:
inzr kaže: Pogledaj post
U potpunosti se slažem sa Vama, zato kažem da rohbau objekt košta od 180-190 eur/m2, ako nije nešto extra, sve ovisi o projektu i nadzornom inžinjeru
180-190 eur/m2 brutto ili netto kvadrata? I kako racunas te kvadrate? Terase i balkoni idu u to 1/1 ili? Cigla i crijep po izboru investitora? Je li i iskop sa odvozom materijala u toj cijeni?
Aldebaran is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 20:07   #88
Quote:
Aldebaran kaže: Pogledaj post
180-190 eur/m2 brutto ili netto kvadrata? I kako racunas te kvadrate? Terase i balkoni idu u to 1/1 ili? Cigla i crijep po izboru investitora? Je li i iskop sa odvozom materijala u toj cijeni?
Izradi se kompletan troškovnik, ukupna cijena se podijeli s bruto površinom i dobiješ cijenu po m2.
Radim objekt u st. baškoj bez iskopa 190 eur/m2, blok opeka 19/19/29, crijep bramac , terase i balkoni su u cijeni
__________________
bez ugovora, nema kvalitete
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 10:33   #89
Quote:
inzr kaže: Pogledaj post
U potpunosti se slažem sa Vama, zato kažem da rohbau objekt košta od 180-190 eur/m2, ako nije nešto extra, sve ovisi o projektu i nadzornom inžinjeru, a prava firma ili obrt koji ima završenu srednju školu ili faks neće sigurno šparati na distancerima ili na tim sitnicama.
Čemu žbukati zidove podruma prije H.I. ako su betonirani, glatki i ravni. Spojeve oplate poravnati stručno se kaže dersovati cem mortom i ljepiš. E to je VTR koji nije potrebno izvoditi, ali Vas je izvođač uvjerio.
Preklop varene kjepenke je min. 10 cm.
Žbukani su jer su od blokova + vertikalni i horizontalni serklaži betonski.

Neki bi mam na blokove recitol i V4, i to sam tu na forumu vidio xy puta, no moj je predložio WC-40, nadzorni je reko ok, i stavili smo.

Majstrori koji rade ruke + mateijal nebi žbukali, nego bi direktno na blok, stavio H.I, vidio sam čak slike da je direktno na blok stavio V4 bez recitola !!?

Eto tu je razlika, no ima puno i do izvođača, tj. savjesti, no danas su svi građevinari, pa deru kako znaju i mogu !

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 21:47   #90
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Žbukani su jer su od blokova + vertikalni i horizontalni serklaži betonski.

Neki bi mam na blokove recitol i V4, i to sam tu na forumu vidio xy puta, no moj je predložio WC-40, nadzorni je reko ok, i stavili smo.

Majstrori koji rade ruke + mateijal nebi žbukali, nego bi direktno na blok, stavio H.I, vidio sam čak slike da je direktno na blok stavio V4 bez recitola !!?

Eto tu je razlika, no ima puno i do izvođača, tj. savjesti, no danas su svi građevinari, pa deru kako znaju i mogu !

FF
Serklaži, blokovi, žbukanje, podrumskih zidova? Prvi glas da se podrum radi sa opekom, to sam vidio samo jedanput u okolici Munchena, jer nisu u potresnoj zoni, ali kod nas, to neznam. Znam da cijela Hrvatska je u potresnoj zoni, pa mi nije jasno, to se treba provjeriti. Daj te mi malo pojasnite koja opeka, kako , što? Koja vam je ploča ili trakasti temelj u podrumu, koja armatura je u temeljima i serklažima?
Bavim se građevinom jako dugo, ali ja to nebi radio. To je investitoru jeftinije, ali u konačnici je ipak skuplje. Tko Vam je bio statičar?

Svakako se ljepi H.I., ali daj bože neće više.
Ima svega na tržištu i takvi ruše ugled nama građevinarcima koji smo se školovali i radili u većim građevinskim firmama, ali i tome dolazi kraj, jer sad treba i dokumentacija, pogotovo za uporabnu, koju rade samo osobe koje su radile kao tehnički kadar.
__________________
bez ugovora, nema kvalitete
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 09:09   #91
Radi se o betonskim blokovima (onim sivim 30cm), glede statike sve je to ok, čak i previše serklaža prema nekima, željeza ima u cijeloj kući preko 12 tona, ispod podruma je temeljna ploča 40 cm, sa cca 5 tona armature, 50 % serklaža vertikalnih iz ploće je u L ili T (10x16mm ili 12x16mm), pa jedan horizontalni serklaž sve okolo naokolo, da poveže, na to se nastavlja trakasti temelji. Zato se žbukal zid izvana, radi postavljanja H.I., još smo stavili i onaj Sika mort vodonepropusni.. ma sto čuda.
FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 23:06   #92
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Radi se o betonskim blokovima (onim sivim 30cm), glede statike sve je to ok, čak i previše serklaža prema nekima, željeza ima u cijeloj kući preko 12 tona, ispod podruma je temeljna ploča 40 cm, sa cca 5 tona armature, 50 % serklaža vertikalnih iz ploće je u L ili T (10x16mm ili 12x16mm), pa jedan horizontalni serklaž sve okolo naokolo, da poveže, na to se nastavlja trakasti temelji. Zato se žbukal zid izvana, radi postavljanja H.I., još smo stavili i onaj Sika mort vodonepropusni.. ma sto čuda.
FF

Ma izvoditelj nije imao oplatu pa je bilo lakše ozidati i zapunjavati betonske blokove betonom, i izmišljati trikove. Izračunajte troškove cijena je ista kao da ste radili po statici kvalitetnije a.b. zid obostrano armiran sa Q 257. Ipak mi se čini da su Vas malo nasanjkali.
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 09:02   #93
Nisu blokovi popunjavani betonom, nego su zidani. Računao sam i ispalo je 3x skuplje a/b zid. Po projektu i biger planu išla je Q 335 - obostrano. Pa u oplati je i problem, tj u cijeni oplate u zidanju/gradnji m3 a/b zida. A i statičari su rekli da je ovako izvedeno OK.
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 19:21   #94
Za 1 m3 betona zabetonirate 4 m2 zida d = 25 cm i cijena je strojno betoniranje znači pumpa i mikser 760 kn/m3.
Armatura Q 257 je težine 53 kg/kom, što znači 2x4m2=8 m2, 1 m2 je težine 4,11kgx8m2=32,88 kg x cijena9,00kn/kg= 295,92 kn. Oplata je 60 kuna/m2, obostrano je 120 kn/m2 x 4 m2 = 480, 00 kn.
1.strojno betoniranje C25/30 m3/4m2 760,00kn
2.montažna oplata 4m2 480,00kn
3.armatura 4m2 295,92 kn
-----------------------
cijena 1 m3 a.b. zida d=25 cm C25/30: 1535,92 kn

1. zid od betonskih blokova d=30 cm 1m3 ima 3,33 m2 760 kn/m3 , 1,3 m3(4m2)x 760 = 988,00kn + žbukanje (55kn x 4 m2) + serklaži (40 kn x 4 m2)= 1.148,00 kn


4m2 a.b. zida 25 cm = 1.536,00 kn
4m2 blok zida 30 cm = 1.148,00 kn
--------------------------------
razlika : za 1m3 388,00 kn


Ja mislim da to nije velika razlika, ako se hoće raditi stabilan objekat.
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 19:43   #95
Meni su bili ponudili isto te blokove za temelje, ali sam bila dosta sumnjiva.
Posebno jer mi je zemljište u podsljemenskoj zoni.
Mislim da ako ću se ikad vratiti gradnji, da ću ići na klasičan beton, protupotresne cigle, i sve po propisu recimo.
Ipak treba živjeti u kući, a ako nas zadesi potres, neka bar znam da sam napravila sve u svojoj moći da prođe uz što manje štete.
Iako sam htjela uštediti i skoro pristala na neke zamjenske kombinacije, rađe neću graditi ako neće biti protupotresno.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 20:31   #96
Kad sam radio u Rusiji Moskva kod njih su temalji betonski elementi koji se slažu kao trakasti temelji i na to idu nadzidnice. Možda su majstori iz Rusije pa rade temelje sa blokovima. Za protupotresnu opeku neznam znam za nosivu i pregradnu , mi računamo da smo 9 rih. pa računamo betone i armaturu za protupotresnu gradnju.
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 01:44   #97
http://www.hic.hr/hrvatski/oHrvatskoj/cigla.htm
Mislila sam na ovo što se tiče opeke za gradnju protiv potresa.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 09:14   #98
Quote:
inzr kaže: Pogledaj post
Za 1 m3 betona zabetonirate 4 m2 zida d = 25 cm i cijena je strojno betoniranje znači pumpa i mikser 760 kn/m3.
Armatura Q 257 je težine 53 kg/kom, što znači 2x4m2=8 m2, 1 m2 je težine 4,11kgx8m2=32,88 kg x cijena9,00kn/kg= 295,92 kn. Oplata je 60 kuna/m2, obostrano je 120 kn/m2 x 4 m2 = 480, 00 kn.
1.strojno betoniranje C25/30 m3/4m2 760,00kn
2.montažna oplata 4m2 480,00kn
3.armatura 4m2 295,92 kn
-----------------------
cijena 1 m3 a.b. zida d=25 cm C25/30: 1535,92 kn

1. zid od betonskih blokova d=30 cm 1m3 ima 3,33 m2 760 kn/m3 , 1,3 m3(4m2)x 760 = 988,00kn + žbukanje (55kn x 4 m2) + serklaži (40 kn x 4 m2)= 1.148,00 kn


4m2 a.b. zida 25 cm = 1.536,00 kn
4m2 blok zida 30 cm = 1.148,00 kn
--------------------------------
razlika : za 1m3 388,00 kn


Ja mislim da to nije velika razlika, ako se hoće raditi stabilan objekat.
Mislim da ne razumijem ovu računicu a i armatura je po bigeru preslaba, ali kada smo nadzorni i ja računali a/b zid ispao je cca 1800 kn, a od blokova cca 600 kn, u konačnici mislim da me došao oko 850 kn (zbog žbukanja i hidromorta).

Glede stabilnosti... sto inžinjera, 101 mišljenje...
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 09:19   #99
Jedno je podsljemenska zona i građenje na kosom terenu, a drugo građenje na ravnom. Slažem se da se tu ne smije kalkulirati, no do istog cilje se može doći različitim putevima.

Konzultirao sam nekoliko inž. građ i statičara i svi su potvrdili da se to može izvesti sigurno i kvalitetno.

No, prihvaćam da se nemoraju svi složiti samnom i to je ok. Svatko sebi gradi.

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 12:12   #100
evo kako sam ja prosao:

280m2 netto (podrum,prizemlje,kat) 744 000 kn + pdv,kljuc u ruke.
u cijeni rusenje stare kuce od 150m2.


u cijeni:
hrstov parket I.klase
pločice do 130kn/m2
alu stolarija


znaci m2 370 € + 80€ pdv.
djoomla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.