Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2009., 10:01   #61
CENTROMETAL ti ima neki prospekt za komplet solarno, potraži
Kolektor košta 3150 kn(1,9 m2), bojler 300 l sa komplet automatikom (solarno, struja, centralno) 12200 kuna!
I "kupujmo domaće"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 20:30   #62
A jel valja kaj taj domaći proizvod?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 12:50   #63
i njihov je jedino boljer kolko znam
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 19:30   #64
Suncana energija

Ima li tko mozda kakvog iskustva sa cijevnim vakuumskim kolektorima? Efikasnost tokom zime ili oblacnog vremena? Cijena /kvadratu?
gob is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 21:08   #65
Ima ih po web-u. Većinom kineskih.
Razvikana imena ih nude po paprenim cijenama.
Slovenci su ih počeli uvoziti. Npr.

http://www.vigma.biz/page2.html

No iskustva korištenja bih i sam htio čuti.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 08:57   #66
Da, i ja sam nasla hrpu stranicu na kojima se nude na prodaju ali znas, veli se da svaki cigo svoga konja hvali, pa je tesko izvuci objektivni zakljucak. Navodno su 20% bolji od plocastih i dvostruko skuplji. A sta to u praksi znaci, nemam pojma jer nisam nikad imala plocaste.
gob is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 07:45   #67
Pozdrav, vraćam temu jer me osobno zanima.
Nedavno samo pričala s jednim čovjekom koji ima instalirane solarne ćelije na krovu, kaže da mu je i sada po zimi (kontinentalni dio hrvatske) temperatura vode u kući uvijek 25 stupnjeva. Nisam jedino uspjela pitati za cijenu. Tako da ne stoji ono što je netko napisao da se ne isplati u kont. dijelu imati solarno grijanje.
Kako ugradili solarno uz postojeće grijanje na plin, a da se nema nekih velikih radova ili preinaka grijanja?
Budući da će mi cijela kuća imati podno grijanje, dogrijavanje vode putem solarne energije bi bilo vrlo dobrodošlo.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 08:56   #68
Ja sam neki dan u Baumaxu vidjela Vaillantov paket Solar 1 po cijeni od 22.700 kn, koji navodno samo treba instalirati na krov. Sastoji se od dva velika pločasta kolektora, spremnika 300 lit, ekspanzijske posude, cijevi, tekućine za punjenje, regulacije, bla......u prospektu navode mogućnost primjene za 6-8 osoba uz prosječnu potrošnju 40 lit po osobi/danu.

Čini mi se malo nerealno, naprosto ne vjerujem da može pokriti potrebe toliko ljudi, a s druge strane mislim da je cijena malo previsoka.

Nije li za potrebe PTV ljeti dovoljan onaj sistem kolektora koji imaju spremnik na krovu, u vrhu kolektora?
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 22:28   #69
Nemogu vjerovati da postoji takav sistem koji uvijek ima toplu vodu, ako je oblačno i nema sunca ništa nema ni zagrijavanja . Čak ni oni novi suvremeni kolektori koji su 20% učinkovitiji od ništa 20% je opet ništa TOČKA Nemojte si dozvoliti da vas neko na to nagovara kako on nezna kako ali kod njega je sve najbolje i njegov majstor je to napravio genijalno savršeno funkcionira ništa ne troši ali je jako zauzet jer radi najbolje i vama to nemože napravit jer ne stigne i to je jako skupo mi smo to platili silne šolde.
U vrijeme kada je energija sve skuplja hvale vrijedna je i sama pomisao na alternativne izvore energije, međutim treba dobro vidjeti u kom roku se sve to i isplati , treba ići na sustave koji se otplate u roku od 5-6 godina sve drugo je diskutabilno . Kvalitetni a po cijeni pristupačni su naprimjer Ariston kod feroterm Zg.( www.mts-hr.com). ALI prije svega savjet i projekt kod projektanta strojarskih instalacija jer u konačnici to je najjeftinija verzija to je preduvjet da će biti odabran sustav kakav je za vas potreban te pravilno dimenziniran, nakon toga do majstora pa na kraju do trgovca nikako drugim redosljedom jer neki puta se desi da susjed nije strojarski stručnjak.
Moja preporuka kvalitetni pločasti kolektori .
miran18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 13:24   #70
300 l bojler je nedostatan za četveročlanu obitelj. Problem nastaje u jutro kad svi jure na posao i u školu i otuširali bi se a stvar nije grijala preko noći. Takav je sustav pogodan za more gdje se svi tuširaju nakon kupanja u smiraj dana kad je voda u bojleru najtoplija.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 14:57   #71
Generalno: jesam za alternativne izvore toplinske energije za pripremu PTV i grijanje stamb. prostora.
No, ne volim ljude koji rade sa takvim sustavima i u svom marketingu dosta "napušu" činjenice, a priču počnu o energiji na Suncu kao planetu i njenoj količini, a završe sa kratkoročnom isplativosti investiranja u takve solarne sustave.
Obnovljivi izvori energije su, po meni, za sve ekološki osvještene i za sve one koji brinu o zaštiti okoliša i klime na Zemlji. Isplativost ulaganja, kao argument investicije, je za osobe koje samo žele uštedjeti. Za takve osobe, definitivno, nisu alternativni izvori energije, već masovni klasični sustavi grijanja.

Meni je, osim ekologije, jako važan i zdravstveni aspekt ovih sustava. Veliki akumulacioni spremnici tople vode (kakvi su potrebni za što veću efikasnost - akumulaciju topline) su zdravstveno opasni zbog pojave legionarske bolesti. Više na:
http://www.hzjz.hr/epidemiologija/legionar2.htm
Dobri su sustavi koji to imaju rješeno programiranim dizanjem temp. u spremniku npr. jednom tjedno.

Osim zdravlja, bitan mi je i komfor sustava grijanja. Kod solarnih sustava je komfor na visokoj razini, no ipak postoji nešto: održavanje velikog složenog spremnika tople vode - pojava naslaga kamenca. To je osobito izražajno kod dužeg stajanja tople vode, a veliki spremnik tople vode se ne prazni tako brzo.

O ovim stvarima u marketingu trgovaca solarnim sustavima ni riječi nisam našao o rješenju legionele i kamenca. Malo se spominje i zaštita okoliša i dobrobit za cijelu Zemlju.
Bitno da se iznose stvari oko isplativosti za nekoliko godina
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 15:03   #72
Quote:
miran18 kaže: Pogledaj post
Nemogu vjerovati da postoji takav sistem koji uvijek ima toplu vodu, ako je oblačno i nema sunca ništa nema ni zagrijavanja .
znači, ti iz vlastitog iskustva kažeš da je nemoguće po zimi dobivati toplu vodu? ili u kojoj količini ju dobivaš i do koje temperature može uopće doći?

ljeto mi nije zanimljivo za solarnu energiju.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 06:58   #73
to bi i ja volio znati....na koliko stupnjeva se moze podici temperatura u spremniku za vrijeme suncanih dana zimi? i naravno sa kojom opremom(koliko m2 kolektora,koje velicine spremnik...)
ako netko iz iskustva moze ispaliti podatke....
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 20:21   #74
Nije nikome od pomoći kada svoj komentar počmemo nevolim ljude koji...
Nisam trgovac ne prodajem i ne želim nikomu ništa prodati pa čak ni savjet mislim da sam htio pomoći sa nekim činjenicama koje su nepobitne i koje se tribaju uzeti u obzir prilikom planiranja kod ugradnje nekih od sustava što sam naučio prilikom mog školovanja na visokom učilištu za strojarstvo i energetiku u HD u Deutschlandu .Ispričavam se svima kojima sam dao pogrešnu viziju trgovci su u Hrvatskoj ipak na prvom mjestu jer mi smo zemlja koja ima najbolje razvijenu trgovinu zato kupite najskuplji sustav koji postoji ni slučajno ne pitajte stručnjake jer je taj najbolji po mogućnosti kupite dva kvadrata više da susjedu možete reći bez obzira na cijenu to sam htio kad ulažem već toliko mogu i to . Još jedanput moja isprika .
miran18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 20:27   #75
ne kužim, pa kaj si se ti zbog nečeg uvrijedio?
daj nam, molim te informaciju da li se isplati imati solarne ćelije.
kakvi trgovci, o čemu ti to? ja sam pričala sa čovjek koji si je dao postaviti solarne ćelije i tvrdi da mu je sad po zimi temp. vode 25 stupnjeva. i ja jako sumnjam u tu njegovu temperaturu.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 22:52   #76
Quote:
miran18 kaže: Pogledaj post
Nije nikome od pomoći kada svoj komentar počmemo nevolim ljude koji...
Ja sam možda bio malo "žestok" u svom prijašnjem postu.
No cilj mi je ipak bio pomoći ljudima: navesti ih na razmišljanje i na sagledavanje; u ovom slučaju: kod studiranja oko moguće nabavke solarnog sustava; i onih aspekata koji nisu obrađeni u marketingu. Marketingom se ne bave samo trgovci i ekonomisti. Bave se također i najbolji strojarski stručnjaci. Svaki čovjek ima neke svoje ideje koje želi podjeliti sa ostalima iznoseći argumente za tu ideju. Time (možda) i nesvjesno mijenja stavove ljudi s kojima polemizira.

Drago će mi biti, ako Vi - kao i svi ostali koji to žele, budete polemizirali i iznosili svoje stavove, iskustva iz prakse. Time se pomože mnogim ljudima da donesu kvalitetnije zaključke i da u životu budu zadovoljniji svojim uradcima i postupcima
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 23:15   #77
Ne ljutim se kad mi neko traži moje mišljenje nego kad me svrstava tamo gdje ne pripadam nije to sada ni bitno , Stvari stoje ovako u zimskom periodu sučeva energija poda u jednom dosta nepovoljnom kutu na našu zemlju tako da da u hrvatskoj imamo u prosjeku oko 400 W/m2 a u ljetnom periodu oko 1200W/m2 iz čega se vidi i razlika u samom startu .Da smo u mogućnosti apsorbirati cjelokupnu energiju bez gubitaka znači u zimskom periodu imamo 3 puta manje energije pa nam je potrebno i minimalno 3 puta veća površina kolektora . No međutim bitan je i broj uzastopno sunčanih dana te neki puta presudni mikro geografski položaj . Ne zaboravimo isto tako da je današnja tehnologija unaprijedila apsorbere imamo i nove izolacijske materijale koji u dobro odabranoj kombinaciji daju jako dobre rezultate. Tako danas ako je sunčan dan bez obzira na to što je vanjska temperatura oko 8 C na kolektorima postižemo temperaturu od 68C te se spremnik zagrijao na temperaturu od 49C, ali nije svaki dan kao danas sunčan i u zimskom periodu zna se desiti i do nekoliko uzastopnih dana kada je oblačno ili u kontinentalnom dijelu magla tada nije moguće pomoću kolektora
zagrijati gotovo ništa ,zato sam ja reagiro na gore navedeni način jer nemože biti svaki dan tople vode koliko hoćeš .

Spremnik 300 lit. nije dovoljan ...
Nekom je i previše ali iz iskustva manje više svugdje se računa 40 lit. po osobi i na moru i na kopnu isti je učinak po noći nema sunca pa se uz slarno uvijek dodaje još makar jedan izvor energije.Šalu na stranu jako puno znači i kada pomoću kolektora vodu zagrijemo npr. na 30C pa je sa drugim energentom samo dogrijavamo do željene temperature .

Kod većine proizvođača postoji mogućnost kod regulacije da se 1 tjedno temperatura vode u spremniku podigne na npr.70C samo treba paziti da se temperatura vode koja izlazi iz spremnika pomoću termostatski ventila kontrolira jer postoji mogućnost da se opečete vrućom vodom, posebno djeca sa jednoručnim slavinama.
miran18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 23:49   #78
Quote:
miran18 kaže: Pogledaj post
Kod većine proizvođača postoji mogućnost kod regulacije da se 1 tjedno temperatura vode u spremniku podigne na npr.70C .
U Njemačkoj je to sigurno tako. No u Hrvatskoj oprez: prodaje se dosta opreme bez kvalitetnih dokumenata, bez Izjave o sukladnosti i Oznake sukladnosti (npr. CE) kojima se garantira da je oprema projektirana, konstruirana, proizvedena i ugrađena po važećim EU normama.

Lijepo si objasnio ono oko dobivanja topline kolektorom. Dodatak je samo: da uz izravno sunčevo zračenje - postoji i neizravno (kod oblačnog vremena). Kvalitetni kolektori i tu energiju zračenja pretvaraju u toplinu (istina je da je je tad učinak manji).

Osim za grijanje PTV, može se grijati, npr. sustavom podnog grijanja, i stambeni prostor. No bez dodatnog izvora topline - pokrivanje 100% potreba nije moguće. Renati bi npr. uz plin solarni sustav mogao kvalitetno raditi.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 15:26   #79
ok, daj meni objasni neke detalje jer jednog dana ja to možda stavim: što se može postići kad je vani vrlo oblačno, da ne kažemo tmurno i temperatura je recimo oko nule. Takvih dana u Zagrebu bude zaredom i preko mjesec dana, koliko taj sustav tada može zagrijati? I isto mi još jedna stvar nije jasna, da li kroz kolektore ide kakav antifriz jer po noći recimo temperatura padne na -8?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 19:06   #80
U sistemu obavezno ide glikol tekućina koja se ne smrzava to je nešto kao antifriz ali se radi o preparatu koji je neotrovan i ekološki prihvatljiv budući da se radi o sanitarnoj vodi nije dozvoljeno da se koristi antifriz da se usljed havarije u sistemu nebi otrovali.

Kad je vani oblačno već sam pisao da nemamo što tražiti od sunca kolega je rekao da postoje vakumski kolektori koji mogu prihvatiti difuzno zračenje sunca ali to je ipak mala količina energije da bi bila dovoljna za zagrijavanje . U zimskom periodu kako sada stvari stoje najbolja je kombinacija pomoću toplinskih pumpi i solarnih kolektora ali tada je uključeno i grijanje i hlađenje i priprema tople sanitarne vode . Mislim da je područje oko Save gdje postoji mogućnost da se na malim dubinama dođe do podzemni voda vrlo jednostavno pomoću odgovarajući izmjenjivača topline i toplinski pumpi doći do jednog vrlo ekonomičnog grijanja i hlađenja . Postoje toplinske pumpe koje koriste energiju zraka u najnovijoj verziji gdje se koriste expanzioni ventili pokretani step motorima zatim ekonomajzerima i injektorima u kompresorima koji bez probema rade na vrlo niskim temperaturama bez značajnijeg pada kapaciteta . Ali o tome u toplinskim pumpama možemo raspravljati ovo je samo moje nekakvo razmišljanje s kojim želim pomoći ako je moguće.
miran18 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:16.