Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2008., 11:43   #1
Barke od oko 5 m hrvatskih proizvođača-usporedbe i savjeti

Ova tema bi mogla biti s vremenom mnogima zanimljiva, meni je sad aktualna, pa da je otvorim.
Upravo si tražim neko plovilo oko 5 m, radije brzu barku nego gliser.
Dugo nisam imao ništa, zadnji put prije 10 godina, bio je gliser, ali polovni s mercruiserom, toliko sam muke imao s njim da godinama nisam htio nikakvo plovilo, ali vuče me opet. Sad bih radije brzu barku oko 5 m, ali da na nju može motor od bar 15 ks a da se ne ukopava. Naravno, nemam ništa protiv i jačeg motora.
Optimalno bi bilo da ide 10-15 milja, a od malog viška glava ne boli, može biti i brže, ali da joj ugodna putna brzina može biti i 10-15 milja.

U nedoumici sam da li uzeti nešto tipa Adria 500 ili Istranka od polovnih, pa nadodati papuču ili skije, bi li to bilo od koristi?
Ili uzeti nešto novo među nekima od ovdje navedenih proizvođača koji deklariraju da može i motor do 40ks, pa možda ne uzeti najjači mogući motor nego npr. 25ks.
Ako netko zna za proizvođača sličnih plovila a da ga nisam naveo bio bih zahvalan na informaciji.

Dakle, ima li tko iskustva sa nekim od dole navednih plovila, ili link na test?

Je li ovi koji stavljaju jači motor imaju drugačiji trup ili su to tek tako stavili pa kako ispadne?



sykora nautika ima brodice na koje mogu ići i motori do 15-20kw

sa kabinom Arta velika

http://www.sykoranautika.com/hmrl/te...eristikeav.htm

bez kabine Arta mala

http://www.sykoranautika.com/hmrl/fotoam.htm


Arba 500 od Vemax nautike može primiti do 40 ks motor kako deklarira proizvođač:

http://www.vemaxnautika.com/arba500.html


Nika nautika ima model s kabinom koji prima motor do 40ks:

http://www.nikanautika.hr/Galerija.htm


Ino plast ima modele Labin 500 i Labin 500 cabin koji primaju do 40 ks:

http://www.inoplast-labin.hr/plovila.htm


Remia plast ima modele Nautika 500 sa i bez kabine, ali izgleda da ne idu jači motori nego samo do 10ks:

http://www.remia-plast.t-com.hr/


Metalplast ima sličan program kao Remia:

http://www.metalplast.hr/

http://www.metalplast.hr/
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 12:54   #2
Uglavnom su to sve barke na istu koncepciju nastale prema istranki...jedino što sad neki imaju malo dorađeni trup i kakve spojlere, flapsove pa mogu s jačim motorom ić nešto brže, ali je opet upitno koliko se dobije na brzini obzirom na povećanu potrošnju..tako da tu nema baš previše mudrosti osim koliko ti se osobno koja sviđa dizajnom i sitnice npr. koliko koja ima spremišta itd..te na kraju cijena....jedino nešto bitnije meni je samoprazneći kokpit.

- Arta vela, Nautika 500 K: klasični deplasmanci najsličniji dobroj staroj istranki...samo su oba dvije ružne ko noć..

- Arbu 55, Nika, Labin 500 Cabin: kvazi poludeplasmanci baš me zanima kako se ponašaju sa motorom od 40 ks.. izgledom mi je arba po slikama donekle ok, nika malo manje, a labin očajan..samoprazneći kokpit? cijena?..

- Adria 500 od metalplasta - ponosni vlasnik. ima samoprazneći kokpit, kabina je nešto drugačija nego kod ostalih..dosta je niža izvana, jer je smještena dosta ispod razine poda samog kokpita (koji je malo povišen zbog samporažnjenja), ali za lakši ulazak ima klizna vrata na krovu..klasični deplasmanac ne ide više od 6 nm..ja imam na njoj yamahu 9.9 ks, mada se ista brzina po bonaci postiže i sa 6 ks, ali čim ima malo mora onda 10 konjića drže putnu brzinu, a slabiji se malo muči...potrošnja oko 3 l na sat..


A što se tiče dodavanja spjlera i sličnih dodataka na običnu istranku zaboravi...dobit ćš jako malo, skoro ništa, a potrošnja će ti skočit kad staviš jači motor..
 
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 12:58   #3
Dodao bih još i bakan 5
http://www.matosic.com/cro/cabin.html

Meni se prilično sviđa, i jako lijepo ide.
 
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:28   #4
Quote:
fangs kaže: Pogledaj post
Dodao bih još i bakan 5
http://www.matosic.com/cro/cabin.html

Meni se prilično sviđa, i jako lijepo ide.
i reful 490

http://www.limprodukt.hr/plovila/4

ta dva su trenutno najbolje naprvaljeni u toj klasi, bakan je bolji od refula sto se tice izrade

i projektirani su za 40 ks, s tom snagom idu koji cvor brze od onoga sto si ti napisao

e, sad, ako hoces staviti dvadesetak konja neces dobiti nista, jer ti brodovi nece izglislisirati s tom snagom, a i puno ce trositi za deplasmanski rezim

dakle, ili desetak konja ili cetrdeset, sve izmedju je glupo stavljati
__________________
Y Ddraig Goch Ddyry Cychwyn
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:27   #5
fangs jesmo li nas dva u rodu ?
Čitajuč tvoj post pomislio bi, jer bi ga tako slično i ja napisao.

Da rezimiramo, sve to nastalo kako fangs kaže na kalupu dobre stare istranke ( i sad je imam) .

Raspadom bivše države raspale su se i firme koje su radile vrlo kvalitete brodice.
Ljudi koji su ostali bez posla u nastalom đumbusu snalazili su se kako je tko znao, neki su čak prisvojili kalupe od svojih nekadašnjih poslodavaca, neki su skidali kalup sa starih modela , malo ga prepravljali i nudili kao SVOJ model. Tako je došlo do čudnovatih bastarda popularne istranke, i ne samo nje već i dalmatinke i primorke itd.

Jedna istranka u svom izvornom obliku je bezvremenski lijepa i skladna brodica, a ovi novonastali prepravljeni modeli su rugobe!
Pogotvo ovi koji su smanjenje potražnje u deplasmanskom tipu pokušali kupcima ponuditi ono što traže bez investicija ( čitaj nove konstrukcije) kvazi poludeplasmance i time naršili osnovna maritimna svojstva izvornih modela.

mislim da je teško iz deplasmanca bez da se priđe novoj konstrukciji i izradi novih ( skupih ) kalupa napraviti nešto pošteno.

Poludeplasmanca se treba nanovo konstruirat, uvažit struku ( inženjeri ? proračuni ? simulacije?) izradit prototip ....ispitat ga u praksi, mijenjat, izrada izmjenjenog kalupa......sve se to preskočilo....zato su ispali i ružni brodovi.

fangsova Adria je "zakoniti" nasljednik ...koliko znam metalplast je izravni nastavak nekadašnje kvarnerplastike.....ista ekipa koja je radila lijep i dobar i kvalitetan brod je razvila i taj model.....

fangs , dobar izbor!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:13   #6
Je li to znači da je metalplast najbliži modelu Adria 500 iz 1988.g.?
Prodaje se jedan bez motora za 20000 kn, nema ništa opreme uz sebe, samo kaže tip da je stavio na krmu ojačanje za jači motor, ne papuču nego je poravnao i zatvorio plasitiku gdje se motor prikači. Kako mi se čini sad motor bude na višoj razini nego izvorno. Je li dobro učinio ili bih imao problem kod montaže motora da bi ispao previsoko. Znači sad nije mjesto gdje dođe motor na "u" nego sve ravno.

Dakle, taj od metalosplasta je isti kao ovaj ide sa 10ks 6 milja, a kad bih stavio 15 ks, možda 2-3 milje brže?
Kako doći do brzine od 10 milja ?


Ima nekakav tip u oglasniku nema web stranicu, Mlaka šort firm,a kaže da ih on izrađuje a cijena je 3200 eura. To je oko 23000 kn, a ova polovna 20000 kn.
Koliko koštaju u metaloplasta?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:39   #7
Da, jer metalplast je otkupio kalupe kvarneplastike labin!

imaš na stranici cijene, ima 3 verzije dovršenosti....počinje od 26.800 HRK,

imaš i Ven 501K www.venzor.hr koji je za 30.100 HRK mada je po mome ono što se proizvodi u HR od Istre do Raba (stakloplastika) daleko kvalitetnije izrade nego ono od Raba do Dubrovnika
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:55   #8
Hm, nisam vidio na stranici cijene, bar ne na ovoj koju sam dao ovdje. Možda ima još koja?

Je li se ispalti 20000 kn za model iz 1988.g.? Ili onda doplatiti još tih 6-7000 kn pa uzet novu? Ako je ista razina dovršenosti.

Da ne ispadne da moram čekat mjesec dana.

Ovo je prvo ljeto nakon dugo godina a ću imat vrmena za plažu, pa da iskoristim. Ne želim provesti ljeto u popravcima ili u čekanju.

A ovaj tip Denis iz Mlaka šport, oglašava se u Burzi nautike, ali ne kao firma nego kao privatni, izgleda kao da štedi na svemu, na stranici, na oglašavanju, pa možda i na kvaliteti izrade.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:59   #9
Sad dal se čeka? vjerojatno se čeka....mislim njihove brodice su dosta tražene baš zbog kvalitete..........

A ja se nebi uopće razmišljal, novo je novo i nije sprčkano kako neki kažu samo to i to sam delal....ovaj kaj je prepravljal je valjda ima motor xl nogom .....a ako je pojačaval možda je piknul prejak i pretežak motor gore pa je slomil zrcalo!!!!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 18:54   #10
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
fangs jesmo li nas dva u rodu ?
Čitajuč tvoj post pomislio bi, jer bi ga tako slično i ja napisao.


Quote:
Kexx kaže:
Dakle, taj od metalosplasta je isti kao ovaj ide sa 10ks 6 milja, a kad bih stavio 15 ks, možda 2-3 milje brže?
Kako doći do brzine od 10 milja ?
Kažem ti istranka po bonaci ide jednako sa 6 ks i sa 10 ks i sa 15 ks..jedino razliku ćeš osjetit ako ima valova kada će jači motor držati tih 5 - 6 nm, a slabiji će se malo mučit..
Na istranki (iliti barkama takvog tipa) 10 nm slobodno zaboravi...takva barka jednostavno nije konstruirana da ide preko 6nm..može se probat sa spojlerom iza i tzv. "brkovima" sa strane, ali dokazano nećeš dobit ništa previše a stavit ćeš jači motor koji će ti trošit puno više..

Što se tiče metalplasta, to je prava mala obiteljska firma..gazda koji sad radi je otkupio kalup od kvarnerplastike kada je ošla u qrc i započeo biznis..

Takav isti kalup kao kod metalplasta ima i ven (ko što Actros reče) i taj što si spomenuo iz Mlake..od tog iz Mlake je sad nedavno uzeo jedan prijatelj..nisam ju još stigal detaljnije pregledat, ali izvana se čini potpuno ista kao moja iz metalplasta samo što nema prednje prozore (ali to vjerovatno ovisi o stupnju opreme koju naručiš)..

Quote:
Kexx kaže:
Je li se ispalti 20000 kn za model iz 1988.g.? Ili onda doplatiti još tih 6-7000 kn pa uzet novu? Ako je ista razina dovršenosti.
Mislim da tu nema dileme..čak i ako je nova sa manje opreme kroz godinu dvije ćeš ju polako opremit za iste novce za koje bi morao ulagat u ovu staru ako hoćeš da na nešto liči..
 
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 19:44   #11
Quote:
fangs kaže: Pogledaj post




Kažem ti istranka po bonaci ide jednako sa 6 ks i sa 10 ks i sa 15 ks..jedino razliku ćeš osjetit ako ima valova kada će jači motor držati tih 5 - 6 nm, a slabiji će se malo mučit..
Na istranki (iliti barkama takvog tipa) 10 nm slobodno zaboravi...takva barka jednostavno nije konstruirana da ide preko 6nm..može se probat sa spojlerom iza i tzv. "brkovima" sa strane, ali dokazano nećeš dobit ništa previše a stavit ćeš jači motor koji će ti trošit puno više..

Što se tiče metalplasta, to je prava mala obiteljska firma..gazda koji sad radi je otkupio kalup od kvarnerplastike kada je ošla u qrc i započeo biznis..

Takav isti kalup kao kod metalplasta ima i ven (ko što Actros reče) i taj što si spomenuo iz Mlake..od tog iz Mlake je sad nedavno uzeo jedan prijatelj..nisam ju još stigal detaljnije pregledat, ali izvana se čini potpuno ista kao moja iz metalplasta samo što nema prednje prozore (ali to vjerovatno ovisi o stupnju opreme koju naručiš)..



Mislim da tu nema dileme..čak i ako je nova sa manje opreme kroz godinu dvije ćeš ju polako opremit za iste novce za koje bi morao ulagat u ovu staru ako hoćeš da na nešto liči..
Shvaćam, 6 milja i to je to.
Je li ista kvaliteta izrade Metalplasta, Mlake i Vena, jer ako jest, onda tko mi prije može isporučiti. Ako nije, onda bih radiije uzeo bolju nego da se poslije mučim. Ajde kad stigneš pogledaj je bolje, pa javi dojmove.

Je li sikora nautik, labin open i arba 500 govore istinu kad kažu da idu i jači motori a brzina preko 10 milja? Onda su morali raditi neke prerade, odnosno mora biti drugačija kolumba i trup?
Da bar ima netko tko je probao navedene, pa da kaže kakva su im marititimna svojstva. Da ne kupujem mačka u vreći.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 08:39   #12
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Shvaćam, 6 milja i to je to.
Je li ista kvaliteta izrade Metalplasta, Mlake i Vena, jer ako jest, onda tko mi prije može isporučiti. Ako nije, onda bih radiije uzeo bolju nego da se poslije mučim. Ajde kad stigneš pogledaj je bolje, pa javi dojmove.

Je li sikora nautik, labin open i arba 500 govore istinu kad kažu da idu i jači motori a brzina preko 10 milja? Onda su morali raditi neke prerade, odnosno mora biti drugačija kolumba i trup?
Da bar ima netko tko je probao navedene, pa da kaže kakva su im marititimna svojstva. Da ne kupujem mačka u vreći.
Gruba računica (za takvu vrstu plovila) ti je koliko metara toliko milja. Jačim motorom, kao što su ti već rekli, dobiti ćeš samo više snage za plovidbu kontra vjetra ili valova.
Prerade u smislu postizanja veće brzine su ti neisplative, jeftinije ti je uzeti drugi tip plovila.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 15:20   #13
Ovaka je situacija:

Adria 500 Metalplast cca 42000 kn plus oprema, flapsovi za veću brzinu oko 2500 kn, kaže da se dobije jošš koja milja na brzini.

Adria 500 Mlaka šport 23500 kn plus oprema, ali je limitiran u izboru opreme i nema kalup za flapsove. Zašto je ovaka razlika u cijeni, je li lošiji kvalitet ili manja marža?

Arta Vela Sycora nautika 33000 kn plus oprema, flapsovi 3000 kn i može motor do 30-40ks.

Labin 500 Cabin Inoplast 42000 kn plus oprema, ima dosta zanimljive opreme, čak i stolić u kokpitu je moguć. Flapsovi oko 1-2000 kn u različitoj izvedbi.
Može do 40 ks. Našao sam čovjeka koji ima na tom brodu 30 ks i ide 17 milja.

Ja bih bio zadovoljan sa 10-12 milja, da imam kad mi je žurba, ako vidim da se diže more da se prije dokopam sigurnosti. Inače je 6 milja sasvim OK, ali ipak bih volio da mi se nađe rezerve ako zatreba.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 10:11   #14
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ovaka je situacija:

Adria 500 Metalplast cca 42000 kn plus oprema, flapsovi za veću brzinu oko 2500 kn, kaže da se dobije jošš koja milja na brzini.

Adria 500 Mlaka šport 23500 kn plus oprema, ali je limitiran u izboru opreme i nema kalup za flapsove. Zašto je ovaka razlika u cijeni, je li lošiji kvalitet ili manja marža?

Arta Vela Sycora nautika 33000 kn plus oprema, flapsovi 3000 kn i može motor do 30-40ks.

Labin 500 Cabin Inoplast 42000 kn plus oprema, ima dosta zanimljive opreme, čak i stolić u kokpitu je moguć. Flapsovi oko 1-2000 kn u različitoj izvedbi.
Može do 40 ks. Našao sam čovjeka koji ima na tom brodu 30 ks i ide 17 milja.

Ja bih bio zadovoljan sa 10-12 milja, da imam kad mi je žurba, ako vidim da se diže more da se prije dokopam sigurnosti. Inače je 6 milja sasvim OK, ali ipak bih volio da mi se nađe rezerve ako zatreba.
Bakan 5 cabin 7.000€
http://www.njuskalo.hr/images/image/_482193cd44a47.jpg
Staviš motor 40 ks bez žurbe 14 čvorova, kad je gusto puuuno brže,pomoćnog 6 ks za deplasmanske brzine do 6 čv...
Bez flapsova, spojlera i inih dodataka...
mirkoprim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 12:39   #15
Bakan je nešto između barke i glisera?
Zar ga može 40 ks povući do glisiranja, izgleda masivan?
Čuo sam da su s otvorenim refulom imali problema sa 40 ks, a on je lakši, pretpostavljam.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 16:47   #16
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Bakan je nešto između barke i glisera?
Zar ga može 40 ks povući do glisiranja, izgleda masivan?
Čuo sam da su s otvorenim refulom imali problema sa 40 ks, a on je lakši, pretpostavljam.
Bakan može izglisirati sa 25 ks, dokazano, ali 40 ks je optimum za taj brod. Istisnina mu je 430 kg. Prvi model je bio mušičav, no nakon vremena eskploatacije dorađen je kako treba. Voziš ga pomoćnim od 5 ks, za lagano panulanje ili razgledavanje obale, a velikog 40 ks za zujanje naokolo. Čim kreneš (Honda 40 ks) ide 2,2čvora. Sa dvije trećine gasa troši cca 10-tak litara, uz gliserske brzine (variraju od stanja popunjenosti broda, valova, vjetra).

Koriste ga mnogi otočani za brzo doć na poštu, znadem neke big gamere koji uz brod vrijedan poštovanja imaju i bakana kad pobjegnu sami ribati.

Otvorene bilo koje izvedbe izbjegavaj pogotovo u ovoj kategoriji, biti ćeš uvijek mokar i promrzao.
mirkoprim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 18:54   #17
Otišao sam na njihovu stranicu, nema cijene za brod, ali ima za dodatnu opremu, i osjetno je jeftinija nego kod ostalih.

Nego, vidio sam da je preko svega 5.50m, a trup 4.99m, je li to znači da ne može biti trajno registriran jer je preko 5 m, i treba sa sobom imat više opreme? Ili se gleda dužina trupa?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 14:22   #18
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Otišao sam na njihovu stranicu, nema cijene za brod, ali ima za dodatnu opremu, i osjetno je jeftinija nego kod ostalih.

Nego, vidio sam da je preko svega 5.50m, a trup 4.99m, je li to znači da ne može biti trajno registriran jer je preko 5 m, i treba sa sobom imat više opreme? Ili se gleda dužina trupa?
Može ta kategorija plovila biti trajno registrirana (št nema veze sa duljinom), nego sve što ima pogon više od 20 ks mora svake godine obnoviti policu osiguranja (nešto slično kao kod auta, samo su gifre dosta manje).
mirkoprim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 13:18   #19
Vrijedi li Istranka iz 1978.g. 18000 kuna?
Nekako mi se čini puno, a zapravo je najjeftnija koju sam našao, ostale su preko 20000 kn, pa i do 25000 kn. Sa svakom dobijem i stari Tomos 4.8 kojeg ne bih ni koristio već bih uzeo novi.

I tu imam dilemu, Suzuki 6 4 takta 1 cilindar cca 8300 kn.
Tohatsu 8 2 takta 2 cilindra 11500 kn.

Kažu veća potrošnja 2 takta, navodno dosta veća, ali jeftinije održavanje i lakše rukovanje. 4 takta se kažu ne smije položiti kod prenošenja. Bolje 2 cilindra nego jedan, itd.

Koliko tu ima istine i što je bolje.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 13:38   #20
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Vrijedi li Istranka iz 1978.g. 18000 kuna?
Nekako mi se čini puno, a zapravo je najjeftnija koju sam našao, ostale su preko 20000 kn, pa i do 25000 kn. Sa svakom dobijem i stari Tomos 4.8 kojeg ne bih ni koristio već bih uzeo novi.

I tu imam dilemu, Suzuki 6 4 takta 1 cilindar cca 8300 kn.
Tohatsu 8 2 takta 2 cilindra 11500 kn.

Kažu veća potrošnja 2 takta, navodno dosta veća, ali jeftinije održavanje i lakše rukovanje. 4 takta se kažu ne smije položiti kod prenošenja. Bolje 2 cilindra nego jedan, itd.

Koliko tu ima istine i što je bolje.
Pa, tako se negdje krecu cijene tih starih istranki.
Ja nikad tu lovu ne bi dao za tako stari brod.

Najpogodjenija kopija istranke je sigurno mala Leidi.
http://www.leidi.hr/home.php/-1-0-0-1-Pocetna

Nije napravljena za velike motore,a li s nekih 8 konja ide devet cvorova jer je uska i ima dobro pogodjen trup.

Za stabilnost se ne moras brinuti jer ima dosta balasta, a izrada je odlicna.
Samo mislim da je poveca lista cekanja.

Bakan i Reful su druga prica jer imaju drukcije dno.

O tome odgovara li ti vise cetverotaktni ili dvotaktni prosudi po tome koliko si cesto na moru.

Ako ces broditi mjesec dana ljeti - uzmi dvotaktni.

Ako ces brod koristiti cijele godine - cetverotaktni.

Ja bi od ta dva u svakom slucaju uzeo tohatsua. Njihova dvotaktna serija su jedni od najdugovjecnijih i najbolje napravljenih penti ikada. Trosit ce, istina. Ali ces ustedjeti na servisima i popravcima (cetverotaktnima moras mijenjati ulje svakih nesto sati i kompliciranije su izvedbe). Po tohiju mozes i sam prckati ako se kuzis u motore. Na cetverotaktnom to mozes prekriziti.
__________________
Y Ddraig Goch Ddyry Cychwyn
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.