Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2015., 13:01   #381
Imam dilemu. Mala curica od 15 mjeseci ima streptokok u nosiću (rađen bris). Stvar je u tome što ne šmrklja puno (ako na dan 3 put izvučemo nešto konkretno iz nosa i zna joj biti mokro ispod nosa). Znači daleko od toga da bali po cijele dane, da ne može disati kroz nos ili da su gusti zeleni šmrkljići. Kašljanje je eventualno kad se probudi i to par puta.
Bris smo radili jer sam ja imao gnojna anginu pa da vidimo što je s njom.
E sad ono što me muči jeste da smo na moj prijedlog pedijatrica i ja se dogovorili da ne počnemo sa antibioticima dok god se situacija ne pogorša, a pri tome redovno kapamo/inhaliramo sa fiziološkom. Radim li pametno odnosno da li je opasno ne tretirati streptokok antibiotikom?
__________________
Bez potpisa
IgorVG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 13:35   #382
Quote:
IgorVG kaže: Pogledaj post
Imam dilemu. Mala curica od 15 mjeseci ima streptokok u nosiću (rađen bris). Stvar je u tome što ne šmrklja puno (ako na dan 3 put izvučemo nešto konkretno iz nosa i zna joj biti mokro ispod nosa). Znači daleko od toga da bali po cijele dane, da ne može disati kroz nos ili da su gusti zeleni šmrkljići. Kašljanje je eventualno kad se probudi i to par puta.
Bris smo radili jer sam ja imao gnojna anginu pa da vidimo što je s njom.
E sad ono što me muči jeste da smo na moj prijedlog pedijatrica i ja se dogovorili da ne počnemo sa antibioticima dok god se situacija ne pogorša, a pri tome redovno kapamo/inhaliramo sa fiziološkom. Radim li pametno odnosno da li je opasno ne tretirati streptokok antibiotikom?
Ovisi o broju bakterija. Neke infekcije je bolje pustiti da tijelo samo proba odraditi.
Kapajte nos i probajte odraditi koju kuru slane sobe.
I ja bih se na vašem mjestu naručila na ORL pregled. Ne rijetko je treći krajnik uzrok svemu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 12:03   #383
Malo podižem temu, ako netko može dati savjet, bila bih zahvalna.

Malac ima 2,5 godina i ovo mu je prva ozbiljnija temperatura.
U subotu smo zakurili do 40, odužilo se i na nedjelju.
U nedjelju navečer smo išli do dežurnog pedijatra koji je vidio crvenkasto grlo i dao Cefaleksin sirup, antibiotik.
Međutim, nalaz krvi je uredan, sedimentacija i leukociti u granicama normale, jedino je CRP 4,6 (ref. int. < 2,8).

Pijemo to govno već treći dan. On je počeo kašljati i iskašljavati, ali temperatura se ne da spustiti ispod 38.
Mene sad zanima ima li ikakvog smisla taj ATB ili bezveze trujem dijete? Dođe mi da odustanem i prestanem ga davati.
__________________
Najgore ništa.
velana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 15:14   #384
Ja bi nastavila s antibiotikom, ali bi otisla i na kontrolu s klincem, jer je ovo vec 5. dan temp. Jeste vadili urin?
I ako vec niste, dobro procitat upute o lijeku i doziranje. Nama je prvi put u ljekarni zena napisla krivu (preblagu dozu)...
__________________
Škorpija okružena Blizancima. Drugo dijete bit će Škorpija.
Atrama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 20:54   #385
Ja fakat ne kuzim ljude. Dijete im bolesno ima visoku temperaturu, odu specijalisti koji je studirao medicinu x godina pa odradio specijalizaciju i svaki dan pregleda desetke bolesne djece, doktor propise lijek i onda roditelj pise kako djetetu daje "govno" i da ga "truje" i trazi po forumu savjete nastaviti ili ne po uputi doktora. Ono wtf?!

Mislim da je moje misljenje sto treba napraviti sasvim jasno...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 21:47   #386
Pa moguce da je virusno i da antibiotik ne pomaze, ali kad ga se jednom pocne piti treba se dovrsiti do kraja (inace bakterije postaju rezistentne). A budite sretni ako vam je to prvi s 2.5 inace dezurni ped.cesce propisuju antibiotik jer im se ne da riskirati, takvo je moje iskustvo..

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 10:23   #387
Antibiotik daju i preventivno da se uz virus nebi i nakalemila još koja bakterija i bilo sve skupa još gore pošto je imunitet slab
ivika13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 13:08   #388
i moje iskustvo je da često daju preventivno. na zaraznoj- u 4 dana 3 različita doktora i 3 različita mišljenja kaj se tiče atb-a, a ženska u apoteci je pala u nesvijest kad je vidjela koju dozu je prepisao (naravno da mu je smućkala manju prrema dobi i kilaži). mali ga na kraju nije pio jer mu se povraćalo od njega, a i ispostavilo se da nije ni potrebno.
nemojte sad shvatiti da ovime potičem velanu ili bilo koga na nedavanje atb-a. samo hoću reći da ima svega.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 18:51   #389
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja fakat ne kuzim ljude. Dijete im bolesno ima visoku temperaturu, odu specijalisti koji je studirao medicinu x godina pa odradio specijalizaciju i svaki dan pregleda desetke bolesne djece, doktor propise lijek i onda roditelj pise kako djetetu daje "govno" i da ga "truje" i trazi po forumu savjete nastaviti ili ne po uputi doktora. Ono wtf?!

Mislim da je moje misljenje sto treba napraviti sasvim jasno...
slažem se
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 18:56   #390
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja fakat ne kuzim ljude. Dijete im bolesno ima visoku temperaturu, odu specijalisti koji je studirao medicinu x godina pa odradio specijalizaciju i svaki dan pregleda desetke bolesne djece, doktor propise lijek i onda roditelj pise kako djetetu daje "govno" i da ga "truje" i trazi po forumu savjete nastaviti ili ne po uputi doktora. Ono wtf?!

Mislim da je moje misljenje sto treba napraviti sasvim jasno...
ti si u neku ruku u pravu ali problem je sto doktori nemaju sto dati osim antibiotika.............medicina ocito nije napredovala od kako je taj lijek otkriven

meni je moja doktorica jednom prepisal anitbiotik jer sam imala nekakvu virusnu upalu grla i rekla mi je da ce mi dati antibiotik ali mi preporucuje da ga ne pijem (bila je postena pa to rekla, ali veicna doktora to nece reci vec ti ga prepisu kao d aje to najnormalnija stvar da uzmes i pijes- to se odnosi i za djecu i za nas odrasle).............jer nema mi sto drugo dati
Stegovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 19:09   #391
Pa moze doktor npr rec da je vjerojatno virusno ili da dodje za par dana na kontrolu ako se ne smiri. Meni su to x puta rekli. Ali je doktor mislio da treba atb.
No neovisno o tome govoriti o lijeku da je "govno" i da njime "truje" dijete? Mislim koji je to mindset?
Ja sam inace pred godinu dana pila to i jos jedno "govno" 15 dana i u paraleli tjedan dana iv dobivala trece "govno" i tek onda mi je pala temperatura - i na kraju svega nisam otrovana. Jer ne djeluje atb uvijek odmah zna bit prilicno gadnih bestija. No u svakom slucaju treba otici doktoru se konzultirati a ne po forumu kao pitati a u biti traziti podrsku da prestane s propisanim lijecenjem.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 16:41   #392
Kamo srece da su svi doktori isti, da ulijevaju povjerenje, da nikad u nis ne sumnjas...ali evo, moja je vise puta vec s malom falila u 5god kako smo kod nje...jedan put nam za crp 57 propise antibiotik i kaze da mi mala ima groznu upalu pluca, odemo u bolnicu, slikamo pluca, pregleda jui djecji pulmolog i nista, pluca cista, samo inhalacije fizioloskom...vadili nakkn 3 dana crp o svom trosku, i crp 4...ped.rekla da smo samo imali srece da je mala ozdravila bez sumameda...eto grozna upala pluca je prosla bez antibiotika za 3-dana sama...
Drugi put je kurila 41 sa proljevom, imala crp 173 u petak i pustila nas doma za vikend samo na dijetnu prehranu, kao viroza...otisla sam direktno u bolnicu i ostala je 4 dana u bolnici na 24 satnoj infuziji, krenuo i proljev s krvlju, kolabirala, temp.nikako srusiti...campilobacter...

Eto, to su samo 2 ogromna propusta sa strane nase ped...a da ne kazem da nije prepoznala sarlah pa sam opet o svom trosku radika bris i naravno bio streptokok...
Pa nek mi neko kaze da svakom doktoru moras slijepo vjerovati jer je on studirao 100 godina i pregledao milijardu pacijenata...

Nisam protiv antibiotika i sama sam ga dala za sarlah sama na svoju ruku prije nego je dosao nalaz brisa...radim u ljekarni pacsa sam bila u mogucnosti sama kupitui...ali nisam dala onda kad je rekla za upalu pluca...i ne dajem upravo malome...a dobio ga je...zasto, zato jer ne vjerujem, zato sto mu je kks savrsena, jer je zdrav a dosli smo samo na kontrolu...uzeli mu urin i racerupali mu misica...i dok je vrecica bila zaljepljena njemu je misic pocrvenio...u urinu odma leukociti...uk ce biti tek u utorak...
marta- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 00:15   #393
Kad ste se već javili s komentarom, onda bih i ja nešto prokomentirao.

Po pitanju upale pluća, dijagnoza se može postaviti, striktno gledano, samo nakon rendgenske slike pluća iako pregled može biti indikativan. Prema tomu, ako postoji sumnja (npr. prisutnost određenih zvučnih fenomena kao što su hropčići ili krepitacije na ograničenom dijelu pluća) uz odgovarajuću anamnezu i CRP od 57 mg/L (ta vrijednost CRP je u "sivoj" zoni i može se naći i kod bakterijske i kod virusne infekcije), nemali broj liječnika bi propisao u takvom slučaju antibiotik pogotovo ako se želi izbjeći slikanje pluća ili ono nije dostupno.

Po pitanju šarlaha, obrisak ždrijela ne mora biti pozitivan u djeteta sa šarlahom jer bakterija ne mora biti prisutna u tonzilama, može biti i na koži, a isto tako i stafilokok s ulaznim mjestom u kožu može dati sliku šarlaha. Dijagnoza se šarlaha postavlja ponajprije na temelju kliničke slike i laboratorijskih nalaza, a pozitivan obrisak ždrijela je nalaz koji podupire dijagnozu ali ju ne isključuje.

Po pitanju febrilnog proljeva s CRP-om 173 mg/L, jasno je da se ne radi o virusnom proljevu jer je CRP previsok za virusnu bolest, no ne mora se svaki takav slučaj liječiti antibiotikom kao niti svaki kamplilobakterijski proljev, a s obzirom na to da ipak u većini slučajeva imunokompetentno dijete samo razriješi bakterijski proljev, pa tako i kampilobakterijski.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 00:21   #394
Pa eto tako mi dobili antibiotik zbog sumnje na upalu pluca, bio je Badnjak i dezurna pedijatrica ga je dala na temelju slusnog nalaza i temp.4.dan.

E sad, mogli smo mi jos u bolnicu negdje (cak je mm to predlagao), ali opet mi se cinila manja steta dati antibotik nego vuci dijete dalje negdje i jos slikati pluca.

Nakon par dana smo isli kod nase ped.i rekla je da je ispravno sto smo dobili antibiotik iako ne znamo 100% da li je upala pluca.
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 00:24   #395
Upravo bi tako učinio veliki broj liječnika, a i razumnih roditelja.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 08:44   #396
Nisam napisala sve...iako sve gore nabrojano znam...moja nije imala temp.uopce nego je kasljucala 2mj pa smo otisli da ju malo pogleda i kaze cim mozemo ublaziti kasalj...

Sarlah ne mora biti u brisu...to znam...prvi put je bris bio negativan a ipak je dobila silapen...kad je inala sarlah drugi put imala je identican osip i malinast jezik kao i prvi put a dr.zakljucila da je neka viroza...

Nasa ped.nikad ne vadi krv prije antibiotika...par puta sto smo izvadili izvadili smo jer sam ja trazila...
Campilobacter je prosao i bez antibiotika ali je dijete bilo lose i bila je 4 dana na infuziji a ne na intravenoznoj terapiji...
marta- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 08:58   #397
E dada, a kako radim u ljekarni preko puta doma zdravlja u kom su i 2 pedijatra tocno vec znamo ogromnu razliku medju njima dvoje...gledamo da nas je u smjeni jedan vise kad je jedan ped.jer jedan prakticki cijelu smjenu mora razmucivati antibiotike...znaci jedan propisuje antibiotike za sve a drugi stvarno rijetko...oboje lijecnicj a skroz razliciti...ovaj drugi propise najcesce petkom ali uz napomenu roditelju da pocne davati samo u sucaju temp.pa taj antibiotik ni ne razmutimo odma...i sad koji je bolji, cemu tolika razlika???
marta- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.