Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2012., 21:42   #281
Quote:
i sa lijeve strane je opisana dobra curica/dečko a sa desne zločesta curica/dečko(u istoj situaciji)
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Super da si to napisala, baš o tome razmišljam intenzivno zadnjih dana, ne znam uopće u kojoj dobi se podrazumijeva da su neke norme prihvaćene i usvojene od strane djeteta.
A ne znam i kako joj ih nametnuti.

Daj molim te neki link na knjigu i autora!

Inače je meni puno pomoglo u vezi odabira dječje literature što su nam na radionicama "Rastimo zajedno" dali "Popis razvojno primjerenih slikovnica za djecu" i objasnili nam što i kako čitati, važnosti ilustracija općenito za slikovnicu i dob djeteta.
Kako to da si zainteresirana za knjigu/slikovnicu u kojoj je neko dijete - zlocesto. Pa nedavno si pisala kako si bas na toj radionici nucila kako to nije ok, da dijete ne moze biti zlocesto, nego da se samo - ponasa zlocesto...tj. da to ne treba tako opisati. Nije mi sad jasno da ti je ovakav dozivljaj djeteta koje se ne ponasa kako treba odjednom u redu i da to kanis svom djetetu pokazivati.
(ok ako nista takvog u stvari ne pise i/ili neces to citati, onda je to nesto drugo, ali zacudilo me)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 21:48   #282
Pa to je larina interpretacija sadrzaja knjige.
Mislis da je bas tim rijecima napisano?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:54   #283
ja se svojoj stalno 'prijetim' tim bontonom za najmlađe, al ona kaže da njoj to ne treba, da se ona zna ponašati
dajte prijedloge za neke enciklopedije za najmanje

SN, svemirici gaćoljupci tu ti izvanzemaljci koji dolaze kod nas jer su ludi za gaćama u stihovima je, možda će joj biti nerazumljivo, ali je fini ritam, rima, fora je.

mirotta, kako čitati?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:55   #284
zove se baš Bonton za najmlađe...
i pardon nije jedna stranica već obije stranice su opisane dobrom curicom emom u vrtiću, a drugi list sa obije stranice opisan je istom pričom ali zločestim dečkom Tomicom...
i tako sve situacije sa kojima se dječica svakodnevno susreću...

Danas bili na jednom dječijem rođkasu.. i bila je kućica (ona plastična) i u njoj djevojčica starija od nas... cca godinu dana (velika je razlika imati 4 godine i niti 3 u tim godinama) i moja dolazi do kuće i curice i čujem ju da pita... 'možem li se igrati sa tobom unutra?'.
zaista sam ostala iznenađena.. i to jako ugodno a baš to poglavlje stalno pred spavanje ponavljamo... da kada se netko drugi igra a i ti bi se igrao, ne možeš kao Tomica doći i uzeti igračku ili doći na romobil ili bicikl i gurnuti dijete već ijepo pitaš da li može ti dati malo da se igraš.

Uglavnom da skratim štiva koja ne mogu po meni škoditi... nikako... i na lošem primjeru treba učiti ako mene pitaš na tim primjerima se najbolje uči ali treba imati ispravan primjer da dijete vidi razliku

jer to je sukus svega, da dijete spozna što je dobro i usvoji obrazac ma kako god ga kasnije interpretirao na svoj način ali obrazac da ostane... ja bar mislim da je to sukus svega
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 08:25   #285
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
zove se baš Bonton za najmlađe...
i pardon nije jedna stranica već obije stranice su opisane dobrom curicom emom u vrtiću, a drugi list sa obije stranice opisan je istom pričom ali zločestim dečkom Tomicom...
i tako sve situacije sa kojima se dječica svakodnevno susreću...
curice su dobre, a decki zlocesti



ja djetetu uopce nemam namjeru citati bonton.
djeca ionak najvise uce iskustveno, a ne da joj ja moraliziram
a za citanje, nek ziva u bajkama, stihovima, salama....
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 08:29   #286
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
curice su dobre, a decki zlocesti



ja djetetu uopce nemam namjeru citati bonton.
djeca ionak najvise uce iskustveno, a ne da joj ja moraliziram
a za citanje, nek ziva u bajkama, stihovima, salama....
ne nego tako knjiga počinje...
i priče se izmjenjuju... ima na sredini knjige i zločestih curica a dobrih dečki...
i čemu ovaj

pa nemoj ga čitati.. ko te sili.. tvoje dijete tvoja radost/tvoj problem... i koga zabole što ti misliš o tome što ti misliš čitati svom djetetu

čitaj što oćeš
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 20.05.2012. at 09:02.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 09:44   #287
Što se dogodilo s onim da ne treba lošim prozvati dijete nego ponašanje?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 10:12   #288
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ne nego tako knjiga počinje...
i priče se izmjenjuju... ima na sredini knjige i zločestih curica a dobrih dečki...
i čemu ovaj

pa nemoj ga čitati.. ko te sili.. tvoje dijete tvoja radost/tvoj problem... i koga zabole što ti misliš o tome što ti misliš čitati svom djetetu

čitaj što oćeš
knjiga koja govori o tome da su neki dobri, a neki zlocesti je po meni nekvalitetna, bez obzira kojim redom idemo (dal su prvo cure ili decki)

ovo je javni forum, tema sto citaju vasa djeca, pa ljudi iznose svoja misljenja
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 10:57   #289
možda knjiga govori o tome da se djeca ponekad zločesto ponašaju, i da to nije poželjno i prihvatljivo kao lijepo/dobro/pristojno ponašanje.

mi roditelji smo tu da djecu to učimo, bilo iskustveno, bilo čitanjem knjige.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 11:18   #290
Lali, to kako čitati većinom svi i znamo, bitnije mi se čini ono što čitati, kakve ilustracije izabrati i da je literatura u skladu sa dobi.

Nosorog, sasvim je moguće da je ova knjiga neprikladna za djecu, ima i takvih.
O ovoj konkretno ne znam ništa, trebalo bi to pogledati pa zaključiti.
A to da li će netko uopće takvu knjigu koristiti, ovdje nije tema.
Meni se čini kao izvrsna pomoć i priprema za određene situacije, jer očito objašnjava neke stvari na djetetu prilagođen način.

I da, jedno od pravila kod čitanja knjiga je da ih prvo mi pročitamo, i ako primijetimo neke nepoželjne riječi/situacije/događaje, da ih preskočimo ako usprkos tome odlučimo čitati

Za sad bi mi jako dobro došle te ilustracije, da ih sama ne moram crtati
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 15:00   #291
sigurno piše da je dijete dobro/zločesto, a ne da je pristojno/nepristojno?
ova prva su po mom mišljenju sasvim neprimjerena etiketiranja i sigurno ne bih učila dijete tome da je zločesta ako ne poštuje neku društvenu normu.
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 15:18   #292
Ako je larina knjiga suvislo napisana, mislim da uopce ne skodi neke situacije proci s djetetom i imaginarno (tj. citajuci). Ne vidim neke stete u tome ako je ton knjige normalan, cak dapace.

A propos bontona ja sam negdje u prvom razredu dobila Balogov - Kako da ne postanes klipan-ica u sto lekcijica.
I sjecam se da mi je bio bas fora u to doba. Sve nesto kao smijesno i izokrenuto. Npr. (izmisljam) - kad se upoznajes s nekim obavezno svoje ime promumljaj sebi u bradu, nek se onaj tko te zeli upoznati potrudi da sazna tvoje ime! Ili: ni slucajno nemoj staviti ruku pred usta kad kises, zasto drugi ne bi uzivali u tvojim bacilima. Ok malo sam blesavo napisala, ali u tom stilu. Procitala sam ju sto puta.

A btw bili su mi u to doba dobri i (isto njegovi? ) Misevi i macke naglavacke.

Sad mi je zao da sam poklonila sve svoje stare knjigice
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 16:20   #293
izdavač je naša djeca a zove se bonton za malene...

koga zanima neka ode u knjižaru pa kupi ili pogleda

__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 17:02   #294
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
izdavač je naša djeca a zove se bonton za malene...

koga zanima neka ode u knjižaru pa kupi ili pogleda

Hvala lara, vidim sad da ju imaju i u našoj knjižnici, odmah sutra idem po nju
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 08:29   #295
čini mi se interesantno
http://www.harfa.hr/clanak.asp?id=66...NJSTVO%20DANAS

ne samo knjiga već cijeli link...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 09:16   #296
Da, i knjiga i link, i hrpa knjiga na toj stranici

Evo link za popis ovih razvojno primjerenih, ne znam kako staviti direktni pdf link, to je ovaj prvi http://www.google.hr/#hl=hr&sclient=...w=1150&bih=638

Zadnje uređivanje Mirotta : 21.05.2012. at 09:24.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 09:32   #297
ma knjiga koliko oćeš... stvar je samo stava i interesa roditelja
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 10:46   #298
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Lali, to kako čitati većinom svi i znamo, bitnije mi se čini ono što čitati, kakve ilustracije izabrati i da je literatura u skladu sa dobi.
pa ne zna,. ja se sjećam da sam negdje čitala da je dobro rukom pokazivati slova koja čitaš i onako kako čitaš tako prstom ići ispod slova, da tako postaju svjesniji slova koja se čitaju. ja to ne radim. a kužim da ona nema pojma što zapravo čitam jer često pokaže na ilustraciju pa pita 'jel ovo čitaš?'

ja ne pročitam ništa unaprijed, ali vješta sam u improvizaciji ako skužim da je neki sadržaj bez veze i ne želim ga pročitati

Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ma knjiga koliko oćeš... stvar je samo stava i interesa roditelja
da, i interesa i vremena i svega
ja se svako malo oduševim u knjižnici kakvih sve super knjig(ic)a ima pa mi onda samo bude još više žao kako svi, pa i mi ponekad jer jednostavno nemamo vremena, po inerciji donese/čitaju disneyeve princeze, klišejizirane bajke o princezama patnicama koje čekaju svog princa da ih spasi
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:24   #299
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa ne zna,. ja se sjećam da sam negdje čitala da je dobro rukom pokazivati slova koja čitaš i onako kako čitaš tako prstom ići ispod slova, da tako postaju svjesniji slova koja se čitaju. ja to ne radim. a kužim da ona nema pojma što zapravo čitam jer često pokaže na ilustraciju pa pita 'jel ovo čitaš?'
Ovo "kako čitati" se odnosi na ono da dijete sjedi u krilu, da se isključe izvori ometanja, da se čita polagano, da dijete samo odabere knjigu, da priča ne bude duga već kratka toliko koliko dijete ima pažnje i da se prekine čitanje ako dijete to odluči, da se knjiga drži spred djeteta da ju vidi i opipa.... zato kažem da to svi znaju

Ovo u vezi pokazivanja s prstom spada pod "Deset načina na koji rituali čitanja mogu poticati dijete na kasnije uspješnije učenje".

Time se pomaže usvajati smjer čitanja s lijeva na desno i potiče se fonemska svjesnost.
Ja to još ne radim, ne bih niti znala da je bitno.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 23:24   #300
Trenutno moj trogodišnjak jako voli ovu SLIKOVNICU
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:19.