Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2012., 12:52   #101
jel se moze negdje naci trenutno aktualan popis lektire? najvise me zanima za srednju skolu. bas me zanima je li se ista promijenilo, jer vidim da svi mi pricamo o istim djelima i vise manje smo jednako traumatizirani
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:05   #102
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Heh, baš me zanimalo tko će prvi to napisati!
Ne znam tko ti ne bi napisao
Kod tebe kao i mnogih drugih vjernika mnoštvo nelogičnosti kontradiktornosti...

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ovo je, zapravo, izvrsno!!
napisat cu neki fantasy roman, nazicat nekog crkvenjaka da ga zestoko napadne u medijima, i eto mene s anormnom nakladom i milijuncicima u dzepu, a mozda dospijem i na 'olivudska platna, kao meyerica
Najlogičniji model urote je da se i prije pisanja crkva sve dogovori s piscem. Tek potom krene pisanje . Nakon objave knjige kreće crkvena osuda (marketinški spotlight) i to inicira masovno interesovanje konzumenata - ljubitelja knjiga koji KUPUJU što knjige, što igračke, igrice, postere, DVD adaptaciju, a onda i soundtrack filma koji se zove kao i knjiga...
Na kraju, profit odlazi autoru romana, izdavaču, državi kroz poreze, a onda crkvi kroz državni kanal novca. Kao što je SAD-u potreban svjetski terorizam, tako je crkvi potrebna heretička literatura. Ako je nema, crkva će je sama stvoriti

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Pa ne znam. Meni je mnogo puta malo falilo. Odlučila sam se poštedjeti daljnje muke prestankom čitanja lektire, jer ako je lektira, mora da je sranje.

I mislim da sam propustila neku količinu knjiga koje bi mi se svidjele da nisu bile lektira. Pogotovo u četvrtom razredu.
Ti si onda žrtva predrasuda, baš kao i gotovo svatko od nas. Netko ne želi probati npr. salatu od hobotnice ili slane srdele, a netko ne želi otvoriti i makar započeti čitati knjigu SAMO zato što ju je netko uvrstio u popis školske lektire. Hej, ali te knjige nisu naručene od škola i nisu pisane da bi ih samo djeca čitala... U lektiru su uvrštene daleko kasnije...

I kako to objasniti djeci?

Možda ne treba objašnjavati - možda im samo treba ponuditi izbor pa nek prigrle one knjige koje im najbolje odgovaraju. Zar je bezrazložan taj naš individualistički afinitet? Lektira bi mogla glumiti tek neki dodatni pogled na svijet... da bi bolje vidjeli svoj.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:07   #103
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
jel se moze negdje naci trenutno aktualan popis lektire? najvise me zanima za srednju skolu. bas me zanima je li se ista promijenilo, jer vidim da svi mi pricamo o istim djelima i vise manje smo jednako traumatizirani
Mozda ovo?

S time da, sudeci prema ovom popisu, nesto se i mjenjalo otkad sam ja isao u skolu, a i mi smo neke knjige iz 3. prebacili u 4. razred.
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:16   #104
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Jebiga, ja sam uvijek volio citati tako da je meni bio najmanji problem procitati knjigu za lektiru. Ali, zadnje dvije godine srednje sam eskivirao lektire kako sam znao i umio. S druge strane, procitao sam Pod starim krovovima valdja jedini u razredu i za to bio nagradjen sa trojkom...

...To bi bilo ok. Ja sam, s druge strane, bio za takvu jednu lektiru "nagradjen" sa trojkom.
Očito lektira služi srozavanju prosjeka

Meni se čini kako to ocjenjivanje nije pravilno jer što ako imaš drugačiji pogled na svijet i knjiga ti se čini neutemeljena, vidiš nešto što drugi nitko nije zapazio... i onda mjesto da svi vele "gle, stvarno, zanimljivo mišljenje", učitelj te nagradi trojkom jer baš nisi shvatio bit.

Bit lektire je izgleda odašiljanje jednog mišljenja tj. usklađivanje različitih, peglanje neistomišljeništva i stvaranje homogene misli s ciljem da svi u razredu prihvate zacrtane zaključke . To potiče razvoj slobodne misli?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:21   #105
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Mozda ovo?

S time da, sudeci prema ovom popisu, nesto se i mjenjalo otkad sam ja isao u skolu, a i mi smo neke knjige iz 3. prebacili u 4. razred.
opaaaaaaaa di je kafka?
i dalje me neke stvari bodu u oci, no ako je ovo stvaran, aktualni popis lektire, vidim pomake na bolje
makar, sumnjivo mi je kratak popis za 4. srednje. nema kiklopa? no way, mislim da to ne bi nikad izbacili. ana karenjina?

mislim da ovo nije pravi popis, odobren od ministarstva.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:33   #106
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Ti si onda žrtva predrasuda, baš kao i gotovo svatko od nas. Netko ne želi probati npr. salatu od hobotnice ili slane srdele, a netko ne želi otvoriti i makar započeti čitati knjigu SAMO zato što ju je netko uvrstio u popis školske lektire. Hej, ali te knjige nisu naručene od škola i nisu pisane da bi ih samo djeca čitala... U lektiru su uvrštene daleko kasnije...

I kako to objasniti djeci?
Ne znam kako. Ja sam za masu knjiga zaključila da mora da su potpuno sranje, jer da nisu, zašto bi bile za lektiru. I to prilično rano, već u osnovnoj su nas počeli zlostavljati Šenoom i sličnim užasima. A ogaditi lektiru djetetu koje je bilo nesretno jer može posuditi samo dvije knjige za cijeli cjelcati vikend, i šta će onda čitati nakon petka navečer, e to je umjetnost svoje vrste.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:35   #107
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Očito lektira služi srozavanju prosjeka

Meni se čini kako to ocjenjivanje nije pravilno jer što ako imaš drugačiji pogled na svijet i knjiga ti se čini neutemeljena, vidiš nešto što drugi nitko nije zapazio... i onda mjesto da svi vele "gle, stvarno, zanimljivo mišljenje", učitelj te nagradi trojkom jer baš nisi shvatio bit.

Bit lektire je izgleda odašiljanje jednog mišljenja tj. usklađivanje različitih, peglanje neistomišljeništva i stvaranje homogene misli s ciljem da svi u razredu prihvate zacrtane zaključke . To potiče razvoj slobodne misli?
Možda je stvar u starijim profesorima u ovakvim slučajevima, jer kod mene je isto tako nešto bilo - starija profesorica i ovakvo ocjenjivanje. Doduše, ja sam samo jednom dobila manje od 5 iz nekog jezika (nisam do kraja pročitala Povratak F.Latinovića, zgadio mi se nakon cijelog opusa Krleže), ali kad sam jednom u pismenoj zadaćnici napisala fantastičnu kritiku jedne knjige Paula Coelha izvukavši neke rečenice i oblikujući od njih cijelu priču... ma teško za objasniti, uglavnom pod utjecajem filozofije koju smo tad učili i to (inače sam ekstra pisala, znala sam napisati za više ljudi zadaćnice i onda bi samo ti što sam ja pisala dobili 5, od ostalih nitko)... i zamislite, pošto je profa velika katolkinja i vrlo produhovljena u tom smislu, napiše ona meni komentar na tu zadaćnicu duži nego moj rad... prvo kako je ovo dobro, ono dobro, fantazija bla bla, ALI e onda na Coelha drvljem i kamenjem, pa sekte, pa ovo, pa ono...?! Ja se šokirala... gledaju svi šta mi se crveni zadaćnica, a 5 dobila...

Tad je jedan školski napisao nama svima genijalan sastav o svom zamišljenom životu, kako je on postao kriminalac i bio u zatvoru, pa onda se javlja iz zatvora i tako... ma legenda je momak bio i baš tako je i pisao... koja samo ideja, pa i toliko duhovit tekst, mi crkavali od smijeha. Pohvalila ga ova kako je smiješan, pa mu je zato dala 2 inače bi mu dala jedan... ?! Mi svi u čudu, a ova kaže da je to zato što je pisao da je postao kriminalac i to...

Da sam ja profa, ja bih mu dala ne 5 već trilijun!
To naše mlađe generacije ipak drukčije gledaju...
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:36   #108
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
opaaaaaaaa di je kafka?
i dalje me neke stvari bodu u oci, no ako je ovo stvaran, aktualni popis lektire, vidim pomake na bolje
makar, sumnjivo mi je kratak popis za 4. srednje. nema kiklopa? no way, mislim da to ne bi nikad izbacili. ana karenjina?

mislim da ovo nije pravi popis, odobren od ministarstva.
Meni se isto tako cini. Nema Kafke, Dantea, Ane Karenjine, ali zato ima valjda 10 knjiga od Krleze. Netko je opako zabrijao.
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:39   #109
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Mozda ovo?

S time da, sudeci prema ovom popisu, nesto se i mjenjalo otkad sam ja isao u skolu, a i mi smo neke knjige iz 3. prebacili u 4. razred.
Ne bih rekla da je ovo službeni popis, nešto mi malo tu knjiga ima... nevjerojatno malo...

p.s. mi smo čitali 2 mj.samo Krležu, valjda većinu djela...?!
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:41   #110
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, ne mogu dijeliti to misljenje jer mislim da bi svi trebali procitati jedno do dva djela iz svakog razdoblja knjizevnosti. barem one najistaknutije.
onda za dodatnu ocjenu se moze to jos siriti na primjer pa tako ako oces 5 a nisi bas sa ocjenama cisto, procitas juditu.
evo, meni se rigalo od goethea i njegovog cifrastog jezika. ri ga lo. werthera sam zeljela umlatiti toljagom na svakoj drugoj stranici.
pa sam ga procitala i s gustom ga ispljuvala na satu i dobila 5.
ista je stvar s anom karenjinom bila. ako imas normalnog profesora i knjige koje ti idu na zivce ces procitati i onda s gustom raspravljati na satu zasto te lik nervirao ili zasto mislis da je knjiga precjenjena.
e ovo vec par dana hocu reci

ja uopce ne vidim problem "neznimljivih" knjiga, vidim problem u losim profesorima i pristupu lektiri kao apriori mucenju i gubljenju vremena (za sto su djelomice zasluzni i roditelji koji taj stav poticu, podrzavaju, a ne bi to trebali, bez obzira na svoja "traumatska iskustva" sa lektirom u skoli)

mislim da je fakat vazno da se procita sto vise djela, da se o njima raspravlja, da nemamo svi isti stav i isti ukus.
ili da se barem informiramo o nekim djelima.

za razliku od vjeronauka na kojem svi moraju citati isto (misliti isto i propovijedati isti stav), sat hrvatskog jezika je mjesto gdje bi morali moci slobodno izraziti svoje svidjanje ili ne svidjanje sa napisanim.

moje iskustvo sa knjizevnosti (i u OS i u srednjoj) je da je to zaista i bilo mjesto gdje mogu reci svoje misljenje o nekom djelu.
bez obzira na vecinu ili manjinu i branit ga.


da bi djeca zavoljela citanje, za to moze biti, ali ne treba biti zasluzna lektira.
definitivno ne samo lektira.

to se gradi od malih nogu, od dostupnih knjiga doma, od toga da dijete gleda da mama, tata, baka, djed citaju, kako pristupaju knjigama, dal odlaze u kjniznicu, dal kupuju knjige, sebi, drugima, dal sa drugima raspravljaju o njima...

tko god sastavljao popis lektire, nikad nece zadovoljiti svaciji ukus.
al je na profesorima da dozvole svakome od ucenika da izrazi sto mu se svidja a sto ne.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:42   #111
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post
...

snip

....

Iskreno, ne znam. Ja sam u 4 godine srednje skole procitao gotovo sve lektire i iz samo jedne sam dobio 5 (Danteov Pakao). Ovo ostalo sam jedva 4 dobivao.
Jebiga, ja sam imao takvu profesoricu. Kod nje si opcenito mogao imati 5 iz hrvatskog skoro pa samo ako si radio nesto vannastavno za hrvatski.

Ono, 3 si imao po defaultu ako si dolazio na sat, za 4 si se morao malo potruditi, ali za 5 si morao krv pisati.

@nosorog:

kod mene je praksa bila da si mogao pricati o lektiri kaj si htio, ali si ocjenu dobio prema onome kaj si je profesorica zacrtala i koliko si blizu tome bio. Plus, naravno, da li si radio kaj vannastavno za hrvatski ili nisi. Ako nisi, 4 ti je maksimum.

Zadnje uređivanje Dukkai : 17.07.2012. at 13:54.
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 13:53   #112
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
da bi djeca zavoljela citanje, za to moze biti, ali ne treba biti zasluzna lektira.
definitivno ne samo lektira.

to se gradi od malih nogu, od dostupnih knjiga doma, od toga da dijete gleda da mama, tata, baka, djed citaju, kako pristupaju knjigama, dal odlaze u kjniznicu, dal kupuju knjige, sebi, drugima, dal sa drugima raspravljaju o njima...
Ali škola bi trebala služiti tome da i mali Matko kom je ćaća polupismeni postavljač parketa, a mater ima četiri razreda osnovne škole, ima šansu.

Dobar obrazovni sustav je onaj u kojem je utjecaj toga jesu li ti roditelji intelektualci u čijem se salonu okuplja književnička krema, ili se s mukom probijaju i kroz 24 sata, sveden na minimum.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:10   #113
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ali škola bi trebala služiti tome da i mali Matko kom je ćaća polupismeni postavljač parketa, a mater ima četiri razreda osnovne škole, ima šansu.
kakvu šansu?
da čita?

svatko može čitati, djeci su knjige dostupne - problem je prvenstveno u obiteljskom obrazcu, nije li?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:32   #114
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
U Glasu Koncila je izašao sasvim OK i pozitivan članak o Harry Potteru.
pa, to i kažem.. mislim da sam taj i ja čitala..
naravno, uvijek se nađe netko tko će se prosipati- ali generalno- crkva nema ništa protiv pottera.

ma, glupo mi je to i napisati- jer uopće ne vidim šta bi mogla imati protiv.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:37   #115
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Ne znam tko ti ne bi napisao
Kod tebe kao i mnogih drugih vjernika mnoštvo nelogičnosti kontradiktornosti...
joj, daj molim te, al molim te objasni što si mislio sa ovom rečenicom?
jer stvarno mi nije jasno kakve veze ima vjerništvo sa čitanjem knjiga o H.Potteru

ajd pojasni..

inače..

nije kafka nikud nestao..
evo jedan popis lektire za 4. razred gimnazije. Kafka je tu.. ooo da..

Marcel Proust: U TRAŽENJU IZGUBLJENA VREMENA (Combray)
2. Luigi Pirandello: ŠEST OSOBA TRAŽI AUTORA
3. Franz Kafka: PROCES i PREOBRAŽAJ
4. Ernest Hemingway: STARAC I MORE ili KOME ZVONO ZVONI
5. Miroslav Krleža: KRALJEVO, BARAKA PET BE, KHEVENHILLER, POVRATAK FILIPA
LATINOVICZA i GOSPODA GLEMBAJEVI
6. Ivo Andrić: PROKLETA AVLIJA ili TRAVNIČKA KRONIKA
7. Ivan Goran Kovačić: JAMA
8. William Faulkner: KRIK I BIJES
9. Bertolt Brecht: MAJKA HRABROST I NJEZINA DJECA
10. Jean Paul Sartre: MUČNINA
11. Albert Camus: STRANAC
12. Eugene lonesco: ĆELAVA PJEVAČICA i STOLICE
13. Samuel Beckett: U OČEKIVANJU GODOTA
14. Mesa Selimović: DERVIŠ I SMRT
15. Petar Šegedin: CRNI SMIJEŠAK
16. Vladan Desnica: PROLJEĆA IVANA GALEBA
17. Ranko Marinković: RUKE I KIKLOP
18. Slobodan Novak: MIRISI, ZLATO I TAMJAN
19. Hermann Hesse: STEPSKI VUK
20. Antun Šoljan: KRATKI IZLET
21. Vitomir Lukić: SANOVNIK NASMIJANE DUŠE
22. Ivo Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
23. Ivan Aralica: PSI U TRGOVIŠTU ili PUT BEZ SNA
24. Nedjeljko Fabrio: VJEŽBANJE ŽIVOTA ili SMRTVRONSKOGA
25. Pavao Pavličić: KORALJNA VRATA
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:40   #116
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
kakvu šansu?
da čita?

svatko može čitati, djeci su knjige dostupne - problem je prvenstveno u obiteljskom obrazcu, nije li?
nije.
moji doma ne citaju. zapravo, nitko u mojoj okolini, izuzev nekoliko frendica, ne cita. pa sam ja svejedno razvila interes i ljubav za citanjem, izuzev crnog perioda srednje skole i razdoblja nakon nje.
ali to je vec posve druga, opsirna tema. ovo je tema o skolskim lektirama.
kako da ja svom djetetu jednog dana kazem "duso, citaj proces, to je iznimno cijenjena i dobra knjiga" kad je meni (i ne samo meni, kako vidimo ovdje) ostavio duboke traume? jedino sto mogu je reci joj "jebiga, istrpi, i ja sam morala" i poticati je da se ide brzo lijeciti s nekim normalnijim stivom

ja ne poricem da to nisu vrijedna i velika djela. odmah sam to rekla, u pocetku rasprave. ne mislim da bi ih trebalo izbaciti iz skolstva, udzbenika. sacuvajbog.
ali to nisu djela na kojima bi se lektira trebala bazirati, nisu djela koja su zanimljiva, a u krajnjoj liniji nit prilagodjena tinejdjerima. i sva se mogu gotovo jednako kvalitetno, ako ne i kvalitetnije obraditi na satu, kao i gro drugih djela koja se nalaze u citanci iz hrvatskog.

pa se sad vracamo na pitanje s pocetka: koji je smisao skolske lektire. ili jos bolje, koji bi smisao danas, kad knjiga umire i kultura citanja nestaje, trebao biti u lektiri? nije li prioritetnije "dobiti" djecu na citanje, razvijati interes prema knjizi, nego sustavno gurati ono sto je "veliko", ali potpuno odbojno

evo, ja iskreno vjerujem da mi se ne bi toliki postotak knjiga iz srednjoskolske lektire nepovratno ogadio da sam te knjige u ruke dobila kasnije, kad sam bila puno zrelija.

eh, i bilo bi bas zanimljivo da mozemo doci do popisa lektire u drugim drzavama.

edit: evo, extremin popis potvrdjuje da se skoro nista nije promijenilo otkad sam ja maturirala. a combray je odmah na pcetku, da te ubije u pojam na samom startu skolske godine kafka ga slijedi u stopu
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:41   #117
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
kakvu šansu?
da čita?
Da bude pismen.
Quote:
svatko može čitati, djeci su knjige dostupne - problem je prvenstveno u obiteljskom obrazcu, nije li?
Ako je problem prvenstveno u obiteljskom obrascu, najbolje da škole ukinemo, ionako ne služe ničemu jer će intelektualci obrazovati svoju djecu, stolari isto, samo u drugom smjeru, i bok.

Vjerujem da dobar obrazovni sustav uzima u obzir habitus učenika i pruža im priliku za kvalitetno obrazovanje. Recimo, u Finskoj je utjecaj čitalačkih navika roditelja na pismenost petnaestogodišnjaka jako malen, ponegdje drugdje jako velik. Netko tko s petnaest nije u stanju razumjeti što znači relativno jednostavan tekstuljak, poput petine hrvatskih petnaestogodišnjaka, teško da će imati ikakvu korist od ijedne lektire.

Škole su nam pune djece koja čitati ne znaju. Netko tko se probija kroz Družbu Pere Kvržice tempom od sto riječi u minuti nije netko kome su knjige dostupne.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:46   #118
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, ne mogu dijeliti to misljenje jer mislim da bi svi trebali procitati jedno do dva djela iz svakog razdoblja knjizevnosti. barem one najistaknutije.
onda za dodatnu ocjenu se moze to jos siriti na primjer pa tako ako oces 5 a nisi bas sa ocjenama cisto, procitas juditu.
evo, meni se rigalo od goethea i njegovog cifrastog jezika. ri ga lo. werthera sam zeljela umlatiti toljagom na svakoj drugoj stranici.
pa sam ga procitala i s gustom ga ispljuvala na satu i dobila 5.
ista je stvar s anom karenjinom bila. ako imas normalnog profesora i knjige koje ti idu na zivce ces procitati i onda s gustom raspravljati na satu zasto te lik nervirao ili zasto mislis da je knjiga precjenjena.
potpis na cijeli post.
naravno da nam se neće svidjeti sva djela lektire, neka ćemo čitati s guštom, neka će nam biti dosadna i bezvezna pa ćemo se natjerati da ih pročitamo, a neka će nam biti toliko dosadna i bezvezna ili teška i nerazumljiva da ih nećemo moći pročitati do kraja.
a najvažnije od svega je imati dobrog, pametnog i razumnog profesora književnosti koji će to moći prihvatiti i dozvoliti učenicima da se na satu o tome otvoreno raspravlja.
ja sam to imala, imala sam i dosta kolega u razredu koji su čitali lektiru i meni su satovi književnosti bili prava uživancija.
btw, ja sam i werthera i karenjinu čitala s guštom

Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Werther je jos lagan. Faust je za propucati se. Ne znam da li si to procitala, ali ako jesi, skidam kapu.
ja sam pročitala Fausta, imala sam referat iz njega
priznajem, bilo mi je teško za čitati.

Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Pa, Ana Karenjina je jos bila podnosljiva. Pogotovo kada gledas sto ej nakon toga dolazilo. Jedino sto je jos vrijedilo je bilo doba naturalizma (Madame Bovary), ali nakon toga je sve otislo kvragu.
ana karenjina je meni mrak. i nju sam imala za referat. baš sad razmišljam kako su me uvijek dopale najdeblje knjige...
madame bovary je sjajna. i zolu nemoj zaboraviti.
a i poslije nije baš sve otišlo kvragu
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:51   #119
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja uopce ne vidim problem "neznimljivih" knjiga
Zašto se mučiti s knjigom koja ti nije zanimljiva?
Daš joj šansu, recimo 50 strana, 100 strana, koliko imaš volje, ali ako te ne uvuče među korice nije li poštenije jednostavno reći da ti knjiga nije zanimljiva?
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:57   #120
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Zašto se mučiti s knjigom koja ti nije zanimljiva?
Daš joj šansu, recimo 50 strana, 100 strana, koliko imaš volje, ali ako te ne uvuče među korice nije li poštenije jednostavno reći da ti knjiga nije zanimljiva?
dito to. problem s trenutnim knjigama za lektiru je sto su ogromnoj vecini totalno teske i nezanimljive, ali se moraju procitati. inace slijede sankcije.
u redu, nije nit opcija "nisam procitao vise od 50 strana jer jednostavno nisam mogao nit razumio" rjesenje, jer bi je klinci vrlo brzo poceli primjenjivati na svaku knjigu
bas zato treba sarolikost skolskoj lektiri. da se ubije monotonija teskih i necitljivih knjiga (pogotovo u drugom srednje di skoro nit jednu knjigu ne razumijes jer je pisana arhaizmima i dijalektima). da nakon jednog kafke ubace, stajaznam, jednog Kishona, da vidis koliko bi klinaca u razredu to s gustom procitalo. ili da se ubaci ovaj sve popularniji fantasy. odmah bi sve bilo lakse, i lektria ne bi vecini bila trn u oku, frustracija, turn off od citanja.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.