Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2024., 16:13   #1
Cool HR dokumenti i pravila za privremenog nomada

Hvala za odgovore/savjete unaprijed.

1. Imam hrvatsko drzavljanstvo ali mi je obitelj odselila u Kanadu 90ih. Imam putovnicu (istekla 90ih i ne vrijedi vise) i rodni list iz hrvatske (rodjen u BiH ali ga izvadio u maticnom uredu u Hrvatskoj tijekom zahtjeva za HR drzavljanstvo). Nemam domovnicu.

2. Sada imam Kanadsko drzavljanstvo ali ne zivim u Kanadi; nomad sam i radim za poduzece iz Kanade ali zivim u Evropi i posjecujem Hrvatsku ponekad. Sada sam u Austriji. Sto se tice poreza, necu komplikacije i sve sredjujem sa Kanadom (da, nije po pravilima i moj poslodavatelj ne zna da nisam u Kanadi ali za svrhe poreza, poreznoj kazem sve kako jest).

3. Cilj mi je da dobijem Hrvatsku putovnicu, osobnu, da otvorim racun u Hrvatskoj, da kupim stan u HR i da zivim u njemu koliko god je moguce godisnje (povratnik!). Vec se imam gdje prijaviti (obitelj) za domovnicu/putovnicu ali necu da budem obavezan placati porez dok sam u Hrvatskoj.

E sada - pitanja:
3A) Na sto treba da pazim da postignem svoj cilj? Savjeti? Sluzbeno mogu da budem u Hrvatskoj manje od 183 dana, ali stan sto kupim ce da mi bude glavno prebivaliste i ostatak vremena cu biti po Evropi (ako moram). Ako treba, mogu dokazati da imam legalno prebivaliste u Austriji ili u Kanadi.

3B) Kada budem produzavao putovnicu i novu osobnu, sto je OK da kazem..da zivim van drzave?

3C) Ne treba mi zdravstveno niti bilo kakve druge povlastice od drzave, ali isto tako cilj mi je da ne placam porez. Da li ovo mjenja ista?

3D) Kada sredim dokumente onda cu da kupim stan. Ako ga registrujem kao stalno i jedino prebivaliste, da li me ovo odmah stavlja u kategoriju gdje moram da placam sve poreze? Savjeti?

Hvala!
MrBananko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:41.