Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2013., 20:29   #21
Jesam. I u sebe i druge bliznje (prijatelje, ljubavi i sl.), najgore mi je bilo u obitelj (za njih nosimo imamo onaj stav "da su nam duzni biti odani").

Neki dan sam eto cula pametno pitanje koje sebi nikad nisam postavila (vecini je vjerojatno glupo ) - je li osoba vrijedna moga povjerenja?

To pogotovo vrijedi kod bliznjih jer njih ne otpisujemo ,iako nisu vrijedni naseg povjerenja, iz razloga jer su oni "nasi" (pa tako ostaju predugo u nasim zivotima - moj slucaj ). Sa prijateljima je to vec malo fleksibilnije, za partnere nalazimo uglavnom "opravdanja". Ljudi koji nisu vrijedni naseg povjerenja, nemaju sto raditi u nasem zivotu tko god oni bili!

Imam slucaj da sestricna s kojom sam jako bliska jer nasi zive ulicu do ulice, to sustavno iskoristava godinama, a mene su odgojili da se ne svadjam sa njom jer "to nije lijepo da se ja i ona svadjamo" (nju ocigledno to nisu naucili, tako da kad bih se i posvadjala s njom dobila bih po njusci jer se to protivi manevrima lijepog odgoja, bez obzira sto ona ih nema i sto je bezobrazna na kub). Nju sam "prisiljena" gledati, ali to sam isto rijesila u prethodnim danima - imam izrazito taksativan odnos prema njoj kao po nekoj unaprijed pripremljenoj sabloni i odnosim se samo u okvirima nje. Ona na to nije "navikla", ali vidim da se je izrazito lako "privikla" na to (valjda je vidjela da ja nisam kao ostali u obitelji) i sad je to - pristojan odnos sa obje strane u kojima su granice odredjene. Ovaj princip je meni wow (vjerojatno mnogima nije, ali ja nisam mogla postupiti po njemu, a niti sam mislila da je moguce tako postupiti jer sam prisiljena na skoro svakodnevne odnose) te se od sad odnosim tako prema bliskim ljudima koji me razocaraju. I puno, puno sam sretnija, manje razocaranija u druge i tim ujedino u sebe
_21_ne-tipicna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 20:30   #22
Quote:
nitka kaže: Pogledaj post
ovo zadnje - čovjeka, mislila sam općenito na ljude ne nužno na sebe. A pitanje je toliko općenito postavljen da ne mislim da pričamo o toliko ekstremnim slučajevima.
u čovjeka? kojeg čovjeka? koji je to čovjek kriv za npr moje psihičke probleme?

ok, ajmo onda općenito. imaš 70 godina, svi oko tebe su pomrli i jedino što radiš preko dana je to da pleteš i gledaš tv. u kog si onda razočaran?

mislim da debelo griješiš kad kažeš da se ne može razočarati u život nego samo u nekoga ili nešto.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 23:46   #23
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Iz istog razloga ja mrzim ljude s kojekakvim duševnim,emocionalnim ili želučanim proživljajima...
..Osoba tj. osobe sa "proživljajima" su mi postale sinonim za u najmanju ruku osobe pogođene u glavu,prevrtljivce ili budale i beskrajno se zluradujem kad za ijednog tj. ijednu takvu čujem da su se radi te svoje zanesenosti ili "proživljaja" zajebali,uništili sebe,život itd...
Kad čujem riječi "..jer ja osjećam" najradije bi da se takvoj osobi otvori zemlja iza leđa i da ju proguta,pa da onda malo bolje pazi kad će,šta će i kako će osjeećat.
Ili mi ih je još slađe savjetovati da se zajebu,pa kad su glupi,neka im..

Ne znam kako uopće ljudima može biti manje vrijedno nešto što vrijedi naspram nečega što ništa ne vrijedi.
puno toga stoji što si napisala, samo ja nisam zlurad, meni je žao, te osobe, mene, nas, što je upropastila nešto lijepo radi nečeg što će gotovo sigurno propast...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 00:05   #24
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
puno toga stoji što si napisala, samo ja nisam zlurad, meni je žao, te osobe, mene, nas, što je upropastila nešto lijepo radi nečeg što će gotovo sigurno propast...
Pa dobro,zluradost prema drugima više dođe zato šta u njima i njihovim izborima u kojima propadaju vidim (tj. želim vidjeti) tu negdašnju osobu kako propada..
Meni nije žao ni mene ni nas nego toga kako netko nešto može gledati tj. vidjeti totalno nonšalantno i nevrijedno,a da se s druge strane druga osoba za to trudila i da je baš u tome našla vrijednost i smisao..

Kad je ljudima do nečeg stalo i to figurativno ode k vragu,bude ima ružno i teško,ali kad nekim ljudima nikad do ničeg nije stalo i onda se pojavi nešto što im dobije smisao i vrednotu,a potom to sve ode k vragu,onda im bude deset puta gore.
Ja bi rekla da spadam u ovu drugu skupinu..

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 11.04.2013. at 00:12.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 09:13   #25
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Pa dobro,zluradost prema drugima više dođe zato šta u njima i njihovim izborima u kojima propadaju vidim (tj. želim vidjeti) tu negdašnju osobu kako propada..
Meni nije žao ni mene ni nas nego toga kako netko nešto može gledati tj. vidjeti totalno nonšalantno i nevrijedno,a da se s druge strane druga osoba za to trudila i da je baš u tome našla vrijednost i smisao..

Kad je ljudima do nečeg stalo i to figurativno ode k vragu,bude ima ružno i teško,ali kad nekim ljudima nikad do ničeg nije stalo i onda se pojavi nešto što im dobije smisao i vrednotu,a potom to sve ode k vragu,onda im bude deset puta gore.
Ja bi rekla da spadam u ovu drugu skupinu..
i ja se tako osjećam... inače nisam imao neko laskavo mišljenje o ljudima i njhovoj sposobnosti za voljenje... onda je došla ona, otvorila vrata u jedan drugi svijet, prekrasni svijet, i ja sam se usudio odvažiti i vjerovati u njega, vjerovati da se ipak na ovom svijetu može stvoriti nešto posebno i vrijedno između muškarca i žene... kako otvorila, tako zatvorila... ima ona poslovica, "imao pa nemao"... ja imao, ja nemao, kad se sve zbroji i oduzme matematički se dobije nula... nije nula, kako može biti nula kad je cijeli svijet pomaknut iz ležišta, kad više ništa nije kao prije?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 13:40   #26
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
i ja se tako osjećam... inače nisam imao neko laskavo mišljenje o ljudima i njhovoj sposobnosti za voljenje... onda je došla ona, otvorila vrata u jedan drugi svijet, prekrasni svijet, i ja sam se usudio odvažiti i vjerovati u njega, vjerovati da se ipak na ovom svijetu može stvoriti nešto posebno i vrijedno između muškarca i žene... kako otvorila, tako zatvorila... ima ona poslovica, "imao pa nemao"... ja imao, ja nemao, kad se sve zbroji i oduzme matematički se dobije nula... nije nula, kako može biti nula kad je cijeli svijet pomaknut iz ležišta, kad više ništa nije kao prije?
Ta uzrečica je zapravo namjenjena onima koji nemaju..a znači "dabogda nemao i bio time zadovoljan,a onda dobio nešto što nisi ni sanjao da ima i može biti samo zato da to možeš izgubiti, kako bi ti bilo još gore nego na početku" ,jer ako osoba nešto u startu nema na to se stanje adaptira i prihvati tako kako je,ali ako nešto potom dobije,ostvari,upozna samo da bi to izgubila- izist će se živa..
To je poznata židovska kletva i ne zove se kletvom bezveze...
..kad ju netko poželi prosječno siromašnom čovjeku, poželi mu je da ga makne iz njegovog zadovoljstva neznanja i uputi u jedan veći,bolji,ugodniji svijet,samo zato da bi se na njega privikao,a onda kad se privikne, da ga izgubi,pa da mu deset puta bude gore nego kad za isti nije ni znao,jer će ga sama svijest o postojanju tog drugog svijeta koji mu više nije dostižan uništavat..
Isto je i u ljubavi..onaj ko nikad nije imao ni znao za ljubav se na to navikao kao na normalno stanje,a poželit mu ili joj da upozna ljubav i da je izgubi je isto proklinjanje,i upravo zato mnogi ljudi znaju reći poslije takvih ljubavi "da bar ju nikad nisam upoznao" ili "da bar ga nikad nisam upoznala" jer onda i dalje ne bi znali ni voljeti (ni kako je to kad se osjećaju voljenim) i bez te svijest bi im bilo lakše nego kad znaju da to nešto postoji,a nikad to više neće osjetiti..

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 11.04.2013. at 13:45.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 13:51   #27
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Isto je i u ljubavi..onaj ko nikad nije imao ni znao za ljubav se na to navikao kao na normalno stanje,a poželit mu ili joj da upozna ljubav i da je izgubi je isto proklinjanje,i upravo zato mnogi ljudi znaju reći poslije takvih ljubavi "da bar ju nikad nisam upoznao" ili "da bar ga nikad nisam upoznala" jer onda i dalje ne bi znali ni voljeti ni kako je to kad se osjećaju voljenim i bilo bi im lakše..
da... znao sam ja za ljubav i prije, ali do nje nisam imao pojma kakva ljubav može biti, tako posebna i prekrasna... bilo je lijepo rasti i cvasti u svjetlu i toplini te ljubavi... mislio sam, ovo je za vječnost...

ispostavilo se da nije, da sam sam sebe uvjerio u nešto što nije bilo stvarno... vilinska prašina i paučina, odnešena vjetrom, prošla je ponoć, pepeljugo, nisu konji već miševi...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 13:57   #28
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
da... znao sam ja za ljubav i prije, ali do nje nisam imao pojma kakva ljubav može biti
Ha,kad si znao-blago tebi ..
onda je ovo bila samo jedna nešto bolja ljubav,koja se izgubila...
..zeznuto je onim koji nikad nisu iskreno voljeli niti se osjećali iskreno voljenima,pa ju upoznaju i izgube..
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 14:19   #29
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
dmislio sam, ovo je za vječnost... ispostavilo se da nije, da sam sam sebe uvjerio u nešto što nije bilo stvarno...
kako nešto što nije stvarno, što nije obostrano, može biti tako prekrasno?

voljenje je kad ja volim tebe ili ti voliš mene ili nju, a ljubav to je kad ja volim tebe u isto vrijeme kad i ti mene i kad se jednako želimo i trebamo. i to JE za vječnost, to ne može nestati. tako kaže moja prijateljica. i na neki način joj vjerujem, vjerujem da je to moguće i da negdje postoji i da se nekad nekome dogodi. ja se ipak nikad nisam osjećala u tolikoj baš mjeri "spojena" s nekim (ili jesam ali preuveličavam ovu njenu definiciju...)
i sve si mislim da je to osjetiti, tu ljubav, kao vjernicima "vidjeti boga". nakon toga sve bi bilo drugačije, naravno. ali kad je jednostrano, kad nije uzvraćeno, onda je voljenje a ne ljubav i prestat će prije ili kasnije (kaže frendica, naime )
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 14:20   #30
jesam, ali to je bilo samo zbog toga što nisam imala vjere u sebe...
sada kada sam na tome poradila i kad mi je dobro sa samom sobom, ostali me ne mogu samo tako razočarati...
sunceimjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 14:23   #31
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
kako nešto što nije stvarno, što nije obostrano, može biti tako prekrasno?

...
ne znam... meni su sve mogućnosti jednako strašne i nevjerojatne...

prva, ljubav je bila samo uobrazilja... kako se čovjek može tako prevariti?

druga, voljela je, sad više ne... kako takva ljubav može prestati?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 14:27   #32
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ne znam... meni su sve mogućnosti jednako strašne i nevjerojatne...

prva, ljubav je bila samo uobrazilja... kako se čovjek može tako prevariti?

druga, voljela je, sad više ne... kako takva ljubav može prestati?
i meni su obje mogućnosti jednako strašne i nevjerovatne.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 14:28   #33
Quote:
noxi kaže: Pogledaj post
Jeste li se ikad osjecali razocarano u zivot?
Svako jutro. Svako prokleto jutro to osjećam.
Moditen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 14:32   #34
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
kako nešto što nije stvarno, što nije obostrano, može biti tako prekrasno?

voljenje je kad ja volim tebe ili ti voliš mene ili nju, a ljubav to je kad ja volim tebe u isto vrijeme kad i ti mene i kad se jednako želimo i trebamo. i to JE za vječnost, to ne može nestati. ali kad je jednostrano, kad nije uzvraćeno, onda je voljenje a ne ljubav i prestat će prije ili kasnije (kaže frendica, naime )
Ne mora biti...ja sam bila i nerecipročno voljena i nerecipročno voljela,a samo jednom sam osjećala da sam jednako bila voljena koliko sam voljela i to je bilo jedan fini period vremena,al je završilo,ali unatoč tome što je završilo ne mogu negirat da je to bila ljubav i mrtvo-hladno nastavit dalje praveći se da to nisam doživila samo zato što sam ostala razočarana i povrijeđena...a za ovo prije toga i sama znam da zapravo ni nije bila ljubav,već zaljubljenost (ili nekoga u mene ili mene u nekoga,ali ljubav nikako)..al to me ni ne dira..

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
voljela je, sad više ne... kako takva ljubav može prestati?
Nije greška prestanka ljubavi u samoj ljubavi,nego se radi o tome da ti je ona malo više dopustila da upoznaš njen prevrtljivi karakter..
To što se kod nekih ljudi osjećaji mjenjaju i preokreću nije do same ljubavi nego do njihovog vlastitog karaktera i osobnosti.
Kako se nekim ljudima osjećaji nikad ne preokrenu? Zato jer znaju da je ljubav i osjećaj i odluka,a ne samo da ih i kad ih kojekakvi "proživljaji" udare u glavu,želudac i slično

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 11.04.2013. at 14:44.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 14:46   #35
dogodilo mi se da sam u interakciji s drugom osobom osjetila da sam odjednom potpuno otvorena, da moja energija, misli, osjećaji (...) oduševljeno i ushićeno idu prema toj drugoj osobi i bila sam sto posto (sto posto!) sigurna da se to događa i njoj, doslovno sam mogla osjetiti kako kao energetski (a kad je seks u pitanju tad još i više, tjelesno) potpuno spojeni i isprepleteni...
a onda odjednom sve izgleda drugačije i nema više ni traga toj isprepletenosti a ja odjednom bez nje ne mogu živjeti

nisam se nikad razočarala ni u sebe ni u život. u druge ponekad jesam. čak ni u ovoj situaciji koju sam gore opisala nisam se razočarala ni u sebe ni u život. čak ni u tu drugu osobu. samo mi nikako nije jasno kako je moguće da ona nije osjetila to isto što sam i ja
ili, ako je osjetila, zašto bi odustala i živjela bez?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 14:54   #36
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
dogodilo mi se da sam u interakciji s drugom osobom osjetila da sam odjednom potpuno otvorena, da moja energija, misli, osjećaji (...) oduševljeno i ushićeno idu prema toj drugoj osobi i bila sam sto posto (sto posto!) sigurna da se to događa i njoj, doslovno sam mogla osjetiti kako kao energetski (a kad je seks u pitanju tad još i više, tjelesno) potpuno spojeni i isprepleteni...
a onda odjednom sve izgleda drugačije i nema više ni traga toj isprepletenosti a ja odjednom bez nje ne mogu živjeti
.. samo mi nikako nije jasno kako je moguće da ona nije osjetila to isto što sam i ja
ili, ako je osjetila, zašto bi odustala i živjela bez?
Zato što je ljubav i osjećaj i odluka i kemijska reakcija..stvar je prioriteta..
Nekom su najvažnije kemijske reakcije (burgijanje želuca,seks,osjećaj opijenosti),nekom osjećaj skladnosti,pripadnosti,upotpunjavanja,emocionalna razmjena i oslanjanje jedno na drugo,nekome zajednički ciljevi i planovi u koje su oboje uživljeni,nekome to sve podjednako,a nekome pak nešto posve deseto,
ali ljudi uglavnom počinju odustajati kad se u odnosu počne gubiti ono što je njima osobno prioritetno..

A opet,ljudi se nekad i prisile da prestanu voljet,ako im takav odnos po nekoj procjeni šteti..ili što vole nekog ko ne voli njih ili nekog tko to ne zaslužuje ili jer bi im taj neki odnos donio preveliki oportunitetni trošak u budućnosti,itd..

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 11.04.2013. at 15:02.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 15:02   #37
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Kako se nekim ljudima osjećaji nikad ne preokrenu? Zato jer znaju da je ljubav i osjećaj i odluka,a ne samo da ih i kad ih kojekakvi "proživljaji" udare u glavu,želudac i slično
fala Bogu da ima ljudi koji ovo kuže...

jesam li ja neki supermen ili čovjek koji hoda slijep i gluh kroz svijet pa se meni takve stvari ne događaju? nikako, čovjek sam od krvi i mesa, vidim i gledam žene oko sebe, odreagiram na ovaj ili onaj način, ali znam tko i što je moja ljubav i ostajem vjeran... da nije tako, mogao bih govoriti "zaljubio sam se", "svladali me osjećaji" svakih nekoliko mjeseci...

na što bi sličio svijet kad bi svi trčali okolo kad nas nešto zasvrbi?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 15:12   #38
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
fala Bogu da ima ljudi koji ovo kuže...
A vidiš ovi puni "proživljaja" koji se zaljubljuju i idu iz veze u vezu (ne bi da su pogođeni u glavu) mi obično kažu kako sam bezosjećajna,bez razumjevanja,a ja vidiš mislim da sam posve obratno...

Uglavnom,ono što sam skužila o ljudima je da postoje okvirno tri skupine ljudi..jedni koji su kompletno u planovima i odlukama maksimalno negirajući emocije ili kemijske reakcije...oni drugi koji su pak kompletno u "proživljajima" i reagiraju trenutačno kako ih pogodi u glavu,želudac ili spolni organ... i oni treći koji važu između te dvije strane težeći optimalnoj ravnoteži..

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post

jesam li ja neki supermen ili čovjek koji hoda slijep i gluh kroz svijet pa se meni takve stvari ne događaju? nikako, čovjek sam od krvi i mesa, vidim i gledam žene oko sebe, odreagiram na ovaj ili onaj način, ali znam tko i što je moja ljubav i ostajem vjeran... da nije tako, mogao bih govoriti "zaljubio sam se", "svladali me osjećaji" svakih nekoliko mjeseci...
Znači tebe spriječava odluka samokontrole radi partnerice,a mene nedostatak interesa radi idealiziranja i glorificiranja partnera s motom "voli dragog kao samu sebe"

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 11.04.2013. at 15:18.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 15:18   #39
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Znači tebe spriječava odluka samokontrole radi partnerice,a mene nedostatak interesa radi idealiziranja i glorificiranja partnera s motom "voli dragog kao samu sebe"
ma dobro, malo sam dramatizirao, radi efekta...

Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
A vidiš ovi puni "proživljaja" koji se zaljubljuju i idu iz veze u vezu (ne bi da su pogođeni u glavu) mi obično kažu kako sam bezosjećajna,bez razumjevanja,a ja vidiš mislim da sam posve obratno...

Uglavnom,ono što sam skužila o ljudima je da postoje okvirno tri skupine ljudi..jedni koji su kompletno u planovima i odlukama maksimalno negirajući emocije ili kemijske reakcije...oni drugi koji su pak kompletno u "proživljajima" i reagiraju trenutačno kako ih pogodi u glavu,želudac ili spolni organ... i oni treći koji važu između te dvije strane težeći optimalnoj ravnoteži..
takvi koji slijede "leptiriće" će napustiti nešto što su trebali držati s obje ruke i zaletiti se prema sebi sličnima... kasnije, kad ih takav napusti i iznevjeri će kukati kako nemaju sreće u ljubavi... imaju sreće, ali nemaju pameti da zadrže ono što treba zadržati...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 15:25   #40
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
takvi koji slijede "leptiriće" će napustiti nešto što su trebali držati s obje ruke i zaletiti se prema sebi sličnima... kasnije, kad ih takav napusti i iznevjeri će kukati kako nemaju sreće u ljubavi... imaju sreće, ali nemaju pameti da zadrže ono što treba zadržati...
Vrlo lijepo rečeno
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:05.